Extrémní sport vás zničí, zdraví víc prospívá pravidelná chůze, říká lékařka

  0:13aktualizováno  0:13
Někteří lidé věří tomu, že je nutné cvičit nebo běhat aspoň hodinu, aby měl pohyb nějaký účinek. A protože hodinu času nemají, radši nedělají nic. Lékařka Marie Skalská však říká,že člověk je stavěný na relativně malou aktivitu a zdraví prospěje už dvacet minut procházky.

Lékařka Marie Skalská | foto: Ondřej Košík

Čtěte v pondělí

Lékařka Marie Skalská

Velký rozhovor s Marií Skalskou čtěte v příloze MF DNES OnaDnes.

Narodila se do rodiny lékařů, o jejím povolání tak bylo jasno – vystudovala medicínu. Už od dětství se však projevovalo její všestranné zaměření. Tancovala, věnovala se rozličným sportům a zároveň vítězila ve vědeckých soutěžích mladých kardiologů. Lékařka Marie Skalská dodnes nemá ráda stereotyp. Pracuje jako kardioložka, zároveň se věnuje sportovní medicíně a také radí lidem, kteří se snaží přejít na zdravý životní styl.

Začínala v organizaci STOB (Stop obezitě), kde školila lektory, a před šesti lety založila Pro Fit Institut, který pomáhá lidem skloubit každodenní povinnosti a aktivní životní styl. Když přijde nový klient, snaží se ho pozitivně naladit.

„Říkám jim, že už tři minuty pohybu dokážou ovlivnit rozumové vlastnosti. Chci je tím ujistit, že i desetiminutový úsek má vliv na jejich zdraví a mentální schopnosti. Mnoho lidí si totiž řekne, že se musí hýbat buď hodinu, nebo to nemá smysl. Nevěří, že i desetiminutová chůze ráno na vlak jim pomůže. Aktivity se sčítají. Deset minut ráno a deset odpoledne, to už máte dvacet minut, což je skvělé. Když to uděláte třikrát čtyřikrát týdně, je to báječné,“ říká expertka na zdravý životní styl.

Často se setkává s tím, že lidé nevěří v prospěšnost pohybu. Tuší, že je dobrý na srdce, ale tím to často končí.

Marie Skalská

  • Vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy a šest let pracovala na klinice kardiologie IKEM.
  • V roce 2006 absolvovala výcvik kognitivně behaviorální terapie obezity, čímž se prohloubil její zájem o aktivní životní styl. Jako cvičitelka a lektorka začala vést kurzy společnosti STOB, s níž spolupracovala až do roku 2013. Školila lektory STOB na téma pohybové aktivity, prevence civilizačních onemocnění, podílela se na tvorbě edukačních materiálů.
  • V roce 2013 spoluzaložila společnost Pro Fit Institut, který pomáhá lidem zůstat aktivní. Jeho činnost popisuje takto: „Víme, že čas zaměstnané ženy je k nezaplacení, proto klientům předáváme tipy a praktické rady, které neplýtvají jejich časem a mají prokázanou úspěšnost.“
  • Na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy přednáší interní medicínu, problematiku výživy a aktivního životního stylu, přednášky má i na odborných fórech i v zahraničí (v Evropě, USA, Brazílii).
  • Stále se věnuje kardiologii, dva roky působila v Institutu sportovní medicíny, od října 2018 má ambulanci v Centru sportovní medicíny.
  • Její manžel je kardiochirurg, mají tři děti.

„Už třeba nevědí, že ovlivňuje i to, co si zapamatují, jak se budou soustředit, i to, jak zvládnou stres. Jakákoliv fyzická aktivita prokrví mozek, takže se odplaví zplodiny, zlepšuje se mentální i fyzická kondice. Myslím, že v těle neexistuje orgán, který by nebyl ovlivněn pohybovou aktivitou,“ zdůrazňuje lékařka, která sama bez pohybu nevydrží déle než dva dny. A jak všechno stíhá, když se věnuje několika profesím a má tři děti?

Snaží se využít každou skulinu během dne. Když jde s dítětem na trénink, během čekání si zaběhá. Když ho doprovází na plavání, vezme si plavky a zaplave si také. Podobné plánování radí i ostatním vytíženým rodičům. Hodně také chodí pěšky a s rodinou se věnuje rozličným sportům.

„Naše půda vypadá jako sportovní obchod, najdete tam veškeré vybavení, jen přezkáče máme snad ve všech velikostech,“ směje se.

Autor:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

Ve čtyřiceti můžete vypadat na dvacet, říká dvojnásobná maminka

Shannon Collinsová

Zdravotní sestra Shannon Collinsová (40) z Velké Británie vypadá lépe než před dvaceti lety a říká, že za vše může...

Bez řádu bychom potrestali sami sebe, řekli v Rozstřelu rodiče čtyřčat

Rodiče nejmladších českých čtyřčat Helena a Josef Slánští v diskusním pořadu...

Helena s Josefem chtěli dvouletému Vojtovi pořídit sourozence a právě před rokem se jim narodily hned čtyři děti...

OBRAZEM: Amy Schumerová se nezdráhá ukázat pravou tvář mateřství

Amy Schumerová po porodu

Amy Schumerová je jednou z nejúspěšnějších světových komiček dnešní doby. Nebojí se veřejně hovořit o kontroverzních...

Móda na talíři. Češi utrácejí za superpotraviny, mnohdy zbytečně

Avokádová pomazánka

Jíst avokádo je jedním z aktuálních trendů. A quinoa? To je přeci poklad Inků. Naše talíře se změnily v přehlídku...

Tolik čekání, vodko, a tys to vydržela, vítala se na svobodě Máňa s lahví

Pracovat se Máně nechce. „Umřela bych,“ říká.

Rok sledovaly televizní kamery několik odsouzených žen ve třech českých věznicích. Monika (44), která bodla svého...

Další z rubriky

OBRAZEM: Amy Schumerová se nezdráhá ukázat pravou tvář mateřství

Amy Schumerová po porodu

Amy Schumerová je jednou z nejúspěšnějších světových komiček dnešní doby. Nebojí se veřejně hovořit o kontroverzních...

OBRAZEM: Ženy vydělávají na svém vzhledu, živí se jako dvojnice Meghan

Dvojnice Meghan Markle

Vévodkyně Meghan má ve světě mnoho dvojnic. Některé z nich vypadají, jako by byly jejími dvojčaty. Na sociálních sítích...

Bylo na čase posunout se dál, říká těhotná tenistka Andrea Hlaváčková

Andrea Sestini Hlaváčková

Profesionální tenistka Andrea Sestini Hlaváčková dosáhla světových úspěchů v deblu, sportovní kariéru však nyní...

Najdete na iDNES.cz