Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. července 2022 Bohuslava

Jak a co jíst zdravě. Poraďte se s nutriční terapeutkou Věrou Boháčovou

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Nutriční terapeutka Věra Boháčová

Zajímá vás, jaké potraviny jsou pro vás zdravé, jak je při nákupu vybírat, a jak správně připravit? Co by měl obsahovat váš zdravý nebo dietní jídelníček? Na tyto a další dotazy vám odpoví Věra Boháčová, DiS., nutriční terapeutka z Fóra zdravé výživy.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

redukční dieta
Zdravím,hodně žen končí s jídlem v 17 hod.pokud chtějí zhubnout.Vondráčková a Pilarová na to nedají dopustit, tímto prý si drží štíhlost.Zkoušela jsem to a bylo to děsné jelikož chodím spát ve 23 hod.To oni ale také, i déle. Nejím tuhé jídlo ale misku syrové zeleniny po té 17 hod. večer u televize. Sice se nespravuji ale ani nehubnu a to mám 7kg nadváhy. Jsem ve věku Vondáčkové. Tak jak to tedy je. Děkuji a hezký den.
Bedřiška
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, optimální je dát si poslední jídlo zhruba 4 hodiny před tím, než půjdete spát. Přestat jíst v 17 hodin, zejména ve chvíli, kdy chodíte spát po 23. hodině, je zbytečné. Pravda, efekt to u řady lidí má, ale to hlavně z důvodu, že vědí, že musí jíst po celý den, aby večer neměli hlad, když už jíst nemohou. A večerní "luxování" lednice je jedna z přímých cest k nadváze a obezitě, kterou když lidem zakážete (třeba tím, že už nebudou jíst po 17. hodině), efekt to mít může. Ale na druhou stranu takto dlouhé hladovění (nejen před noc, ale i celý večer k tomu) nemusí být příznivé. Misku zeleniny doplňte i kouskem tvrdého sýra či tvarohu a zakápněte kvalitním olejem :-).
zásady zdravé životosprávy
Dobry den muj dotaz muze byt ponekud zvlastni ale vypozorovala jsem ,ze par kolegyn ktere zajima zdrava strava ji porad takzvane zrni a nosi si krabicky z domova nejsou kupodivu stihle, ale dokonce spise oplacane. Nadruhou stranu vidim mnoho hubenych kolegyn s bagetou ci susenkami z automatu .Neni nase postava skutecne dana geneticky ?A netloustne mnoho lidi z toho jak se porad stresuji jedi zdrave a malo telo si zvykne a kdyz na chvili prestanou tak priberou ? Prijde mi ze neznam mnoho obeznich zen ktere by se cpaly od rana do vecera ale tech ktere neustale mluvi o zdrave vyzive a diete je vetsina .
Martina
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, tělesná hmotnost (spíše dispozice k ní) může být dána geneticky. Ale velkou roli sehrává naše životospráva (strava, pohyb, stres). Vámi uváděný "model" není výjimečný. Samozřejmě je třeba každou situaci hodnotit individuálně, ale v případě, že štíhlé ženy mají dostatečný energetický výdej v podobě pohybu a méně se stresují, mohou si dopřávat kaloričtější jídla, aniž by to znamenalo zvyšování tělesné hmotnosti. Naopak ženy s nadváhou či obezitou mohou mít nastartovaný tzv. úsporný režim, ze kterého, pokud neznají cestu ven, se velmi těžko dostávají. Při něm je možné jíst minimální porce jídla (ve smyslu energetické hodnoty), a hmotnost se nemusí snižovat. Stres se na tomto stavu může také podílet. Cesta ven z tohoto stavu je přes odbornou pomoc a sladění celého denního režimu, od stravy, přes kompenzaci stresu, až po pohybovou aktivitu "ušitou na míru".
dietní doporučení
Dobrý den ještě jednou, zapomněla jsem k předchozímu dotazu (viscerální tuk, operace) dodat, že je mi 23 let. Děkuji.
Adéla
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, pokud je Vám 23 let, množství tělesného tuku by mělo být jistě pod 30 %, ale v tuto chvíli není směrodatné, protože Vám vůbec měření neměli dělat (viz má předchozí odpověď).
dietní doporučení
Dobrý den, měřím 170 cm a vážím 56 kg. Nechala jsem si změřit viscerální tuk u výživového stánku. Měla jsem hodnotu 29,9%. Paní se zděsila, že je to šíleně moc. Byla jsem před třemi měsíci na ženské operaci a užívám nyní hormonální léčbu. Mohu se zeptat na váš názor? Je to skutečně tak strašná hodnota? Může mít na to vliv ona operace a hormonální léčba? Děkuji.
Adéla
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, z informací, které uvádíte se domnívám, že měření u stánku, které jste absolvovala, nebylo měření viscerálního tuku, ale celkového množství tuku v těle (to jsou měření, která často právě na stáncích probíhají - většinou pomocí váhy nebo přístroje, který stisknete ve stoje oběma rukama). Měření viscerálního tuku je většinou součástí komplexnějšího vyšetření, u kterého je to hodnota jedna z mnoha. A k měření celkového tělesného tuku - tato měření jsou velmi orientační a hlavně za určitých podmínek se vůbec nedoporučují. Jedná se o stavy, kdy může být organizmus jinak zavodněn (a vyšetření tedy naprosto zkreslené), jako je těhotenství, menstruace, a například i Váš případ, tedy hormonální léčba. Pokud byla paní zděšená, měla ji napadnout otázka, jak je možné, že při své váze a výšce máte množství tuku na horní hranici (u žen se doporučuje hodnota obecně do 30 %, záleží ale na věku). Mě by napadly hormonální vlivy (viz výše), chyba přístroje nebo špatná technika měření. Každopádně bych nedělala z tohoto měření vůbec žádný závěr, neboť ve Vašem případně je toto měření naprosto nevhodné a výsledky zavádějící.  
dietní doporučení
Zdravím a mám těžkou otázku. Jsem diabetik na práškách a celiatik na bezlepkové dietě. Ráda bych cca 3kg ztloustla, jsem dost hubená. Poradíte?
Eva
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, otázka není těžká, odpověď ano. Tedy touto formou. Ideální by byla osobní konzultace s nutričním terapeutem. Poradnu (nebo alespoň nutričního terapeuta) najdete v každé větší nemocnici, existují i velice kvalifikované poradny mimo ně. Pokud doplníte svůj dotaz o město, kde bydlíte, pokusím se Vám doporučit poradnu v blízkosti (nebo kontaktujte naši on-line poradnu na www.fzv.cz). Je důležité vzít v úvahu nejen Vaše onemocnění, ale také stravovací návyky, denní režim apod. Konkrétní odpověď Vám, bohužel, touto cestou poskytnout nemohu. 
dietní doporučení
Dobrý den, poslední dobou mě často pálí žáha. Které potraviny bych měla z jídelníčku vypustit, abych tomuto problému mohla předejít? Děkuji za odpověď.
Veronika
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, není to pouze o výběru potravinu, ale také o režimu stravování, životosprávě. Vyhýbejte se velkým porcím jídla, jezte raději častěji, ale menší porce. Nedávejte si jídlo těsně před spaním (ideální je tak 3-4 hodiny před ulehnutím a na spaní si zkuste dát hlavu trochu výše). Jezte v sedě, v klidu. Dbejte na to, aby Vás při jídle např. netlačil pásek. Z potravin a pokrmů se vyhýbejte příliš pikantním a smaženým jídlům, z nápojů jsou nevhodné perlivé a alkohol, kávu (pokud pijete), nepijte nalačno a lépe s mlékem. Pokud by Vaše obtíže přetrvávaly, doporučuji konzultaci s lékařem.
dietní doporučení
Dobrý den . Je mi 60 let , mám 165 cm a vážím 82 kg . Mám menší potíže s klouby a zády . Chodím na lehké cvičení 2 x týdně a snažím se chodit co mi klouby dovolí . Ráda bych zhubla alespoň 5 kg. Můžete mi poradit jak se stravovat ? Za výživové poradce jsem zaplatila 6.000 .- Kč a nebylo to k ničemu . Děkuji !
Hana
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, je velice těžké poradit Vám bez znalosti Vašeho celkového aktuálního zdravotního stavu, současného stravování a podrobností k pohybovým aktivitám. Uvádím proto alespoň něco obecných zásad, které by Vám mohly pomoci: Jezte co nejvíce pravidelně, nevynechávejte snídani, poslední jídlo si dejte tak 4 hodinky před spaním. Zaměřte se na vyvážená lehčí jídla, jejich součástí bude nejčastěji porce zeleniny (případně ovoce), kvalitní zdroj bílkovin (libové maso, kvalitní šunka, vejce, mléčný výrobek) a zdroj sacharidů (veškeré přílohy vč. pečiva, ideálně v celozrnné variantě), trochu kvalitního tuku (ideálně rostlinného). Před pohybovou aktivitou (tak 45 minut) si dejte lehkou svačinku v podobě např. müsli tyčinky bez polevy (nebo kousku pečiva s něčím, lehkého jogurtu) + kousku ovoce. Po cvičení doplňujete jen tekutiny (ideálně neslazené). Následné jídlo (cca hodinu po aktivitě) by mělo mít zeleninový základ s trochou tuku a zdroj kvalitních bílkovin viz výše. Chůze je prima, jen (pokud je to možné) vybírejte "přírodní" terén místo asfaltového a betonového povrchu, zejména, pokud se snažíte chodit více, aby klouby a záda netrpěly. Důležitá je také kvalitní obuv. chůze je efektivnější trochu svižnější, tak abyste se lehce zadýchala a zčervenaly Vám tváře, samozřejmě, pokud je to možné. Pokud ne, nevadí, každý pohyb se počítá a chůze může být i pro hubnutí dostačující.
potraviny
Dobrý den, když strouhám kůru z citronu do těsta na buchtu, musím mít nutně biocitron, anebo se škodliviny z kůry umyjou a vypečou? Díky
Pavla
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, v citrónech, resp. jejich kůře mohou být látky z chemického ošetření, které by však měly splňovat určité limity. V některých případech však kontrolní orgány zaznamenávají překročení těchto limitů, a je pravdou, že některé z nich se nedají ani při důkladném omytí odstranit. Pro použití citronové kůry na vaření se tedy jeví jako výhodnější citróny z ekologického zemědělství. Ale i v tomto případě je potřeba před použitím citrón dokonale umýt a zbavit nečistot, navíc (díky tomu, že není chemicky ošetřený) může rychleji podléhat zkáze, proto je potřeba dbát také na správný výběr takových citrónů - vybírat pouze naprosto neporušené druhy.
dietní doporučení
Dobrý den, jsem postižená ochrnuly mi nohy a proto se nemohu hýbat.Chtěla bych se Vás zeptat jestli můžu zabránit obezitě i na vozíčku.Je mi 13 a měřím 162cm a vážím 79 kg. Je toto obezita? Děkuji Vám za ODPOVĚĎ
To byste chtěli vědět
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, Tvoje váha je o něco vyšší než by měla být. Doporučila bych Ti obrátit se na Poradenské centrum Výživa dětí (specializuje se na poradenství od 3 do 18 let). Pokud vyplníš a zašleš dotazník svých stravovacích zvyklostí, nutriční terapeutky Tvůj jídelníček zhodnotí a doporučí případné úpravy. Poradenské centrum můžeš kontaktovat buď na bezplatnoé infolince 800 230 000 nebo přes web www.vyzivadeti.cz.
redukční dieta
Ráda bych zhubla. Jsem malá - 155 cm a vážím 54 kg. Ráda bych zhubla - ideálně 5 kg. Bylo mi doporučeno denní příjem rozdělit na 30% tuky, 30% sacharidy a 30 % bílkoviny? Je to tak správně? To je první dotaz. A druhý: Snažím se poctivě vyplňovat každodenní jídelníček v rámci sebekoučingu na stránkách istobu. Zjistila jsem, že není možné splnit denní přísun sacharidů. Vždy ho překročím cca o 50 %. I přesto, že se stravuji podle všech pravidel - libové -nejlépe kuřecí a rybí maso, hodně zeleniny, méně příloh, dostatek vody nebo neslazeného čaje. Ovoce spíše dopoledne, pečivo v souladu s ostatními potrvinami za den, ale cca 1 kus za den. K večeři spíše salát, nebo červená čočka, kuskus, bulgur, maso s rýží a vždy v kombinaci se zeleninou. I přesto sacharidy nikdy nesplním. Poslední dotaz se týká: Mám po jídle téměř vždy chuť na sladké, i přesto, že porce si dávám spíše o trošku větší, než bych měla, ale jinak bych měla hlad. Děkuji za odpověď na všechny 3 dotazy.
Pavlína
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, níže posílám odpovědi na Vaše dotazy: 1. Při hubnutí se doporučuje snižovat příjem sacharidů a tuků, přičemž množství sacharidů se většinou nesnižuje pod 50 % energetických. dávka bílkovin se obecně pohybuje okolo 20 % a tuky 30 %. Poměr se pak upravuje při výrazně nízkém příjmu energie, a to na úkor tuků (ne však níže než 20 %) a ve prosběch bílkovin (niméně ani tak většinou bílkoviny nedosahují hodnot 30 %). Navíc, součet energetických procent jednotlivých živin musí dávat 100 %. 2. + 3. Zásadám tak, jak je popisujete, není co vytknout, jen nezmiňujete pravidelnost, která je hodně důležitá. Pokud jíte nepravidelně a Vaše strava není správně sestavená, můžeme tomu přičíst i chutě na sladké. Ty však mohou být způsobeny také nedostatkem sacharidů.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den chtěla jsem se zeptat zda je nějaký výraznější rozdíl v tom když cvičíme ráno nebo večer například zda je ranním cvičením možné nastartovat tělo a metabolismus je rychlejší nebo naopak večerním se nám podaří zbavit se nashromážděné energie z jídla z celého dne? (jde mi o cvičení cca 60minut zumba) A pak jak je to s umělými sladili? Zjistila jsme že je obsahuje většina light výrobků je tedy pro tělo pak lepší dát si jogurt normální místo light? Jsou tělu sladidla nějak nebezpečná? A pokud ano v jaké asi dávce? Děkuji a hezký den
Pavlína
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, záleží na Vašem denním režimu, a také na tom, jestli cvičíte pro udržení kondice nebo chcete hubnout apod. Před cvičením (zhruba hodinu až hodinu a půl) je dobré se najíst. Pokud cvičíte ráno, mohl by to být problém, pokud se nenajíte, mohla by Vám energie při cvičení chybět, navíc organizmus potřebuje energii pro start do nového dne. Pokud Vám jde o hubnutí, je dobré najíst se až cca hodinu po cvičení (což, pokud cvičíte ráno, může znamenat pro problém s nedostatkem energie na práci). Pokud cvičíte večer, není možné počítat s tím, že případnou veškerou přebytečnou energii zkonzumovanou přes den vydáte při cvičení. Takže má rada zní: je v podstatě jedno, jestli cvičíte ráno či večer (hlavně, že cvičíte :-)), pokud tomu přízpůsobíte jídelníček tak, abyste nevynechávala snídani a Vaše strava byla pravidelná, rozdělená do menších porcí po cca 2,5-3 hodinách. Poslední jídlo je dobré si dát zhruba 4 hodiny před tím, než si jdete lehnout. Sladidla jsou výhodná pro ty, kteří mají limitované množství sacharidů a zejména cukru v jídelníčku (diabetici, obézní) a nedokáží si odepřít sladkou chuť. I pro ně jsou však vhodnou alternativou sladidla, která neobsahují energii. Pokud nepatříte ani do jedné z výše uvedených nemocných, nemusíte jogurty se sladidly preferovat. Sladidla jsou do výrobků přidávaná v takovém množství, které Vaše zdraví ohrozit nemůže. Nutné je ale říci, že naše strava by měla být co možná nejpestřejší s dostatečným zastoupením čerstvých potravin, což strava složená výhradně z výrobků s přidanými sladidly být nemusí.
zásady zdravé životosprávy
Dobry den, můj 3letý syn začal chodit do obecní školky. Domnívám se, že jídelníček není vhodně sestaven např. svačina: chléb+lučina, oběd: luštěninová polévka, maso, rýže, odb. svačina chléb se šunkovou pěnou. Zdá se mi, že je tam moc bílkovin, málo zeleniny (do polévek užívají mraženou, zeleninu v hlavní jídle také tvoří kyselá okurka, konzervovaná řepa) a také jsou v jídelníčku párky (s čočkou), uzené maso (s luštěninou), šunka, tavený sýr k svačině. Jídelna používat k dochucení polévek Podravku, která obsahuje glutaman sodný. Je toto normální strava ve školkových jídelnách? Školka se odvolává na dodržování potravinové pyramidy. V případě, že nikoliv kam se mam obrátit k vyřešení tohoto stavu. Děkuji za odpověď
Dorota
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, školky by měly stravu pro děti připravovat podle daných norem a splňovat tzv. spotřební koš potravin pro daný věk dětí. Jak by takový jídelníček měl vypadat, můžete konzultovat v Poradenském centru Výživa dětí, které se zabývá výživou od 3 do 18ti let. Odborníky Poradenského centra můžete kontaktovat buď prostřednictvím webu www.vyzivadeti.cz, kde najdete on-line poradnu (nebo primo na info@vyzivadeti.cz) nebo na bezplatné infolince 800 230 000.
dietní doporučení
Dobrý den, trpím alaktázií - nesmím žádné mléčné výrobky, inkompetencí kardie a beru na vše dost léků (Původně před 3 lety jsem byla byla špatně diagnostikovaná na celiakii bez správných testů). Na kontrolní testy celiakie jdu na konci září. Už nevím, jak se mám stravovat, váha mi lítá nahoru dolů. Je mi neustále špatně. Prosím poraďte na koho bych se měla obrátit nebo kam se objednat na sestavení jídelníčku. Už jsem do vše diet nastrkala mnoho peněz a nevím jak dál. Připadám si jak blázen. Předem Vám děkuji za odpověď.
Andrea Š.
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, Váš jídelníček bych Vám doporučila konzultovat v poradně nutričních terapeutů, kterou najdete v každé větší nemocnici, případně se můžete obrátit i na jiné výživové (nutriční) poradny, ve které dávají rady nutriční terapeuti, případně lékaři-specialisté.
dietní doporučení
Dobrý den, prosím poraďte. Jsem po embolii a beru warfarin na ředění krve. Před tímto "úrazem" jsem se živila hodně ovocem a zeleninou, kterou teď podle doporučení lékařů nemám jíst. Ráda bych pokračovala v hubnutí,ale nevím si rady,jak se vlastně živit.
Warfarin a strava
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, Váš dotaz bych Vám doporučila konzultovat s nutričními terapeuty v některé z výživových poraden (najdete je v každé větší nemocnici). Při užívání warfarinu není cílem vyloučit ovoce a zeleninu, abyste vitaminu K měla co nejmémě, ale s ohledem na množství warfarinu udžovat stálou hladinu vitaminu K, kterou je možné stanovit rozborem jídelníčku. Tedy zjednodušeně - warfarin by měl být nadávkován podle množství vitaminu K ve Vaší stravě a ten byste si měla udržovat. Pokud jde o hubnutí, tak nutriční terapeut ve zmíněné poradně Vám dokáže také poradit, jakým způsobem stravu, s ohledem na redukci tělesné hmotnosti, upravit.
dietní doporučení
Dobrý den, nevím, jestli mi můžete poradit s tímto dotazem, ale vhodnější poradnu jsem nenašla. Pro ročního syna kupuji bio maso (hovězí, kuřecí, jehněčí), které nakouskuji do igelit. pytlíků na porce a zamrazím. Jak dlouhou trvanlivost má takto uchované maso? Poměrně dlouho trvá, než jej vypotřebuji. Předem děkuji za odpověď.
Karolína
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, maso by Vám mělo vydržet několik měsíců, výhodnější je ho zabalit před zmrazením vakuově.
redukční dieta
Dobrý den, prosím o radu. Mám osvojenou dcerku. Teď jí je 12 let a má veliký problém s nadváhou. Vzali jsme si jí když jí bylo 15 měsíců. Byla malinkatá a drobounká. Měřila 75 cm a vážila 8kg. Mezi třetím a pátým rokem začala nabírat na váze a to bohužel stále trvá. Je pravda, že je neustále svojí váhou vystresovaná. Pořád se o něco bojí, nejvíc o mě, má stres ze školy, protože jí to moc nejde. V květnu prodělala docela vážnou operaci levé nohy a měla 8 týdnů sádru. Za celou dobu co se nemohla moc hýbat nenabrala ani deko. Jen co může opět sportovat, začíná nabírat kila. Jak je to možné, že čím víc se hýbe, tím víc nabírá na váze. Ona totiž nemá takové to klepací sádlo, je pevná, má veliké svaly, velkou sílu a neustále běhá, jezdí na kole, dělá stojky as přemety na zahradě, skáče přes švihadlo. Bohužel neustále jdou kila nahoru. Teď měří 155cm a váží 72kg. Poraďte mi prosím co s ní. Děkuji za pomoc.
Helena
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, doporučila bych Vám kontaktovat Poradenské centrum Výživa dětí (zabývá se poradenstvím od 3 do 17 let). Na základě vyplněného a odeslaného stravovacího dotazníku Vaší dcerky, Vám nutriční terapeutky doporučí úpravy jejího jídelníčku. Je také možné navštívit v Praze jejich kamennou poradnu. Poradenské centrum můžete kontaktovat buď na bezplatné infolince 800 230 000 nebo přes web www.vyzivadeti.cz. V tomto věku není možné dětem doporučit klasickou dietu (kvůli růstu a vývinu), je však možné zvýšit jejich pohybovou aktivitu.
redukční dieta
Dobrý den.Chci zhubnout asi 8kg,problém je,že se mi tuk ukládá jen na spodní polovině těla a při hubnutí hubnu nejdříve na obličeji.Jak zabránit tomu,abych měla obličej strhaný a příliš hubený?Děkuji.
BÁRA
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, doporučovala bych dietu doplnit cvičením zaměřeným na problematické partie. Jak správně cvičit Vám jistě rádi poradí v každém lepším sportovním centru.
redukční dieta
Dobrý den Je mi 21let. Léta držím bezlepkovou dietu a dva roky dietu cholesterolovou na doporučení lékaře. Minimálně jednou týdně si dám rybí maso a také velmi často tofu. Pamlsky nejím vůbec. Zato si dám často a ráda zeleninu i ovoce. Bezlepkové pečivo nejím vůbec. Pitný režim se snažím dodržovat alespoň 2l vody či neslazeného čaje. Příjem menších množství potravy dělím do pěti chodů. Také dvakrát do týdne docházím do Fitness-centra a věnuji se i jiným sportovním koníčkům. Mým problémem je, že ať se snažím jak chci, nedaří se mi shodit ani gram. Už vážně nevím jakým směrem se dát. Prosím poraďte.. Děkuji za Vaši odpověď Lucie
Lucie
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den Lucie, zásadám Vaší životosprávy, jak je popisujete, není co vytknout. Možná se zkuste zaměřit na druh cvičení. Při hubnutí je potřeba doržovat určitou intenzitu (tepovou frekvenci). Při hodně vysoké tepové frekvenci totiž organizmus neumí spalovat tuky. Aktivitu je navíc potřeba provozovat minimálně 50 minut (tuky se začínají spalovat až zhruba po 30 minutách cvičení). Zhruba hodinu po cvičení je pak dobré nejíst a následé jídlo by mělo být složeno např. ze zeleniny a bílkovinné potraviny (libové maso, ryba, sýr, jogurt). Hmotnost také nemusí být někdy tím nejvhodnějším ukazatelem při hubnutí. Při pravidelném cvičení při hubnutí dochází nejen k odbourávání tukových zásob, ale také k nárůstů svalové hmoty, která je asi 7x těžsí než tuk.
dietní doporučení
Dobrý den, Je mi 40, měřím 171 cm, vážím 74 kg, nevím jak vydržet nesnesitelnou chuť na jídlo všech chutí, v práce je to v pohodě, přijdu domů, začnu chystat večeři, svačiny do školy atd. a neudržim se, abych si taky nedala. Je nějaký fígl, jak to vydržet i odpoledne? Děkuji a přeji hezký den
Alena
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, bohužel nepíšete, jak vypadá Váš jídelníček v průběhu dne. Nezvladatelné chutě mohou mít řadu příčin. Je to např. nedostatečný jídelníček (jíte prostě málo), ale také jídelníček nevyvážený či špatně poskládaný. Ráno začněte snídaní a každé další jídlo si dejte pravidelně po cca 2,5-3 hodinách. Zabráníte tak přejídaní a tomu, že Vaše odpolední chutě se budou spojovat i s hladem (a to pak potřeba dvojnásob pevná vůle :-)). Pokud jsou Vaše chutě jednostranné (např. na sladké), v malém množství si tyto potraviny dopřejte občas i v průběhu dne. Snažte se, aby byl Váš jídelníček co možná nejpestřejší, každé denní jídlo doplňte ovocem nebo zeleninou. Zeleninu mějte nachystanou i na odpoledne. Důležité je také nepodceňovat pitný režim.
redukční dieta
Chtěla jsem se Vás zeptat na toto. Měsíc jsem držela skladbu jídelníčku, za tuto dobu jsem v pase zhubla 10 cm, ale váhově pouze 2,4 kg, jak je to možné? Žádné problémy s vyprazdňováním nemám a tak ani nepředpokládám, že bych nějak výrazně zadržovala i vodu. Jsem z toho nešťastná, ale na druhou stranu si říkám, alespoň to je na mne vidět, že se sebou něco dělám Možná že to je i mým věkem, blížím se k šedesátce. Co si o tom myslíte? Moc Vám děkuji za Vaši odpověď.
Iva
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, při hubnutí nemusí být tělesná hmotnost vždy tím nejlepším ukazatelem. Obvod pasu a další měření krejčovským metrem mohou mít hodnotu daleko více vypovídající. Při hubnutí, spojeného s pravidelnou pohybovou aktivitou, dochází k odbourávání tuků a zároveň k nárůstu svalové hmoty, a ta je zhruba 7x těžší než tuk. Navíc, 2,4 kg za měsíc je optimální snížení váhy, se kterým můžete být naprosto spokojená.
zásady zdravé životosprávy
dobrý den, kam se obrátit o radu ? sportuji 3x týdně, squash, AE, plavání a někdy i častěji, měla sjem i ve fitness trenéravšude chodím pěšky, stravuji se zdravě a vcelku i dietně, nemlsám. ani uzeniny mě nelákají.ale, samozřejmě sem tam nějaká ta "chybička".Jím pravidelně a méně.Ovšem celý život, více méně, při výšce 175cm jsem kolem 80kg. Mám ten pocit, že můj životní styl neodpovídá mé postavě. Evidentně je "něco" špatně.dděkuji za radu a příjemný den
Kamila
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, doporučila bych Vám zaměřit se na pohybové aktivity, tzv. aerobní, při kterých se tolik nezvyšuje tepová frekvence. Při příliš intenzivním pohybu (mezi které patří např. i squash) organizmus neumí spalovat tuky. Vyšší hmotnost může být, ve Vašem případě, způsobena také vyšším procentem svalové hmoty (která je zhruba 7x těžší než tuk).
zásady zdravé životosprávy
dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je možná že ve svých 23 letech mi narostly ještě boky. po roce jsem si vzala své kalhoty a všechny nedopnu díky bokům vždy jsem cvicčila ale je pravda že tak rok sem to trošku flákala jinak jím pravidělně atd.. už druhý měsíc zase najíždím na pořádné cvičení atd. ale zajímá mě jeslti je to možné že se ještě vyvíjím nebo je to jen moje chyba. Děkuji za odpověd
andrea
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, postava se nám v průběhu života mění. Ve Vašem případě bych změnu postavy přisuzovala roku "flákání" jak popisujete. Pokud stále jíte pravidelně a stejně, pouze jste se méně pohybovala, může to být příčina. Navíc, pokud se nám začne zakulacovat postava, většinou máme geneticky předurčeno, na jakých partiích to bude nejvíce vidět. Doporučuji dodržovat stále pravidelnost v jídelníčku a vydržet se cvičením, věřím, že výsledky se brzy dostaví.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, co se stane s tělem ženy 171 cm/ 62 kg pokud vypije roztok 400 ml glukozy 75 g. Jaká je to zátěž pro ogranismus? Moc děkuji.
Pavla
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, pro zdravou ženu je jednorázové vypití Vámi uvedeného roztoku naprosto neškodné. Glukózové roztoky se používají např. při tzv. glukózových tolerančních testech, kdy se měří hladinu cukru (glukózy) v krvi před vypitím, pak po hodině od vypití a po dvou. Z toho, jak se časem mění hladina cukru v krvi je pak možné stanovit, zda se u dotyčného jedná o dobrou toleranci, poruchu glukózové tolerance nebo cukrovku.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý večer,chtěla bych se zeptat zda je možné,že jsem přibrala na váze po ovesných vločkách.Vařím si z nich každé ráno ke snídani kaši a prokládám ji ovocem,které denně mněním.Také jsem se naučila od známé pít ráno polévkovou lžíci olivového oleje.Moje známá mi tvrdí,že 4 kila,které jsem přibrala ,jsou následkem takovéto denní snídaňové kombinace.Děkuji.
Milena
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, na Vaší snídani neshledávám nic špatného, a pokud Vám tato kombinace (s olivovým olejem) vyhovuje, vzdávat se jí nemusíte. Snídaně by měla tvořit až 25 % denního příjmu energie, může tedy být i energeticky bohatší. Kombinace vločky, mléko a ovoce (případně + olej) je také v pořádku. Problém může být (v souvislostí se snídaní) pouze v tom, že sníte velice velkou porci. Protože ale množství neuvádíte a já neznám Váš celodenní jídelníček, mohu Vám poslat pouze takto obecnou odpověď.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den, měřím 171cm a mám 15let, moji rodiče měří 187(otec) a 165(matka). Před půl rokem jsem se dala na zdravý životní styl(nahrazuji kravské mléko za sojové, jím celozrnné výrobky a hodně zeleniny a ovoce, tofu, příliš nesmažím, místo eidamu si raději kupuji čerstvé sýry atd..), a před 3měsíci jsem se dala na vegetariánsví. Můj problém spočívá v tom, že bych chtěla ještě vyrůst, ale bohužel moje výška už pár měsíců stojí. Tak bych se Vás chtěla zeptat čím bych maximálně podpořila svůj růst? Mám se vzdát vegetariánství? Chápu že je to také ovlivňeno genetikou, ale myslím si, že se dá vývoj lecčím podpořit, mohla byste mi prosím doporučit jak se mám stravovat atd.. abych co nejvíce podpořila svůj růst? Děkuji
Jana
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, vegetariánství bych Vám ve Vašem věku opravdu nedoporučila. Jste stále v období růstu a vývinu a takto omezující strava může znamenat problém. Doporučila bych Vám obrátit se na odborníky Poradenského centra Výživa dětí (kteří se zabývají poradenstvím pro věkovou skupinu 3-18 let). Zasláním vyplněného dotazníku je možné nechat si současný jídelníček odborně zhodnotit, součástí hodnocení je také doporučení, jak stravu vhodně upravit. Poradenské centrum můžete kontaktovat buď prostřednictvím bezplatné infolinky 800 230 000 nebo přes web www.vyzivadeti.cz
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den.Prosím jak se má stravovat žena,věk 33 let,měří 172 cm,váží 59 kg,ale chce shodit břicho a vypadat mladě a svěže, Prosím jaká je tedy optimální strava pro tuto věkovou skupinu,tak,aby se omladila pleť a taky člověk zůstal zdravý. Děkuji velmi
Bea
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, Vaše strava by měla být především pravidelná a co možná nejpestřejší tak, aby obsahovala dostatek energie a všech potřebných látek. Důležité je také dodržovat pitný režim. Co se týká zformování určitých tělesných partií, nejvhodnější je cílená pohybová aktivita na tyto partie přímo zaměřená. Jestliže máte nízkou hmotnost a jedná se pouze o "shození" bříška, dieta není vhodná.
dietní doporučení
Dobrý den, přestala jsem kouřit (15.8.) a zatím jsem přibrala asi 2,5 kg - za měsíc. Nemyslím si, že by to bylo jenom kouřením, také jsme byli s manželem na dovolené, snažíme se o miminko, atd., asi je toho více. Měřím 164 cm a vážím 57,5kg, což mi přjde opravdu dost. Snažím se stravovat pravidelně, zdravě, ale občas "ujedu" - na čokoládě, chipsech, tučných sýrech. Co se týče shazování, vždycky jsem měla problém zbavit se "posledních" dvou tří kil ... :) Možná je to také tím, že jsem za poslední měsíc necvičila tak, jak jsem si představovala - předtím jsem chodila cvičit pilates - 2x týdně, chodila skoro pořád pěšky a v létě jsem si chodila i 2-3x týdně zaběhat. Můžete mi, prosím, poradit? Děkuji za odpověď.
Irena
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, moc chválím zanechání kouření a držím palce na pevnou vůli. Mírné zvýšení váhy (do 4 kg) může být opravdu způsobeno tím, že jste přestala kouřit - kouření, resp. nikotin, způsobuje vyšší výdej energie. Samozřejmě Vámi popisované události k tomu mohly také přispět. Vaše hmotnost ale určitě není vysoká (dle BMI - indexu tělesné hmotnosti - je naprosto v normě). Moje doporučení zní: jezte i nadále pravidelně, snažte se, aby byl Váš jídelníček co nejpestřejší (občasnými "hříchy" si nelamte hlavu) a obnovte tradici pravidelného pohybu.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den, nedávno jsem na ulici podstoupila měření tuku. Byla mi při výšce 157 cm a hmotnosti 50 kg naměřena hodnota 32% tuku, což mě podle pracovnice zařadilo do pásma "silný". Paní provádějící měření mi doporučila vyřadit mléčné výrobky a jednoduché cukry a výrobky z bílé mouky (jím průměrně dva jogurty denně, mléko do kávy, snídám tmavý chleba se sýrem, "obědvám" sladké pečivo - loupáčky, šátečky/něco sladkého denně potřebuju a toto mi přijde lepší než čokoládová tyčinka/, večeřím jakékoliv teplé vařené jídlo mezi pátou až šestou). Dále jsem byla upozorněna, že tato hodnota tuku je vysoce riziková a pravděpodobně se jedná o vnitřní tuk, který mi nebezpečně obaluje orgány a měla bych začít s vnitřní očistou těla změnit stravovací nývyky. Je situace skutečně tak vážná a 32% tuku představuje pro tělo velké riziko? Souhlasíte s jejími radami na úpravu mého jídelníčku? Je mi 22 let a poslední tři měsíce se snažím 2x-5x týdně cvičit 35 minut denně aerobick.
Eliška
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, pokud Vám byl měřen tělesný tuk pomocí jednoduchého přístoje (nměření probíhá ve stoje, kdy přístoj stiskete s napnutými pažemi před sebou), jehož výsledek je potřeba považovat za orientační. je pravda, že ženy by měly mít tuku do 30 %, nicméně z tohoto měření není možné stanovit, zda jde o tuk podkožní nebo takový, "který obaluje orgány". Navíc hodnota může být zkreslena např. pokud máte příliš studené nebo suché ruce, hodnoty jsou nevypovídající u žen, v jejichž organizmu se odehrávají změny působící na zavodnění (např. v období menstruace, menopauzy). Vyšší hodnota u štíhlých lidí může být způsobena nedostatečnou pohybovou aktivitou (nižší podíl svalové hmoty). To je ale možné pravidelnou fyzickou aktivitou upravit. Pravidelný pohyb Vám samozřejmě schvaluji, s úpravou jídelníčku ale nesouhlasím. Stava by měla být zejména pestrá a vyvážená a do ní mléčné výrobky patří. Pokud omezíte konzumaci jedoduchých cukrů (sladkosti, slazené nápoje, bílé pečivo), určitě si neublížíte, zcela vyloučit z jídelníčku je ale nemusíte. Hodnota je sice vyšší, ale s uvedením "vysoké riziko", bez stanovení dalších hodnot, naprosto nesouhlasím.
redukční dieta
Dobrý den, od dubna cvičím (2-3X týdně heat), snažím se stravovat zdravě... Přesto jsem na své postavě nezaznamenala vůbec žádné změny (65 kg, 160 cm). Mám časov náročné a bohužel sedavé zaměstnání, na více pohybu opravdu nemám čas. Děkuji
Nikola
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, pokud Vám jde o hubnutí, tak 3 týdně sportovat je optimální a dostačující. Pokud se váha nehýbe, může to být způsobeno zvýšeným podílem svalové hmoty (je asi 7x těžsí než tuk). Po cvičení je také dobré cca hodinu nejíst (jen doplnit tekutiny- neslazené), přičemž nejvhodnější jídle je pak kousek libového masa, sýra nebo ryby doplněné zeleninou.
zásady zdravé životosprávy
dobrý den, zajímalo by mě, do jaké doby po probuzení by měl člověk snídat, aby se dalo říct,že snídá... já vstávám v 6.20, ale takto po ránu nejsem schopná nic sníst, snídám až v 8.45 v práci - kávu s mlékem a tmavý rohlík. Je to tedy "snídaně" ? a stačí to jako snídaně? díky za odpověď
hana
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, pokud nemůžete doma nic sníst, i snídaně v práci se počítá. Káva a rohlík má ale nízkou energetickou hodnotu (snídaně by měla tvořit až 25 % z denního příjmu energie). Pro vyváženost a delší zasycení by bylo vhodnější namazat rohlík margarínem, obložit šunkou nebo sýrem a doplnit kouskem ovoce nebo zeleniny. Důležité je také dodržovat kratší intervaly mezi jídly - další jídlo by mělo následovat zhruba 2,5-3 hodiny po snídani.
zásady zdravé životosprávy
Dobrý den, mám ráda ryby, ale nemám přístup rybám čerstvým. Mražené ryby mě připadají moc vodovaté. Jaký máte názor na konzumování ryb v konzervách? Mám ráda i konzervované rybí saláty rio mare s kuskusem, kukuřicí, zeleninou apod. Děkuji za odpověď
Martina 14.10.
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, ryby v konzervě jsou také ryby :-), takže je do příjmu ryb můžeme započítat. Ryby se doporučují zejména díky složení svého tuku, který má na naše zdraví příznivý vliv. Proto je důležité vědět, že např. tuňák je před zpracováním zbaven kůže (a pod ní je tuku nejvíce) a prodává se pak buď v rostlinném oleji nebo ve vlastní šťávě (případně v omáčce, se zeleninou, apod.), takže rybího tuku příliš neobsahuje. Ryby obecně obsahují vysoký podíl vody (i čerstvé), proto určitě nezatracujte ani ryby mražené, tím spíš, pokud máte ryby ráda.
zásady zdravé životosprávy
Dobry den, rada bych vedela nazor na stravu ve skolce, konkretni dotaz je, jestli je vhodna cerstva paprika na chleb se syrem, nebo s maslem pro deti ve trech letech, muj nazor je, ze je tezko stravitelna, vnoucek zacal chodit do skolky a dva dny po sobe mely prouzek cerstve papriky na chlebe, dekuji za odpoved
Vlastimila
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, stravování ve školce se nebojte, strava se řídí podle norem pro daný věk, takže děti by měly dostávat přesně to, co potřebují. Co se týká papriky, tak u tříletých dětí není s jejím zařazením do jídelníčku žádný problém. Jedná se sice o nadýmavou potravinu, ale nevidím důvod, proč ji tříletým dětem nezařazovat.
zásady zdravé životosprávy
Vážená paní Králová, četl jsem nyní o Vás v článku na Novinky.cz a obracím se na Vás s dotazem, protože se jevíte jako odbornice na zdravé stravování. Dotaz tedy zní, zda je zdravějších 200g těstovin či 200g knedlíku? Obojí je přeci vyrobeno z totožných surovin vč. jejich energetické hodnoty! Není tedy česká veřejnost zbytečně matena? Děkuji předem za odpověď a přeji pěkný den. Martin Kyselák
Martin Kyselák
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, není možné říci, co z výše uvedených příloh je zdravější, jednotlivé potraviny či pokrmy je potřeba hodnotit v kontextu celodenního jídelníčku. Neexistuje totiž nezdravá potravina, jen její nezdravé množství. Obecně ale můžeme říci, že porce těstovin je vhodnější, a to z ohledem na glykemický. Pokud těstoviny uvaříte al-dente (na skus), mají výhodnější (nižší) GI. Navíc u těstovin můžete snáze zvolit vhodnější celozrnnou variantu.
dietní doporučení
je mi 15 a vážím jenom 45kg nevím jak bych měla zhubnout poradte mi zatim aHoJ
Cikinka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Ahoj, hubnutí pomocí diety v Tvém věku většinou není řešením. Pro svůj růst a vývoj potřebuješ dostatek energie a důležitých látek, jejichž množství by mohl být při dietě problém. Jedná se spíše o úpravu životosprávy zahrnující pravidelnou pestrou stravu a dostatek pohybu. Doporučila bych Ti obrátit se na Poradenské centrum Výživa dětí (zabývá se stravou od 3 do 18 let), kde si můžeš nechat zhodnotit jídelníček (prostřednictvím vyplněného dotazníku) a nutriční terapeutka Ti doporučí, co by šlo upravit. K dispozici mají také odborníka na sportování. Poradenské centrum můžeš kontaktovat buď na webových stránkách www.vyzivadeti.cz nebo na infolice 800 230 000. Všechny služby poradenského centra jsou zdarma.
dietní doporučení
Dobrý den chci se zeptat, všude se uvádí, že večeře by měla být 3-4hod. před spaním a jíst po cvičení asi hodinu. Problém je, že chodím cvičit cirka kolem 18.30 - 19.00 a spát chodím kolem 22hod. Kolem 16hodiny jím ještě v práci, ale do nejist už do druhýho dne je dost dlouho a mám většinou hlad. Je nějaké řešení? Děkuji
Lucka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, po cvičení hlady trpět nemusíte. Hodinku po cvičení si malou porci jídla dejte - libový kousek masa, rybu nebo sýr doplněné zeleninou.
dietní doporučení
Pěkný den, prosím o radu ,držím dietu pro vysoký cholesterol.. ale jednou jsem zhřešila kousek narozeninového dortu ! Pokazila jsem vše ?Děkuji za odpověd' !
Jitka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, nic jste nepokazila :-) jednorázové "zhřešení" nemá na hladinu cholesterolu v krvi, jehož hodnota je poměrně stálá, žádný vliv. Pokud byste slavila několik týdnů, to už by vliv mít mohlo. Nicméně to neznamená, že dodržování zásad diety není důležité. Zcela zásadní vliv na hladinu cholesterolu má přitom složení tuků v jídelníčku - měla byste vybírat kvalitní rostlinné oleje a výrobky z nich vyrobené např. margaríny, dále tuky z ryb, ořechy a semínka. Tyto potraviny jsou zdrojem tzv. dobrých tuků (resp. nenasycených mastných kyselin), které podporují snižování cholesterolu. Některé z nich jsou navíc esenciální, tedy takové, které si náš organizmus neumí vytvořit sám a musíme je proto pravidelně dodávat stravou. Vyhýbejte se tukům, které obsahují nasycené mastné kyseliny (máslo, sádlo, slanina, tučné maso, tučné mléčné výrobky, uzeniny), které zvyšují hladinu cholesterolu. Týká se to i sladkostí. Pokud máte optimální váhu, sladkého se zříkat nemusíte, jen místo máslových dortů volte raději ovocné, kvalitní čokoládu s vysokým podílem kakaa nebo musli tyčinky bez polevy.
redukční dieta
Dobrý den chtěla bych se zeptat, už nějaký měsíc jím podle jídelníčku nastavené dietní sestrou,zhubla jsem 8kg to by bylo ok,ale vždy když jsem začala cvičit začala jsem nabírat a tak jsem přestala.Znovu jsem začala cvičit tvarovat postavu ze začátku ok ale zase jsem začala nabírat.Jenom jsem posilovala problématické partie,tak jsem k tomu minulý týden přidala 20 min na eliptikalu a 20min posilováni.3x-4x týdně.Ale někde jsem četla,že musí být určitá část aerobního a určítá část neaerobního cvičení,jinak místo hubnutí se tloustne a to nechci.Tak se chci zeptat zda můj plán cvičení a diety je v pořádku,nebo ho mám změnit.Chci zhubnout 3-5kg ale nedaří se mi to.dík za odpověď.Míša
Miša
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, Míšo. Pro hubnutí je vhodné cvičit obden (jeden den je dobré organizmu nechat na regeneraci). Před posilováním se 5-10 minut zahřejte buď na páse, opticalu, rotopedu (nízká zátěž, vysoká rychlost), pak posilování a po posilování opět výše uvedé, a to alespoň 30 minut. Po cvičení doplňte pouze neslazené tekutiny a najezte se až po hodince. Nejlepší je bílkovinná potravina (libové maso, ryby, vejce, sýr) doplněná zeleninou. Dietu jsem bohužel neviděla, proto Vám k ní nic nemohu napsat.
