Vyzkoušeli jsme ajurvédskou masáž: od oleje od hlavy až k patě

  0:15aktualizováno  0:15
Tradiční ajurvédská masáž připomíná obřad. Jen si na něj musíte vyhradit minimálně dvě hodiny. Po nich odejdete ze salonu provoněná, odpočinutá, uvolněná a s čistou hlavou.

Tradiční ajurvédská masáž - obličejová masáž - I na hlavu a obličej se používá speciální olej... | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

V salonu na mě dýchla "pravá" ajurvédská atmosféra. Nic okázalého, co by mělo v příchozích vyvolat dojem, že zrovna zde o ně bude postaráno nejlépe. Žádný prvoplánový luxus. Vzduch je provoněný bylinnými oleji a hraje tu relaxační hudba.

Ajurvéda

Ajurvédské masáže se snaží člověka zbavit stresu a napětí ve fyzické i psychické podobě a nastartují samočisticí proces organismu. Škodlivé látky jsou z těla vytlačovány ven a zároveň se do těla dostává nová energie a obnovuje se životní síla.

Čeká mě procedura nazvaná Energie ze Srí Lanky. Na tu energii jsem tedy zvědavá. Vše je zaměřené na relaxaci a zklidnění těla i ducha.Už dopředu vím, že si na to musím vyhradit spoustu času. Určitě si na ni nemůžete "odskočit" z práce během polední pauzy. A už vůbec si po masáži neplánujte kdovíjaké skotačení. Aby masáž měla správný účinek, nedoporučuje se vykonávat fyzicky náročné aktivity.

Tradiční ajurvédská masáž - hlavová masáž začíná proceduru

"Ajurvédské masáže se snaží člověka zbavit stresu a napětí ve fyzické i psychické podobě a nastartují samočisticí proces organismu. Škodlivé látky jsou z těla vytlačovány ven a zároveň se do těla dostává nová energie a obnovuje se životní síla," popisuje význam masáží Jana Mohoritová z pražského Ayurmedic centra.

Masírovat mě budou na holém těle. Na rozdíl třeba od thajské masáže, kdy na sobě máte jen lehké bavlněné oblečení. Nemusím si ale nic nosit s sebou. Všechno potřebné dostanu: jednorázové kalhotky a sarong, do kterého se zabalím. Pak už mě lámanou angličtinou přivítá masér (je opravdu ze Srí Lanky), usadí mě do židle a obřad může začít.

V zajetí dvou masérů

Masér nahřívá speciální ajurvédský olej, a ještě než si ho nalije do dlaní, se nad miskou ukloní a zašeptá jakousi modlitbu. Jsem trochu překvapená. Netušila jsem, že i masáž hlavy bude olejová. Takže zejména dámy, opravdu si v den masáže hlavu mýt nemusíte.

Tradiční ajurvédská masáž - synchronní masáž zad

Masér mi začne do vlasů vtírat olej tak, aby se dostal až na vlasovou pokožku. Střídá krouživé pohyby s lehkým třením a tlakem na energetické dráhy, které se na hlavě vyskytují. Pak si lehám na masérský stůl a může začít obličejová masáž. I při ní se používá nahřátý olej. Když jeho prsty kloužou po obzvlášť citlivé a jemné pokožce obličeje, cítím mravenčení po celém těle a také postupující uvolnění, které začalo už při masáži hlavy.

Zbytek těla mi budou masírovat dva maséři zároveň (proto se masáž jmenuje synchronní). Zvládnou tedy za stejný čas dvojnásobek. Postupují od šíje a ramen přes záda, bedra a zase zpátky.  Nezapomínají ani na nohy a ruce, nevynechají ani kousíček, takže jsem brzy od oleje opravdu celá.

Tradiční ajurvédská masáž - synchronní masáž nohou

Maséři dostáli názvu masáže a vykonávají pohyby z velké části synchronně. Někdy se ale rozdělí a masíruje každý jinou technikou a jinde na těle. Střídají táhlé pohyby s krátkými tlakovými, kterými uvolňují zmíněná energetická centra. Masíruje se i zepředu, takže nic pro stydlivky. Opravdu zůstanete úplně nahá, jen s jednorázovými kalhotkami. Předchozí procedury vás ale tak uvolní, že vám to ani nepřijde. Jsem také ráda, že dotyční Srílančané (snad se neurazí) nejsou zrovna můj typ. Nevím, jak bych relaxovala, kdyby mě masírovali dva sexy hezouni.

Olej a páry hrají hlavní roli

Můj čas pod rukama masérů se krátí. Ač nerada, musím se zvednout a jít inhalovat.

Vdechuji speciálně pro mě vybrané bylinné páry, kterými se pročišťují dýchací cesty a zároveň blahodárně působí na namasírovaný obličej. Pak čeká podobná "inhalace" i na zbytek těla. Zavřou mě do jakési dřevěné truhly, ze které mi kouká jen hlava.

Tradiční ajurvédská masáž - inhalace v dřevěném boxu

"Přesněji tomu říkáme dřevěný box. Je v něm speciální rošt, zpod kterého vycházejí bylinné páry. Jsou asi 30 stupňů teplé, není to jako v sauně, kde mají třeba devadesát, ale i přesto se přitom zpotíte," vysvětluje Jana Mohoritová.

Ajurvédskou masáž byste neměli podstupovat, pokud máte akutní chorobu, zvýšenou teplotu, berete antibiotika. Nedoporučuje se ani u vážně nemocných jedinců (například rakovina, pooperační stavy,...) a v době těhotenství.

Velmi důležité je nechat páry a oleje pěkně vstřebat. Celý obřad tedy zakončuji v relaxační místnosti na lehátku. K dispozici mám speciální ajurvédský čaj a také ovoce. Po půlhodince ležení a relaxování odcházím do sprchy, kde ze sebe mohu smýt zbytky nevstřebaného oleje. Fén je také k dispozici, takže se nemusíte bát, že byste museli odcházet s mokrými vlasy nebo čekat, až uschnou. Vše, co potřebujete, máte v salonu k dispozici.

A výsledek? Ze salonu odcházím provoněná, odpočinutá, uvolněná a s čistou hlavou. Škoda jen, že mi tenhle stav vydrží jen dva dny a pak už mě zase vtáhne stresové prostředí...

Tradiční ajurvédská masáž - relaxace ve speciální místnosti

Kolik zaplatíte?

Orientační ceny ajurvédských procedur:

Energie ze Srí Lanky - 2 700 Kč
Synchronní masáž - 2 200 Kč
Olejová masáž těla - 1 600 Kč
Masáž hlavy - 550 Kč
Obličejová inhalace - 500 Kč

Autoři:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

Raw, proteiny a prkno. Triky Kate Middletonové pro dokonalou postavu

The Duchess of Cambridge in the Royal Box of Centre Court watching Novak...

Jestli je nějaká královská figura zdrojem obdivu a závisti milionů žen, tak je to ta, kterou si udržuje vévodkyně z...

Mezinárodní den bez kalhotek: odvážné ženy vědí, jak chodit naostro

Chodit bez kalhotek je příjemné, na kole bez nich raději nejezděte. Mohlo by...

Větrat je třeba, velí horké letní počasí. Odvážné modelky, herečky a zpěvačky o tom vědí své, a to i bez ohledu na...

Móda na talíři. Češi utrácejí za superpotraviny, mnohdy zbytečně

Avokádová pomazánka

Jíst avokádo je jedním z aktuálních trendů. A quinoa? To je přeci poklad Inků. Naše talíře se změnily v přehlídku...

Nehrbte se a posilujte břicho. Dvanáct rad proti bolestem svalů a kloubů

cvičení, dieta

Pokud vás bolí záda nebo jiná část těla, vyberte pečlivě sport, který vám bude vyhovovat. Při cvičení nejen zlepšíte...

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 24. do 30. června

horoskop

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoct k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila....

Další z rubriky

Triky na boj s celulitidou: pomůže cvičení, změna jídelníčku i masáže

Ilustrační snímek

Celulitida je neduh, kterého by se ráda zbavila každá žena s typickou hrbolatou pokožkou. Je možné pomerančovou kůži...

Nebarvím si vlasy a jsem konečně šťastná, říká dvojnásobná máma

Sara Eisenmanová si nechala své přirozeně šedé vlasy

Sara Eisenmanová (43) si našla první šedivý vlas v jednadvaceti letech. Za pár měsíců už měla bílých vlasů půlku hlavy....

Známé krásky radí, jak pečovat o vlasy v parných letních dnech

Slavné ženy radí, jak mít krásné vlasy díky výrobkům, které máme všechny doma.

Léto je v plném proudu, sluníčko svítí a vlivem slunečního záření trpí nejen naše kůže, ale i vlasy. Slavné ženy mají...

Najdete na iDNES.cz