Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Musím používat krém i ve městě? Odpovídáme na 30 otázek o opalování

  3:37
Slunce je zdravé, snižuje například cholesterol, za 10 minut vám dodá potřebné množství vitaminu D a hlavně zlepšuje náladu. Jenže někteří neznají míru a pro dokonalý odstín opálené pleti jsou schopni riskovat své zdraví. Poradíme vám, jak letos přežít léto i dovolenou u moře bez spálenin a se zdravou kůží.

Pobyt na slunci zlepšuje náladu a dodává bronzovou barvu pokožce, ale dokáže i velmi škodit. | foto: archiv Avon Cosmetics

1. Musím i ve městě používat krémy s ochranou proti sluníčku?

Sluníčko vás může spálit kdekoliv. Pořiďte si denní krém s ochranným faktorem SPF 15 nebo 20. Spálit se můžete i při obědě na zahrádce v dekoltu či na ramenech. Namažte opalovacím krémem všechny odhalené partie.

2. V denním pleťovém krému mám ochranný faktor 20 a v make-upu 15. Je můj obličej chráněný SPF 35?

Faktory se nesčítají, platí ten, který je na povrchu pleti - tedy SPF 15, který máte v make-upu.

3. Po nedělní procházce se mi v dekoltu objevily pupínky, které svědí, štípají a pálí. Je to alergie na sluníčko?

Vypadá to na sluneční kopřivku. Ta se projevuje úporným svěděním, vodovými pupínky a zčervenáním. Lékaři ji považují za pravou alergii na sluníčko. Předejdete jí, když už zjara posilujete imunitu kůže a začnete se mazat krémy s tzv. biologickou buněčnou ochranou, bez slunečních filtrů a clon. Tyto krémy také předcházejí ztrátě kolagenu a elastinu.

4. Mohu kůži na opalování připravit v soláriu?

Pobyt v soláriu považuji za zbytečnou zátěž. Navíc silně opálená pleť ze solária nás ochrání zhruba na úrovni faktoru SPF 4 - 5. "To je ovšem nedokonalá ochrana," varuje dermatoložka Monika Arenbergerová.

5. U moře se vždycky spálím. Moje kamarádka ale krásně zhnědne. Čím to je?

Zřejmě jste zrzka nebo blondýnka se světlou pletí, tzv. fototyp I a II, a vaše kamarádka je fototyp III nebo IV. Vy byste na přímé sluníčko neměla chodit vůbec. Vaše opalovací přípravky by měly mít SPF aspoň 30+, nejlépe 50+. Na spálení kůže si dávejte pozor. Způsobuje ho UVB záření, které proniká několika vrstvami pleti a může způsobit zvýšenou náchylnost ke vzniku rakoviny kůže.

6. Který fototyp může chodit na sluníčko bez opalovacích krémů?

Podle poznatků lékařů není dobré vystavovat pokožku slunci bez žádné ochrany. I když se opalujete bez problémů, vezměte si pro začátek, než si vaše kůže na slunce zvykne, ochranný faktor 30+ a pak pokračujte s ochrannými faktory nižšími. Záleží, kde se právě nacházíte - u moře nebo v horách, kde jste sluníčku blíž, se můžete i vy spálit.

7. Namazala jsem se opalovacím mlékem, ale hned se mi po těle objevila alergie. Mohlo to být krémem?

Můžete mít nežádoucí reakci na chemické ochranné filtry v krému. Bude vám vyhovovat opalovací krém s minerální neboli fyzikální ochranou. Obsahuje rozemleté minerály, které se ve vrstvě rozloží na povrchu pokožky a sluneční paprsky se od nich odrážejí jako od zrcátek. Nedráždí kůži a alergie na ně není známa.

8. V opalovacích přípravcích jsou jakési sluneční filtry. Jakou mají funkci?

Sluneční filtr chrání pokožku před slunečním zářením, když krém dobře nanesete, vytvoří na pokožce slunečník. V krémech najdete buď chemický, nebo přírodní minerální filtr. Každý z nich funguje na jiném principu. U chemických filtrů se sluneční záření pohlcuje v kůži. Minerální filtr zase sluneční paprsky odráží od povrchu pokožky. Tento přírodní filtr je vyráběný z minerálních pigmentů, které jsou umleté na jemný prach a rozpuštěné v emulzi. Vyhovuje hlavně lidem s akné nebo s atopickou, velmi suchou a citlivou pokožkou.

9. Jak poznám, že jsem si koupila kvalitní opalovací prostředek?

Když si chcete být jistí, kupte si přípravek v lékárně. Mají zde opalovací přípravky schválené dermatology. Obsahují sluneční filtry a světelné clony, které poskytují výraznou ochranu proti spálení kůže a proti poškození buněk a jejich stárnutí. Krémy navíc obsahují zklidňující složky, jako je zinek, hořčík a selen, a hydratační složky. Tyto přípravky nejsou levné, ale když jde o zdraví, nešetřete. Možná máte ale dobrou zkušenost i s krémem z drogerie. Na žádné lahvičce nesmí chybět označení UVA v kroužku. Odpovídá to evropským doporučením.

10. Musím si krém pořádně vetřít do pokožky, aby správně fungoval?

Naopak, intenzivní vtírání snižuje tloušťku ochranné vrstvy. Mléko naneste v silné vrstvě a nechte vsáknout. Natírejte se alespoň 20 minut před opalováním.

11. Kolik opalovacího přípravku mám na sebe nanést, abych byla dostatečně chráněná před spálením?

Tenkou vrstvou krému či mléka svou kůži nechráníte. Musíte rozetřít aspoň 2mg na centimetr čtvereční. Dermatoložka Monika Arenbergerová doporučuje k moři jednu lahvičku s opalovacím přípravkem na dva dny.

12. Mám tyčinku s SPF 50+. Stačí nos přetřít jednou?

Tyčinka je praktická, můžete ji použít kdykoliv během pobytu na sluníčku. Přetáhněte 7x ty partie, které nejvíce trčí z vašeho obličeje - nos, bradu, uši i lícní kosti.

13. Stačí mi k ochraně rtů před sluníčkem rtěnka?

V některých rtěnkách už zabudovaný UV filtr je, ale k moři nebo na hory nestačí. Nejlepším řešením je tyčinka s vysokým ochranným faktorem.

14. Jak poznám, že v mém krému je chemický nebo minerální filtr?

Označení typu filtru najdete na obalu přípravku. Můžete se setkat s kombinací obou, kvůli eliminaci alergické reakce.

15. V zimě jsem podstoupila dermatologický zákrok. Moje kůže je uzdravená, mám jen pár jizviček. Mohu jít už na sluníčko?

Slunečním paprskům se důsledně letos vyhýbejte, natož abyste se cíleně opalovali. Pleť chraňte krémy s minerální ochranou, sluníčko na tato místa nesmí přijít. Mohli byste se dočkat pigmentových skvrn.

16. Používám samoopalovací přípravky pro hezčí barvu. Chrání mě před spálením od sluníčka?

Samoopalovací krém jen zabarví vrchní vrstvu kůže, ale před UV paprsky vás nechrání.

17. Mohu udělat něco pro to, abych na pláži nevypadala jako tvaroh?

Dermatoložka Monika Arenbergerová doporučuje začít opalování se samoopalovacím krémem s ochranným faktorem.

18. Mám na spáncích, na lících a v dekoltu pigmentové skvrny a štvou mě. Co s nimi o dovolené?

Tato tzv. hyperpigmentace vzniká z dlouhodobého a nadměrného pobytu na sluníčku. U starších lidí se objevují i na hřbetech rukou. S příchodem slunce můžete, třeba na pláži, skvrnu přelepit náplastí, aby se nezvětšovala. Odstranit je nechte v zimě.

19. Které pigmentové skvrny mám ukázat praktické lékařce?

Běžte raději rovnou za dermatologem, ten rozezná, zda se jedná o zhoubný nádor, nebo neškodnou pihu. Pihy zkontroluje přes lupu - dermatoskopem. Sledujte především ty pihy, které začnou měnit tvar a barvu.

20. Říká se, že budu bezpečně opálená, když budu jíst beta-karoten. Je to tak?

Beta-karoten je žlutooranžové rostlinné barvivo, které se usazuje v podkoží a může dodat vaší kůži hezčí barvu opálení. Beta-karoten se s tukem promění na vitamin A a ten přispívá ke zdravé kůži a sliznici. Může proto zlepšit odolnost pokožky, ale před spálením vás nechrání. Vedle různých pilulek ho najdete i v mrkvi, meruňkách, v paprice a dýni. Zjistilo se ale, že vysoká dávka beta-karotenu může u silných kuřáků zvýšit riziko rakoviny plic.

21. Ráda voním, ale nechci, aby mi v létě po po použití parfému zůstaly pigmentové skrvrny, mohu při opalování použít něco jiného ?

V kosmetických přípravcích je víc než 5 000 vůní z přírodních zdrojů, ale i těch umělých. Některé reakce na parfémy se skutečně objevují až po ozáření kůže sluncem.

Na léto zkuste lehkou voňavou mlhu bez alkoholu, která navíc hydratuje vysušenou pokožku.

22. Může mi způsobit stejné problémy i aviváž?

Škodit mohou i vonné látky v prášcích na praní a v avivážích, pokud je máte při opalování přímo na těle.

23. Moje vlasy vypadají v létě jako koudel. Může za to sluníčko?

Slunce vlasy hodně vysušuje, ztrácejí barvu. Používejte šampony a balzám s ochranným faktorem. Dají se chránit i stylingovými přípravky. Například gelem vytvoříte na vlasech tenký film a uzavřete vlas proti vlhkosti a krepacení.

24. Koncem léta mi vlasy víc padají. Může to být tím, že si občas spálím pěšinku na hlavě?

Vlasové kořínky jsou ukotvené ve spodní vrstvě kůže a sluníčko se k nim nedostane. Ale tam, kde jsou vlasy řidší, se kůže snadno spálí a může se v těchto místech utvořit zhoubný melanom.

25. Mám zásobu krémů z loňské dovolené. Mohu je použít ještě letos?

Opalovací krémy stárnutím ztrácejí barvu a snižuje se jejich deklarovaný ochranný faktor SPF. Záleží, jak s nimi zacházíte, nemusí být vždy zkažené. Krémy s rostlinnými oleji mají delší stabilitu ochranného faktoru.

26. Může opalování poškodit oči?

Ano, zhoubný nádor se může objevit i zde, především u modrookých lidí. Souvisí to s množstvím melaninu při průniku UV záření. Hnědoocí lidé mají melanom méně často. Chraňte oči slunečními brýlemi, při jejich nákupu hleďte na to, aby měly kvalitní UV filtr.

27. Letos se chystáme k moři do Chorvatska. Který krém si mám s sebou určitě vzít?

Nezapomeňte na krém s označením voděodolný - waterproof. Na pláži ale dejte pozor, abyste si ho neotřeli pískem nebo ručníkem. Měl by vydržet dvakrát 20 minut koupání a pak znovu natřít. Co se týká SPF, ze začátku pobytu se chraňte 50+, naše středoevropská pokožka není zvyklá na tak prudké slunce.

28. Mohu si spálit záda, když si na šnorchlování ve vodě obléknu triko?

Velmi snadno, mokrá tkanina propouští UV záření. Raději si oblékněte triko s ochranným faktorem UPF.

29. Který oděv mě ochrání před spálením na suchu?

Před spálením vás nejlépe zaštítí nebělená bavlna a tmavé hedvábí. Hustě tkané textilie lépe zakryjí než ty řídké. Bez dlouhého hledání lze koupit oblečení, které má zabudovaný ochranný faktor.

30. Co mám dělat, když se spálím?

Pokožku opatrně osprchujte vlažnou vodou od nečistot a ochlazujte co nejdříve namočenými froté ručníky v chladné vodě. Pozor, nedoporučuje se používat příliš studené nebo led. Regenerační účinky má tělové mléko s vitaminem E, aloe vera. Předejdete stárnutí kůže a jejímu šupinkovatění.

  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Záhady špatného trávení. Kdy už potíže signalizují nádor, vysvětluje lékař

19. dubna 2024

Premium Pocit plnosti, plynatost, jindy zácpa. Tyto příznaky mohou být způsobeny problémy s tlustým...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Krásu dnes určuje Instagram, za nás byly úpravy tabu, říká Taťána Kuchařová

25. dubna 2024

Premium Před osmnácti lety jí posadili na hlavu ikonickou modrou korunku, letos její triumf v soutěži Miss...

Dříve měly modelky charisma, dnes je vše plytké a instantní, říká hledačka talentů

24. dubna 2024

Premium Krása je velmi diskutabilní a individuální pojem, tvrdí Milada Karasová, která pro svět modelingu...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...