Nejoblíbenější koledou je Tichá noc

aktualizováno 
Broukáme si je celý prosinec, občas proti své vůli. V obchodech se linou k povzbuzení nakupovací mánie, vánoční besídky by bez nich ani nebyly. Nedílná součást atmosféry - koledy. Znáte ale aspoň tři úplně celé?

O Češích a Češkách se občas s nadsázkou říká, že jsou, co se písní týče, mistři jedné sloky. Většina z nás zná celou řadu písniček, ale slova dá dohromady horkotěžko u první sloky a refrénu. A u koled je tomu stejně. Stačí absolvovat jednu předvánoční akci, kde vás vyzvou k hromadnému zpěvu, a uslyšíte to. Zatímco u refrénu všichni halasejí z plna hrdla, od druhé sloky dál nenápadně kuckají, domýšlejí rýmy, případně zní hmhmhm nebo tadadý. Pokud je to i váš případ, je pro vás adventní čas ideální pro nácvik populární lednové disciplíny: předsevzetí. Zkuste se naučit aspoň tři koledy úplně celé. Zlepšíte si paměť, oslníte ve společnosti a u stromku budete za hvězdu večera.

Celosvětově nejoblíbenější vánoční písní vůbec je Tichá noc, svatá noc. Vzhledem k tomu, že se k jejímu vzniku váže i hezká legenda, můžete své blízké potěšit i dojemnou historkou navíc. Tuto vánoční hitovku napsali v roce 1818 v solnohradské vesničce Oberndorf dva Rakušané. Zdejší pomocný kněz Josef Mohr sepsal báseň a poprosil místního varhaníka Franze Xavera Grubera, aby k ní na půlnoční mši složil melodii. Údajně celý nápad vznikl proto, že v kostele byly právě rozbité varhany a oni pro duše svých oveček potřebovali nějakou hezkou jímavou hudební alternativu. Takže poprvé Stille Nacht, heilige Nacht zazněla pouze v doprovodu kytary. Od té doby prorazila do celého světa, dnes se zpívá ve více než 300 jazycích.

České koledy už většinou neplní původní účel, tedy elegantní vymáhání výslužky. Dnes už je pro nás koleda slovem vyjadřujícím hlavně právě vánoční píseň, v níž většinou oslavujeme narození Krista.

Mezi těmi našimi lidovými patří k nejznámějším koledy Půjdem spolu do Betléma, Jak jsi krásné neviňátko, Nesem vám noviny nebo My tři králové jdeme k vám. Nejstarší u nás obecně zpívanou vánoční písní je ale Narodil se Kristus Pán. Nicméně ta překvapivě nemá lidový původ. Vznikla z latinské duchovní písně Ave hierarchie coelestis, známé už od 13. století. Někdy později pak k ní kdosi neznámý složil český text a dodnes patří k vrcholům skoro každého vánočního koncertu.

Na Vánoce si už dávno nezpíváme jen tradiční koledy, ale i modernější vánoční písničky. Určitě si vybavíte Jingle Bells, ze kterých české Rolničky udělal Vladimír Dvořák, českou "odrhovačku" Vánoce, vánoce přicházejí nebo Lennonovu Happy Xmas.

Pokud se do Štědrého dne nezvládnete naučit aspoň jednu celou koledu, ochraptíte nebo se vám prostě nebude chtít zpívat, pusťte si CD. Kromě klasických koled klidně sáhněte třeba i po oblíbené pastorální České mši vánoční Jana Jakuba Ryby. A pak už si jen užívejte tiché noci, svaté noci.

VÁNOCE na iDNES.cz

Autoři: ,

Nejčtenější

Potravinová pyramida je omyl moderní výživy, říká Margit Slimáková

Margit Slimáková, výživová specialistka

Studium farmacie úspěšně dokončila, ale už na škole byla rozhodnutá, že pro farmaceutický průmysl pracovat nebude. Víc...

Pořádek přerostl v teror. Sbal holku a uteč, radila vyměněná manželka

Patrik svou ženu Veroniku miluje, ale pořádek v bytě ještě víc.

Šestadvacetiletý sanitář Patrik je tak posedlý pořádkem, že diváci reality show Výměna manželek mohli u televize snad i...

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Průzkum: muži dávají přednost ženám s hustým obočím. Na sex i na vztah

Cara Delevingne je současnou nejžádanější modelkou světa. Angličanka s výrazným...

Ženy s hustým obočím mají podle vědců v krvi vyšší hladinu pohlavních hormonů a bývají sexuálně náruživější. Proto se...

Další z rubriky

OBRAZEM: tloustnou s úsměvem. Oblíbené české ženy s kily navíc

OBRAZEM: tloustnou s úsměvem. Oblíbené české celebrity s kily navíc

Ať už se s kily navíc perou, či nikoliv, Češi si je oblíbili a fandí jim. Jsou to známé ženy, které výrazně vpravo...

OBRAZEM: Slavní muži, kteří zrají jako víno. Letos oslaví padesát let

Zatímco u žen je padesátka jen zřídkakdy věk, který prospěje jejich kráse,...

Zatímco u žen je padesátka jen zřídkakdy věk, který prospěje jejich kráse, stejně starým mužům přibývající vrásky a...

Žena zhubla, aby už v letadle nemusela předstírat, že dopne pásy

Žena zhubla, aby se vešla do sedadla v letadle.

Australanka Zoe Batchelorová (34) se od puberty potýkala s obezitou. Milovala jídlo a byla spokojená. Ovšem jen do té...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz