Jak a co jíst zdravě. Poraďte se s nutriční terapeutkou Věrou Boháčovou

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Nutriční terapeutka Věra Boháčová

Zajímá vás, jaké potraviny jsou pro vás zdravé, jak je při nákupu vybírat, a jak správně připravit? Co by měl obsahovat váš zdravý nebo dietní jídelníček? Na tyto a další dotazy vám odpoví Věra Boháčová, DiS., nutriční terapeutka z Fóra zdravé výživy.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

zásady zdravé životosprávy
Dobry den muj dotaz muze byt ponekud zvlastni ale vypozorovala jsem ,ze par kolegyn ktere zajima zdrava strava ji porad takzvane zrni a nosi si krabicky z domova nejsou kupodivu stihle, ale dokonce spise oplacane. Nadruhou stranu vidim mnoho hubenych kolegyn s bagetou ci susenkami z automatu .Neni nase postava skutecne dana geneticky ?A netloustne mnoho lidi z toho jak se porad stresuji jedi zdrave a malo telo si zvykne a kdyz na chvili prestanou tak priberou ? Prijde mi ze neznam mnoho obeznich zen ktere by se cpaly od rana do vecera ale tech ktere neustale mluvi o zdrave vyzive a diete je vetsina .
Martina
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, tělesná hmotnost (spíše dispozice k ní) může být dána geneticky. Ale velkou roli sehrává naše životospráva (strava, pohyb, stres). Vámi uváděný "model" není výjimečný. Samozřejmě je třeba každou situaci hodnotit individuálně, ale v případě, že štíhlé ženy mají dostatečný energetický výdej v podobě pohybu a méně se stresují, mohou si dopřávat kaloričtější jídla, aniž by to znamenalo zvyšování tělesné hmotnosti. Naopak ženy s nadváhou či obezitou mohou mít nastartovaný tzv. úsporný režim, ze kterého, pokud neznají cestu ven, se velmi těžko dostávají. Při něm je možné jíst minimální porce jídla (ve smyslu energetické hodnoty), a hmotnost se nemusí snižovat. Stres se na tomto stavu může také podílet. Cesta ven z tohoto stavu je přes odbornou pomoc a sladění celého denního režimu, od stravy, přes kompenzaci stresu, až po pohybovou aktivitu "ušitou na míru".
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den chtěla jsem se zeptat zda je nějaký výraznější rozdíl v tom když cvičíme ráno nebo večer například zda je ranním cvičením možné nastartovat tělo a metabolismus je rychlejší nebo naopak večerním se nám podaří zbavit se nashromážděné energie z jídla z celého dne? (jde mi o cvičení cca 60minut zumba) A pak jak je to s umělými sladili? Zjistila jsme že je obsahuje většina light výrobků je tedy pro tělo pak lepší dát si jogurt normální místo light? Jsou tělu sladidla nějak nebezpečná? A pokud ano v jaké asi dávce? Děkuji a hezký den
Pavlína
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, záleží na Vašem denním režimu, a také na tom, jestli cvičíte pro udržení kondice nebo chcete hubnout apod. Před cvičením (zhruba hodinu až hodinu a půl) je dobré se najíst. Pokud cvičíte ráno, mohl by to být problém, pokud se nenajíte, mohla by Vám energie při cvičení chybět, navíc organizmus potřebuje energii pro start do nového dne. Pokud Vám jde o hubnutí, je dobré najíst se až cca hodinu po cvičení (což, pokud cvičíte ráno, může znamenat pro problém s nedostatkem energie na práci). Pokud cvičíte večer, není možné počítat s tím, že případnou veškerou přebytečnou energii zkonzumovanou přes den vydáte při cvičení. Takže má rada zní: je v podstatě jedno, jestli cvičíte ráno či večer (hlavně, že cvičíte :-)), pokud tomu přízpůsobíte jídelníček tak, abyste nevynechávala snídani a Vaše strava byla pravidelná, rozdělená do menších porcí po cca 2,5-3 hodinách. Poslední jídlo je dobré si dát zhruba 4 hodiny před tím, než si jdete lehnout. Sladidla jsou výhodná pro ty, kteří mají limitované množství sacharidů a zejména cukru v jídelníčku (diabetici, obézní) a nedokáží si odepřít sladkou chuť. I pro ně jsou však vhodnou alternativou sladidla, která neobsahují energii. Pokud nepatříte ani do jedné z výše uvedených nemocných, nemusíte jogurty se sladidly preferovat. Sladidla jsou do výrobků přidávaná v takovém množství, které Vaše zdraví ohrozit nemůže. Nutné je ale říci, že naše strava by měla být co možná nejpestřejší s dostatečným zastoupením čerstvých potravin, což strava složená výhradně z výrobků s přidanými sladidly být nemusí.
zásady zdravé životosprávy
Dobry den, můj 3letý syn začal chodit do obecní školky. Domnívám se, že jídelníček není vhodně sestaven např. svačina: chléb+lučina, oběd: luštěninová polévka, maso, rýže, odb. svačina chléb se šunkovou pěnou. Zdá se mi, že je tam moc bílkovin, málo zeleniny (do polévek užívají mraženou, zeleninu v hlavní jídle také tvoří kyselá okurka, konzervovaná řepa) a také jsou v jídelníčku párky (s čočkou), uzené maso (s luštěninou), šunka, tavený sýr k svačině. Jídelna používat k dochucení polévek Podravku, která obsahuje glutaman sodný. Je toto normální strava ve školkových jídelnách? Školka se odvolává na dodržování potravinové pyramidy. V případě, že nikoliv kam se mam obrátit k vyřešení tohoto stavu. Děkuji za odpověď
Dorota
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, školky by měly stravu pro děti připravovat podle daných norem a splňovat tzv. spotřební koš potravin pro daný věk dětí. Jak by takový jídelníček měl vypadat, můžete konzultovat v Poradenském centru Výživa dětí, které se zabývá výživou od 3 do 18ti let. Odborníky Poradenského centra můžete kontaktovat buď prostřednictvím webu www.vyzivadeti.cz, kde najdete on-line poradnu (nebo primo na info@vyzivadeti.cz) nebo na bezplatné infolince 800 230 000.
zásady zdravé životosprávy
dobrý den, kam se obrátit o radu ? sportuji 3x týdně, squash, AE, plavání a někdy i častěji, měla sjem i ve fitness trenéravšude chodím pěšky, stravuji se zdravě a vcelku i dietně, nemlsám. ani uzeniny mě nelákají.ale, samozřejmě sem tam nějaká ta "chybička".Jím pravidelně a méně.Ovšem celý život, více méně, při výšce 175cm jsem kolem 80kg. Mám ten pocit, že můj životní styl neodpovídá mé postavě. Evidentně je "něco" špatně.dděkuji za radu a příjemný den
Kamila
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, doporučila bych Vám zaměřit se na pohybové aktivity, tzv. aerobní, při kterých se tolik nezvyšuje tepová frekvence. Při příliš intenzivním pohybu (mezi které patří např. i squash) organizmus neumí spalovat tuky. Vyšší hmotnost může být, ve Vašem případě, způsobena také vyšším procentem svalové hmoty (která je zhruba 7x těžší než tuk).
zásady zdravé životosprávy
dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je možná že ve svých 23 letech mi narostly ještě boky. po roce jsem si vzala své kalhoty a všechny nedopnu díky bokům vždy jsem cvicčila ale je pravda že tak rok sem to trošku flákala jinak jím pravidělně atd.. už druhý měsíc zase najíždím na pořádné cvičení atd. ale zajímá mě jeslti je to možné že se ještě vyvíjím nebo je to jen moje chyba. Děkuji za odpověd
andrea
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, postava se nám v průběhu života mění. Ve Vašem případě bych změnu postavy přisuzovala roku "flákání" jak popisujete. Pokud stále jíte pravidelně a stejně, pouze jste se méně pohybovala, může to být příčina. Navíc, pokud se nám začne zakulacovat postava, většinou máme geneticky předurčeno, na jakých partiích to bude nejvíce vidět. Doporučuji dodržovat stále pravidelnost v jídelníčku a vydržet se cvičením, věřím, že výsledky se brzy dostaví.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, co se stane s tělem ženy 171 cm/ 62 kg pokud vypije roztok 400 ml glukozy 75 g. Jaká je to zátěž pro ogranismus? Moc děkuji.
Pavla
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, pro zdravou ženu je jednorázové vypití Vámi uvedeného roztoku naprosto neškodné. Glukózové roztoky se používají např. při tzv. glukózových tolerančních testech, kdy se měří hladinu cukru (glukózy) v krvi před vypitím, pak po hodině od vypití a po dvou. Z toho, jak se časem mění hladina cukru v krvi je pak možné stanovit, zda se u dotyčného jedná o dobrou toleranci, poruchu glukózové tolerance nebo cukrovku.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý večer,chtěla bych se zeptat zda je možné,že jsem přibrala na váze po ovesných vločkách.Vařím si z nich každé ráno ke snídani kaši a prokládám ji ovocem,které denně mněním.Také jsem se naučila od známé pít ráno polévkovou lžíci olivového oleje.Moje známá mi tvrdí,že 4 kila,které jsem přibrala ,jsou následkem takovéto denní snídaňové kombinace.Děkuji.
Milena
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, na Vaší snídani neshledávám nic špatného, a pokud Vám tato kombinace (s olivovým olejem) vyhovuje, vzdávat se jí nemusíte. Snídaně by měla tvořit až 25 % denního příjmu energie, může tedy být i energeticky bohatší. Kombinace vločky, mléko a ovoce (případně + olej) je také v pořádku. Problém může být (v souvislostí se snídaní) pouze v tom, že sníte velice velkou porci. Protože ale množství neuvádíte a já neznám Váš celodenní jídelníček, mohu Vám poslat pouze takto obecnou odpověď.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den, měřím 171cm a mám 15let, moji rodiče měří 187(otec) a 165(matka). Před půl rokem jsem se dala na zdravý životní styl(nahrazuji kravské mléko za sojové, jím celozrnné výrobky a hodně zeleniny a ovoce, tofu, příliš nesmažím, místo eidamu si raději kupuji čerstvé sýry atd..), a před 3měsíci jsem se dala na vegetariánsví. Můj problém spočívá v tom, že bych chtěla ještě vyrůst, ale bohužel moje výška už pár měsíců stojí. Tak bych se Vás chtěla zeptat čím bych maximálně podpořila svůj růst? Mám se vzdát vegetariánství? Chápu že je to také ovlivňeno genetikou, ale myslím si, že se dá vývoj lecčím podpořit, mohla byste mi prosím doporučit jak se mám stravovat atd.. abych co nejvíce podpořila svůj růst? Děkuji
Jana
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, vegetariánství bych Vám ve Vašem věku opravdu nedoporučila. Jste stále v období růstu a vývinu a takto omezující strava může znamenat problém. Doporučila bych Vám obrátit se na odborníky Poradenského centra Výživa dětí (kteří se zabývají poradenstvím pro věkovou skupinu 3-18 let). Zasláním vyplněného dotazníku je možné nechat si současný jídelníček odborně zhodnotit, součástí hodnocení je také doporučení, jak stravu vhodně upravit. Poradenské centrum můžete kontaktovat buď prostřednictvím bezplatné infolinky 800 230 000 nebo přes web www.vyzivadeti.cz
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den.Prosím jak se má stravovat žena,věk 33 let,měří 172 cm,váží 59 kg,ale chce shodit břicho a vypadat mladě a svěže, Prosím jaká je tedy optimální strava pro tuto věkovou skupinu,tak,aby se omladila pleť a taky člověk zůstal zdravý. Děkuji velmi
Bea
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, Vaše strava by měla být především pravidelná a co možná nejpestřejší tak, aby obsahovala dostatek energie a všech potřebných látek. Důležité je také dodržovat pitný režim. Co se týká zformování určitých tělesných partií, nejvhodnější je cílená pohybová aktivita na tyto partie přímo zaměřená. Jestliže máte nízkou hmotnost a jedná se pouze o "shození" bříška, dieta není vhodná.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den, nedávno jsem na ulici podstoupila měření tuku. Byla mi při výšce 157 cm a hmotnosti 50 kg naměřena hodnota 32% tuku, což mě podle pracovnice zařadilo do pásma "silný". Paní provádějící měření mi doporučila vyřadit mléčné výrobky a jednoduché cukry a výrobky z bílé mouky (jím průměrně dva jogurty denně, mléko do kávy, snídám tmavý chleba se sýrem, "obědvám" sladké pečivo - loupáčky, šátečky/něco sladkého denně potřebuju a toto mi přijde lepší než čokoládová tyčinka/, večeřím jakékoliv teplé vařené jídlo mezi pátou až šestou). Dále jsem byla upozorněna, že tato hodnota tuku je vysoce riziková a pravděpodobně se jedná o vnitřní tuk, který mi nebezpečně obaluje orgány a měla bych začít s vnitřní očistou těla změnit stravovací nývyky. Je situace skutečně tak vážná a 32% tuku představuje pro tělo velké riziko? Souhlasíte s jejími radami na úpravu mého jídelníčku? Je mi 22 let a poslední tři měsíce se snažím 2x-5x týdně cvičit 35 minut denně aerobick.
Eliška
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, pokud Vám byl měřen tělesný tuk pomocí jednoduchého přístoje (nměření probíhá ve stoje, kdy přístoj stiskete s napnutými pažemi před sebou), jehož výsledek je potřeba považovat za orientační. je pravda, že ženy by měly mít tuku do 30 %, nicméně z tohoto měření není možné stanovit, zda jde o tuk podkožní nebo takový, "který obaluje orgány". Navíc hodnota může být zkreslena např. pokud máte příliš studené nebo suché ruce, hodnoty jsou nevypovídající u žen, v jejichž organizmu se odehrávají změny působící na zavodnění (např. v období menstruace, menopauzy). Vyšší hodnota u štíhlých lidí může být způsobena nedostatečnou pohybovou aktivitou (nižší podíl svalové hmoty). To je ale možné pravidelnou fyzickou aktivitou upravit. Pravidelný pohyb Vám samozřejmě schvaluji, s úpravou jídelníčku ale nesouhlasím. Stava by měla být zejména pestrá a vyvážená a do ní mléčné výrobky patří. Pokud omezíte konzumaci jedoduchých cukrů (sladkosti, slazené nápoje, bílé pečivo), určitě si neublížíte, zcela vyloučit z jídelníčku je ale nemusíte. Hodnota je sice vyšší, ale s uvedením "vysoké riziko", bez stanovení dalších hodnot, naprosto nesouhlasím.
zásady zdravé životosprávy
dobrý den, zajímalo by mě, do jaké doby po probuzení by měl člověk snídat, aby se dalo říct,že snídá... já vstávám v 6.20, ale takto po ránu nejsem schopná nic sníst, snídám až v 8.45 v práci - kávu s mlékem a tmavý rohlík. Je to tedy "snídaně" ? a stačí to jako snídaně? díky za odpověď
hana
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, pokud nemůžete doma nic sníst, i snídaně v práci se počítá. Káva a rohlík má ale nízkou energetickou hodnotu (snídaně by měla tvořit až 25 % z denního příjmu energie). Pro vyváženost a delší zasycení by bylo vhodnější namazat rohlík margarínem, obložit šunkou nebo sýrem a doplnit kouskem ovoce nebo zeleniny. Důležité je také dodržovat kratší intervaly mezi jídly - další jídlo by mělo následovat zhruba 2,5-3 hodiny po snídani.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den, mám ráda ryby, ale nemám přístup rybám čerstvým. Mražené ryby mě připadají moc vodovaté. Jaký máte názor na konzumování ryb v konzervách? Mám ráda i konzervované rybí saláty rio mare s kuskusem, kukuřicí, zeleninou apod. Děkuji za odpověď
Martina 14.10.
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, ryby v konzervě jsou také ryby :-), takže je do příjmu ryb můžeme započítat. Ryby se doporučují zejména díky složení svého tuku, který má na naše zdraví příznivý vliv. Proto je důležité vědět, že např. tuňák je před zpracováním zbaven kůže (a pod ní je tuku nejvíce) a prodává se pak buď v rostlinném oleji nebo ve vlastní šťávě (případně v omáčce, se zeleninou, apod.), takže rybího tuku příliš neobsahuje. Ryby obecně obsahují vysoký podíl vody (i čerstvé), proto určitě nezatracujte ani ryby mražené, tím spíš, pokud máte ryby ráda.
zásady zdravé životosprávy
Dobry den, rada bych vedela nazor na stravu ve skolce, konkretni dotaz je, jestli je vhodna cerstva paprika na chleb se syrem, nebo s maslem pro deti ve trech letech, muj nazor je, ze je tezko stravitelna, vnoucek zacal chodit do skolky a dva dny po sobe mely prouzek cerstve papriky na chlebe, dekuji za odpoved
Vlastimila
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, stravování ve školce se nebojte, strava se řídí podle norem pro daný věk, takže děti by měly dostávat přesně to, co potřebují. Co se týká papriky, tak u tříletých dětí není s jejím zařazením do jídelníčku žádný problém. Jedná se sice o nadýmavou potravinu, ale nevidím důvod, proč ji tříletým dětem nezařazovat.
zásady zdravé životosprávy
Vážená paní Králová, četl jsem nyní o Vás v článku na Novinky.cz a obracím se na Vás s dotazem, protože se jevíte jako odbornice na zdravé stravování. Dotaz tedy zní, zda je zdravějších 200g těstovin či 200g knedlíku? Obojí je přeci vyrobeno z totožných surovin vč. jejich energetické hodnoty! Není tedy česká veřejnost zbytečně matena? Děkuji předem za odpověď a přeji pěkný den. Martin Kyselák
Martin Kyselák
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, není možné říci, co z výše uvedených příloh je zdravější, jednotlivé potraviny či pokrmy je potřeba hodnotit v kontextu celodenního jídelníčku. Neexistuje totiž nezdravá potravina, jen její nezdravé množství. Obecně ale můžeme říci, že porce těstovin je vhodnější, a to z ohledem na glykemický. Pokud těstoviny uvaříte al-dente (na skus), mají výhodnější (nižší) GI. Navíc u těstovin můžete snáze zvolit vhodnější celozrnnou variantu.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den, vím, že dávat dětem (3 roky) krémáčky není příliš vhodné. Občas jsme kupovali Lipánka - složením nám připadal nejkvalitnější, ale stále si mi zdál nějak přeslazený. Začala jsem tedy dělat podobný krém doma - smícháním odtučněného tvaruhu a šlehačky, do tohoto množství přidávám dvě malé lžičky cukru. Je to pro děti vhodné nebo je to stejně špatné jako kupované krémáčky. Díky za radu.
Libarok
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, u "krémáčků" pro děti nezáleží jen na obsahu cukru, ale také tuku. Cukru by měl obsahovat co nejméně, aby si děti příliš nezvykaly na sladkou chuť (kterou pak budou vyžadovat). Co se týká tuku, neměly by v jídelníčku dětí převažovat ani nízkotučné, ani smetanové výrobky. Občasné zařažení "krémáčka", ať už kupovaného nebo doma připravovaného nemusí být problém, vždy záleží na celkovém jídelníčku dítěte a jeho pohybové aktivitě.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den,moje kamarádka je extrémně štíhlá, dalo by se říct až anorektická, hodně si hlídá složení potravin a cvičí. Když si ale spočítám její denní energetický příjem, odečtu výdej za sport, má stejný počet KJ denně jako já, která má o 15 kg víc, čím to tedy může být? Děkuji
Karin
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, záleží také na tělesné konstituci, výšce a druhu vykonávané pohybové aktivity. Každý organizmus je originál a má své individuální potřeby. Roli tak nesehrává pouze energetická hodnota naší stravy.
zásady zdravé životosprávy
Dobry den, jsem vegetarian, a proto jedino moznosti na pecivo je syr. Co si myslite o tavenych syrech? tvrde syry nebo ruzne pomazanky? Mam rada cottage, lucinu light apod, ale nevim jestli nehresim a nekazim si zdravy jidelnicek prave tavenyma syrama( kupuju active, fit , nizkotucne apod) a nebo tvrdyma, ktere si kupuju eidam 30% a boryna 20%? jaka je doporucena denni davka kdyz behem dne nejim zadne maso, vajicka nic ? dekuji K.
Kačka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, Sýry do správného jídelníčku patří. Ve Vašem případě je také důležité, zda pijete mléko a jíte jogurty. Sýry jsou nejvhodnější tvrdé a čersté, a to s nižším obsahem tuku. Tavené sýry nemají (ve převážné většině případů) příliš příznivý vliv. Díky tavícím solím je nemůžeme považovat za žádoucí zdroj vápníku (větší množství fosforu zabraňuje vstřebávání vápníku). Mléčné výrobky bych doporučila konzumovat v množství min. 2 porce denně.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den, po rozchodu s přítelem jsem zhubla ze 67 na 63 kg, nyní mi váha poskočila na 71 kg a to vše během půl roku, přitom jsem svůj životní styl nezměnila, stravuji se stejně, dodržuju pitný režim, snažím se hýbat, chodím běhat, na powerplate, brusle, kolo...také se mi výrazně zhoršila celulitida...myslíte že to může být na vině stres z rozchodu a životních změn které následovaly?
Denisa
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, dlouhodobý stres může mít na naše zdraví velký vliv, nicméně bez znalosti další podrobností o Vaší životosprávě je těžké určit, co je příčinou přibírání na váze. Pokud by se Vám váha (bez změny životního stylu) výrazně měnila, doporučovala bych konzultaci s Vaším ošetřujícím lékařem o možných příčinách.
zásady zdravé životosprávy
Vždycky jsem byla hodně hubená - ale máme to v rodině, jednoduše geny. Po odchodu na školu, kdy jídlo občas zanedbávám (jsem líná) jsem zhubla ještě pár dalších kilo a chtěla bych, abych se dostala nazpátek na svojí váhu - 45/46. Nejsem anorektička, když mám mlsnou, tak sním na co přijdu a často i velké porce, ale spíš mám problém s tím, že netuším, co by byl tak "ideální" jídelníček. Na internetu existuje asi tak miliarda jídelníčků pro to, jak zhubnout, ale já bych spíš potřebovala vědět - kolikrát týdně bych tak měla jíst maso? Luštěniny? Zeleninu? Atp. Byla bych nerada, kdyby mi začaly chybět vitamíny nebo živiny a v těhlech věcech se nevyznám. Nepotřebuju jíst pořád zdravě, klidně si dám smažené, miluju čokoládu a sladké, ale nevím, podle jakých zásad bych si měla svůj jídelníček tvořit. Věřím tomu, že když budu jíst pravidelně a všechno, tak se mi váha zase upraví. Existuje něco takového jako doporučené množství potravin, aby tělo dostalo všechno, co potřebuje?
gesla
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, rámcová doporučení existují, je však důležité stravu sestavovat individuálně - v závislosti na pohlaví, věku, fyzické aktivitě apod. Obecnější doporučení můžete najít např. ve Výživových doporučeních pro obyvatelstvo ČR, na stránkách Společnosti pro výživu www.vyzivaspol.cz. Dobrým pomocníkem Vám může být také kniha Fóra zdravé výživy - Zdravá výživa pro každý den, o níž najdete informace na http://www.fzv.cz/fzv/aktivity/kniha-fzv/16-kniha-zdrava-vyziva-pro-kazdy-den.aspx.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může již být problém, pokud 15ti letá dívka normální výšky 165-170 cm váží jenom 32 kg. Setřenice nechce slyšet, že by její dcerka mohla mít problém s příjmem potravy. Děkuji
Helena
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, 32 kg je opravdu hodně málo. Sestřenici bych doporučila konzultaci v Poradenském centru Výživa dětí buď na bezplatné infolince 800 230 000 nebo přes web www.vyzivadeti.cz.
zásady zdravé životosprávy
Dobry den,chtela jsem se zeptat kolik vajec za tyden muze snist 3lete dite.Predem dekuji za odpoved
Vendula
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, i vejce patří do pestré stravy dětí, nicméně ne neomezeně. Podle zásad zdravé stravy by zdravé děti měly mít maximálně 4 vejce týdně a přednostně v rozptýlené formě, tj. použité při přípravě pokrmů.
zásady zdravé životosprávy
DObrý den, chtěla bych se zeptat, jak mám najít dobrého odborníka na výživu z Ostravy a okolí? Potřebuji, aby mně změřil bazální metabolismus, sestavil jídelníček a dalo se k němu chodit na kontroly. Prostě celké vyhodnocení - tak jak to bylo v pořadu Jste to, co jíte. Děkuji za odpověď.
Rena
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, doporučuji kontaktovat nutriční terapeuty nebo výživovou poradnu v nemocnici. Najdete je ve fakultních, ale i jiných větších nemocnicích.
zásady zdravé životosprávy
Prosím jak postupovat v úpravě jídelníčku když mám laktozovou intoleranci nemohu se zbavit celulitýdy a celkově stehen.Děkuji
Moravanská
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, nepíšete, zda můžete přijímat mléčné výrobky nebo Vám vadí i ty (laktózová intolerance se vyskytuje v různých stupních). Pokud nejíte vůbec mléčné výrobky, je důležité pokrýt potřebu vápníku z jiných zdrojů (např. listová zelenina, mák, ořechy, sardinky aj.), nicméně z těchto zdrojů je vápník hůře vstřebatený. Pro pokrytí potřeby plnohodnotných bílkovin (jejichž zdrojem jsou také mléčné výrobky) je třeba mít v jídelníčku maso (a ryby) a vejce. Celulitidu nejlépe ovlivníte zdravým životním stylem, tedy pravidelnou pestrou stravou s dostatkem ovoce a zeleniny, nezanedbávejte pitný režim, zařaďte do svého režimu pravidelnou pohybovou aktivitu, ale také dostatek spánku a odpočinku. Určité tělesné partie nejlépe ovlivníte cílenou pohybovou aktivitu zaměřenou právě na tyto partie.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den, za půl roku jsem přibrala 5 kg. Zjistili mi nedostatečnou funkci štítné žlázy a beru léky. Zánět žaludku a reflux- beru léky. Hormonální antikoncepce v tabletách mi přestala vyhovovat a budou mi zavádět tělísko Mirenu. Mám obavy, že budu neustále víc a víc tloustnout. Je mi 43 let mám 157 cm a 58 kg. Jak se mám stravovat a čemu se vyhnout, abych dál netloustla? Děkuji
Dana
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, při snížené funkci štítné žlázy může opravdu docházet k přibírání na váze. Důležitá je pravidelná pohybová aktivita a pestrý jídelníček rozdělený do více denních dávek (nejlépe po 2,5-3 hodinách). V jídelníčku mít dostatek ovoce a zeleniny (druhy, které Vám nebudou působit obtíže), dodržovat pitný režim. Prostě dodržovat zásady jídelníčku v rámci zdravé životostpávy. Pokud by se Vám váha dále zvyšovala, doporučuji zvýšit pohybovou aktivitu, poté případně mírně snížit energetickou hodnotu jídelníčku. Pro konkrétnější doporučení (dle Vašich stravovacích zvyklostí) bych Vám doporučila konzultaci na bezplatné Informační lince zdravého životního stylu 800 175 324. Jedná se o poradenství nutričních terapeutů, poradit se můžete každý všední den od 9 do 17 hodin.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda nevíte co s většíma bokama. V jednom období jsem dost přibrala, pak začla držet redukční dietu a té se držím doteď. Problém však je, že ikdyž sem zhubla, tak polštářky na bokách nemizí. První co s úspěchem shubnu jsou nohy. Nejenom, že si hlídám co jím, ale snažím se věnovat i sportu. Nevíte jak bych se jich měla pokud možno přirozenou cestou sbavit? děkuji...
Karolína
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, pro ukládání tuku máme každý individuální dispozice. Redukční dieta a úprava životosprávy s dostatečnou pohybovou aktivitou je důležitá vždy, pak je ale také vhodné zaměřit se při cvičení právě na problematické partie. Zkuste kouknout na průvodce posilovnou nahttp://www.flora.cz/zdravy-zivotni-styl/tipy-jak-byt-fit/pruvodce-posilovnou.html nebo se poradit v jakémkoli dobrém sportovním centru, jakým cvičením se zaměřit právě na partie, které potřebujete.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den, jím zdravě a pravidelně, sportuji tak dvakrát týdně, ale přesto mám pořád hrozný hlad, nevíte, čím to může být? Těhotná nejsem, děkuji, Petra
Petra
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, příčin může být celá řada, např. nedostatečná strava, nepravidelná či nevhodně sestavená.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den,je mi 50 let a mám více tuku na bříšku,dnes mi bylo řečeno pouličním odchytávačem,že všechno,co si koupim je škodlivé a nezdravé,že vlastně nejzdravější je Herbalife.Můžete mi říct říct,co je na tom pravdyDěkuji
Yvona
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, pravda to není vůbec. Základem správné životosprávy, ať už pro udržení dobrého zdraví nebo vedoucí k redukci tělesné hmotnosti, je pestrá vyvážená strava a dostatečná pohybová aktivita. Navíc neexistuje škodlivá či nezdravá potravina, pouze její škodlivé či nezdravé množství.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Váš názor. Za poslední 3 měsíce jsem přibrala 4 kila bez toho, aniž bych jakkoliv změnila svoje stravovací způsoby, či cokoliv jiného. Snad jen přibyl stres. Teď vážím 56 kg a měřím 169 cm, je mi 32 let a mám 2 děti. Přibírám hlavně v pase a na zadku a stehnech. Vím, že moje váha je celkově vzato v pořádku, ale znepokojuje mě ten poměrně rychlý nárůst váhy bez nějaké příčiny. S pohybem na tom nejsem obzvlášť dobře, snažím se teď začít chodit cvičit, ale moc se mi to nedaří sladit s prací a dětmi. myslíte si, že to je v pořádku, prostě jen tloustnu z nedostatku pohybu, nebo by to mohlo být něčím jiným? děkuji za odpověď
Petra
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, zvyšování váhy může být způsobeno, při nezměněném jídelníčku, sníženou pohybovou aktivitou. Nemyslím si, že by toto zvyšování bylo tolik výrazné, nicméně pokud by zvyšování váhy, bez zjevných příčin, pokračovalo, doporučila bych Vám obrátit se o radu na Vašeho ošetřujícího lékaře. Jinak, to, kde se nám nadbytečná energie v podobě tuku ukádá je dáno, mimo jiné, také geneticky.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den, potřebovala bych poradit, jak do svého denního programu zařadit pohyb. Dříve jsem chodila třikrát týdně běhat, nyní jsem ale začala chodit do práce, kde mám velkou fyzickou aktivitu + studuji prezenčne VŠ, takže večer už na pohyb nemám náladu. Jinak dodržuji zdravý životní styl, ale vím, že bez pohybu zhubnout ani zpevňovat tělo nejde. Díky za odpověď, pěkný den.
Veronika
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, je škoda, že se nezmiňujete, jaký máte druh práce. Pro udržení tělesné hmostosti by fyzická aktivita v práci mohla být dostačující (důležité je mít v rovnováze příjem a výdej energie). Pro hubnutí a formování postavy je pak dobré volit pohyb cíleně. Pro podrobnější doporučení týkající se Vašeho životního stylu bych Vám doporučila konzultaci s nutriční terapeutkou např. na bezplatné Informační lince zdravého životního stylu 800 175 324, která je v provozu každý všední den od 9 do 17 hodin.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den, ráda bych se zeptala jakou snídaní se mám naučit snídat. Od mládí nesnídám a ráda bych začala. Přitom když se ráno probudím a uvědomím si, že bych se měla najíst, udělá se mi těžko od žaludku. Jakou potravinu zvolit "pro začátek"? Děkuju za odpověď.
ivada
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, zkuste začít něčím, na co budete mít chuť, např. celozrnnou sušenkou, musli tyčinkou, kouskem pečiva či ovoce. V první fázi je důležité naučit se "něco sníst", potom je možné "pilovat" složení. Někdy pomůže také dát si nejprve něco k pití. Nemusíte se také nutit do jídla hned po probuzení.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den, snažím se jíst zdarvě a hodně sportuji, ale vzhledem k tomu, že některé potraviny nejím, tak bych se chtěla zeptat, kde bych mohla zjistit, jestli mám dostatek všech látek (vitamíni, minerály..apod)? Lze si nějaké takové testy nechat udělat např. u obvodní lékařky, nebo musím na specializovanou kliniku? A kolik by takový test stál? Děkuji.
Markéta
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, neuvádíte, jaké potraviny nejíte (někdy stačí jejich nedostatek nahradit jinými potravinami). Nicméně rozbor jídelníčku se provádí ve výživových poradnách, které najdete v každé větší nemocnici (do některých je potřeba doporučení praktického lékaře) nebo v poradnách soukromých, ceny bohužel nejsem schopna Vám říci, mohou se velice lišit. Pokud byste potřebovala poradit čím jaké potraviny nahradit, můžete se obrátit také na nutriční terapeutku na bezplatné Informační lince zdravého životního stylu 800 175 324 (v provozu je každý všední den od 9 do 17 hodin), ráda s Vámi Váš jídelníček projde.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den,je mi 18 let a dodržuju zdravý životní styl,jak to jen jde.Nejim žádné tučné ani sladké věci,ale miluji rýži.Jen tak,uvařenou a trochu osolenou.Když na to přijde,dokážu jí snít docela dost.Občas si říkám,že to je jedno,že je to jenom rýže,že po tom neztloustnu.Jaký je na to váš názor? Dále bych se chtěla zeptat,jestli je možné nějakým způsobem popohnat metabolismus,aby pracoval trochu rychleji.Děkuji a přeji pěkný den.
Isabela
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, konzumace rýže nemusí být žádný problém, neměla by ale v jídelníčku zastiňovat další důležité potraviny. Vhodnější je rýže natural nebo basmati (má výhodnější glykemický index, který bude výhodnější také v případě, že rýži nebudete jíst samotnou, ale doplníte ji bílkovinnou potravinou - sýr, maso apod. nebo trochou tuku). Nevím přesně, co máte na mysli tím, popohnat metabolizmus, nicméně pokud Vám jde o vyšší výdej energie organizmu v klidové fázi, pomůže pravidelná pohybová aktivita.
zásady zdravé životosprávy
jaký máte názor na požívání alkoholu u zdravé stravy? Samozřejmě když je v rozumné míře a nesmí se přehánět... např. pivo nabo 2 u posezení s přáteli nebo víno? děkuji a hezký den :-)
majka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, pokud se jedná o zdravého dospělého člověka, tak pravidelná umírněná konzumace alkoholu je v pořádku. Umírněnou konzumací se ale myslí např. Vámi zmiňové jedno až 2 piva nebo sklenka či dvě vína (lépe suchého) nebo 5cl destilátu. To množství je velice důležité, je totiž třeba upozoronit, že nadměrná konzumac alkoholu neuměrně zatěžuje organizmus (zejména játra) a vede k nadměrnému příjmu energie. Alkohol také není možné doporučit/povolit každému. Na konzumaci alkoholu by se měli vyhýbat těhotné a kojící ženy, děti a dospívající, lidé s onemocněním jater a slinivky apod.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den paní Králová, všude se píše, že je nezbytné snídat. Ráda bych se zeptala kdy je vhodné snídat a kdy už tělo hladový? Tzn. kdy se ráno najíst - hned po probuzení? Nebo až v práci, kam se dostanu 2 hodiny po probuzení a kdy už mám opravdu velký hlad? Děkuji za odpověď a přeji krásný den
Klára
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, snídaně je opravdu důležitá. Měla by být přizpůsobena individuálně dennímu režimu každého z nás. Vhodnější by bylo, kdyby se u Vás pocit hladu vůbec nedostavil, nicméně ani snídat v práci není problém. Velký hlad může být také způsobeným nevhodným složením a zejména rozložením jídel v průběhu dne.
zásady zdravé životosprávy
nevím které jídlo má kolik kilojaulů, kde si to můžu najít.Děkuji a přeji pěkný den.
sovičková Carmen
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, doporučila bych Vám program E-kalkulačku na www.ekalkulacka.cz. Po zadání potravin či pokrmů Vám program vypočítá množství nejen energie, ale také bílkovin, tuků, sacharidů a cholesterolu.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den, je nealkoholické pivo vhodné i pro děti?
Luděk
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, trocha nealkoholického piva dítěti neuškodí, nicméně základem jeho pitného režimu by měla být voda, čaje a ředěné ovovocné sirupy a 100% ovocně džusy ředěné minimálně 1:1.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den, chci se zeptat, mám velice ráda tvrdé sýry. V jakém denním množství je rozumné je konzumovat? Děkuji
Nováková
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, tvrdé sýry (zejména ty méně tučné), jsou důležitou součástí našeho jídelníčku. Množství, stejně jako celodenní energetická hodnota stravy, je u každého velice individuální. Zkuste si svůj běžný jídelníček vložit do E-kalkulačky na www.ekalakulacka.cz. Je to program, který Vám spočítá nutriční hodnoty Vámi zadaného jídelníčku. Ty pak porovná s doporučenými. S ohledem na vyšší příjem tvrdých sýrů se ve výsledku zaměřte hlavně na obsah bílkovin a tuků.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den, nevím na koho se obrátit, proto zkouším Vás. Chtěla bych se zeptat, zda-li je vhodné podávat 3-4 letým dětem Nivu, máme s tím problémy ve školce, kde mají skoro každý týden jídlo "zpestřené" Nivou.
Jarka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, ohledně stravy dětí od 3 let bych Vám doporučila kontaktovat kolegyně Poradenského centra Výživa dětí buď na infolince 800 230 000 nebo přes web www.vyzivadeti.cz.
zásady zdravé životosprávy
Dobry den, propagujete stranky www.zdravykorinek.cz, ale to jsou reklamni stranky vyrobce Unilever, takze producenta znacek Rama, Flora, atd. Nezda se Vam, ze Vase pocinani je v podstate skryta reklama? Je bezne, ze vyrobci pro svoji propagaci zakladaji webove stranky, blogy a poradny. Dekuji za odpoved, jinak si myslim, ze skutecna poradna pro zdravou vyzivu je opravdu dulezita.
Lenka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, pokud mohu pro doplnění své odpovědi doporučit k tématu relevatní weby, nevidím na tom nic špatného a není to pouze tato webová stránka, kterou jsem v poradně doporučila. Pokud už tak učiním, jedná se o stránky, které jsou naplňovány texty předních odborníků ve svém oboru. A upřímně, pokud na nich najdu informace aktuální, nezávislé a správné, není až tak důležité, do stánky vytvořil.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den, moje dcera (2,5 roku) miluje zakysané mléka. Miluje je tak, že by je snad dokázala pít celý den. Chci se zeptat, jaké množství zakysaného mléka jí můžu za den dopřát nejvíc? Snažím se to omezovat, aby pak dokázala sníst taky něco jiného, protože toto mlíčko jí zasytía taky mám strach, aby z většího množství neměla průjem (zatím ho nemá). Taky se chci zeptat, které zakysané mléko doporučujete pro tento věk. Střídámé různé druhy - acidofilní, kefírové, ochucené i čisté neochucené, střídáme různé značky.
Eva
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, zakysaná mléka do jídelníčku dcery zařazujte, dobré je i kombinovat jednotlivé druhy. Je bych doporučovala nevybírat příliš tučné druhy a opatrnost i u slazených. Nicméně, i když má být v tomto věku v jídelníčku dítěte dostatek mléka a mléčných výrobků, pro správný růst a vývoj, je důležité nezanedbávat ostatní důležité složky jídelníčku, jakými jsou maso, ovoce, zelenina a další sacharidové potraviny (např. pečivo, přílohy), tuky. Ohledně jídelníčku dětí do 3 let můžete kouknout na web www.hami.nutricia.cz, pro děti od 3 let bych Vám doporučila web Poradenského centra Výživa dětí na www.vyzivadeti.cz.
zásady zdravé životosprávy
Dobry den, jim pravidelne 3 krat denne hned jak se vzbudim dale to 3-4 hodinach dalsi dve jidla se stale mensi energetickou hodnou.Jsou slozena rano nizk.tvaroh, lnene seminka,zelenina, psenicne klicky.Obed krevety,varena zelenina,lzycka oliv.oleje a ovoce.Vecere zelenina,tofu.Jim v 10:30,14:00,18:00.Spat chodim ve dve rano-jinak nemuzu.Je nutne jist vice krat denne kdyz se mi dari jist mene kj pri 3 chodech(6700 kj vs.7000kj, vaha se nemeni)?Je to jenom o kaloriich nebo i tom kolik krat denne jim?Proc?Muzu sotat reference na vedecke studie?Dekuji za odpoved.
Klara
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, Nejnovější doporučení odborníků hovoří o optimálním příjmu stravy zhruba ve 4-5 denních dávkách s tím, že bychom měli zachovat 5 porcí ovoce a zeleniny. Interval mezi jednotlivými jídly by měl být cca 2,5-3 hodiny, ne však déle než 4 hodiny. Při delších intervalech, obecně, organizmus (který funguje neustále) nedostává kontinuálně energii, proto začne fungovat na "úsporný režim". I když se udržíte (po delším lačnění) a sníte jen malou porci, organizmus se v předtuše dalšího delšího hladovění bude snažit co nejvíce energie uložit. Záleží samozřejmě také na genetických dispozicích a metabolizmu, ale tento stav vede často k nadváze a obezitě. Pokud chodíte spát takto pozdě, doporučila bych zařadit alespoň jedno malé jídlo ještě po večeři (poslední jídlo by mělo být zhruba 4 hodiny před ulehnutím). Vhodné jsou např. méně tučné mléčné výrobky, ryby, libové maso doplněné zeleninou.
zásady zdravé životosprávy
Dobry den.Mam dotaz ohledne vyuzitelnosti a traveni tvarohu!.Uz 5 let chodim pravidelne do fitcentra 3-4 krat tydne!Vzdy po treningu rozmixuji nizkotucny tvaroh a cca60g proteinoveho prasku v mlece.Vse temer najednou vypiji.Dovedel jsem se ze takove uzivani tvarohu muze zahlenit streva a ze toto neni dobre!Ptam se prosim,je to pravda????Zatim nepocituji nejke problemy,vse je v poradku a narust svalove hmoty v poslednich cca 150dnu je 7,5kg.dekuji za odpoved
Radek
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, často se hovoří o tom, že mléko či mléčné výrobky zahleňují. Toto tvrzení se ale neopírá o žádné podložené důkazy. Mléko a mléčné výrobky vytváří na sliznici trávicího ústrojí ochranný film (emulze tuku a vody), který se po velmi krátké době rozkládá na základní živiny. Takže to, že nepociťujete žádné problémy je v pořádku.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den, mám roční dceru a není mi jasné, co by mělo dítě v tomto věku konzumovat a kdy a jakým způsobem zařazovat "normální" stravu do jídelníčku. Snažila jsem se jí udržet co nejdéle na nesolené vařené biozelenině a neslazených jogurtech, ale jakmile ochutná cokoli jiného, byť jen samotný chleba, tak raději drží hladovku, než by si dala to, co jedla původně. Děkuji za odpověď.
Martina
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, o stravě Vaší dcery toho vím příliš málo, abych Vám mohla poskytnout konkrétnější doporučení. Informace o výživě dětí do 3 let najdete např. na www.hami.nutricia.cz nebo na infolince 800 110 000.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na význam iontových nápojů během a po cvičení. Již přes dva roky chodím 3x týdně na aerobik. Nyní jsem zvýšila trénink na 4-5x za týden. Je třeba při takovémto zatížení organismu pít iontové nápoje? (hypotonické, nebo izotonické? Během, nebo po tréninku?). Děkuji za radu
Klára
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, jestliže cvičíte 4-5x týdně hodinu aerobiku stačí, když budete mít pestrou a vyváženou stravu a dodržovat dostatečný pitný režim. Iontové nápoje mají svůj význam v případě delších, 2-3 hodinových tréninků.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den. Děti v období dorostu by se měli jinak stravovat či pozměnit svůj jídelníček, když přicházejí do puberty?
Marry
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, koukněte na web www.vyzivadeti.cz, najdete tam řadu užitečných informací, součásí je i on-line poradna.
zásady zdravé životosprávy
dobrý den, s váhou ani postavou nemám problémy, ale je mi teprve 16, proto jsem se chtěla zeptat na pravdivost předsukdu, který tvrdí, pokus je dívka v mládí hubená, ztloustne a naopak. ne že bych kvůli tomu začala schalně přbírat, ale pro informaci. díky
michaela
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, platí spíše opak. Pokud má člověk problémy s váhou (ve smyslu nadváhy či obezity) v dětství a dospívání, je větší pravděpodobnost, že bude mít problémy s váhou i v dospělosti. V těchto obdobích totiž nejenže se "plní" tukové buňky tukem, jak je tomu v dospělosti, ale navíc se další tukové buňky tvoří. V dospělosti má pak člověk, který byl v dětství obézní, daleko více tukových buněk, než ti, kteří byli v dětství hubení. A čím více tukových buněk, tím lepší prostor pro ukládání tuku.
zásady zdravé životosprávy
Dobry den, chtěla bych se zeptat: hlídam si životosprávu, ale je jedna věc se kterou si nejsem jistá ..jak jsou vhodné zavináče, matjesy či uzená makrela? Miluji je, ale nemám představu jak si stojí:-) Děkuji za odpověď
Misa
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, naše strava v rámci zásad zdravé životosprávy by měla obsahova ryby nejlépe 2xtýdně. I když existují vhodnější druhy i úpravy, Vámi uvedené můžete do tohoto příjmu počítat také. Pokud je máte na jídelníčku hodně často, pak bych jen upozornila na to, aby nezastínily další důležité potraviny, jídelníček by měl být především pestrý.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké je doporučované denní množství jednoduchých sacharidů v nápojích pro uhradu tekutitn, tj kolik sacharidů bychom měli přijmat prostřednictvím napojů za den z celkového doporučeného množství jednoduchých sacharidů. Předem děkuji a přeji pěkný dne:)
Markéta
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, tekutiny se započítávají do celodenního příjmu energie, není tedy třeba oddělovat jednoduché sacharidy z nápojů a z jídel. Aktuální výživová doporučení pro obyvatelstvo ČR (najdete je na www.vyzivaspol.cz) uvádí, že jednoduché sacharidy by měly pokrývat max. 10 z celkové denní energie, přičemž 1 g sacharidů poskytuje energii ve výši 17 kJ.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den.Mám 5ti letého syna,který téměř nejí žádné ovoce a zeleninu.Ve školce snad něco málo sní,ale doma všechno odmítá.Maximálně tak 2 banány týdně,pár kuliček vypeckovaného a oloupaného hroznového vína a kousek salátové okurky.Velmi mě to trápí,ale nevím,co s tím.Chci se zeptat,jak hodně se tím mám znepokojovat nebo tomu nechat volnost.Nepomáhá ani vykrajování různých tvarů apod.děkuji Eva K.
Eva K.
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, doporučuji Váš problém konzultovat s kolegyněmi Poradenského centra Výživa dětí přes web www.vyzivadeti.cz nebo infolinku 800 230 000.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den,chtěla bych se zeptat na kalorickou hodnotu Alaburek-sojové oříšky.
weweruska1
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, ve 100 g obsahují cca 1800 kJ.