Moderní muž chce mít po svém boku inteligentní ženu

  2:04aktualizováno  2:04
Našim babičkám stačilo, když uměly upéct vynikající bábovku a byly hezké, hodné a poslušné, takové je totiž chtěli jejich muži mít. Dnešní pánové jsou ale o něco náročnější. Nespokojí se s tím, že jejich manželka je hospodyňka pořádná, která o dvanácté oběd podává, ale touží po ženě inteligentní, ambiciózní a oduševnělé.
Ideální partnerka by měla být schopna nejen pečovat o teplo domova, ale také probrat s mužem i současnou politickou situaci nebo burzovní zprávy... (Ilustrační snímek)

Ideální partnerka by měla být schopna nejen pečovat o teplo domova, ale také probrat s mužem i současnou politickou situaci nebo burzovní zprávy... (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Reklamy ze třicátých let mluví za tehdejší mužské touhy jasně: "Chci vždy usměvavou slečinku, která mi večer nazuje papuče a zástěrkou osuší orosenou láhev čerstvě vychlazeného piva. Nikdy ji neuvidím neupravenou, nikdy za prázdným sporákem, nikdy se nebude zajímat o politiku."

A tak kromě toho, že by žena měla být především dokonalá hospodyně, si muži kladli ještě jednu zásadní podmínku: vedle zametené kuchyně by partnerka měla mít ideálně vymeteno také v hlavě. Inteligence přece stejně není vidět.

Po čem muži touží?

Jak si vykreslují svou ženu snů muži jednadvacátého století? Změnil se jejich názor na ideální partnerku nebo se jejich představy stále točí kolem vyžehlené košile a šťavnaté pečeně servírované u fotbalového zápasu? Podobné otázky si kladl také výzkum provedený na Univerzitě v Iowě, který se snažil rozkrýt představy moderního muže.

Zmíněný výzkum souvisí s celou sérií studií, které již od roku 1939 pravidelně mapují očekávání, jež muži i ženy vztahují ke svým protějškům. V rámci jednotlivých studií respondenti vybírají z osmnácti charakteristik, o nichž jsou přesvědčeni, že by neměly chybět jejich partnerům.

Hitem číslo jedna v žebříčku žádoucích vlastností byla v roce 1939 morální bezúhonnost. Ideální partnerka tak měla být především neposkvrněná, což se však rozhodně nemělo vztahovat na oblast domácích prací. "Zájem o kariéru" u své partnerky muži řadili na předposlední místo (ten byl dokonce ještě v roce 1969 vnímán jako zcela nepodstatný) a inteligenci patřila dvanáctá pozice.

Ilustrační snímek.

Dnes už mužům tolik nezáleží na tom, jestli umíte vařit. (Ilustrační snímek)

Inteligence = zlatý důl

Muž jednadvacátého století prozřel. Pochopil, že inteligentní žena se sice nikdy nenaučí, k čemu slouží všechna zajímavá tlačítka na jen zřídka kdy používané troubě, do společného života však toho vzdělaná žena přinese mnohem víc. A tím se myslí nejen bohaté znalosti a zkušenosti, ale také peníze.

Ano! Moderního muže přestala bavit hra na odvážného lovce a tichou slepičku, která hlídá hnízdo. Muž nového milénia se již nechce vyžívat v roli samoživitele. Od své partnerky naopak očekává, že bude ambiciózní a z rodinného rozpočtu si bude nejen brát, ale především do něj přispívat.

I ženy mají sexy mozek

Abychom však dnešním mužům příliš nekřivdili a nevykreslili je jako nenasytné zlatokopy, je nutné uvést, jaké kritérium označili v rámci výzkumu za nejdůležitější. Jako nejpodstatnější muži vnímají lásku a vzájemnou přitažlivost, hned před silnou osobností a již zmíněnou inteligencí.

Tento zásadní posun v hodnotovém žebříčku komentuje vedoucí citované studie Christine Whelanová: "Moderní muž vzešel z nové generace. Byl vychován vzdělanou matkou, obdivoval doktorky v nemocnici, učil se od vynikajících profesorek, řídil se radami svých zkušených přítelkyň. Postupně tak mohl zjistit, že to, co je na ženách nejpřitažlivější, je jejich chytrý sex appeal."

To, co muže nyní nejvíce láká, je mít vedle sebe světaznalou partnerku, se kterou budou moci o čemkoli diskutovat (třebas i nad připálenou večeří). Namísto o kariéře hospodyňky roku či královny krásy tak raději přemýšlejte o Nobelově ceně. Moderní muž totiž dobře ví, že vaše vynalézavost se dá zúročit i v mnoha jiných oblastech.

Autoři:

Nejčtenější

Potravinová pyramida je omyl moderní výživy, říká Margit Slimáková

Margit Slimáková, výživová specialistka

Studium farmacie úspěšně dokončila, ale už na škole byla rozhodnutá, že pro farmaceutický průmysl pracovat nebude. Víc...

Pořádek přerostl v teror. Sbal holku a uteč, radila vyměněná manželka

Patrik svou ženu Veroniku miluje, ale pořádek v bytě ještě víc.

Šestadvacetiletý sanitář Patrik je tak posedlý pořádkem, že diváci reality show Výměna manželek mohli u televize snad i...

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Průzkum: muži dávají přednost ženám s hustým obočím. Na sex i na vztah

Cara Delevingne je současnou nejžádanější modelkou světa. Angličanka s výrazným...

Ženy s hustým obočím mají podle vědců v krvi vyšší hladinu pohlavních hormonů a bývají sexuálně náruživější. Proto se...

Další z rubriky

Někdy si zpívám na chodbě ubytovny, říká zpěvačka Věra Bílá

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Byla slavná, než zpívání vyměnila za hrací automaty a záhy v nich utopila veškerý majetek. Před dvěma lety se o...

I po narození dětí by ženy měly myslet nejdřív na sebe, říká blogerka

Nicole Knighttová - na první fotografii je v den porodu, na druhé deset dnů po...

Pětadvacetiletá Nicole Knighttová z Austrálie vypadala deset dnů po porodu druhého dítěte stejně jako před otěhotněním....

Představitelka Angeliky oslavila 80. narozeniny, je ve formě

Michèle Mercierová

Francouzská herečka Michèle Mercierová oslavila osmdesáté narozeniny. Ačkoli měla v minulosti zdravotní problémy,...

Najdete na iDNES.cz