Muži v oboru se bojí konfrontace, říká architektka Eva Le Peutrec

  0:05aktualizováno  0:05
V sedmi letech viděla film Skleněné peklo a rozhodla se, že bude architektkou. Dnes má Eva Le Peutrec na kontě čtyřiadvacet mrakodrapů v Šanghaji a řadu dalších významných staveb. V Číně chtěla zůstat rok, nakonec jich bylo šest. Nyní žije na tropickém ostrově v Nové Kaledonii, kde založila vlastní architektonické studio.

Architektka Eva Le Peutrec | foto: Ondřej Košík

V cizině čelila řadě předsudků. Když v pětadvaceti odešla nejdříve do Ameriky, „narážela“ tam kvůli svému jménu. Tehdy ještě nebyla vdaná a jako Evu Hendrychovou ji všichni považovali za Rusku. 

Čtěte v pondělí

Architektka Eva Le Peutrec

Velký rozhovor s Evou Le Peutrec čtěte v příloze MF DNES OnaDnes.

„V Číně jsem se zase dostala do prostředí plného zahraničních architektů, Američanů, Kanaďanů, Francouzů, často šedesátiletých, sedmdesátiletých mužů, kteří byli přesvědčeni, že architektura je výhradně mužská profese. Toto zobecňování vyplývající především z jejich velkého ega a pocitu ohrožení mě hodně bolelo. Dělali všechno možné, aby mi práci znechutili,“ vzpomíná na začátky kariéry a zahraničí.

Muži z oboru ji ignorovali, odmítali jí podat ruku, pozdravit nebo si s ní nechtěli vyměnit vizitku. Pomlouvali ji za zády u investorů i nadřízených a někdy mediálně prezentovali její projekty, ale vydávali je za své. To vše pro ni bylo těžké a vedlo k tomu, že jeden čas chtěla skončit. „Po měsících truchlení jsem si však řekla, že není důležité, kolikrát člověk spadne, ale kolikrát se zvedne. A vydolovala jsem v sobě sílu jít dál,“ říká Eva Le Peutrec.

Dnes už je situace v oboru lepší, i když k rovnoprávnému postavení žen v architektuře má ještě daleko. „Kromě pár světlých výjimek, za které jsem velmi vděčná, bych řekla, že se architekti bojí konfrontace. Je překvapivé, jak může být i ve 21. století žena v mužské profesi iritující prvek,“ podivuje se.

Eva Le Peutrec (38)

  • Narodila se v Hořicích, dětství prožila v Nové Pace.
  • Vystudovala Technickou univerzitu v Liberci a ještě během studií odjela na stáž do Kalifornie.
  • V pětadvaceti letech odešla do Šanghaje. Práci v architektonickém studiu Unitown Design INC si našla na internetu. Zůstala tam šest let.
  • Od roku 2011 žije s manželem a dvěma dětmi (syn Louis, pět let, dcera Jeanne, dva roky) v Nové Kaledonii v Tichém oceánu, kde má vlastní architektonické studio. Často pracuje v Šanghaji a Pekingu. Do Česka se vrací zhruba jednou za rok. Letos přijela kvůli křtu knihy Velké ženy z malé země, jejíž je kmotrou.
  • Ve svém portfoliu má všechny typy budov: kancelářské komplexy, pětihvězdičkové hotely i nádraží. Navrhla čtyřiadvacet výškových staveb, z nichž nejvyšší realizovaný je 210 metrů vysoký mrakodrap v oblasti Su–čou.
  • Obdivuje Jacqueline Kennedyovou pro inteligenci, znalost čtyř jazyků a sílu, se kterou se vyrovnala se ztrátou dvou dětí.

Předsudkům Eva Le Peutrec čelí dodnes i v soukromí. Její manžel je Francouz, spolu s dětmi žijí ve francouzském prostředí, kde se na Česko dívají z patra. „Kolikrát i velmi vzdělaní lidé se dívají na Českou republiku značně skepticky. Považují ji za chudou, zaostalou zemi východní Evropy. To se mi příčí,“ říká architektka, které se názory lidí snaží změnit, nicméně přiznává, že je to boj s větrnými mlýny. 

„Ale dělám vše, co je v mých silách, abych lidem, zvláště Francouzům, ukázala, že Česká republika má bohatou kulturu, je technologicky vyspělou zemí a žijí tu šikovní lidé. Na druhou stranu se snažím zvýšit sebedůvěru a zdravé sebevědomí Čechů. Mám pocit, že nám to v porovnání s jinými národy chybí, přitom je to důležité.“

Čím si vysvětluje, že v tak konkurenčním prostředí uspěla? Krátce po škole se ocitla ve správnou dobu na správném místě. Nejdříve v Americe, pak v Číně. „Jsem přesvědčená, že jedině v Číně a jedině v období obrovského boomu, kdy jsem tam odešla, jsem měla tak mladá možnost dostat se k zakázkám za miliardy dolarů. Sama však největší zásluhu přičítám schopnosti být za každých okolností mimořádně flexibilní. Nelpěla jsem na často zastaralých konceptech a myšlenkách, které jsem poznala doma,“ přemýšlí.

Autoři:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

Ve čtyřiceti můžete vypadat na dvacet, říká dvojnásobná maminka

Shannon Collinsová

Zdravotní sestra Shannon Collinsová (40) z Velké Británie vypadá lépe než před dvaceti lety a říká, že za vše může...

Bez řádu bychom potrestali sami sebe, řekli v Rozstřelu rodiče čtyřčat

Rodiče nejmladších českých čtyřčat Helena a Josef Slánští v diskusním pořadu...

Helena s Josefem chtěli dvouletému Vojtovi pořídit sourozence a právě před rokem se jim narodily hned čtyři děti...

OBRAZEM: Pravidelné užívání drog mění lidi k nepoznání

Podívejte se na odstrašující galerii, ve které najdete osoby dlouhodobě...

Podívejte se na odstrašující galerii, ve které najdete lidi dlouhodobě užívající drogy. U některých návykových látek...

Tolik čekání, vodko, a tys to vydržela, vítala se na svobodě Máňa s lahví

Pracovat se Máně nechce. „Umřela bych,“ říká.

Rok sledovaly televizní kamery několik odsouzených žen ve třech českých věznicích. Monika (44), která bodla svého...

Příběh Lenky: Přistihla jsem syna s milenkou. Mám ho krýt?

Ilustrační snímek

To, že si syn nevybral zrovna šťastně, nám s manželem bylo jasné ještě dřív, než se oženil. Jenže mluvit mu do toho,...

Další z rubriky

Veronika Hurdová: Po slzách vždycky přijde úleva

Veronika Hurdová

Spisovatelka a autorka blogu Krkavčí matka Veronika Hurdová před třemi lety ovdověla. Doma tehdy měla dvě malé děti a v...

Zhubnout se dá i před šedesátkou, chce to jen výdrž, říká žena

Jane Unsworthová v době, kdy se rozhodla hubnout

Jane Unsworthová (60) z Velké Británie zveřejnila svůj příběh, aby motivovala jiné ženy. Léta měla nadváhu, necvičila,...

Tenisová hvězda Markéta Vondroušová je skvělá na kurtu i v bikinách

Markéta Vondroušová je vedle Petry Kvitové a Lucie Šafářové další tenistka,...

Skromná, vtipná, veselá mladá holka, popisuje trenér Jan Koukal Markétu Vondroušovou, která právě září na pařížském...

Najdete na iDNES.cz