Péče o pleť po dvacítce: hlavní jsou prevence a výživa

  3:11aktualizováno  3:11
K biologickému stárnutí svým způsobem začíná docházet již kolem dvacátého roku života, kdy se v pleti přestává tvořit kolagen. V pětadvaceti se mohou objevovat první vrásky. Proto je důležitá prevence a péče, která uchová mládí pleti co nejdéle.
Kolem dvacítky pleť potřebuje hlavně pravidelnost v péči a ochranu před UV zářením. (Ilustrační snímek)

Kolem dvacítky pleť potřebuje hlavně pravidelnost v péči a ochranu před UV zářením. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Základem péče v každém věku je správné odlíčení. To byste neměla v žádném případě vynechat a před spaním se zbavit make-upu. Nejenže z pleti odstraníte nečistoty, ale usnadníte jí tak lepší dýchání a regeneraci.

Odličovací přípravky by neměly vysušovat a měly by být na bezalkoholové bázi. Při oplachovaní použijte chladnější vodu, aby se póry stáhly. Příliš horká nebo příliš studená voda může za popraskání žilek.

Správná péče

Vyhněte se krémům určeným pro jinou věkovou kategorii, než je ta vaše, protože každý věk má svá specifika a problémy.

Na noc pak použijte vhodný krém, který bude pokožku dostatečně hydratovat a řešit i další problémy.

"Nesmíme zapomínat, že metabolismus kožních buněk je nejrychlejší právě v noci, jakákoliv zevní kosmetická péče tedy bude nejúčinnější právě v tomto čase," říká korektivní dermatoložka Edita Jatšová z Laserového centra Anděl.

Největším mýtem je, že již v mládí bychom měly v rámci prevence používat krémy na vrásky, které jsou určené pro ženy kolem čtyřiceti let a více. V každém případě používejte jen kosmetiku vhodnou pro váš věk, jinak si pleť spíše narušíte, místo abyste jí pomohli.

Chraňte se před UV paprsky

Ilustrační snímek

Dalším bodem v péči o mladistvou pleť je ochrana před slunečním zářením. Proto před nalíčením každé ráno volte krém s ochranným faktorem.

"Cílem ochrany před sluncem, kromě jasných zdravotních důvodů jako předcházení rakovině kůže, je hledisko estetické. Tedy snaha vyhnout se známkám předčasného stárnutí, jakými jsou stařecké skvrny, popraskané žilky či vrásky," vysvětluje dermatoložka Edita Jatšová.

Přetrvávající akné si žádá speciální péči

Největším problémem žen kolem dvacítky je především zvýšené maštění pokožky, rozšířené póry a akné.

Chemický peeling

Procedura netrvá déle než deset minut. Cílem je snížit mazotok a hloubkově vyčistit pokožku. Při ošetření může dojít na obličeji k lehkému svědění či štípání, které končí relativně příjemným teplým pocitem. Po zákroku je pleť zarudlá, většinou se lehce olupuje. Peeling se většinou opakuje, optimálně 4-6 sezení 1-2x ročně.

"Od podzimu do jara, kdy se nevystavujeme slunečním paprskům, je možné používat agresivnější přípravky, přes léto bychom měly být v domácí péči šetrnější. Velmi oblíbené v zimních měsících jsou krémy s ovocnými kyselinami, eventuálně kombinované s chemickým peelingem. Ten se provádí ve slabších koncentracích u kosmetičky, nebo silnějších v ambulanci estetického dermatologa," radí Edita Jatšová.

Se silnější formou akné byste měla dermatologa navštívit zcela určitě. Existuje široká škála nejrůznějších roztoků, krémů či antibiotických nebo nejsilnějších tablet - derivátů vitamínu A, které jsou určené k léčbě akné. Právě dermatolog vám přesně řekne, jaká metoda je pro vás ta nejúčinnější. Při přetrvávajících problémech je možné vyzkoušet i laserové ošetření.

Jak pečovat o pleť po třicítce?

Dozvíte se v našem seriálu již příští týden v pátek.

Autoři:

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Sedm kroků, které musíte udělat, když narazíte na psychoteroristu

Ilustrační snímek

Emocionální zneužívání patří mezi formy psychického násilí, které na obětech nezanechává viditelná zranění, ale na...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Jednodílné plavky pro bohyni pláže prodají vnady a skryjí nedostatky

Sexy British model Demi Rose looks red hot in a one piece thonged swimsuit in...

Rafinované šněrování přitáhne pohledy k dekoltu, vykrojení k pevnému bříšku a volánek přidá na objemu přesně tam, kde...

Další z rubriky

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz