Bartoška mi připadal jako fouňa, říká Eva Zaoralová

  4:41aktualizováno  4:41
Filmová publicistka a překladatelka Eva Zaoralová tvoří s hercem Jiřím Bartoškou už roky nerozlučnou dvojici, které se podařilo vrátit karlovarskému filmovému festivalu zašlou prestiž.

Eva Zaoralová | foto: Ondřej Košík

Vizitka:

  • Eva Zaoralová (1932) se narodila v Praze jako Eva Šebánková.
  • V roce 1956 absolvovala Filozofickou fakultu UK. Pracovala jako tlumočnice, překládala knihy z francouzštiny a italštiny.
  • Od roku 1968 pracovala v časopisu Film a doba. Nejdříve jako redaktorka a v letech 1989 až 1992 byla jeho šéfredaktorkou.
  • Od roku 1994 je spojena s Mezinárodním filmovým festivalem v Karlových Varech. V letech 1995 až 2010 byla jeho uměleckou ředitelkou, nyní uměleckou poradkyní.
  • V roce 2002 dostala od francouzské vlády vyznamenání Rytíř Řádu umění a literatury.
  • V roce 2010 jí prezident Václav Klaus udělil vyznamenání Za zásluhy v oblasti kultury.
  • Byla třikrát vdaná, má dceru a tři vnuky.

Poprvé se tihle dva viděli někdy na konci sedmdesátých let. "Jela jsem do Bratislavy se svým třetím mužem na nějaký festival. Bartoška už měl po svém prvním filmu Hřiště a připadalo mi, že je fouňa, což jsem mu taky pak jednou řekla," vzpomíná Eva Zaoralová na první setkání s hercem a pozdějším prezidentem karlovarského festivalu Jiřím Bartoškou.

Jak tenkrát na její komentář reagoval? "Řekl: Jo, holka, to už je dávno, to jsem fouňa ještě byl. Víc jsme se my dva pak očuchali při našem prvním společném festivalu v roce 1994. A hned potom nás sblížila konkurence v podobě pražského filmového festivalu Zlatý Golem. Chtěli jsme dělat festival v Karlových Varech, přestože nám to bylo rozmlouváno, ale vydrželi jsme. Ten rok jsme se dali dohromady, zjistili jsme, že máme podobný pohled na věci i smysl pro sebeironii," říká Eva Zaoralová.

Za svůj profesní život se setkala se spoustou slavných filmových osobností. Za ty roky se jí opakovaně potvrdilo, že géniové ve své profesi jsou v soukromí často velmi komplikovaní. "Setkání s nimi vás může velmi snadno zklamat. Nakonec je lepší umělce poznat jenom přes jejich díla," míní.

"Když sem například přijel Michelangelo Antonioni, to byl italský filmař, kterého jsem strašně uctívala, sešla jsem se s ním. Byl to ovšem málo komunikativní, hrozně nervozní a uzavřený člověk, měl tik, ustavičně si třel nos. Antonioni byl introvert, zatímco Federico Fellini byl jeho opak, přesto ani on ve vztahu k druhým lidem nebyl zrovna milý člověk," říká Eva Zaoralová.

Letos tahle dáma oslaví osmdesátiny, ale do důchodu se odejít nechystá. "Mám pořád v paměti svého otce. Když zůstal v sedmdesáti doma, šel strašně dolů. Zestárnul nám před očima. Mě těší být mezi lidmi, tím spíš, že jsou tady okolo mne mladí, co vyrůstali s festivalem. Bartoška je skvělý šéf a vytvořila se tu opravdu vynikající parta lidí, mají se navzájem rádi a žijí pro festival. Vedení programu už jsem předala, ale jsem ráda, že pořád mohu být užitečná," říká o své práci.

Autor:

Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Už mám odseriálováno, říká herečka Alena Antalová

Alena Antalová

Prorazila jako herečka v Četnických humoreskách a Pojišťovně štěstí, teď se Alena Antalová objeví po boku Jaromíra...

Další z rubriky

OBRAZEM: Žena má vlasy v barvách duhy, děti jí říkají mořská víla

Žena si barví vlasy v barvách duhy, děti si myslí, že je víla

Amy Withamová je pyšná na své duhové kadeře, které si nechává pravidelně barvit od profesionálů v salonu. Jen díky svým...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

OBRAZEM: Žena fotí svoje strie, chce podpořit všechny matky po porodu

Žena je hrdá na svoje strie

Sarah Nicole Landryová (34) se stala v pouhých pětadvaceti letech trojnásobnou matkou. Během každého těhotenství se jí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz