Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zuby jako perličky? Pomůže dentální hygiena nebo speciální bělicí gel

  10:06
Toužíte po zářivě bílých zubech jako z reklamy, ale máte pocit, že váš chrup nepatří mezi ty oslňující? Není potřeba si hned zoufat. Na žluté zuby platí bělicí přípravky stejně jako pečlivá ústní hygiena.
Bělejší a především krásnější zuby můžeme mít nejen díky bělicím přípravkům,...

Bělejší a především krásnější zuby můžeme mít nejen díky bělicím přípravkům, ale především díky pravidelné a důkladné péči. | foto: Profimedia.cz

Jahody, nebo chemie? Co si vyberete pro bělení zubů?

„Žloutnutí zubů způsobují pigmenty obsažené v potravinách, nápojích i cigaretách. K dalším faktorům patří například stárnutí nebo užívání některých léků,“ otevírá téma Veronika Zákopčaníková, dentální hygienistka ze zubní kliniky Dental Office H33 v Praze. Začít byste tedy měli u správné péče o chrup. Ujistěte se, že dentální hygienu provádíte správně, pak teprve můžete začít uvažovat nad samotným bělením zubů.

„Správnou mechanikou čištění zbavíte zuby plaku a bakterií, které jsou původcem většiny problémů se zuby. Zápachem z úst počínaje, zubním kazem, zánětem dásní a paradentózou konče,“ tvrdí pražský stomatolog Tomáš Zábojník. Co se týče frekvence čištění zubů, stačí podle něho dvakrát denně, tedy ráno a večer.

„Osobně si ale čistím zuby i po obědě. Používáte-li měkký zubní kartáček, sklovinu si častějším čištěním zubů určitě nijak nepoškodíte,“ dodává zubní lékařka Jana Sedláčková z Prahy.

Armáda mezizubních kartáčků

Chcete-li mít zdravé a zářivě bílé zuby, rozhodně si nevystačíte s jedním kartáčkem. Kromě základního měkkého zubního kartáčku je nutné jednou za čtyřiadvacet hodin použít i ten mezizubní. Prostory mezi zuby se vám s ním budou čistit snadněji, než například se zubní nití, která už vyžaduje trochu praxe. Při nesprávné manipulaci s nití vám navíc hrozí pořezání dásní v mezizubních prostorech.

Mezizubní kartáčky se prodávají v různých barvách a každá barva zastupuje jinou tloušťku štětinky. Záleží, jak máme mezizubní prostory široké, podle toho bychom měli používat kartáčky různé šířky. Jedině tak docílíme opravdu dobrého vyčištění.

„Většinou se jedná o dvě až tři různé velikosti, které by měl jeden člověk denně používat,“ uvádí dentální hygienistka Veronika Zákopčaníková a dodává: „Je to o zvyku. Jakmile se naučíte s mezizubními kartáčky správně pracovat, zabere vám takové čištění maximálně dvě minuty denně.“

Mezizubní kartáčky TePe Original k efektivnímu čištění mezizubních prostor o...

Důležitost čištění zubů mezizubními kartáčky potvrzuje také doktorka Jana Sedláčková, která zároveň varuje: „Vsadíte-li na příliš úzký kartáček, mezizubní prostory dostatečně nevyčistíte. V opačném případě si pak můžete štětinou kartáčku na ocelovém drátku poškodit dáseň v mezizubním prostoru.“

Dentální hygiena jako nutnost

Pokud si nevíte rady, jaké velikosti mezizubních kartáčků používat, nechejte si poradit od dentální hygienistky. „Ta neprovádí jen kosmetické úpravy zubů, ale klienty seznamuje právě i se správnou technikou čištění,“ tvrdí stomatolog Tomáš Zábojník, podle něhož bychom měli na dentální hygienu docházet ideálně dvakrát do roka.

Pakliže navíc zvažujete podstoupit některou z metod bělení zubů, dentální hygiena by tomu měla předcházet. „Má-li klient naprosto perfektní domácí hygienu a na zubech nejsou viditelné žádné pigmenty například z kávy nebo čaje, dentální hygienu před bělením zubů podstupovat nemusí. V opačném případě bych ji ale raději doporučila,“ vysvětluje Veronika Zákopčaníková.

Efektivní domácí bělení

Metod, které slibují bělejší zuby, dnes na trhu existuje bezpočet. Rozdělit se dají do několika kategorií. Vyzkoušet můžete spíše doplňkové bělicí produkty, kdy se jedná například o bělicí zubní pastu, bělicí pero nebo bělící pudr. Takové přípravky pořídíte běžně v drogériích nebo v e-shopech, ale zázraky od nich raději nečekejte. Jedná se totiž o produkty s poměrně nízkým množstvím peroxidu vodíku, který je pro vybělení zubů klíčový.

Dále si můžete zaplatit tzv. ordinační bělení. Jedná se o chemické bělení zubů, které vždy probíhá pod dohledem stomatologa. Tato metoda vám samozřejmě přinese nesrovnatelně lepší výsledek bělení, ale vyjde poměrně draho – zhruba na deset tisíc korun. Zlatou střední cestou se proto jeví domácí bělení postavené částečně na ordinační bázi – přece jen mu totiž předchází setkání s odborníkem. Cena takového bělení se pohybuje okolo dvou a půl tisíce korun. Co přesně tato metoda bělení obnáší?

„Před začátkem této procedury je nutné podstoupit konzultaci bělení zubů s dentální hygienistkou nebo zubním lékařem, případně i dentální hygienu. Poté klientům necháváme vyrobit dle otisků zubů tzv. nosiče. Na klinice jsme schopni je vyrobit do druhého dne, kdy už doma můžete začít s bělením,“ popisuje Veronika Zákopčaníková.

Přírodní zubní bělicí pudr Charwhite, který rozjasní barvu zubů a vyleští...
Bělicí pero White Now Touch, které je neabrazivní, tudíž pro zubní sklovinu...

Dodává, že s těmito nosiči byste měli dostat i speciální bělicí gel, který si po dobu dvou týdnů nanášíte na zuby. „Bělí se horní i dolní přední zuby – od středu napočítáte prvních pět na každou stranu,“ popisuje dentální hygienistka.

Vybírat si dokonce můžete i mezi denním a nočním bělením. „V případě denní varianty si nasazujete nosiče s bělicím gelem zhruba na 20 minut ráno i večer. Upřednostníte-li noční variantu, budete mít nosiče s gelem na zubech během noci, a to po dobu 6 hodin,“ dodává Zákopčaníková.

Po každé aplikaci bělicího gelu vás na další dvě hodiny čeká tzv. bílá dieta. To znamená, že se musíte po uvedenou dobu vyhýbat potravinám a nápojům, které by mohly zubní sklovinu zbarvit. Pozor si dávejte hlavně na kávu, černý čaj a červené víno, z potravin na čokoládu, kečup, mrkev, borůvky, ostružiny, maliny i citrusy. Aby vám efekt vybělení vydržel co nejdéle, je však podle Veroniky Zákopčaníkové vhodné vyhýbat se tzv. barevným potravinám a nápojům i po ukončení bělicího procesu.

Jak často bělit a komu to není povoleno

Málokdo z nás by si však po vybělení zubů nadobro odpustil například kávu, řada lidí proto bělení zubů podstupuje opakovaně. Nemělo by to však být příliš často. „Názory na frekvenci bělení zubů se liší, nicméně u nás na klinice dovolujeme podstupovat tuto domácí metodu bělení maximálně jednou ročně,“ uvádí Zákopčaníková.

Bělení se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám, osobám mladším osmnácti let, ani lidem s neošetřeným zubním kazem nebo s nedostatečnou ústní hygienou. Podle dentální hygienistky Zákopčaníkové bychom měli zvážit i bělení v úseku, kde se nachází například výplň (plomba), korunka či faseta: „Bělení se v těchto místech sice nezakazuje, ale musí se počítat s tím, že vše, co je takříkajíc umělé, se nevybělí. Vybělí se pouze vlastní zub.“

Autor:
  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V sedmdesáti je žena jen díky cvičení v lepší kondici než v mládí

11. dubna 2024  8:27

Sedmdesátiletá Hilary Walker Millerová dříve vážila třiaosmdesát kilo. Po narození dětí přibrala na...

Pět věcí, kterými škodíme krvi a ohrožujeme naše zdraví

19. dubna 2024

Nikdo se neobejde bez temně rudé tekutiny stále proudící celým tělem. Přenáší kyslík, živiny a...

Ztráta soukromí, odcizení i nevěra. Sociální sítě jsou zabijákem lásky

19. dubna 2024

Sociální sítě mohou být na jednu stranu cenným komunikačním nástrojem a zajímavým zdrojem...

Žena si dopřála obří poprsí, teď musí nosit tři podprsenky

18. dubna 2024  8:01

Modelka Katy Ann dala za svá obří silikonová ňadra v přepočtu téměř sedm set tisíc korun. Jsou tak...

Život s výživou na zádech. Lukáš trpí chronickou střevní pseudoobstrukcí

18. dubna 2024

Svou výživu si nosí v batohu na zádech. Ten místo obvyklých svačin skrývá speciální výživu, která...

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...