Ona

Jak a co jíst zdravě. Poraďte se s nutriční terapeutkou Věrou Boháčovou

Poradna

Na otázky odpovídá

Zajímá vás, jaké potraviny jsou pro vás zdravé, jak je při nákupu vybírat, a jak správně připravit? Co by měl obsahovat váš zdravý nebo dietní jídelníček? Na tyto a další dotazy vám odpoví Věra Boháčová, DiS., nutriční terapeutka z Fóra zdravé výživy.

Nejvíce se ptáte

| všechny dotazy

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

redukční dieta
Zdravím,hodně žen končí s jídlem v 17 hod.pokud chtějí zhubnout.Vondráčková a Pilarová na to nedají dopustit, tímto prý si drží štíhlost.Zkoušela jsem to a bylo to děsné jelikož chodím spát ve 23 hod.To oni ale také, i déle. Nejím tuhé jídlo ale misku syrové zeleniny po té 17 hod. večer u televize. Sice se nespravuji ale ani nehubnu a to mám 7kg nadváhy. Jsem ve věku Vondáčkové. Tak jak to tedy je. Děkuji a hezký den.
Bedřiška
Dobrý den, optimální je dát si poslední jídlo zhruba 4 hodiny před tím, než půjdete spát. Přestat jíst v 17 hodin, zejména ve chvíli, kdy chodíte spát po 23. hodině, je zbytečné. Pravda, efekt to u řady lidí má, ale to hlavně z důvodu, že vědí, že musí jíst po celý den, aby večer neměli hlad, když už jíst nemohou. A večerní "luxování" lednice je jedna z přímých cest k nadváze a obezitě, kterou když lidem zakážete (třeba tím, že už nebudou jíst po 17. hodině), efekt to mít může. Ale na druhou stranu takto dlouhé hladovění (nejen před noc, ale i celý večer k tomu) nemusí být příznivé. Misku zeleniny doplňte i kouskem tvrdého sýra či tvarohu a zakápněte kvalitním olejem :-).
zásady zdravé životosprávy
Dobry den muj dotaz muze byt ponekud zvlastni ale vypozorovala jsem ,ze par kolegyn ktere zajima zdrava strava ji porad takzvane zrni a nosi si krabicky z domova nejsou kupodivu stihle, ale dokonce spise oplacane. Nadruhou stranu vidim mnoho hubenych kolegyn s bagetou ci susenkami z automatu .Neni nase postava skutecne dana geneticky ?A netloustne mnoho lidi z toho jak se porad stresuji jedi zdrave a malo telo si zvykne a kdyz na chvili prestanou tak priberou ? Prijde mi ze neznam mnoho obeznich zen ktere by se cpaly od rana do vecera ale tech ktere neustale mluvi o zdrave vyzive a diete je vetsina .
Martina
Dobrý den, tělesná hmotnost (spíše dispozice k ní) může být dána geneticky. Ale velkou roli sehrává naše životospráva (strava, pohyb, stres). Vámi uváděný "model" není výjimečný. Samozřejmě je třeba každou situaci hodnotit individuálně, ale v případě, že štíhlé ženy mají dostatečný energetický výdej v podobě pohybu a méně se stresují, mohou si dopřávat kaloričtější jídla, aniž by to znamenalo zvyšování tělesné hmotnosti. Naopak ženy s nadváhou či obezitou mohou mít nastartovaný tzv. úsporný režim, ze kterého, pokud neznají cestu ven, se velmi těžko dostávají. Při něm je možné jíst minimální porce jídla (ve smyslu energetické hodnoty), a hmotnost se nemusí snižovat. Stres se na tomto stavu může také podílet. Cesta ven z tohoto stavu je přes odbornou pomoc a sladění celého denního režimu, od stravy, přes kompenzaci stresu, až po pohybovou aktivitu "ušitou na míru".
dietní doporučení
Dobrý den ještě jednou, zapomněla jsem k předchozímu dotazu (viscerální tuk, operace) dodat, že je mi 23 let. Děkuji.
Adéla
Dobrý den, pokud je Vám 23 let, množství tělesného tuku by mělo být jistě pod 30 %, ale v tuto chvíli není směrodatné, protože Vám vůbec měření neměli dělat (viz má předchozí odpověď).
dietní doporučení
Dobrý den, měřím 170 cm a vážím 56 kg. Nechala jsem si změřit viscerální tuk u výživového stánku. Měla jsem hodnotu 29,9%. Paní se zděsila, že je to šíleně moc. Byla jsem před třemi měsíci na ženské operaci a užívám nyní hormonální léčbu. Mohu se zeptat na váš názor? Je to skutečně tak strašná hodnota? Může mít na to vliv ona operace a hormonální léčba? Děkuji.
Adéla
Dobrý den, z informací, které uvádíte se domnívám, že měření u stánku, které jste absolvovala, nebylo měření viscerálního tuku, ale celkového množství tuku v těle (to jsou měření, která často právě na stáncích probíhají - většinou pomocí váhy nebo přístroje, který stisknete ve stoje oběma rukama). Měření viscerálního tuku je většinou součástí komplexnějšího vyšetření, u kterého je to hodnota jedna z mnoha. A k měření celkového tělesného tuku - tato měření jsou velmi orientační a hlavně za určitých podmínek se vůbec nedoporučují. Jedná se o stavy, kdy může být organizmus jinak zavodněn (a vyšetření tedy naprosto zkreslené), jako je těhotenství, menstruace, a například i Váš případ, tedy hormonální léčba. Pokud byla paní zděšená, měla ji napadnout otázka, jak je možné, že při své váze a výšce máte množství tuku na horní hranici (u žen se doporučuje hodnota obecně do 30 %, záleží ale na věku). Mě by napadly hormonální vlivy (viz výše), chyba přístroje nebo špatná technika měření. Každopádně bych nedělala z tohoto měření vůbec žádný závěr, neboť ve Vašem případně je toto měření naprosto nevhodné a výsledky zavádějící.  
dietní doporučení
Zdravím a mám těžkou otázku. Jsem diabetik na práškách a celiatik na bezlepkové dietě. Ráda bych cca 3kg ztloustla, jsem dost hubená. Poradíte?
Eva
Dobrý den, otázka není těžká, odpověď ano. Tedy touto formou. Ideální by byla osobní konzultace s nutričním terapeutem. Poradnu (nebo alespoň nutričního terapeuta) najdete v každé větší nemocnici, existují i velice kvalifikované poradny mimo ně. Pokud doplníte svůj dotaz o město, kde bydlíte, pokusím se Vám doporučit poradnu v blízkosti (nebo kontaktujte naši on-line poradnu na www.fzv.cz). Je důležité vzít v úvahu nejen Vaše onemocnění, ale také stravovací návyky, denní režim apod. Konkrétní odpověď Vám, bohužel, touto cestou poskytnout nemohu. 
dietní doporučení
Dobrý den, poslední dobou mě často pálí žáha. Které potraviny bych měla z jídelníčku vypustit, abych tomuto problému mohla předejít? Děkuji za odpověď.
Veronika
Dobrý den, není to pouze o výběru potravinu, ale také o režimu stravování, životosprávě. Vyhýbejte se velkým porcím jídla, jezte raději častěji, ale menší porce. Nedávejte si jídlo těsně před spaním (ideální je tak 3-4 hodiny před ulehnutím a na spaní si zkuste dát hlavu trochu výše). Jezte v sedě, v klidu. Dbejte na to, aby Vás při jídle např. netlačil pásek. Z potravin a pokrmů se vyhýbejte příliš pikantním a smaženým jídlům, z nápojů jsou nevhodné perlivé a alkohol, kávu (pokud pijete), nepijte nalačno a lépe s mlékem. Pokud by Vaše obtíže přetrvávaly, doporučuji konzultaci s lékařem.
dietní doporučení
Dobrý den . Je mi 60 let , mám 165 cm a vážím 82 kg . Mám menší potíže s klouby a zády . Chodím na lehké cvičení 2 x týdně a snažím se chodit co mi klouby dovolí . Ráda bych zhubla alespoň 5 kg. Můžete mi poradit jak se stravovat ? Za výživové poradce jsem zaplatila 6.000 .- Kč a nebylo to k ničemu . Děkuji !
Hana
Dobrý den, je velice těžké poradit Vám bez znalosti Vašeho celkového aktuálního zdravotního stavu, současného stravování a podrobností k pohybovým aktivitám. Uvádím proto alespoň něco obecných zásad, které by Vám mohly pomoci: Jezte co nejvíce pravidelně, nevynechávejte snídani, poslední jídlo si dejte tak 4 hodinky před spaním. Zaměřte se na vyvážená lehčí jídla, jejich součástí bude nejčastěji porce zeleniny (případně ovoce), kvalitní zdroj bílkovin (libové maso, kvalitní šunka, vejce, mléčný výrobek) a zdroj sacharidů (veškeré přílohy vč. pečiva, ideálně v celozrnné variantě), trochu kvalitního tuku (ideálně rostlinného). Před pohybovou aktivitou (tak 45 minut) si dejte lehkou svačinku v podobě např. müsli tyčinky bez polevy (nebo kousku pečiva s něčím, lehkého jogurtu) + kousku ovoce. Po cvičení doplňujete jen tekutiny (ideálně neslazené). Následné jídlo (cca hodinu po aktivitě) by mělo mít zeleninový základ s trochou tuku a zdroj kvalitních bílkovin viz výše. Chůze je prima, jen (pokud je to možné) vybírejte "přírodní" terén místo asfaltového a betonového povrchu, zejména, pokud se snažíte chodit více, aby klouby a záda netrpěly. Důležitá je také kvalitní obuv. chůze je efektivnější trochu svižnější, tak abyste se lehce zadýchala a zčervenaly Vám tváře, samozřejmě, pokud je to možné. Pokud ne, nevadí, každý pohyb se počítá a chůze může být i pro hubnutí dostačující.
potraviny
Dobrý den, když strouhám kůru z citronu do těsta na buchtu, musím mít nutně biocitron, anebo se škodliviny z kůry umyjou a vypečou? Díky
Pavla
Dobrý den, v citrónech, resp. jejich kůře mohou být látky z chemického ošetření, které by však měly splňovat určité limity. V některých případech však kontrolní orgány zaznamenávají překročení těchto limitů, a je pravdou, že některé z nich se nedají ani při důkladném omytí odstranit. Pro použití citronové kůry na vaření se tedy jeví jako výhodnější citróny z ekologického zemědělství. Ale i v tomto případě je potřeba před použitím citrón dokonale umýt a zbavit nečistot, navíc (díky tomu, že není chemicky ošetřený) může rychleji podléhat zkáze, proto je potřeba dbát také na správný výběr takových citrónů - vybírat pouze naprosto neporušené druhy.
dietní doporučení
Dobrý den, jsem postižená ochrnuly mi nohy a proto se nemohu hýbat.Chtěla bych se Vás zeptat jestli můžu zabránit obezitě i na vozíčku.Je mi 13 a měřím 162cm a vážím 79 kg. Je toto obezita? Děkuji Vám za ODPOVĚĎ
To byste chtěli vědět
Dobrý den, Tvoje váha je o něco vyšší než by měla být. Doporučila bych Ti obrátit se na Poradenské centrum Výživa dětí (specializuje se na poradenství od 3 do 18 let). Pokud vyplníš a zašleš dotazník svých stravovacích zvyklostí, nutriční terapeutky Tvůj jídelníček zhodnotí a doporučí případné úpravy. Poradenské centrum můžeš kontaktovat buď na bezplatnoé infolince 800 230 000 nebo přes web www.vyzivadeti.cz.
redukční dieta
Ráda bych zhubla. Jsem malá - 155 cm a vážím 54 kg. Ráda bych zhubla - ideálně 5 kg. Bylo mi doporučeno denní příjem rozdělit na 30% tuky, 30% sacharidy a 30 % bílkoviny? Je to tak správně? To je první dotaz. A druhý: Snažím se poctivě vyplňovat každodenní jídelníček v rámci sebekoučingu na stránkách istobu. Zjistila jsem, že není možné splnit denní přísun sacharidů. Vždy ho překročím cca o 50 %. I přesto, že se stravuji podle všech pravidel - libové -nejlépe kuřecí a rybí maso, hodně zeleniny, méně příloh, dostatek vody nebo neslazeného čaje. Ovoce spíše dopoledne, pečivo v souladu s ostatními potrvinami za den, ale cca 1 kus za den. K večeři spíše salát, nebo červená čočka, kuskus, bulgur, maso s rýží a vždy v kombinaci se zeleninou. I přesto sacharidy nikdy nesplním. Poslední dotaz se týká: Mám po jídle téměř vždy chuť na sladké, i přesto, že porce si dávám spíše o trošku větší, než bych měla, ale jinak bych měla hlad. Děkuji za odpověď na všechny 3 dotazy.
Pavlína
Dobrý den, níže posílám odpovědi na Vaše dotazy: 1. Při hubnutí se doporučuje snižovat příjem sacharidů a tuků, přičemž množství sacharidů se většinou nesnižuje pod 50 % energetických. dávka bílkovin se obecně pohybuje okolo 20 % a tuky 30 %. Poměr se pak upravuje při výrazně nízkém příjmu energie, a to na úkor tuků (ne však níže než 20 %) a ve prosběch bílkovin (niméně ani tak většinou bílkoviny nedosahují hodnot 30 %). Navíc, součet energetických procent jednotlivých živin musí dávat 100 %. 2. + 3. Zásadám tak, jak je popisujete, není co vytknout, jen nezmiňujete pravidelnost, která je hodně důležitá. Pokud jíte nepravidelně a Vaše strava není správně sestavená, můžeme tomu přičíst i chutě na sladké. Ty však mohou být způsobeny také nedostatkem sacharidů.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den chtěla jsem se zeptat zda je nějaký výraznější rozdíl v tom když cvičíme ráno nebo večer například zda je ranním cvičením možné nastartovat tělo a metabolismus je rychlejší nebo naopak večerním se nám podaří zbavit se nashromážděné energie z jídla z celého dne? (jde mi o cvičení cca 60minut zumba) A pak jak je to s umělými sladili? Zjistila jsme že je obsahuje většina light výrobků je tedy pro tělo pak lepší dát si jogurt normální místo light? Jsou tělu sladidla nějak nebezpečná? A pokud ano v jaké asi dávce? Děkuji a hezký den
Pavlína
Dobrý den, záleží na Vašem denním režimu, a také na tom, jestli cvičíte pro udržení kondice nebo chcete hubnout apod. Před cvičením (zhruba hodinu až hodinu a půl) je dobré se najíst. Pokud cvičíte ráno, mohl by to být problém, pokud se nenajíte, mohla by Vám energie při cvičení chybět, navíc organizmus potřebuje energii pro start do nového dne. Pokud Vám jde o hubnutí, je dobré najíst se až cca hodinu po cvičení (což, pokud cvičíte ráno, může znamenat pro problém s nedostatkem energie na práci). Pokud cvičíte večer, není možné počítat s tím, že případnou veškerou přebytečnou energii zkonzumovanou přes den vydáte při cvičení. Takže má rada zní: je v podstatě jedno, jestli cvičíte ráno či večer (hlavně, že cvičíte :-)), pokud tomu přízpůsobíte jídelníček tak, abyste nevynechávala snídani a Vaše strava byla pravidelná, rozdělená do menších porcí po cca 2,5-3 hodinách. Poslední jídlo je dobré si dát zhruba 4 hodiny před tím, než si jdete lehnout. Sladidla jsou výhodná pro ty, kteří mají limitované množství sacharidů a zejména cukru v jídelníčku (diabetici, obézní) a nedokáží si odepřít sladkou chuť. I pro ně jsou však vhodnou alternativou sladidla, která neobsahují energii. Pokud nepatříte ani do jedné z výše uvedených nemocných, nemusíte jogurty se sladidly preferovat. Sladidla jsou do výrobků přidávaná v takovém množství, které Vaše zdraví ohrozit nemůže. Nutné je ale říci, že naše strava by měla být co možná nejpestřejší s dostatečným zastoupením čerstvých potravin, což strava složená výhradně z výrobků s přidanými sladidly být nemusí.
zásady zdravé životosprávy
Dobry den, můj 3letý syn začal chodit do obecní školky. Domnívám se, že jídelníček není vhodně sestaven např. svačina: chléb+lučina, oběd: luštěninová polévka, maso, rýže, odb. svačina chléb se šunkovou pěnou. Zdá se mi, že je tam moc bílkovin, málo zeleniny (do polévek užívají mraženou, zeleninu v hlavní jídle také tvoří kyselá okurka, konzervovaná řepa) a také jsou v jídelníčku párky (s čočkou), uzené maso (s luštěninou), šunka, tavený sýr k svačině. Jídelna používat k dochucení polévek Podravku, která obsahuje glutaman sodný. Je toto normální strava ve školkových jídelnách? Školka se odvolává na dodržování potravinové pyramidy. V případě, že nikoliv kam se mam obrátit k vyřešení tohoto stavu. Děkuji za odpověď
Dorota
Dobrý den, školky by měly stravu pro děti připravovat podle daných norem a splňovat tzv. spotřební koš potravin pro daný věk dětí. Jak by takový jídelníček měl vypadat, můžete konzultovat v Poradenském centru Výživa dětí, které se zabývá výživou od 3 do 18ti let. Odborníky Poradenského centra můžete kontaktovat buď prostřednictvím webu www.vyzivadeti.cz, kde najdete on-line poradnu (nebo primo na info@vyzivadeti.cz) nebo na bezplatné infolince 800 230 000.
dietní doporučení
Dobrý den, trpím alaktázií - nesmím žádné mléčné výrobky, inkompetencí kardie a beru na vše dost léků (Původně před 3 lety jsem byla byla špatně diagnostikovaná na celiakii bez správných testů). Na kontrolní testy celiakie jdu na konci září. Už nevím, jak se mám stravovat, váha mi lítá nahoru dolů. Je mi neustále špatně. Prosím poraďte na koho bych se měla obrátit nebo kam se objednat na sestavení jídelníčku. Už jsem do vše diet nastrkala mnoho peněz a nevím jak dál. Připadám si jak blázen. Předem Vám děkuji za odpověď.
Andrea Š.
Dobrý den, Váš jídelníček bych Vám doporučila konzultovat v poradně nutričních terapeutů, kterou najdete v každé větší nemocnici, případně se můžete obrátit i na jiné výživové (nutriční) poradny, ve které dávají rady nutriční terapeuti, případně lékaři-specialisté.
dietní doporučení
Dobrý den, prosím poraďte. Jsem po embolii a beru warfarin na ředění krve. Před tímto "úrazem" jsem se živila hodně ovocem a zeleninou, kterou teď podle doporučení lékařů nemám jíst. Ráda bych pokračovala v hubnutí,ale nevím si rady,jak se vlastně živit.
Warfarin a strava
Dobrý den, Váš dotaz bych Vám doporučila konzultovat s nutričními terapeuty v některé z výživových poraden (najdete je v každé větší nemocnici). Při užívání warfarinu není cílem vyloučit ovoce a zeleninu, abyste vitaminu K měla co nejmémě, ale s ohledem na množství warfarinu udžovat stálou hladinu vitaminu K, kterou je možné stanovit rozborem jídelníčku. Tedy zjednodušeně - warfarin by měl být nadávkován podle množství vitaminu K ve Vaší stravě a ten byste si měla udržovat. Pokud jde o hubnutí, tak nutriční terapeut ve zmíněné poradně Vám dokáže také poradit, jakým způsobem stravu, s ohledem na redukci tělesné hmotnosti, upravit.
dietní doporučení
Dobrý den, nevím, jestli mi můžete poradit s tímto dotazem, ale vhodnější poradnu jsem nenašla. Pro ročního syna kupuji bio maso (hovězí, kuřecí, jehněčí), které nakouskuji do igelit. pytlíků na porce a zamrazím. Jak dlouhou trvanlivost má takto uchované maso? Poměrně dlouho trvá, než jej vypotřebuji. Předem děkuji za odpověď.
Karolína
Dobrý den, maso by Vám mělo vydržet několik měsíců, výhodnější je ho zabalit před zmrazením vakuově.
redukční dieta
Dobrý den, prosím o radu. Mám osvojenou dcerku. Teď jí je 12 let a má veliký problém s nadváhou. Vzali jsme si jí když jí bylo 15 měsíců. Byla malinkatá a drobounká. Měřila 75 cm a vážila 8kg. Mezi třetím a pátým rokem začala nabírat na váze a to bohužel stále trvá. Je pravda, že je neustále svojí váhou vystresovaná. Pořád se o něco bojí, nejvíc o mě, má stres ze školy, protože jí to moc nejde. V květnu prodělala docela vážnou operaci levé nohy a měla 8 týdnů sádru. Za celou dobu co se nemohla moc hýbat nenabrala ani deko. Jen co může opět sportovat, začíná nabírat kila. Jak je to možné, že čím víc se hýbe, tím víc nabírá na váze. Ona totiž nemá takové to klepací sádlo, je pevná, má veliké svaly, velkou sílu a neustále běhá, jezdí na kole, dělá stojky as přemety na zahradě, skáče přes švihadlo. Bohužel neustále jdou kila nahoru. Teď měří 155cm a váží 72kg. Poraďte mi prosím co s ní. Děkuji za pomoc.
Helena
Dobrý den, doporučila bych Vám kontaktovat Poradenské centrum Výživa dětí (zabývá se poradenstvím od 3 do 17 let). Na základě vyplněného a odeslaného stravovacího dotazníku Vaší dcerky, Vám nutriční terapeutky doporučí úpravy jejího jídelníčku. Je také možné navštívit v Praze jejich kamennou poradnu. Poradenské centrum můžete kontaktovat buď na bezplatné infolince 800 230 000 nebo přes web www.vyzivadeti.cz. V tomto věku není možné dětem doporučit klasickou dietu (kvůli růstu a vývinu), je však možné zvýšit jejich pohybovou aktivitu.
redukční dieta
Dobrý den.Chci zhubnout asi 8kg,problém je,že se mi tuk ukládá jen na spodní polovině těla a při hubnutí hubnu nejdříve na obličeji.Jak zabránit tomu,abych měla obličej strhaný a příliš hubený?Děkuji.
BÁRA
Dobrý den, doporučovala bych dietu doplnit cvičením zaměřeným na problematické partie. Jak správně cvičit Vám jistě rádi poradí v každém lepším sportovním centru.
redukční dieta
Dobrý den Je mi 21let. Léta držím bezlepkovou dietu a dva roky dietu cholesterolovou na doporučení lékaře. Minimálně jednou týdně si dám rybí maso a také velmi často tofu. Pamlsky nejím vůbec. Zato si dám často a ráda zeleninu i ovoce. Bezlepkové pečivo nejím vůbec. Pitný režim se snažím dodržovat alespoň 2l vody či neslazeného čaje. Příjem menších množství potravy dělím do pěti chodů. Také dvakrát do týdne docházím do Fitness-centra a věnuji se i jiným sportovním koníčkům. Mým problémem je, že ať se snažím jak chci, nedaří se mi shodit ani gram. Už vážně nevím jakým směrem se dát. Prosím poraďte.. Děkuji za Vaši odpověď Lucie
Lucie
Dobrý den Lucie, zásadám Vaší životosprávy, jak je popisujete, není co vytknout. Možná se zkuste zaměřit na druh cvičení. Při hubnutí je potřeba doržovat určitou intenzitu (tepovou frekvenci). Při hodně vysoké tepové frekvenci totiž organizmus neumí spalovat tuky. Aktivitu je navíc potřeba provozovat minimálně 50 minut (tuky se začínají spalovat až zhruba po 30 minutách cvičení). Zhruba hodinu po cvičení je pak dobré nejíst a následé jídlo by mělo být složeno např. ze zeleniny a bílkovinné potraviny (libové maso, ryba, sýr, jogurt). Hmotnost také nemusí být někdy tím nejvhodnějším ukazatelem při hubnutí. Při pravidelném cvičení při hubnutí dochází nejen k odbourávání tukových zásob, ale také k nárůstů svalové hmoty, která je asi 7x těžsí než tuk.
dietní doporučení
Dobrý den, Je mi 40, měřím 171 cm, vážím 74 kg, nevím jak vydržet nesnesitelnou chuť na jídlo všech chutí, v práce je to v pohodě, přijdu domů, začnu chystat večeři, svačiny do školy atd. a neudržim se, abych si taky nedala. Je nějaký fígl, jak to vydržet i odpoledne? Děkuji a přeji hezký den
Alena
Dobrý den, bohužel nepíšete, jak vypadá Váš jídelníček v průběhu dne. Nezvladatelné chutě mohou mít řadu příčin. Je to např. nedostatečný jídelníček (jíte prostě málo), ale také jídelníček nevyvážený či špatně poskládaný. Ráno začněte snídaní a každé další jídlo si dejte pravidelně po cca 2,5-3 hodinách. Zabráníte tak přejídaní a tomu, že Vaše odpolední chutě se budou spojovat i s hladem (a to pak potřeba dvojnásob pevná vůle :-)). Pokud jsou Vaše chutě jednostranné (např. na sladké), v malém množství si tyto potraviny dopřejte občas i v průběhu dne. Snažte se, aby byl Váš jídelníček co možná nejpestřejší, každé denní jídlo doplňte ovocem nebo zeleninou. Zeleninu mějte nachystanou i na odpoledne. Důležité je také nepodceňovat pitný režim.
redukční dieta
Chtěla jsem se Vás zeptat na toto. Měsíc jsem držela skladbu jídelníčku, za tuto dobu jsem v pase zhubla 10 cm, ale váhově pouze 2,4 kg, jak je to možné? Žádné problémy s vyprazdňováním nemám a tak ani nepředpokládám, že bych nějak výrazně zadržovala i vodu. Jsem z toho nešťastná, ale na druhou stranu si říkám, alespoň to je na mne vidět, že se sebou něco dělám Možná že to je i mým věkem, blížím se k šedesátce. Co si o tom myslíte? Moc Vám děkuji za Vaši odpověď.
Iva
Dobrý den, při hubnutí nemusí být tělesná hmotnost vždy tím nejlepším ukazatelem. Obvod pasu a další měření krejčovským metrem mohou mít hodnotu daleko více vypovídající. Při hubnutí, spojeného s pravidelnou pohybovou aktivitou, dochází k odbourávání tuků a zároveň k nárůstu svalové hmoty, a ta je zhruba 7x těžší než tuk. Navíc, 2,4 kg za měsíc je optimální snížení váhy, se kterým můžete být naprosto spokojená.