Občas se mi povede jazykový trapas, říká japanoložka Anna Cima

  0:58aktualizováno  0:58
Od dětství měla touhu psát, v dospívání se k tomu přidalo nadšení pro všechno okolo Japonska, kterému po návštěvě propadla natolik, že šla studovat japanologii. Na vysoké škole se obě lásky propojily a letos Anna Cima vydala román Probudím se na Šibuji. Odehrává se v Tokiu, kde teď spolu s manželem žije.

Japanoložka Anna Cima | foto: Michaela Džurná

Když poprvé vyrazila do Japonska, bylo jí sedmnáct. „Moje kamarádka z kurzu japonštiny tehdy přišla s tím, že má možnost se tam podívat a bydlet zadarmo u známého. Chtěla jet s někým, aby necestovala sama. Já byla v té době do Japonska již hodně zapálená a přišla jsem domů s vytřeštěnýma očima, že mám tuhle možnost,“ vzpomíná Anna Cima. Rodiče tehdy dali dohromady potřebné peníze a dovolili jí vyrazit. „Budu jim za to navždy vděčná,“ dodává.

Čtěte v pondělí

japanoložka Anna Cima

Velký rozhovor s Annou Cima čtěte v příloze MF DNES OnaDnes.

Japonsko v té době už nekriticky zbožňovala, měla určité představy, co čekat a na místě ji nic negativně nezaskočilo. Nadšení ze země se jen potvrdilo. Naštěstí. „Nedošlo k žádné deziluzi, což bylo skvělé, protože kdyby to bylo obráceně, tak nevím, kde bych skončila,“ směje se Anna Cima, která se tenkrát rozhodla, kterým směrem se v životě vydá. „Vracela jsem se s tím, že si dodělám rok na střední škole a nepůjdu nikam jinam než na japanologii. Nic jiného pro mě neexistovalo“.

Přijímací zkoušky na vysokou byly obtížné. Obsahovaly dlouhý test z japonských reálií – z historie, literatury, společnosti a politiky, zkoušku ze dvou světových jazyků, japonských slabičných abeced a esej na zadané téma. Byl to široký záběr, na který se nedalo připravit jinak než četbou a studováním informací. 

Zájem o japanologii byl tehdy obrovský, hlásilo se asi dvě stě padesát uchazečů. Brali asi dvacet. „Byla jsem hodně našprtaná, ale měla jsem štěstí, že jsem to zvládla a dostala se. Kdybych dostala druhou variantu testu, klidně se mohlo stát, že bych neuspěla,“ přemýšlí Anna Cima.

Škola ji kromě jiného naučila také znalost kulturních odlišností. „Ze školy jsem vyšla dobře vybavená, takže základní znalost etikety, třeba to, že v Japonsku se nesmrká na veřejnosti a podobně, samozřejmě znám a dodržuji. Ale občas se mi povede jazykový trapas. Zaměním nějaké slovo za jiné, které zní podobně, a mám pocit, že jsem ho použila správně. Potom se divím, že se na mě lidé dívají divně,“ přiznává Anna Cima.

Anna Cima (26)

  • Narodila se v Praze.
  • Vystudovala gymnázium na Letné a potom japonská studia na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
  • Před rokem dostala stipendium na partnerské univerzitě v Tokiu, kde pracuje na výzkumu a zároveň si v Praze dělá doktorát. Specializuje se na poválečnou japonskou literaturu se zaměřením na šedesátá léta.
  • Letos v srpnu jí vyšel debutový román Probudím se na Šibuji, který kritici přijali velmi pochvalně.
  • Je vdaná za japanologa Igora Cimu. Kromě psaní se věnuje kreslení a muzice.

Ta dnes žije v Japonsku spolu s manželem, který je také japanolog. „Ve čtyřiadvaceti jsme se vzali a o rok později jsme oba získali stipendium na univerzitách v hlavním městě. Dnes žijeme v prefektuře Saitama, asi dvacet minut rychlíkem od stanice Ikebukuro v Tokiu,“ vysvětluje Anna Cima, která říká, že na tamní horka si nikdy nezvykne. Ta letošní byla extrémní. V létě bylo i 43 stupňů Celsia. Vnitřní prostory v zemi jsou klimatizované, ale přechody z extrémního vedra do vychlazených prostor také nejsou ideální.

Nezvykla si ani na sezení na zemi, ale to jen proto, že jako dítě měla autonehodu a pořádně neohne pravou nohu. „Proto když někam jdeme, dopředu se ptám, jak se tam sedí, a vybíráme si místa ideálně podle toho, kde mají židle,“ vysvětluje Anna Cima, které země nastavila určité zrcadlo. 

„S manželem jsme až v Japonsku zjistili, jak moc jsme sarkastičtí, že máme neustálou potřebu věčně něco srážet a komentovat. Japonci to často nechápou a ptají se, jestli je všechno v pořádku, jestli se něco neděje. Ale jinak mají smysl pro humor,“ popisuje.

Co bude dál, to Anna Cima zatím netuší. V Japonsku bude s manželem do začátku příštího roku, než jim vyprší stipendium. Pak se uvidí. Jedna možnost je zůstat, ale rozhodnuti ještě nejsou. Přece jen jde o velký životní krok, který ovlivní nejen je, ale i celou rodinu v Česku.

Autor:

Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Předkloňte se a zatancujte si, radí stylistka, jak vybírat podprsenku

Každá jsme jiné, všechny si ale zasloužíme kvalitní podprsenku, která nám...

Padnoucí podprsenka je něco jako malý zázrak. Dokáže nám vyčarovat krásný dekolt, i když nám příroda nenadělila ňadra...

Další z rubriky

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Elle Macphersonová odhalila ženám svých šest kroků ke kráse

Elle Macphersonová sice už pověsila modeling na hřebík, ale je pořád sexy....

Modelka a herečka Elle Macphersonová si v 54 letech stále drží figuru, kterou měla ve dvaceti. Velkou roli v jejím...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz