Osvícení tátové: lpění na tradičním obrazu chlapství mužům škodí

  0:01aktualizováno  0:01
Den otců je svátek, který se u nás moc neslaví. Podle průzkumu tak činí jenom 13 procent českých rodin, zatímco Den matek si připomíná 80 procent oslovených. Až pětina dotázaných agenturou Stem/mark nevidí důvod, proč by se měl vždy třetí červnovou neděli Den otců vůbec slavit. Martin Jára z Ligy otevřených mužů se to snaží změnit.
Podle výzkumů by si rodičovskou dovolenou chtěl vyzkoušet každý desátý otec (ilustrační snímek)

Podle výzkumů by si rodičovskou dovolenou chtěl vyzkoušet každý desátý otec (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Otcovství prošlo za posledních pár let vývojem. Muži se dnes dostávají do kontaktu s dítětem dřív než v minulosti, kdy ještě celkem nedávno nemohli dítě vidět několik dní po porodu. Současní otcové doprovázejí partnerku k porodu a sdílejí s ní bolest i radost z potomka od prvního okamžiku. Mnoho mužů nechce být pro své děti chlebodárcem zahlédnutým na pár minut denně, nechce nechat výchovu jen na matce a škole a pak se divit, co z dítěte vyrostlo.

Jaký je moderní muž a otec?

"Aktivní otcovství předpokládá, že muž o děti a jejich životní prostor pečuje pravidelně a důsledně. Je to něco jiného než ´občasná výpomoc´ na pokyn partnerky. Je to ochota vzít si zodpovědnost za svůj díl rodičovství a podílet se i na rutinních a obyčejných činnostech, jako je koupání batolete nebo psaní domácích úkolů se školákem," vysvětluje Martin Jára, ředitel Ligy otevřených mužů a otec pěti potomků.

Tím, jak se mění způsob, jakým nahlížíme na mužství, se mění i role otců. "Muži už dnes nejsou a nemusí být mocipány. Ale také se nemusí přerodit v bábovky. Nehledě na dobu, muže i dnes ctí, když je odpovědný, drží slovo, má odvahu posouvat svoje hranice, je originální a svůj a je otevřený změně. Právě lpění na tradičním obrazu mužství podle mne mužům dneska škodí," myslí si Martin Jára, který má za sebou mnohaletou praxi jako psycholog.

Mužský vzor ovlivní život dětí

Již málokdo dnes pochybuje o tom, že pro děti je nejlepší vyrůstat s oběma rodiči. Nestačí ale být fyzicky přítomný, oba rodiče by se na výchově měli podílet pokud možno stejnou měrou. A samozřejmě nezapomínat, že není důležité, co dítěti říkáte, ale jak se chováte. Otec sice může synovi tvrdit, že má mamince pomáhat s chodem domácnosti, ale pokud on sám jenom sedí na gauči a čeká na donášku jídla a pití od manželky, syn si zapamatuje právě tyto činy. Pokud máte dceru, může jít i o její štěstí v milostném životě. Někteří psychologové spekulují o tom, že přítomnost a pozornost otce může souviset s tím, kolik partnerů (a jakých) dívka za život vystřídá.

"Každé dítě potřebuje ke svému vývoji mužský vzor. Pro kluky je táta prototypem jich samých, pro dívky je táta roli budoucího partnera. Potřeba dobrého otcovského vzoru přitom trvá i do dospělosti. Je to vidět na příkladu kluků z dětských domovů. Proto jsme spustili projekt Patron: adolescenti, kteří se chystají opustit ústavní výchovu, k sobě dostanou zkušeného muže, který je, coby náhradní táta, uvádí do velkého světa," přibližuje Jára činnost Ligy otevřených mužů.

Jen spokojený muž je dobrý otec

Když se tedy muži tolik hrnou do rodičovských povinností, proč jich není víc na mateřské nebo rodičovské dovolené? V Česku jsou přibližně dvě procenta příjemců rodičovského příspěvku muži.

"Výzkumy ale ukazují, že až každý desátý muž by si rodičovskou rád vyzkoušel, a to hlavně proto, aby měl intenzivní vztah se svým potomkem. Hlavní překážkou je zde finanční ztráta, kterou by rodina utrpěla. Což není případ rodin, kde má žena vyšší příjem než muž, a tak je jeho rodičovská vlastně rozumnou volbou," dodává Jára a připomíná, že Liga otevřených mužů muže v tomto kroku podporuje projektem Táta na plný úvazek.

"Ke Dni otců bych chtěl popřát mužům, aby měli čas na děti a taky na sebe. Protože jen muž, který je sám spokojený, může být dobrým otcem," uzavírá Martin Jára.

Slaví vaše rodina Den otců?

celkem hlasů: 3942

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 23. června 2013. Anketa je uzavřena.

Nevím, že Den otců existuje 3036
Ne 711
Ano 195
Autor: pro iDNES.cz

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

Bez řádu bychom potrestali sami sebe, řekli v Rozstřelu rodiče čtyřčat

Rodiče nejmladších českých čtyřčat Helena a Josef Slánští v diskusním pořadu...

Helena s Josefem chtěli dvouletému Vojtovi pořídit sourozence a právě před rokem se jim narodily hned čtyři děti...

Móda na talíři. Češi utrácejí za superpotraviny, mnohdy zbytečně

Avokádová pomazánka

Jíst avokádo je jedním z aktuálních trendů. A quinoa? To je přeci poklad Inků. Naše talíře se změnily v přehlídku...

OBRAZEM: Amy Schumerová se nezdráhá ukázat pravou tvář mateřství

Amy Schumerová po porodu

Amy Schumerová je jednou z nejúspěšnějších světových komiček dnešní doby. Nebojí se veřejně hovořit o kontroverzních...

Tolik čekání, vodko, a tys to vydržela, vítala se na svobodě Máňa s lahví

Pracovat se Máně nechce. „Umřela bych,“ říká.

Rok sledovaly televizní kamery několik odsouzených žen ve třech českých věznicích. Monika (44), která bodla svého...

Miniaturní bikiny slavných hvězd. Inspirujte se, jak vyrazit na pláž

Je nám tolik let, na kolik se vnímáme. Stejné je to i s krásou. Jsme tak...

Je nám tolik let, na kolik se vnímáme. Stejné je to s krásou. Jsme tak krásné, jak půvabné se cítíme být. K moři můžeme...

Další z rubriky

OBRAZEM: Ženy vydělávají na svém vzhledu, živí se jako dvojnice Meghan

Dvojnice Meghan Markle

Vévodkyně Meghan má ve světě mnoho dvojnic. Některé z nich vypadají, jako by byly jejími dvojčaty. Na sociálních sítích...

OBRAZEM: Jsou krásné, ale sexy tvary jistí stahovacím spodním prádlem

Stahovací prádlo

Slavné krásky jsou pod neustálým drobnohledem módních kritiků a na každém rohu na ně číhají paparazzi. Kvůli tomu jsou...

Obezita zabíjí v Americe víc lidí než vrazi i auta, říká gastro expertka

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa a festivaly, jejichž hlavní náplní je dobré...

Najdete na iDNES.cz