Dieta, s níž zeštíhlíte do léta. Začněte hubnout s námi

  0:13aktualizováno  0:13
Jaro je ideální na shazování kil. Takže jestli máte co hubnout, přestaňte se vymlouvat a začněte s námi. Za měsíc budete chudší o 2 až 5 kilogramů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pokud jste rozhodnutá zhubnout, připravte se na trojboj: budete počítat kilojouly, jíst častěji a zmenšovat porce. Jestli se vám to zdá příliš jednoduché, tak máte pravdu – je to snadné, jen se přinutit a vydržet dostatečně dlouho. A když přidáte navíc pohyb, můžete mít v létě až o dvě konfekční velikosti méně.

HUbněte s námi

Od pondělí 20. dubna najdete na našem webu Ona každý den dietní jídelníček včetně kalorií a k tomu jeden snadný recept. Chcete-li hubnout s námi, řiďte se po tři týdny našimi radami. Měly byste za ten čas shodit alespoň tři kilogramy. Kdo chce být ještě štíhlejší, může v naší dietě samozřejmě pokračovat i dál.
Budeme rádi, když se o své pocity a zážitky podělíte s ostatními čtenářkami. Stačí, když pošlete na náš e-mail své jméno a foto na začátku naší "kúry" a pak znovu po třech dietních týdnech. Úbytek na váze asi nebude na fotografii až tak zřejmý, proto prosím pošlete také své úvodní a konečné míry: obvod stehna, boků, pasu a prsou. Ke konci května pak přineseme souhrnný článek o tom, jak se vám s námi dařilo, a nejpoctivější a nejúspěšnější z vás dobře odmíněníme.

Pořiďte si kalkulačku

Magickým číslem naší diety je 5 000. Myslí se kilojoulů, a to na den. A vaším úkolem je se do tohoto čísla svým denním příjmem vejít. Zpočátku to možná bude náročnější, budete muset prohlížet obaly potravin a různé tabulky, abyste zjistila, za kolik energie vybrané jídlo vlastně vydá. Ale po čase se vám to natolik zautomatizuje, že přibližnou hodnotu i váhu potravin odhadnete "od oka". Abyste věděla, jaké pokroky děláte, začněte se pravidelně vážit, případně i měřit (obvod prsou, pasu, boků a stehen). Stačí jednou týdně.

TABULKU S PŘEHLEDEM ENERGETICKÝCH HODNOT ZÁKLADNÍCH POTRAVIN NALEZNETE ZDE

Najeďte na denní program

Nebojte, nebudeme vás nutit k budíčku, rozcvičce a volnému rozchodu. Chceme vás ale přimět k zavedení pravidelnosti ve vaší stravě. Vaší mantrou od teď budiž snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře.

Snídaně má být vydatná, oběd menší než dnes a s poloviční přílohou, večer si dopřejte jen zeleninu s kvalitní bílkovinou (mléčné výrobky, maso). Mezi hlavními jídly jezte svačiny – ovocné, zeleninové, mléčné výrobky. Pokud budete jíst vždy po 2,5 až 3 hodinách, nebudete trpět hlady. Což je příjemnější a také výhodné z hlediska hubnutí. Tělo trpící hladem má totiž tendenci ukládat si z každého dalšího jídla na horší časy. Co se týče složení jídla – zakázané není nic. Ale čím "chytřeji" budete jíst, tím snáze to půjde.

Nechte si poradit

Pokud bojujete s vysokou nadváhou nebo se vám nedaří hubnout, nezůstávejte v tom samy. Existuje spousta míst, kde vám mohou pomoci. 

DIETNÍ PORADCI

Pokud se dostanete na slepou kolej a váha se nehýbe, poradí vám dietní či nutriční poradci. Ti se specializují na jídelníček a pomohou vám jej sestavit na míru. Vy si budete vést "jídelní" deník, který s vámi budou při schůzkách procházet, a kontrolně vás zváží. Při hledání svého "terapeuta" vsaďte na jistotu – dlouhodobé úspěchy a dobré jméno má STOB (www.stob.cz)

Ilustrační foto

LÉKAŘI

Pokud máte vyšší stupeň obezity, můžete hledat pomoc na specializovaných obezitologických pracovištích, která bývají součástí interních klinik. Zdejší odborníci pracují mimo jiné s nejnovějšími léky.
Některé tlumí hlad přímo v mozku, jiné snižují vstřebávání tuků ze stravy. Konzultace jsou zdarma, za předepsané léky se ale doplácí. Měsíční léčba vyjde cca na 600 Kč.

Obezitologickou ambulanci najdete např. v Endokrinologickém ústavu v Praze (www.endo.cz), na III. interní klinice na pražském Karlově náměstí (www.vfn.cz) či na II. interní klinice FN u sv. Anny v Brně (www.fnusa.cz).

OPERACE

Pro ty, kterým se nedaří shodit ani pod dohledem lékaře, je určena chirurgická léčba obezity, tzv. bandáž žaludku. Provádí se u lidí, kteří mají BMI více než 40. I po operaci je však důležité dodržovat jistá omezení. Operace provádí např. centrum Iscare (www.iscare.cz).

KURZY HUBNUTÍ

Hubne se ve skupině a kurz trvá zpravidla 8–12 týdnů. Výhodou a stimulem je právě práce v kolektivu. Během kurzu se naučíte sestavovat si správně jídelníček, pravidelně zařazovat pohyb, který neškodí vašim kloubům, a odstranit své stravovací zlozvyky.
Klub Diana (www.klub-diana.cz)

TABULKY

Při každé dietě je nutné hlídat svůj denní příjem kilojoulů. Pokud se přestanete spoléhat na odhad a začnete počítat PŘESNĚ, úspěch je zaručen. Pořiďte si malé praktické digitální váhy určené pro diabetiky (k dostání v lékárnách či zdravotních potřebách) a naučte se využívat tzv.
e-kalkulačku, kterou najdete na internetu (např. www.flora.cz). Zadáte potravinu, vyplníte množství v gramech a "kalkulačka" za vás spočítá, kolik kilojoulů jste si dopřáli.

FITCENTRA

Pokud chcete zhubnout a také si vytvarovat postavu, využijte placených služeb osobního trenéra ve fitness. Sestaví vám plán cvičení na míru, některý i jídelníček. Tuto službu nabízí každé větší fitko.


Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Další z rubriky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz