Mám také předsudky, ale bojuji s nimi, řekla feministka v Rozstřelu

  17:39aktualizováno  17:39
Diskriminace se týká mužů i žen a mnohdy souvisí se stereotypy. V pracovním prostředí je důležité, jak k ní přistupuje vedení firmy. Odstraňovat pracovní bariéry pomáhá analýza diverzity, na kterou se specializuje Petra Kubálková.

V práci trávíme daleko více času než doma, proto bychom se měli v práci cítit dobře. Jenže to mnohdy pokulhává. Často se setkáváme s dvojsmysly, uštěpačnými poznámkami od kolegů a nevhodnými vtipy. Jenže tohle všechno je součástí firemní kultury a má to na nás jako zaměstnance podstatný vliv. Podle genderové expertky ve většině firem v Česku přetrvává šovinistický přístup.

„Jsme na to pyšní. Děláme si legraci z věcí, kterých se bojíme a které nás děsí. Přitom nerovný přístup k ženám má dopady i na muže,“ říká Petra Kubálková, která se věnuje genderovým problémům ve firmách a pomáhá s jejich řešením.

Fotogalerie

Zaměřuje se na audit diverzity, tedy rozmanitosti, který rozkrývá, jaké mají zaměstnanci ve firmě postavení nejen z hlediska pohlaví, ale například i věku, státní příslušnosti nebo pracovních zkušeností. Jejími klienty jsou nadnárodní firmy, které se snaží o moderní přístup k firemní kultuře. 

Výsledky auditu mohou pomoci i při rozvoji dlouhodobé strategie firmy. Ukazuje se, že benefity, práce z domova, neformální prostředí nebo rovné platové podmínky mužů a žen motivují zaměstnance k lepším výkonům. Firmy by pak měly pozorovat konkurenci a opisovat úspěšné strategie, které vedou ke spokojenosti zaměstnanců.

Podle Petry Kubálkové je pro atmosféru ve firmě klíčové její vedení. „Vedení svým vystupováním dává najevo svoji toleranci a určuje, kde je hranice mezi humorem a urážkou. Zaměstnanci na základě toho vědí, co si mohou dovolit a co už nikoliv,“ popisuje expertka a dodává, že součástí firemních pravidel by měly být i genderové kodexy. 

Zmiňuje také obory jako je školství a ošetřovatelství, které jsou v drtivé většině ženskou doménou. Zde podle ní může fungovat diskriminace naruby, což je podle ní také špatně. „Nemohu přeplácet muže na úkor žen.“  

Paradoxem je, že podle dat Českého statistického úřadu, které odbornice na gender cituje, je platový rozdíl mezi ženou a mužem 21,8 %. Ženy mezi 35 až 49 lety pak mají příjem menší dokonce o 30 %. „Jedná se většinou o ženy, které se vracejí po mateřské a pracovní trh na to nereaguje.“

Podle Kubálkové pak k odstranění diskriminace může výrazně pomoci i zavedení kvót. Mohou pomoci rozložit moc ve firmě. „Kvóty potřebujeme, protože pouze 5 až 8 % žen je na vysokých manažerských pozicích. Jsme v tomto ohledu na chvostu Evropy,“ myslí si odbornice, která upozorňuje, že právě gender je o rovnosti a férovém přístupu k oběma pohlavím. 

Připouští však, že samy ženy kvóty často odmítají, protože se k nim chtějí propracovat vlastním úsilím. „Mají pocit, že budou na pranýři. Jenže bez kvót bude společnosti trvat velmi dlouho, než se naučí ženy ve vedení přijímat. Jedná se o velkou společenskou změnu a o střed zažitých pravidel.“

Za nerovným přístupem k druhému pohlaví často stojí také stereotypy. Ten typický je například ten, že ženy mají jiné vlohy než muži, nebo že matky od dětí nechtějí pracovat více než 8 hodin, protože pospíchají domů za dětmi. „Stereotypy jsou důležité, protože nám pomáhají se orientovat ve společnosti. Některé jsou platné, jiné však nikoliv. Měli bychom to umět rozlišovat,“ míní expertka a dodává, že i ona sama trpí předsudky, ale snaží se s nimi bojovat.

Autor:

Nejčtenější

Špatné jídlo nepřetrénujete, jen pohybem nezhubnete, tvrdí odbornice

Ilustrační snímek

Předsevzetí shodit pár kilogramů jste si dali už na začátku roku. Do léta to byl docela pohodový plán, jenže svých...

Žena říká, že je mořská panna a tvrdí to i o svých dětech

Heidrun Barthová

Jednačtyřicetiletá Heidrun Barthová z Německa je přesvědčená o tom, že se narodila ve špatném těle. Tvrdí, že je ve...

Někdo se zbláznil, říkal si u scénáře Kameňáku herec Václav Vydra

Václav Vydra

Tvrdil, že touží být hasičem či ošetřovatelem v zoo. Jen ne hercem. Podvědomě chtěl uniknout srovnávání s členy své...

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 22. do 28. dubna

horoskop

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoct k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila....

OBRAZEM: Krásky, které nosí na večírek pouze metalické pásky

Metalické pásky frčí ve světě

Ve světě letí nový trend v oblékání. Na večírek už nemusíte řešit outfity. Stačí nastříhat metalickou lepicí pásku tak,...

Další z rubriky

Žena říká, že je mořská panna a tvrdí to i o svých dětech

Heidrun Barthová

Jednačtyřicetiletá Heidrun Barthová z Německa je přesvědčená o tom, že se narodila ve špatném těle. Tvrdí, že je ve...

Prvý frajer. Co čeká partnera nové slovenské prezidentky?

Slováci ve volbách rozhodují o budoucí hlavě státu. Zuzana Čaputová odvolila v...

Být první prezidentkou Slovenska je jedna věc. Být partnerem první prezidentky, to je zase jiná věc. Umělec Peter...

OBRAZEM: Krasavci, kteří si získali srdce žen díky romantickým filmům

Krasavci z romantických filmů

Všichni jsou krásní, slavní a hlavně mají jedno společné - zahráli si v romantických filmech po boku hollywoodských...

Najdete na iDNES.cz