NÁZOR MUŽE: Pod vánočním stromkem se zabydluje prázdno

  12:03aktualizováno  12:03
Málokdy můžeme pocítit vzdálenost mezi blízkými jako při nakupování vánočních dárků. Máme proti sobě tři mocné nepřátele: peníze, přání a poukazy. Dostavily se zhruba v tomto pořadí. A je to žena, kdo má větší tendenci podvolovat se diktátu těchto tří P.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Darovat peníze je to nejjednodušší a málokdo je vysloveně nechce. Jsou známy případy velmi zámožných mužů, jimž matky a partnerky věnují v obálce různé množství bankovek. Jsou patrně zvyklí operovat s virtuálními penězi na účtech a kartách, takže i z drobného oběživa mají radost, jakou jim o Vánocích naposledy udělala umělohmotná dětská flintička.

Za peníze si každý koupí, co chce, nebo je bez výčitek prohýří. Pokud se darovatel(ka) dožaduje prezentace hmotného předmětu, existuje spousta variant, jak se z takové situace vyzout. Třeba si od souseda půjčit cirkulárku a později tvrdit, že ji má půjčenou soused.

Ženy si osvojily dovednost hovořit před svými muži o vytoužených věcech. Takové hovory jsou nenápadné asi tolik jako rozinky v mazanci.

Jak doba postupuje, zabydluje se otevřeně sdělené přání. A sice ve verzi kondicionální ("To bych ráda dostala"), nebo ve verzi imperativní (To mi kup). Prý je z takto kontraktických darů větší radost než z těch sekretizovaných...

A konečně vouchery jsou nejmladší generací v rodině vánočních zloduchů. Jak už to u mladé krve bývá, prosazují s rychlostí sáněk samochodek.

Jejich nadužívání je nebezpečné zejména v domácnosti s dětmi. Ty si moc dobře pamatují, o jak ohromné dárkové krabice opatřené mašlemi bojují v televizi Santa s Grinchem. Pak jsou pod vánočním stromkem v obýváku konfrontováni s jakýmsi démokritovským prázdnem, v němž barevnost mašlí dominuje nad těžko čitelnou informační změtí, kterak ten a onen poukaz využít.

Čtěte také: Poraďte Ježíškovi. Jaké dárky máte pro své blízké?

Nebezpečí dárkových certifikátů je tuplované. Klamou totiž tělem. Dárce (někdy i dárkyně) šálí sám sebe, když si říká, že zakoupením poukazu na výběr fetišistického oblečení, antistresový program v pivních lázních, nebo na bezplatný přístavek při všech premiérách ve Státní opeře věnuje cosi jako překvapení.

Voucherů, objevených v šuplíku při jarním úklidu těsně po vypršení platnosti, bude možná víc než zapomenutých novoročních předsevzetí. V lepším případě se stávají předmětem směnných obchodů se spolupracovnicemi.

Není lepší snažit se o svém partnerovi či jiném blízkém člověku něco dozvědět a lépe či hůře cíleným dárkem vyjádřit to, co k němu doopravdy cítíme? Totiž že je nám natolik blízký, abychom se nevzdali snahy jej (aspoň o Vánocích) překvapovat.


Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Další z rubriky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz