Pelíšky už asi nepřebiji, říká filmová Jindřiška

  0:43aktualizováno  0:43
Před dvaceti lety jí popularita filmu Pelíšky byla dost nepříjemná, s odstupem Kristýna Badinková Nováková všechno vidí jinak a za tuto hereckou příležitost je vděčná. Snímek se stal kultovním a součástí českých Vánoc, které ona sama trávila několik let v Egyptě.

Kristýna Badinková Nováková - Jindřiška z Pelíšků | foto: Petra Pikkelová

Na svátky prožité v Africe vzpomíná ráda. Její maminka sice byla smutná a brečela, že nevidí blízké, rodiče se však snažili dcerám vytvořit atmosféru českých Vánoc. Doma tedy nechyběla ryba ani stromek, byť umělý.

Čtěte v pondělí

Kristýna Badinková Nováková - Jindřiška z Pelíšků

Velký rozhovor s Kristýnou Badinkovou Novákovou čtěte v příloze MF DNES OnaDnes.

Do Egypta odjeli kvůli práci tatínka, který se zabýval rentgenovou technikou. Žili v Káhiře na ambasádě, kde se všichni znali, v rozlehlém uzavřeném a hlídaném areálu, po kterém se mohli volně pohybovat. Do města běžně nesměli, jen v doprovodu někoho z dospělých. „O víkendech jsme však hodně cestovali. Sebrali jsme se tři rodiny, nasedli do aut a postupně jsme procestovali celý Egypt. Na to vzpomínám ráda,“ říká Kristýna Badinková Nováková.

V Egyptě prožila pět let od svých pěti roků. Vrátila se do čtvrté třídy a byl to šok. „První půlrok jsem se cítila osaměle, všechno pro mě bylo naprosto nové. Šla jsem sama pěšky ze školy po městě, což jsem nikdy předtím nedělala. Poprvé jsem zažila, co je to být na dětském táboře, sama a daleko od rodičů. Celý jsem ho probrečela. Nebyla jsem zvyklá, žila jsem v bublině, kde jsem byla pořád s někým, koho jsem znala. Pro mě byl návrat moc těžký,“ vzpomíná.

Nakonec jí pomohl dramatický kroužek, kam začala na konci čtvrté třídy chodit. Díky němu si našla kamarádky a také získala roli ve filmu Výchova dívek v Čechách. Tam si tehdy Kristýny Novákové všiml režisér Jan Hřebejk, který ji obsadil do Pelíšků jako Jindřišku. 

„Bylo mi šestnáct, něco málo už jsem herecky měla za sebou, ale moje role v tom filmu byla přece jen velká a pro nás děti byla většina věcí nová. Honza Hřebejk to naštěstí s herci umí, je typ režiséra, který svůj záměr umí podat a vysvětlit tak, že šlo všechno neuvěřitelně snadno a přirozeně“.

Kristýna Badinková Nováková

  • Narodila se před 35 lety  v Praze.
  • Maturovala na škole se zaměřením na cestovní ruch, chvíli pracovala v nehereckých profesích, pak ji přijali na DAMU, kde vystudovala alternativní a loutkové divadlo.
  • Ve dvanácti letech se poprvé objevila před kamerou ve filmu Výchova dívek v Čechách, v šestnácti dostala jednu z hlavních rolí ve filmu Pelíšky. Hrála ve filmech Ro(c)k podvraťáků, Chyťte doktora, Děti noci, Kuky se vrací, Líbánky.
  • Objevila se v řadě seriálů, např. Bazén, Ordinace v růžové zahradě, Letiště, Život a doba soudce A. K., Temný kraj.
  • Hraje v divadle Studio Dva a spolupracuje s A studiem Rubín.
  • Z prvního manželství s režisérem Jaroslavem Fuitem má dcery Rozárii (9) a Mariannu (5), nedávno se podruhé vdala.

Bez velkých problémů zvládla i emotivní chvíle, kdy jí umřela filmová maminka a ona se schovala v její skříni. „Díky Honzovi vznikla i tato scéna naprosto plynule. Chvíli jsme si o tom spolu povídali, on pak poprosil většinu lidí, aby šli z placu pryč, pustil smutnou hudbu, já si tehdy představovala, jaké by to asi bylo, kdyby se mi něco takového stalo, a rozbrečela jsem se. Vlastně si nevybavuji, že bychom tu scénu opakovali nějak mockrát,“ říká s odstupem.

Díky filmu se stala známou, popularita jí však v době dospívání vadila. „Lidé si na mě ukazovali, nemohla jsem si dát někde v hospodě jen tak pivo, aniž by to někdo komentoval, jít s kamarády a chovat se spontánně. Ve škole se na mě najednou spolužáci i učitelé začali jinak dívat, všichni si na mě ukazovali, vyčnívala jsem. Vadilo mi, že jsem ztratila anonymitu, zaskočilo mě to,“ přiznává.

S dvacetiletým odstupem už všechno vnímá jinak. „Jsem ráda, že jsem v tom filmu mohla hrát a nevadí mi, že si mě s ním všichni spojují. I když jsem pak byla i v jiných projektech, pro všechny stejně zůstanu Jindřiška z Pelíšků. Jen mám pocit, že už tuto roli asi ničím nepřebiji. Nevím, jestli ještě může přijít něco, co by ji překonalo.“

Autor:

Nejčtenější

Přichází doba autosexuálů. Jaké to je randit sama se sebou?

Autosexualita odráží láskyplný vztah k sobě samé a vzrušivost z vlastního těla.

Sexualita je proměnlivá a v průběhu života nabývá mnoha podob. Pro někoho je atraktivní druhé pohlaví, pro jiného...

KVÍZ: Co víte o penisu? Otestujte své znalosti

Ilustrační fotografie

Každý ví, o čem je řeč, ale zdaleka ne všichni vědí třeba to, kdy nastane u člověka první erekce nebo kdo má nejdelší...

Facebookových matek přibývá. Jsou sebestředné, hledají cestu ze samoty

Mobilní internet - ilustrační foto

Na sociálních sítích žijeme úplně všichni. Ať už chceme, nebo ne. Přibývá žen, které nad sdílením příspěvků a...

GLOSA: Parkourista Tary urazil fanouška a u nás skončil. A co u vás?

Taras „Tary“ Povoroznyk je nadšeným propagátorem parkouru. Napsal knihu, dělá...

Idol statisíců malých kluků si to zkazil. Zlobí se na něj, že jezdí rychlostí 250 km/h a svým fanouškům se vysmívá, že...

Jsi jak auto se zataženou ruční brzdou, vyčetl Martin náhradní manželce

Radek (28) a Lucka (24) bydlí s dcerami ve dvoupokojovém bytě v Liberci.

Oba dva páry, které se přihlásily do Výměny manželek, procházejí krizí. Štěpánka s Martinem řešili jeho nevěru a Radek...

Další z rubriky

Jak šel čas s Brucem Willisem. Hollywoodský fešák slaví 64. narozeniny

Neohrožený detektiv John McClane ve Smrtonosné pasti, nelítostný boxer Butch v...

Neohrožený detektiv John McClane ve Smrtonosné pasti, nelítostný boxer Butch v Pulp Fiction, ale i šarmantní bohém...

GLOSA: Parkourista Tary urazil fanouška a u nás skončil. A co u vás?

Taras „Tary“ Povoroznyk je nadšeným propagátorem parkouru. Napsal knihu, dělá...

Idol statisíců malých kluků si to zkazil. Zlobí se na něj, že jezdí rychlostí 250 km/h a svým fanouškům se vysmívá, že...

Vypadám jako Rihanna a muži mě kvůli tomu využívají, říká žena

Dvojnice Rihanny

Třiadvacetiletá Yna Sertalfová z Francie vypadá jako popová diva Rihanna. Kvůli svému vzhledu zažívá mnoho trapných...

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na iDNES.cz