Na JAMU mě nevzali a Cardu Retardu vymyslela manželka, vzpomíná herec

aktualizováno 
Díky této přezdívce zná Josefa Cardu celý národ. V rozhovoru pro páteční magazín MF DNES Rodina herec Josef Carda, kterého znáte i ze seriálu Krejzovi, prozradil, kde se vzala, a jaké další náhody ho přivedly k herecké kariéře.

Velký rozhovor s hercem Josefem Cardou najdete v pátečním magazínu Rodina DNES | foto: archiv TV Prima

Fotogalerie

Když Josefu Cardovi zavolal Michal Suchánek, zda by si s ním a dalšími nezahrál v sérii Tele Tele, neváhal ani na okamžik. „Každý se měl nějak jmenovat, třeba Veronika byla Křečová žíla. Suchoš začal něco vymýšlet pro mě, slyšela to manželka a najednou spontánně vykřikla: Carda Retarda! To né, křičím, ale Michal to slyšel a už to bylo,“ vzpomíná Josef Carda.

A manželka Radka k tomu dodává: „Nemohla jsem tušit, jak dlouho Tele Tele poběží a jak se to tím pádem vžije. Možná, kdybych to věděla, mlčela bych.“

S manželkou Radkou, která je původní profesí učitelka, jsou spolu už čtyřicet let. Jaký je jejich recept na tak dlouhé soužití?

 „Víkendové manželství. Nesedím každý večer v bačkorách u televize, pořád někde lítám, zkrátka nežijeme ve stereotypu, který manželství zabíjí. Koneckonců na herectví jsem šel právě proto, že není stereotypní,“ říká sympatický muž.

Původně se přitom měl stát očním optikem. „Našel jsem si nástavbu, přestěhoval se do Brna a hned první týden na internátu jsem měl jako první v abecedě celý týden úklid. Tady nebudu, prohlásil jsem a skončil,“ vysvětluje svou studentskou anabázi. 

Rodiče pochopitelně nadšeni nebyli. „Přihlásil jsem se na roční jazykový kurz němčiny a během toho jsem se rozhodl zkusit uměleckou školu. Naučil jsem se tři monology a zarecitoval tři básničky, ale z JAMU mi přišel papír, že jsem nebyl přijat,“ vypráví o své cestě k herecké kariéře.

„Pod tím však  bylo rukou připsáno: Odvolejte se. Pan profesor Vykypěl, šéf katedry, se za mě totiž zaručil,“ vysvětluje Josef Carda.

Autor:

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Sedm kroků, které musíte udělat, když narazíte na psychoteroristu

Ilustrační snímek

Emocionální zneužívání patří mezi formy psychického násilí, které na obětech nezanechává viditelná zranění, ale na...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Další z rubriky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz