Náš rozpočet nikdo nehlídá, říká první dáma české statistiky Iva Ritschelová

  11:28aktualizováno  11:28
V práci je od nevidím do nevidím a ještě si tam občas zajde i o víkendu. S rodinným rozpočtem si hlavu neláme a oblečení i šperky jí vybírá muž. Přečtěte si, co nová šéfka Českého statistického úřadu prozradila o své rodině, o svých ambicích i o svém vztahu k penězům.

Iva Ritschelová | foto: Lucie Robinson

Ne každá žena, která se rozhodne pro kariéru top manažerky, má štěstí na rodinné zázemí. Předsedkyně Českého statistického úřadu a do listopadu také rektorka ústecké univerzity naštěstí neusela volit mezi rodinou a kariérou. Když například dostala nabídku pracovat v Římě, odešel její manžel z práce a po tři roky fungoval v zahraničí jako muž v domácnosti.

"Už když si mě bral, věděl, že ve svém pracovním životě mám trochu jiné plány a cíle, než má on," říká k tomu Iva Ritschelová. "Pro mě jsou vysoké pracovní nasazení a profesionální úspěchy důležité. Muž více upřednostňuje klid a své zájmy. Máme trochu rozdílné povahy, ale to nevylučuje, že se vzájemně doplňujeme."

Ráno vstává něco po šesté a v zaměstnání tráví průměrně dvanáct hodin. Víkendy si sice prý nechává pro sebe, ale v sobotu dopoledne tam ještě většinou zaskočí. "Naštěstí mám jednu velkou výhodu – vždy jsem bydlela v blízkosti práce, takže jsem nikdy neztrácela čas dojížděním. Tak je tomu i teď, byt mám naproti úřadu," libuje si.

vizitka

Iva Ritschelová (46) je od 1. září předsedkyní Českého statistického úřadu. Zároveň je také ještě rektorkou Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, kterou se stala v roce 2007.

* Od roku 1998 do roku 2001 pracovala v Římě na statistické divizi v Potravinářské a zemědělské organizaci OSN. Před tím byla na Československé akademii věd v Ústí nad Labem, Ústavu pro životní prostředí a Českém statistickém úřadu.

* Je vdaná, má syna Jiřího (21) a dceru Ivu (18).

Ač si možná šéfku statistiků představujete jako asketickou dámu, která se nerozptyluje zbytečnostmi, i Iva Ritschelová si někdy udělá radost nákupem něčeho hezkého na sebe nebo návštěvou kadeřníka. Šperky jí ale kupuje manžel. "Většinu oblečení mi také vybírá on. Jde do obchodu, něco se mu tam líbí a mě pak pošle, abych si to vyzkoušela a koupila," přiznává.

Kdo hlídá v domácnosti ekonomky Ivy Ritschelové rozpočet? "Neměla bych to asi na sebe říkat, ale nikdo. Máme s manželem společný účet a z něj si každý bere to, co potřebuje. Jen investice řešíme společně, ale jinak se nehlídáme, kdo kolik utratil," dodává.

Čtěte v pondělním
magazínu ONA DNES

I. Ritschelová

Proč se Iva Ritschelová nestala zvěrolékařkou? Co stěhování do ciziny udělalo s jejími dětmi? Jak se cítila na misi OSN v Albánii? A co si myslí o nerovném odměňování mužů a žen u nás? To vše si přečtěte v pondělním magazínu Ona Dnes.

Autoři: ,

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Najdete na iDNES.cz