Opravdu potřebujeme plastické operace?

  0:32aktualizováno  0:32
Na to, abychom mohli jít na plastickou operaci, už nemusíme být nijak zvlášť bohatí. Stačí oželet lepší dovolenou a můžeme si nechat změnit nos, uši, vyhladit vrásky... Ale opravdu to potřebujeme? A budeme hezčí?

Seriál Plastická chirurgie ukázal extrémní požadavky lidí. | foto: Profimedia.cz

Psal se rok 1987 a do kin přišel filmový trhák Hříšný tanec, ve kterém dostali hlavní roli Jennifer Grey spolu s Patrickem Swayzem. Baby s kudrnatým mikádem, ostře řezaným nosem a plachým pohledem musela během prázdninového pobytu v horském letovisku nacvičit profesionální taneční vystoupení. Tahle role herečku proslavila. Do té doby dostávala jen samé nevýznamné party. Producentům se zdála jednou moc malá, podruhé zase příliš stará. Vadil jim i její výrazný nos.

Hvězdná kariéra Jennifer Grey mohla odstartovat. Ale nestalo se. Herečka podlehla tlaku okolí a nechala si zmenšit nos – právě tu část obličeje, která na ní byla tak roztomilá. Operace se přitom bála. Měla strach ze změny výrazu obličeje. Její obavy se vyplnily. Po zákroku sice měla nos "běžné velikosti", ale zároveň ztratila to, co ji dělalo jinou a mladší. Velkou roli už nikdy nedostala a sama přiznala, že jí plastika nosu v kariéře uškodila.

Miláčku, mám si nechat upravit uši, nebo nos?

Zatímco před pár lety jsme o plastických operacích obličeje četli jen v souvislosti s bohatými hollywoodskými celebritami, dnes nejsou ničím výjimečným ani u běžných lidí. Na kosmetické zákroky chodí ženy i muži. O tom, jak velký zájem o úpravy obličeje máme, svědčí diář uznávaného plastického chirurga Jana Měšťáka. Plno má až do února příštího roku.

Za to, že nám lékaři upraví tvar rtů, nosu, očí nebo uší, neváháme utratit desítky tisíc korun. Myslíme si, že zásah chirurga nám zvedne sebevědomí, přinese obdiv ostatních i úspěch v práci. Vždyť statistici spočítali, že krásní lidé vydělávají více peněz a mají víc pracovních příležitostí. Tak proč to nezkusit? Ale Jennifer Grey ukazuje, že s plastikou vždy nemusí přijít větší úspěch. Její operace přitom nebyla špatně provedená, aby ji mohla reklamovat. Lékaři z ní "jen" udělali někoho jiného. Není sama.

Celebrity nerady veřejně přiznávají, že za sebou mají plastiku nebo jiný kosmetický zákrok v obličeji. Ale na některých to vidí i laik. Šestačtyřicetiletá herečka Hunter Tylo vypadá, jako by měla obličej umělý – bez jediné vrásky, udivený výraz, plné rty, které nejsou vůbec smyslné, jak je asi chtěla mít. Zpěvačka Victoria Beckham má zase na většině fotek stále stejně strnulý výraz a moc se nesměje. Zákroky plastických chirurgů se také nechlubí. Při pohledu na obličej téhle dříve docela sympaticky vyhlížející dívky s trochu širším nosem je jasné, že se změnila. A nebude to jen tím, že výrazně zhubla.

Plastika dnes dokáže zázraky. S trochou nadsázky sedá říct, že když máme peníze, chirurgové nám změní na obličeji téměř vše k nepoznání. Ale v tom kouzlo plastické chirurgie není. "Operace se nesmí dělat tak, aby to někdo poznal a ženy sepo nich změnily. Ony musí vypadat po zákroku tak, jako že jsou dobře zrekreované," vyznává zásadu Jan Měšťák. Čtyřicet procent klientek, které za ním přijdou s požadavkem na zákrok v oblasti obličeje, odmítá. Jednoduše proto, že žádný zásah vůbec nepotřebují.

I "ošklivka" je zajímavá

Zpěvačka a herečka s ostře řezaným nosem Barbra Streisand vyhrává zároveň ankety o nejošklivější i nejkrásnější herečku. "Proč bych si nechala dělat dokonalý obličej. Už bych to nebyla já," říká. Je vidět, že i na "vadách" krásy se dá vydělávat. Cindy Crawford díky znaménku u rtu prorazila v modelingu. I jí radili odstranit ho.

Existují přirozenější a šetrnější způsoby, jak vypadat mladistvě i bez zákroku lékaře. "Katastrofa je gravitace. Obličej si proto musíte ‚vytahovat‘ neustálým úsměvem," radí herečka Catherina Zeta Jones.

Kolik zaplatíme za změny v obličeji

5 000-11 000 Kč stojí plastická operace očních víček, při které se odstraní převislá kůže.
7 000-15 000 Kč stojí operace ušních boltců. Může se dělat i u dětí. Není dobré ji provádět, když jsou malé, ale až tak kolem desátého roku.
8 000-27 000 Kč stojí operace nosu. U dětí, pokud nejde o úraz, by se neměla dělat, protože nos se až do dospělosti vyvíjí.
15 000-24 000 Kč stojí vyhlazení vrásek v oblasti obličeje s pomocí botoxu. Nejde o chirurgický zákrok.
20 000-60 000 Kč stojí facelifting – chirurgickou cestou se vypne ochablá kůže na obličeji i krku.
Ceny jsou jen orientační.

Autor:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

Sdílíte na sítích fotky dětí? Někteří rodiče už platí vysoké pokuty

Kyberšikana

Sdílení na sociálních sítích je fenoménem dnešní doby. Začalo to před více než deseti lety, kdy se první generace...

Ve čtyřiceti můžete vypadat na dvacet, říká dvojnásobná maminka

Shannon Collinsová

Zdravotní sestra Shannon Collinsová (40) z Velké Británie vypadá lépe než před dvaceti lety a říká, že za vše může...

Bez řádu bychom potrestali sami sebe, řekli v Rozstřelu rodiče čtyřčat

Rodiče nejmladších českých čtyřčat Helena a Josef Slánští v diskusním pořadu...

Helena s Josefem chtěli dvouletému Vojtovi pořídit sourozence a právě před rokem se jim narodily hned čtyři děti...

OBRAZEM: Pravidelné užívání drog mění lidi k nepoznání

Podívejte se na odstrašující galerii, ve které najdete osoby dlouhodobě...

Podívejte se na odstrašující galerii, ve které najdete lidi dlouhodobě užívající drogy. U některých návykových látek...

Tolik čekání, vodko, a tys to vydržela, vítala se na svobodě Máňa s lahví

Pracovat se Máně nechce. „Umřela bych,“ říká.

Rok sledovaly televizní kamery několik odsouzených žen ve třech českých věznicích. Monika (44), která bodla svého...

Další z rubriky

Jak na krásné nohy a chodidla? Obrušujte, mažte a masírujte

Ilustrační snímek

Co nevidět nás začnou teplé dny a sluneční paprsky svádět k tomu, abychom začaly odhazovat svršky a odhalovaly čím dál...

OBRAZEM: I slavné dámy rády chodí ven bez make-upu

Bez make-upu

Krásky z filmových pláten nebo obálek časopisů jsou v soukromí stejně obyčejné ženy jako my. Nosí vlasy stažené do...

OBRAZEM: Krásky, které nosí na večírek pouze metalické pásky

Metalické pásky frčí ve světě

Ve světě letí nový trend v oblékání. Na večírek už nemusíte řešit outfity. Stačí nastříhat metalickou lepicí pásku tak,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz