Neděle 23. února 2020, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 23. února 2020 Svatopluk

Jak a co jíst zdravě. Poraďte se s nutriční terapeutkou Věrou Boháčovou

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Nutriční terapeutka Věra Boháčová

Zajímá vás, jaké potraviny jsou pro vás zdravé, jak je při nákupu vybírat, a jak správně připravit? Co by měl obsahovat váš zdravý nebo dietní jídelníček? Na tyto a další dotazy vám odpoví Věra Boháčová, DiS., nutriční terapeutka z Fóra zdravé výživy.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

redukční dieta
Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli je dobré při dietě jíst balkánský sýr
Hanča
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, nepíšete, jako dietu máte na mysli. Pokud se jedná o redukční dietu, tak balkánský sýr, s ohledem na mnosžtví tuku, nepatří mezi nejvhodnější. Záleží ale na Vašem celkovém jídelníčku a samozřejmě také na použitém množství sýra.
zásady zdravé výživy a tuky
dobrý den,upředňostňuji celozrnné nebo vícezrnné pečivo. Jak je to s obsahem tuku u nich?Dá se určit, že některé toto pečivo je méně a některé více vhodné? děkuji.
Milena
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, obecně, celozrnné pečivo je pro naše stravování vhodnější díky většímu obsahu vitaminů, minerálních látek a vlákniny. Obsah tuku bývá stejný, někdy nepatrně vyšší ve srovnání s pečivem bílým. Nicméně se jedná o tuk vhodného složení, proto ani lehce "tučnější" varianty není třeba zavrhovat. Množství tuku (ale také energie, sacharidů, bílkovin a cholesterolu) v potravinách můžete zjistit v E-kalkulačce na www.e-kalkulacka.cz
redukční dieta
Dobrý den,nechala jsem si změřit obsah tuků svalů a vody v tělě. Vyšlo mi, že moje minim. kalor. potřeba je 1625 kcal.Měřím 177 cm, váha 96kg.Dále mi vyšlo, že mám 20 kg nadváhu, ale mám i dostatek svalů- víc než je norma. Co se týká jídelníčku jím ovoce, zelen., tofu , z masa jen kuřecí, čokoládu jen 70%,celozrnné výrobky, jogurty Hollandia.Myslím, že jídelníček nemám nejhorší. Cvičím pravidelně 3x týdně-rotoped, veslařský tr., posilovna.kdy spálím okolo 700-900 .kcal. Jak mám tedy postupovat, abych nehubla svaly ale tuk? Např. dnes mám příjem 1700 kcal, jdu cvičit, spálím 900kcal,zbyde 800.Přijdu z posilovny dám si chleba s tvarohem –asi 250 kcal, což je 1050. Ale kde mám vzít ten zbytek do 1625 když už nemám hlad? Děkuji za odpověď.
Magda
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, Vaše poměrně vysoká minimální kalorická potřeba vychází z toho, že pravidelně cvičíte a svaly spotřebují více energie, i když se nehýbáte. Pokud chcete hubnout, měl by být Váš příjem energie nižší než výdej, přičemž je důležitý také druh pohybové aktivity. Při některých sportech/aktivitách se totiž nespalují tuky. jedná se o pohyb při vysoké tepové frekvenci. V těchto případech využívá organizmus jako zdroj energie sacharidy, nikoli tuky. Doporučila bych Vám progam Hoďte se do formy na www.ekalkulacka.cz. Pokud se zaregistujete, zadáte základní údaje o sobě, Váš třídenní jídelníček a běžné pohybové aktivity, program Vám doporučí optimální skladbu jídelníčku včetně doporučených hodnot a příkladu celodenního jídelníčku, vhodné pohybové aktivity pro hubnutí a také optimální tepovou frekvenci při cvičení.
redukční dieta
Dobrý den, chtěla jsem se pozeptat. Snažím se držet dietu, ale mám stále chuť na sladké. Oblíbila jsem si gumové medvídky. Jsem schopná sníst denně celý sáček kolem 90 g. Ostatní sladké, kromě ovoce, se snažím vynechat. Je to velká chyba? Děkuji.
Radka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, problém to nemusí, záleží ale na Vašem celkovém jídelníčku a jeho energetické hodnotě, a také na míru pohybových aktivit. Pokud se snažíte hubnout, měl by být Vám příjem energie nižší než výdej a jídelníček petrý a vyvážený.
zásady zdravé životosprávy
dobrý den, s váhou ani postavou nemám problémy, ale je mi teprve 16, proto jsem se chtěla zeptat na pravdivost předsukdu, který tvrdí, pokus je dívka v mládí hubená, ztloustne a naopak. ne že bych kvůli tomu začala schalně přbírat, ale pro informaci. díky
michaela
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, platí spíše opak. Pokud má člověk problémy s váhou (ve smyslu nadváhy či obezity) v dětství a dospívání, je větší pravděpodobnost, že bude mít problémy s váhou i v dospělosti. V těchto obdobích totiž nejenže se "plní" tukové buňky tukem, jak je tomu v dospělosti, ale navíc se další tukové buňky tvoří. V dospělosti má pak člověk, který byl v dětství obézní, daleko více tukových buněk, než ti, kteří byli v dětství hubení. A čím více tukových buněk, tím lepší prostor pro ukládání tuku.
dietní doporučení
Zdravím, dnes u nás na náměstí probíhalo měření tělesného tuku, tlaku a chlesterolu v krvi. Naměřili mi 5.9mmol a to je prý mnoho. Ostatní ukazatele byly v úplně normě, jsem štíhlá, nekouřím,mám 31let. ani podle letáčků co mi dali nemám zas až tak¨špatnou životosprávu. Nepotrpím si na sladké.Možná jím trochu víc masa, jím každé maso a strídám to i když kuřecí jím nejvíc. Každý den piju vlákninu a jím hodně zeleniny. Chtěla bych se zeptat kde zjistím poměr LDH a HDL cholesterolu a jak mám cholesterol snížit když živočisné tuky prakticky nepoužívám a kupuji jen mléčné výrobky s nízkým obsahem tuků.Alkohol piju málo a nesladím. A taky za jak dlouho by se případná změna jídelníčku projevila v testech děkuji
Lenka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, o zjištění hodnot LDL a HDL můžete požádat svého praktického lékaře. Co se týká jídelníčku, neshledávám, z informací, které píšete, že by v něm bylo něco v rozporu se zásadami stravy pro snížení hladiny cholesterolu v krvi. Nicméně při návštěvě nutriční poradny by mohla nutriční terapeutka ve Vašem jídelníčku třeba najít ještě nějaký prostor pro zlepšení. Já bych Vám ještě doporučila zařadit do jídelníčku margarín obohacený rostlinnými steroly, o kterých bylo vědecky prokázáno, že snižují hladinu LDL cholesterolu. Na hladinu cholesterolu v krvi má vliv také pravidelná pohybová aktivita (v pozitivním slova smyslu) a dlouhodobý stres (negativní). Ke zvýšené hladině cholesterolu můžete mít také genetické dispozice. Úpravy jídelníčku se projeví na hladině cholesterolu v krvi v maximální míře cca do 3 měsíců.
zásady zdravé životosprávy
Dobry den, chtěla bych se zeptat: hlídam si životosprávu, ale je jedna věc se kterou si nejsem jistá ..jak jsou vhodné zavináče, matjesy či uzená makrela? Miluji je, ale nemám představu jak si stojí:-) Děkuji za odpověď
Misa
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, naše strava v rámci zásad zdravé životosprávy by měla obsahova ryby nejlépe 2xtýdně. I když existují vhodnější druhy i úpravy, Vámi uvedené můžete do tohoto příjmu počítat také. Pokud je máte na jídelníčku hodně často, pak bych jen upozornila na to, aby nezastínily další důležité potraviny, jídelníček by měl být především pestrý.
dietní doporučení
Dobrý večer, potřebovala bych radu k přípravě jídel pro dietu při žloutence. Děkuji předem
Radka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, dieta při žloutence se řídí výsledky jaterních testů. Obecně můžeme říci, že strava e upravovaná na vodě (maso je možné opékat nasucho) a připravuje je se nejprve bez tuku, poté se přidává pozvolna malé množství tuku, ale až do hotového pokrmu, aby se zabránilo sebemenšímu přepálení tuku. Nepoužívá se ostré a dráždvé koření, strava by neměla být příliš horká ani ledová. Konkrétnější doporučen můžete získat nod nutriční terapeutky na bezplatné infolince 800 175 324.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké je doporučované denní množství jednoduchých sacharidů v nápojích pro uhradu tekutitn, tj kolik sacharidů bychom měli přijmat prostřednictvím napojů za den z celkového doporučeného množství jednoduchých sacharidů. Předem děkuji a přeji pěkný dne:)
Markéta
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, tekutiny se započítávají do celodenního příjmu energie, není tedy třeba oddělovat jednoduché sacharidy z nápojů a z jídel. Aktuální výživová doporučení pro obyvatelstvo ČR (najdete je na www.vyzivaspol.cz) uvádí, že jednoduché sacharidy by měly pokrývat max. 10 z celkové denní energie, přičemž 1 g sacharidů poskytuje energii ve výši 17 kJ.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den.Mám 5ti letého syna,který téměř nejí žádné ovoce a zeleninu.Ve školce snad něco málo sní,ale doma všechno odmítá.Maximálně tak 2 banány týdně,pár kuliček vypeckovaného a oloupaného hroznového vína a kousek salátové okurky.Velmi mě to trápí,ale nevím,co s tím.Chci se zeptat,jak hodně se tím mám znepokojovat nebo tomu nechat volnost.Nepomáhá ani vykrajování různých tvarů apod.děkuji Eva K.
Eva K.
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, doporučuji Váš problém konzultovat s kolegyněmi Poradenského centra Výživa dětí přes web www.vyzivadeti.cz nebo infolinku 800 230 000.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den,chtěla bych se zeptat na kalorickou hodnotu Alaburek-sojové oříšky.
weweruska1
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, ve 100 g obsahují cca 1800 kJ.
redukční dieta
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je při redukční dietě vhodnější jíst na snídaní pečivo nebo pečivo nahradit rýžovými a podobnými chleby? Děkuji
Lenka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, klidně si dejte pečivo, vybírejte ale celozrnné varianty (energie mají stejně, ale obsahují navíc vitaminy, minerální látky a vlákninu).
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den.Jsem vegetarián a moje strava je slušně vyvážená již 14 let.Mám dotaz.Jdu pochod 600 km po Španělsku.Co jíst abych nestloustl.Šel jsem to již v loni a bylo děsivé!!! Omelety,hranolky,omeleta a zase hranolky.Co jíst a kdy?Děkuji za odpověď Pavel pavelkouble@seznam.cz
pavel
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, na konkrétnější odpověď bohužel nemám dostatek informací, nicméně, důležitá je strava pravidelná a jíst raději větší počet denních dávek, ale menších. Pokud nemáte příliš velký výběr pokrmů snažte se alespoň, doplnit každé denní jídlo alespoň kouskem ovoce a zeleniny. Velice důležitý je také dostatečný pitný režim.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den, jaký máte názor na užívání mladého ječmene? Nemůžu se rozhodnout mezi lisovaným trávním nápojem a sušeným trávním nápojem s vlákninou. Údajně tato vláknina není stravitelná lidským zažívacím traktem. Děkuji
Roman
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, proti zařazení mladého ječmene do pestrého a vyváženého jídelníčku nic nenamítám. S vlákninou je to trochu složitější. Jedná se o součást stavy, která je zažívacím traktem člověka téměř nestravitelná (a nemusí se jednak jen o zdroj vlákniny Vámi uvedený), nicméně má pro naše zdraví nesmírně důležitý vliv. O vláknině se můžete dočíst např. na www.fzv.cz.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaký je můj optimální příjem energie na den. Mám 20 let, 176 cm a 62kg. Mým problémem je, že jsem si dietami a téměř až anorexí tak zpomalila metabolismus, že při návratu na běžnou stravu přibírám. Necítím se dobře protože přibírám zejména v oblasti pasu. Jak se stát zase "normální"?
Olga
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, optimální příjem energie na den je hodně individuální a záleží nejen na výšce a váze, ale také na Vaši fyzické aktivitě, denním režimu, zdravotním stavu. Nejlepší by bylo zkonzultovat jídelníček a následná doporučení k jeho úpravě s nutriční terapeutkou v některé z nutričních poraden (nejdete je v každé větší nemocnici).
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den, nastupuji poslední ročník SŠ a opět mi začne stravovaní všudemožně. Bohužel nejsem případ rychlého metabolismu a tudíž mám svoji váhu 49 kg při 158 cm skutečně danou jen omezením se v jídle a sportováním. Jelikož jsem ale přes den samozřejmě ve škole a nechci se stravovat po restauracích případě po fastfoodech mám dotaz: Pokud si připravím svačinu (tmavé pečivo, salát atd.) sním jí v čase oběda a po návratu domů si dám teplou večeři ale už kolem 17:00 - 17:30 je to rozumné? Nevydržím celý den bez 1 teplého jídla to vím, ale nechce se mi stravovat se po restauracích, které si s výživou moc nezadají. Děkuji mnohokrát.
Tereza
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, určitě to není problém. Stava by měla být individuálně přizpůsobena dennímu režimu, a pokud dodržíte pravidelnost v jídle (tj. jíst po cca 2,5-3 hodinách, snídat a poslední jídlo si dát tak 4 hodiny před spaním), je to naprosto v pořádku. Jen, energetická hodnota jednotlivých jídel během dne by měla korespondovat s energetickým výdejem. Tedy, energeticky bohatší jídla byste měla mít v době aktivnější.
zásady zdravé životosprávy
dobry den,jsem stihla 18nactileta slecna.na prazdniny jsem si zlomila nohu,nemuzu chodit a je mi predepsano se cely mesic zotavovat v posteli(i kdybych chtela,nemuzu chodit). velmi si zakladam na postave-bojim se ale ze cela snaha prijde timto mesicem vnivec. jak se mam nejlepe stravovat aby ten mesic byl znat co nejmene? dekuji
misa c.
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, důžité je v tomto období příjímat dostatek vápníku (zejména z mléka a mléčných výrobků) a současně i bílkovin (hl. maso, mléčné výrobky), ay Vám kost dobře srůstala. Jezte hlavně pravidelně (menší dávky po cca 2,5-3 hodinách, nevynechávejte snídani a poslední jídlo si dejte cca 4 hodiny před spaním), hodně pestrou stravu, dodržujte pitný režim.
redukční dieta
Dobrý den, paní Králová. Můj dotaz se týká mlsání, na něž jsem si vypěstovala návyk snad už od ranného dětství. Vždycky u mne vedla čokoláda, ta ovšem vedla ke zbytečným kilům. Poslední dobou ji chci z jídelníčku vytěsnit, a to pomocí želé bonbónů (gumoví medvídci apod.). Chuť na sladké mi zaženou a jako laikovi se mi zdá, že denně hrst medvídků mi škodí méně než 100g tabulka čokolády. Ráda bych se Vás zeptala, jestli se nepletu, jestli naopak právě tyto bonbóny mají na postavu, potažmo zdraví, horší dopad. Děkuji za odpověď. S přátelským pozdravem, věrná čtenářka z Ostrava, 25 let.
Scheetje
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, gumoví medvídci jsou, z hlediska energie, určitě výhodnější, protože mají (ve stejné hmotnosti) zhruba poloviční množství energie a neobsahují tuk, který je, zejména u levnějších druhů čokolád, často nevhodého složení. I u medvídků ale záleží na zkonzumovaném množství v kontextu Vašeho celodenního jídelníčku. Čokoládu bych Vám úplně nezakazovala, pokud budete vybírat kvalitní, s vysokým obsahem kakaa a mezíte ji na malý kousek.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den,už nějáký čas hledám tabulku s obsahem sacharidů v potravinách. Na internetu je jich spousta,ale každé píší něco jiné,nevím kterým věřit a kterým mě. Nevíte,kde se dají takové důvěryhodné tabulky sehnat-koupit? Děkuji za odpověď.
Vendula
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den tabulku s hodnotami nejen sachridů, ale také tuků, bílkovin a energie) v jenolivých potravinách najdete např. v E-kalkuačce na www.flora.cz. Databáze je neustále kontrolována a aktualizování, přičemž nejčastějším zdrojem informací jsou samotní výrobci potrvin nebo přímo obaly výrobků.
zásady zdravé životosprávy
dobrý den, zajímalo by mě, jaká je energetická hodnota jednoho pytlíku rýže(bílé, dlouhozrné), je dobré ji jíst na hubnutí třeba každý den? A jak moc zdravé či nezdravé je bazalkové pesto?
maja
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, energetická hodnota rýže (v syrovém stavu) je 1496 kJ ve 100g, velikost sáčku může být různá. Její každodenní konzumaci je důležité hodnotit v kontextu celodenního jídelníčku, o kterém bohužel nemám žádné informace. S pestem je to totéž. Složení je z pohledu složení v pořádku, ale záleží opět na zkonzumovaném množství. Nutriční hodnoty různých potravin (i pokrmů) můžete jedoduše zjisit v E-kalkulačce na www.flora.cz.
redukční dieta
Zdravím,už dlouho sháním knihu o dietě Dr. Atkinse,ale nikde není. Výíte o nějákém určitém obchodu,kde bych jí mohla zakoupit??? Děkuji za odpověď.
Veronikka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, vyzkoušejte velké knihkupce nebo některý z internetových obchodů. Nicméně, pokud byste chtěla poradit vhodnější způsob redukce tělesné hmostnosti, doporučuji konzultaci s nutriční terapeutkou na bezplatné Informační lince zdravého životního stylu 800 175 324.
dietní doporučení
Dobrý den, ráda bych zeptala zda energetické hodnoty, které se týkají masa (napr kuřecí prsa 460kJ/100gr) jsou vztaženy na syrový stav, nebo na "hotový". Díky
Lenka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, hodnota, kterou uvádíte vypadá spíše na stav syrový. Nicméně, záleží také na tom, jaké informace jsou uvedeny v tabulkách, ze kterých čerpáte. Většinou se však tyto potraviny uvádějí v syrovém stavu.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli je nutné jíst tzv. teplá jídla. Já se totiž bez nich docela dobře obejdu, jsem spokojená s celozrnnými a mléčnými výrobky, s ovocem a zeleninou. Nemusím ani moc maso, ale tak 2x týdně ho na jídelníčku mám. Dost lidí mě straší, že když nemám denně alespoň jedno teplé jídlo, tak si zničím zdraví. Dalo by se říci, že klasický oběd jím pouze v sobotu a v neděli. Předem děkuji za odpověď
Karin Ivánová
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, teplá jídla nejsou nutností, nicméně je pravdou, že pouze studenými jídly se hůře dosahuje pestrosti a vyváženosti jídelníčku. Pokud si umíte sestavit jídelníček tak, aby v něm žádná z důležitých látek nechyběla, nevidím ve vynechání teplých jídel žádný problém. Řadu informací o tom, co by měl jídelníček obsahovat najdete třeba na webu Fóra zdravé výživy na www.fzv.cz.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně výživy čtyřletého syna.Problém je v tom, že zhruba od dvou let nechce ochutnat nic nového. S teplými jídly to ještě není tak strašné, pominu-li že striktně odmítá"jen" špenát, rajskou omáčku, knedlíky,koprovku. Problém je, že zásadně odmítá pomazánky, sýry (jí jen Gervais a Lučinu),paštiky ani salámy jsme mu nikdy nedávali, tak to také nejí ( s vyjímkou šunky). Zkoušeli jsme připravovat pomazánku s ním, ale ani takto ji neochutná. Ve školce si vždy raději vezme suchý chléb,...Nevím, jak na něj a zda to vůbec řešit. Mám pocit, že jídla která odmítá (vyjma pomazánek a tvrdého sýru)stejně nepatří do dětského jídelníčku, ale ve školce s tím máme velké problémy.Zeleninu a ovoce z 80% jí. Jak jej přimět, aby ochutnal např. tvrdý sýr, když neochutná ani nugetu, přestože čokolády jí? Děkuji za radu
Markéta
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, doporučila bych Vám kontaktovat přímo kolegyně z Poradenského centra Výživa dětí na tel 800 230 000 nebo přes web www.vyzivadeti.cz.
redukční dieta
Dobry den, je mi 22 let a s dietamy jsem zacala uz od 12 let a vyzkousela jsem snad vse co jde ale bezuspesne. Kila se me drzi jako cert. Tak bych se chtela zeptat jestli byste mi nedoporucila nejaky jidelnicek nebo jak ho sestavovat.
Kamila
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, takto na dálku Vám bohužel nemohu konkrétně poradit. Doporučila bych Vám ale nechat si sestavit indiviualizvaný plán zdravého hubnutí na www.ekalkulacka.cz v programu Hoďte se do formy. Po zaregistrování, doplnění základních údajů, třídenního jídelníčku a běžných pohybových aktivit (ať už nejaké máte či nikoli), Vám program doporučí vhodný jídelníček i jeho doporučené hodnoty, uvede ukázkový jídelníček na jeden den a doporučí také pohybové aktivity pro hubnutí vhodné doplněné doporučenou intenzitou cvičení (tepovou frekvenci).
dietní doporučení a tuky
Dobrý den, moje kožní lékařka mi řekla (vzhledem k možné alergii projevující se kopřivkou), že mimo jiné nemám vůbec jíst například Ramu, protože to je největší svinstvo, že prý tam chybí jedna molekula a byla by to umělá hmota. Prý se vyrábí z ropy!!!Dost mě šokovala. Je to opravdu tak? Doufám, že tyto poradny nejsou komerce. Děkuji za odpověď
Jana
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, pokud trpíte potravinovou alergií, je třeba důsledně sledovat složení výrobků, zda neobsahují látku na kterou jste alergická. Argumenty, proč nejíst Ramu, které uvádíte, jsou naprosto nesmyslné. Rama patří mezi kvalitní margaríny. Ty se vyrábějí z rostlinných tuků a olejů a s ropou nemají opravdu nic společného. Pokud by Vás zajímalo, jak výroba margarínů vypadá, doporučila bych Vám web www.zdravykorinek.cz, kde je celý výrobní postup srozumitelně popsán. Navíc tam najdete o tucích řadu užitečných informací. V dnešní době patří kvalitní margaríny k vhodným potravinám stravy v rámci zásad správné životosprávy, jejich výroba a složení vychází z nejnovějších vědeckých poznatků, není tedy třeba se jejich konzumace obávat.
dietní doporučení
Dobrý den,mám rok a půl starou holčičku a od porodu jsem už navíc zhubla 6kg a ať jim co jim nemůžu přibrat,na 160cm vážim 42kg.Jim několikrát denně,skoro víc než malá.Chtěla jsem poprosit o radu,co dělat abych vypadala zase jako ženská?Děkuji Vlaďka
Vlaďka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, nejvhodnější by bylo, kdybyste svůj jídelníček zkonzultovala s nutriční terapeutkou přímo v poradně (tu najdete v každé větší nemocnici), která by na základě informací o Vašem stravování doporučila konkrétní úpravy. Pokud by nebylo možné váhu zvýšit pomocí běžné stravy, je možné využít přípravků, jako je např. Nutridrink. Jeden tento nápoj je jako polovina plnohodnotného jídla (co do množství energie, živin a dalších důležitých látek). Využít můžete také poradenství nutričních terapeutů na bezplatné Informační lince zdravého životního stylu 800 175 324
zásady zdravé životosprávy
dobry den.je mi 15 let.merim 168cm a vazim 45kg.chtela bych se zeptat jak by mel vypadat muj jidelnicek abych si tuto vahu udrzela.dekuji
paja
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, doporučila bych Vám obrátit se na kolegyně Poradenského centra Výživa dětí na infolince 800 230 000, případně přes www.vyzivadeti.cz
dietní doporučení
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať na môj problém, ktorý ma v poslednej dobe veľmi trápi. Pri veľmi jemnom ochorení (napr. veľmi mierne prechladnutie bez zvýšenej teploty) sa mi až priveľmi zafarbí moč do tmavožlta až bledohneda. Pijem cca 2,5-3 litre tekutín denne, no aj tak príznaky pretrvávajú. Stravujem sa bežným spôsobom, športujem, netrpím žiadnou vážnou chorobou. Jemné zafarbenie moču sa vyskytuje aj inokedy. Čo môýe byť príčinami tohto problému??? Veľmi pekne ďakujem za pomoc. Želám pekný deň.
iva
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, na tuto otázku je kompetentní odpovědět Váš ošetřující lékař. Nepřísluší mi hodnotit jednotlivé příznaky a dedukovat příčiny Vašich problémů.
redukční dieta
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je velký dietní prohřešek jíst večer ovoce? Snažim se zredukovat váhu a chodím spát pozdě (23-24 hod) s tím, že vstávám mezi 7-8 hod ranní. Když si dám večer mezi 19-20 hod 100gr ovoce (ananas, mango, broskve, atd. - ne jablko nebo banán) rozmixované spolu se sojovým mlékem a trochou vody, je to velký problém? Mám se toho spíše vyvarovat? Zelenina mi vyhovuje spíše přes den, večer mi přijde moc "studená".
Martina
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, večer je sice (díky nižšímu obsahu sacharidů), vhodnější zelenina, nicméně ani ovoce není prohřešek, jen bych doporučila doplnit ho např. jogurtem, sýrem nebo mlékem jak uvádíte). Záleží ale také na zkonzumovaném množství.
redukční dieta a tuky
Dobrý den,doslova nesnáším jakýkoliv olej.Nikdy se v naší domácnosti v mém dětství nepoužíval.Mám mírnou nadváhu 3kg kterých bych se ráda zbavila.Používám v malém množství "Zlatou hanu" rostlinné máslo.Je to slabší náhraška másla.Je to tak dobře??? Děkuji za odpověď.
Bára
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, doporučila bych Vám jíst margaríny (lepe než směsný tuk Zlatá haná). Mají tu výhodu (oproti máslu), že obsahují méně energie a tuku (margaríny jsou od 20 % tuku, máslo má minimálně 80%). Navíc mají pro naše zdraví příznivější složení - obsahují vícenenasycené mastné kyseliny, navíc některé z nich jsou esenciální (nezbytné), tedy takové, které si náš organizmus neumí vytvořit sám a musíme je proto pravidelně dodávat stravou.
zásady zdravé životosprávy
Ráda bych znala Váš názor na obsak vápníku v mléčných produktech v závislosti na tuku.Jde mi o to, mají-li děti pít raději 1,5% mléko nebo tučnější, v jakém tvarohu je víc Ca...Díky za informace.
helena
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Mléko a mléčné výrobky jsou nejdůležitějším zdrojem vápníků, přičemž nevíce ho najdeme v tvarohu a tvrdých sýrech. Doporučila bych, s ohledem na množství pro člověka nevýhodných živočišných tuků, vybírat mléčné výrobky méně tučné. Vápník je navíc v mléčných výrobcích vázán na bílkovinnou složku, obsah tuku v rámci jedné skupiny výrobků tedy nehraje roli. Důležité je ale také vědět, o jak staré děti se jedná. Např. tvaroh není (právě kvůli vysokému mnosžtví vápníku) vhodný pro děti do jednoho roku apod.
dietní doporučení
Dobrý den,kolik gramů tuku na den lze po prodělané mononukleoze?
olina
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, dietní doporučení (a nejen co se týká zařazování tuku) se odvíjí od jaterních testů. Se zařazováním tuku se ale začíná velice pozvolna, po malých dávkách od 5 g tuku na den. Pomocníkem by Vám mohla být E-kalkulačka na www.flora.cz, ve které najdete nutriční hodnoty jednotlivých potravin a pokrmů.
dietní doporučení
Dobrý den, mám kamaráda, který by potřebal přibrat (ale zdravě, ne nějakým přejídáním). Ani jeden si nevíme rady jak? Můžete poradit. Děkuji
Ondřej Kohout
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, takto na dálku je velice těžké Vašemu kamarádovi poradit. Neznám ani jeho stravování, ani věk, ani zdravotní stav, míru pohybových aktivit. Doporučila bych Vám poradit se v některé z nutričních (výživových) poraden, které najdete v každé větší nemocnici. Využít můžete i poradenství nutričních terapeutů na bezplatné Informční lince zdravého životního stylu 800 175 324.
dietní doporučení
Dobrý den, prosím o radu: čemu se vyhýbat při stravování 3letého kloučka - je nesmírně živý, málo spí a když není "po jeho" dovede se pěkně rozlobit až do ublížení si sobě samému. Velmi děkuji za odpověď.
Vendula
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, stravu Vašeho syna bych doporučovala konzultovat s kolegyněmi Poradenského centra Výživa dětí přes www.vyzivadeti.cz nebo prostřednictvím bezplatné infolinky 800 230 000.
redukční dieta
Čemu bych se měla vyhnout abych zhubla???
Mirka h.
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Obecně můžeme říci, že pro hubnutí je třeba snížit energetickou hodnotu stravy (nebo zvýšit pohybovou aktivitu, nejlépe však obojí) o cca 2500 kj na den, přičemž snížení by mělo být na straně zdrojů jednoduchých sachridů (cukr a potraviny cukr obsahující, bílá mouka a výrobky z ní) a tuků, zejména živočišných. Konkrétní úpravy je však důležité provádět s ohledem na Váš stávající jídelníček, míru pohybových aktivit, věk, zaměstnání a aktuální zdravotní stav. Pro podrobnější rady můžete volat bezplatnou Informační linku zdravého životního stylu 800 175 324, kde odpovídají nutriční terapeutky, a to každý všední den od 9 do 17 hodin.
zásady zdravé životosprávy
Dobry den, je kombinace mleka a masa v jednom jidle toxicka?Nebo jenom pusobi travici potize?Ma potrava ktera je delsi dobu v zaludku z duvodu nespravne kombinace vlyv na pribirani nebo vstrebavani zivin?Jake jine kombinace jidel jsou velmi nevhodne?Rada bych dostala odpoved se zduvodnenim.Dekuji.
Maja
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, neznám žádný rozumný důvod, proč by kombinace masa a mléka měla působit u zdravého člověka trávicí obtíže nebo být dokonce toxická. Pravdou je, že složení stravy má např. vliv na rychlost průchodu trávicím ustrojím, nicméně bych v tomto případě nevolila termín nesprávná kombinace. Na váhu může mít vliv např. glykemický index potravin v souvislosti s rychlostí uvolňování energie z jídla, kdy je ovlivňována hladina glukózy v krvi a tím i pocity hladu a nasycení. Touto formou Vám také nemohu uvést nevhodné kombinace jídel, není to otázka obecných zásad, ale spíše individuálních doporučení na základě, mimo jiné, stravovacích návyků a aktuálního zdravotního stavu.
dietní doporučení
Dobrý den, je mi 22 let a od 16 let téměř nejím maso, mám k němu odpor a nedostanu ho do sebe. Mám strach, abych časem neměla nějaké zdravotní komplikace, nejím ani ryby, zkoušela jsem různě upravit soju, ale sním jen kousek s odporem. Můžete mi poradit, co by mělo v mé stravě převažovat a zda jsou vhodné např. nějaké doplňky stravy a případně jaké? děkuji
Jana
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, je důležité, abyste jedla dostatek mléčných výrobků a vejce, kvůli plnodhodnotným bílkovinám, které si náš organizmus neumí vytvořit sám a musíme je proto dodávat stravou (a jejichž zdrojem je i maso) a soustředit se na dostatečný příjem vitaminu B12,železa, jódu, které bývají často, při vynechání masa z jídelníčku, v nedostatečném množství. O doplňcích stravy se raději poraďte s odborníkem po předchozím zhodnocení Vašeho současného jídelníčku.
dietní doporučení
Dobrý den. Chtěla jsem Vás požádat o radu, jak se správně stravovat v případě špatného metabolismu (problémy se zácpou). Snažím se jíst zdravě, zařazuji zeleninu, ovoce, tmavé pečivo, musli, bílé jogurty, piju vodu a zelené čaje....Ale stále i se zařazením sportu se tento problém už několik let nemění a pocity beznaděje se dostaví s každým bolením břicha a nadýmáním. Prosím poradťe.Děkuju
Lenka P.
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, Vámi uvedené zásady stravy jsou přesně ty, které můžeme na zácpu doporučit. Pokud ani ty nezaberou, doporučila bych Vám obrátit se na lékaře pro zjištění příčiny Vašich obtíží. Velice těžké je dát Vám konkrétní doporučení bez podrobnějších znalostí Vašeho jídelníčku a zdravotního stavu. Doporučila bych Vám ještě kontrolovat množství nadýmavých potravin v jídelníčku. Mezi ty nejčastější patří luštěniny, ze zeleniny paprika, okurka, zelí, kapusta, květák, z ovoce hrušky.
zásady zdravé výživy a tuky
Dobry den,muzu smazit na olivovem oleji?
Kacka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, olivový olej je docela dobře tepelně stabilní, tedy snese, aniž by se znehodnotil, poměrně vysoké teploty, krátkodobě smažit na něm tedy můžete (zelenina, minutková úprava masa apod.) Nedoporučila bych pouze dlouhodobé smažení (např. řízků pro celou rodinu) nebo fritování.
zásady zdravé výživy a tuky
olivovy olej a jeho pouzivani
idirova
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Olivový olej je vhodný zejména na studenou kuchyni, a to především olej panenský (lisovaný zastudena). Nicméně je poměrně dobře tepelně stabilní, proto je možné ho použít i tepelnou úpravu. Jen na dlouhodobější smažení není vhodný (na smažení a fritování je důležité použít pouze tuky k těmto úpravám speciálně určené).
redukční dieta
Dobry den,potrebuji shodit poslednich 5kg.at se snazim jakkoliv uz s vanou nepohnu.myslite ze je dobre vynechat pecivo,nebo kdyz uz je v diete zarazene,jestli je lepsi tmave pecivo.slysela jsem ze tmavsi je zdravejsi,ale k hubnuti nepomaha.dekuji
Karolina
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, při hubnutí pečivo vynechávat nemusíte. Je pravda, že je vhodnější zařazovat pečivo celozrnné (tmavé nemusí být vždy celozrnné, může být pouze obarvené), které obsahuje více vitaminů, minerálních látek a vlákniny, navíc má výhodnější (nižší) glykemický index. Ale také je pravda, že energetická hodnota celozrnného pečiva se od bílého neliší. Důležité je znát nutriční hodnoty Vašeho jídelníčku, pokud jsou v něm sacharidy navíc, pak by omezení pečiva mohlo pomoci. Navíc často váha není úplně nejvhodnější ukazatel hubnutí. Pokud pravidelně cvičíte, váha může být ovlivněna větší svalovou hmotou, která je zhruba 7x těžší než tuk.
zásady zdravé výživy a tuky
Dobry den, prisel mi mail, ktery varuje pred konzumaci margarinu, trasfigurovanych tuku. Pry jsou pro lidske telo neprirozene a nepotrebne. Telo je nemuze spravne stravit ani vyloucit. Ucpavaji tepny, ztucnuji jatra, mohou vest k mrtvici, infarktu, selhání jater nebo ledvin nebo rakovine. Autor doporucuje jist maslo, k jehoz vzniku neni narozdil od margarinu potreba slozitych technologickych procesu. Umele jedle tuky se podle nej blizi umele hmote. Rada bych znala Vas nazor. Dekuji.
Ivana I.
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, o mailu, který koluje vím a musím říci, že je v něm mnoho zastaralých a nepravdivých informací. Transfigurované tuky, neboli tuky s obsahem transmastných kyselin, patří opravdu mezi špatné tuky, které našemu zdraví neprospívají. Nicméně obsah transmastných kyselin v margarínech na našem trhu je v naprosté většině nižší než v másle (viz přehled na: http://www.zdravykorinek.cz/bonusy-a-zabava/interaktivni-nastroje/prehled-a-slozeni-tuku-prodavanych-v-cr--2007.html). Je to dáno tím, že proces ztužování (hydrogenace), při kterém vznikají transmastné kyseliny, se už při výrobě margarínů nepoužívá. Problémem tak, s ohledem na transmastné kyseliny, nejsou v dnešní době margaríny, ale výrobky, do kterých se ještě ztužené tuky přidávájí, jako jsou např. některé druhy pečiva, zejména trvanlivého a sladkého, některé sušenky apod. Průmyslová výroba margarínů není navíc tolik odlišná od průmyslové výroby másla. Základním rozdílem jsou vstupní suroviny, jejichž základ u másla tvoří mléko a u margarínů rostlinný olej.
zásady zdravé životosprávy
Dobrá den, jaké jídlo je vhodné pro dopolední svačinu? jSEM NA MATEŘSKÉ, snídám pečivo se sýrem, čaj, asi v sedm. Děkuji.
Naďa
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, svačina může mít celou řadu podob, vždy záleží na celkovém jídelníčku. Vodný je (s ohledem na to, co si dáváte k snídani) např. jogurt a ovoce, tvaroh se zeleninou, neslazené musli s mlékem a apod. O dopoledním jídelníčku si můžete přečíst spoustu zajímavých informacích na www.zdravykorinek.cz
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den, zajímá mě jestli pálivé chilli papričky opravdu pomáhají trávení,urychlují metabolismus a obsahují 3krát více vitaminu C než pomeranč?Je tedy pálivé jídlo zdravé? Děkuji.
surikata
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, chilli papričky mohou napomoci trávení, metabolizmus ale neurychlují. Obsah vitaminu je opravdu vysoký, nicméně je potřeba brát ohled na snědené možství. Zatímco pomeranč (který má v průměru asi 140 g) nemáme problém sníst, stejné množství chilli papriček není většinou v lidských silách sníst. Co se týká doporučení pálivého jídla, tak je důležité vědět komu doporučujeme - záleží tedy na věku a zdravotním stavu. Ne každému může být pálivá strava prospěšná.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den..mám dotaz. Před půl rokem jsem zhubla asi 12 kilo. Nyní mám 52 kg při 172 cm, snažím se přibrat ale moc se mi to nedaří. Jím zdravě, menší porce 5xdenně! Občas mě ale přepadne nezkrotná chuť na sladké, spořádám celou bonboniéru, sušenky a všechno co mi padne do oka, pak je mi zle a vyčítám si to! opakuje se to poměrně často.. Padají mi vlasy, mám záděry, zhoršila se mi pleť :( Nevím co mám dělat, je mi 20 let! Také pořád piju, opravdu moc! nemohy by to bý příznaky nějaké nemoci? děkuji za odpověď
Petra
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, obtíže bych doporučovala konzultovat s Vaším ošetřujícím lékařem. Za důležitou považuji také návštěvu výživové (nutriční poradny), do které Vám může napsat doporučení lékař nebo ji můžete vyhledat sama. Najdete ji v každé větší nemocnici. Tam na základě Vašeho zdravotního stavu a zjištění stravovacích zvyklostí mohou doporučit konkrétní úpravy ve Vaší životosprávě.
redukční dieta a tuky
Dobrý den potřebovala bych poradit. Jak se mám stravovat. při mé výšce 173cm vážím 88Kg a jaké tuky můžu používat.děkuji za odpověď
Milena
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, doporučení k případným úpravám stravy by měly vycházet z Vašeho současného jídelníčku, o kterém, bohužel, nemám žádné informace. Tuky jsou důležitou součástí naší stravy, něměly bychom je tedy z jídelníčku vylučovat, a to ani v případě, že chceme hubnout. Jen je třeba kontrolovat jejich množství a vybírat dobré tuky, ktere obsahují prospěšné nenasycené mastné kyseliny. Takové tuky najdete v rostlinnýc olejích a výrobcích z nich vyrobených např. margarínech, dále pak v tucích ryb, ořeších a semínkách. Vše o tucích i v souvislosti s redukční dietou můžete najít na webové stránce www.zdravykorinek.cz.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den, jsem ve čtvrtém měsíci těhotenství a dám si ráda občas kávu. Zároveň vím že káva obsahuje kofein, který by mohl být škodlivý pro moje miminko. Kamarádka která už má miminkno a kojí mi řekla, že pije caro, což je prý nápoj který chutná podobně jako káva a neobsahuje kofein. Mohla byste mi o něm říci něco více? Doporučila by jste mi ho? Děkuji Martina
Martina
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, kávovinový nápoj Caro Vám můžu doporučit, neobsahuje kofein, jeho chuť je opravdu kávě hodně podobná. Jedná se o nápoj z obilovin a v těhotenství je jeho pití naprosto v pořádku.
dietní doporučení
pracuji na směny (12hod) jak si mám rozvrhnout jídla když někdy jsem vzhůru i více jak 24hodin děkuji
Zdeněk K.
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, sestavení stravy při směnném provozu není vůbec jednoduché. V každém případě bych Vám ale doporučila stravovat se pravidelně, inetervaly mezi jídly by měly být zhruba 2,5-3 hodiny, ne delší než 4 hodiny, s tím, že poslední jídlo si dejte cca 3-4 hodiny před ulehnutím. Před spaním bych doporučila jídla lehčí - v přírodní úpravě, doplněná zeleninou.
dietní doporučení
každé ráno kolem 4 hod. mě svědí plosky chodidel a dlaně rukou může to být alergie na jídlo nebo koření?Děkuji za odpověď
Renáta S
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, obtíže bych doporučila konzultovat s Vaším ošetřujícím lékařem.