Klavíristka Veronika Böhmová: Český divák je spořádaný, Američané šílí

  0:41aktualizováno  0:41
Když ve vyprodaném Španělském sále koncertoval jeden z nejslavnějších světových klavíristů Lang Lang, který hrál třeba i při zahájení olympiády v Pekingu, zastupovala ho při generální zkoušce Veronika Böhmová. Nikdo jiný totiž neuměl jeho repertoár.

Klavíristka Veronika Böhmová | foto: Lucie Robinson

Veronika Böhmová

  • Narodila se 15. června 1985.
  • V roce 1996 vyhrála svou první dětskou soutěž, stala se talentem roku 2000 a 2002.
  • Vystudovala klavír na ZUŠ v Českých Budějovicích a Českém Krumlově a pražskou HAMU. Absolvovala roční stáž na Hudební vysoké škole C. M. Webera v Drážďanech, kde absolvovala i dvouleté studium v meisterklasse.
  • Skončila na stupních vítězů v patnácti prestižních mezinárodních soutěžích - naposledy loni obsadila 1. místo v soutěži v Norimberku a  2. místo na soutěži v Dřážďanech. Koncertuje v tuzemsku i v zahraničí (Evropa, Amerika a Japonsko).

Přesto tahle špičková klavíristka nebere sebe ani svoji hudbu vůbec vážně. "Vážní jsme jen my, umělci," říká v pondělním rozhovoru v magazínu Ona Dnes.

V zahraničí jsem viděla koncerty vážné hudby, které provázely stejné ovace jako pop. To je tam běžné?
Ano, už dávno neexistuje žádný etický kodex, že by se muselo chodit na klasiku ve smokingu. Tyhle hranice dávno padly. Vážně se občas tváříme jen my, interpreti, protože víme, že v partituře přijde nějaké děsivé místo, které musíme zvládnout.

Českým divákům muzikanti někdy říkají ‚vokurky‘, protože prý déle trvá, než dozrají. Jak se vám hraje před takovým publikem?
Po prvních tónech z hlediště dýchá chlad, pak se ozve spořádaný potlesk, ale nakonec se i naše publikum uvolní a projeví emoce, jen to interpreta stojí víc energie.

Čtěte v pondělí

Klavíristka Veronika Böhmová

Velký rozhovor nejen o vážné hudbě si přečtete v pondělí 9.12. v magazínu Ona Dnes, který vychází každé pondělí jako příloha deníku MF DNES.

Vadí vám to?
Víte, každý národ má něco svého, na co reaguje. Ve Španělsku jsem byla na koncertě klavíristy, který podal průměrný výkon, přesto lidé po posledních tónech vyletěli do vzduchu, tleskali a provolávali: "Brava! Brava!" A pak interpret odešel za oponu a byl konec. Bouřlivé rychlé ovace. V Orlandu to bylo podobné. Tam lidé při děkovačce vyskočí a křičí. A protože Američané milují extrémy, největší ovace má ten, kdo hraje silně a rychle, při přednesu vyhazuje rukama a efektně kroutí tělem. To pak americké publikum šílí a všichni si vyprávějí: "Ten byl!" Naopak vystupuje-li někdo úžasný, ale je introvertní, nekroutí se, pak si stěžují: "Byl divnej, neseděl mi."

A Češi?
Od nich máme sice spořádaný, ale dlouhotrvající upřímný potlesk, čekající na přídavek. A po přídavku znovu děkujeme. To mám ráda. Jen to spojení vážná hudba je špatně.

Pravda, všude na světě se říká klasická hudba.
Vždyť je hrůza, co to spojení evokuje. Dítě jde na vážnou hudbu? No, co to je?! Prvňák určitě nadšeně nepoběží tvářit se vážně do koncertní síně.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Už mám odseriálováno, říká herečka Alena Antalová

Alena Antalová

Prorazila jako herečka v Četnických humoreskách a Pojišťovně štěstí, teď se Alena Antalová objeví po boku Jaromíra...

Další z rubriky

OBRAZEM: Žena fotí svoje strie, chce podpořit všechny matky po porodu

Žena je hrdá na svoje strie

Sarah Nicole Landryová (34) se stala v pouhých pětadvaceti letech trojnásobnou matkou. Během každého těhotenství se jí...

Už mám odseriálováno, říká herečka Alena Antalová

Alena Antalová

Prorazila jako herečka v Četnických humoreskách a Pojišťovně štěstí, teď se Alena Antalová objeví po boku Jaromíra...

OBRAZEM: Žena má vlasy v barvách duhy, děti jí říkají mořská víla

Žena si barví vlasy v barvách duhy, děti si myslí, že je víla

Amy Withamová je pyšná na své duhové kadeře, které si nechává pravidelně barvit od profesionálů v salonu. Jen díky svým...

Najdete na iDNES.cz