redukční dieta
Dobrý den, od června držím dietu, na začátku jsem vážila 72 kg, nyní je moje váha 60 kg, měřím 175 cm, bohužel se mi už skoro tři týdny váha drží a nechce klesnout i přesto, že jsem stále na dietě, kdy jím do 3000 KJ za den, dodržuji pitný režim a cvičím, chtěla bych se zeptat jestli mám snížit svůj energetický příjem? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Martina
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, dle BMI (Indexu tělesné hmotnosti) je Vaše váha v tuto chvíli na hranici normální váhy a podváhy, s další redukcí hmotnosti bych proto byla velice opatrná. je naprosto normální, že po určité době váha stagnuje. Energetický příjem určitě nesnižujte, spíše bych Vám doporučila jeho pozvolné zvyšování. Při energetické hodnotě 3000 kJ (navíc pokud ještě cvičíte) nutíte organizmus pracovat na tzv. úsporný režim, který je velice často příčinou jojo efektu po ukončení diety. Navíc při této energetické hodnotě je Váš jídelníček 100% nevyvážený, tzn. že v něm chybí některé z důležitých látek. To může mít, z dlouhodobějšího pohledu, velice negativní vliv na Vaše zdravíDietu pod 5000 kJ je doporučováno dodržovat pouze pod stálým dohledem odborníka. Doporučila bych Vám tedy vyhledat nutričního terapeuta v některé výživové poradně a jídelníček s ním zkonzultovat. Poradit s nutriční terapeutkou se můžete také na bezplatné Informační lince zdravého životního stylu 800 175 324, která je v provozu každý všední den od 9 do 17 hodin.
redukční dieta
Dobrý den, prosím o radu-informaci. Přítel má při výšce 178 cm 108 kg. Celý život dělal kulturistiku ale po úraze nemůže dělat aerobní sporty, jen posiluje a asi ne moc vhodně, svaly má, ale veliké břicho,kde má patrně všechna ta kila :-) navíc myslím že špatně jí. Teroii máme dokonale zvládnutou - jednu věc mu ale nemohu vymluvit: Ráno chodí deně do posilovny (posilování + kardio) a pak jde ale na snídani - vajíčka...buď jako hemenex, nebo míchaná.... Domnívám se, že ač s tmavým pečivem, přijde to jeho cvičení vniveč... myslím si to správně? Stačí velmi stručná odpověď, děkuji předem za Váš čas. :-) Hezký den. K.
Karolína
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, váha Vašeho přítele může být způsobená větším podílem svalové hmoty (která je cca 7x těžší než tuk). Pro hubnutí navíc není vhodná kulturistika, je třeba ji kombinovat s nějakou earobní zátěží (protože pouze při ní je organizmus schopen spalovat tuky). Doporučuji tedy najít ve sportovním centru najít nějakou aerobní aktivitu, kterou by Váš přítel, vzhledem ke zdravotnímu stavu po úrazu, mohl provozovat, a posilování jím doplnil. Co se týká stravy, tak její složení, i po cvičení, se liší při kulturistice (která je zaměřená na nárůst svalové hmoty) a při cvičení zaměřeném na hubnutí. Pro hubnutí je po cvičení dobré hodinu nejíst (jen doplnit neslazené tekutiny) a poté si dát bílkovinnou potravinu (libové maso, ryba, sýr) s porcí zeleniny. Strava by ale měla být, jak už jsem zmínila, doplněním vhodné pohybové aktivity.
redukční dieta
Dobry den, chtela bych se zeptat, jak spravne vypocitam tepovou frekvenci pro spalovani tuku? Dekuji Zuza
Zuza
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, nejpresnější je měření na přístrojích, které vypočítávají optimální tepovou frekvenci (TF) individuálně. Nicméně je možné použít i jednodušší výpočet. Pro hubnutí je optimální dodržovat při cvičení TF, rovnající se 65-75 % maximální TF, přičemž maximální TF vypočítáte 220-věk.
dietní doporučení
Dobrý den, když zadávám jídlo třeba do e-kalkulačky, abych si vypočítala energetický příjem, nevím zda váha rýže (těstovin, zeleniny, atd.) má být před uvařením a nebo ji mám vážit až po uvaření. Děkuji za odpověď.
Lenka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, je jedno, jak si budete hodnoty sledovat. V E-kalkulačce na www.ekalkulacka.cz jsou hodnoty u Vámi zmiňovaných potravin uvedené v syrovém stavu. Najdete je tam ale i po úpravě, a to v kategorii "Hotová jídla". Pravdou je, že za vhodnější považuji uvádění hodnot v syrovém stavu - můžete zadat jednotlivé položky syrových potravin přesně tak, jak je do pokrmů používáte právě Vy. A můžeme říci, že nutriční za výsledné hodnoty pokrmu můžeme považovat součet hodnot vstupních surovin (samozřejmě za předpokladu, že sníme celou porci ze surovin připravenou).
redukční dieta
Dobry den, chtela bych vedet co je pravdy na tom ze je lepsi nejist po seste hodine vecerni? Mam kamaradku co tak krasne zhubla, nicmene ja si nemohu odeprit veceri. Snazim se jist v 5 vecer (2 h. pred prichodem do fitness) a potom neco maleho po cviceni. Vetsinou se jedna o bilkoviny a zeleninu. Je spravne jist pozde vecer po cviceni nebo mam vydrzet az do rana? Dekuji! Darja
DL
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, poslední jídlo by mělo být zhruba 4 hodiny před tím, než si jdeme lehnout. Večeři si odepírat nemusíte, zejména pokud chodíte cvičit. Váš postup je naprosto v pořádku. Jen, návštěvu ve fittnes zakončete nějakou aerobní aktivitou (při které se spalují tuky), např. jízdou na rotopedu při vyšší rychlosti a nízké zátěži, alespoň 20 minut. Po cvičení doplňte jen tekutiny a večeři, ve složení přesně jak uvádíte, si dejte zhruba hodinku po cvičení. Pokud máte hlad a dodržíte výše uvedený postup. nemusíte si večerní jídlo zakazovat a hladovět až do rána.
dietní doporučení
Dobrý den, má otázka směřuje na vhodný stravovací režim při inzulinové rezistenci. Je vhodné řídit se pouze glykemickým indexem, nebo je třeba zohlednit i tzv. inzulinový index potravin. Případně pokud mi můžete poradit jakým jiným způsobem než pohybovou aktivitou lze zvýšit inzulinovou senzitivitu. Děkuji
Renata
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
dobrý den, kromě výše uvedených faktorů má vliv na inzulinovou rezistenci také tělesná hmostnot (při snížení hmotnosti v případě obezity a nadváhy, se inzulinová senzitivita zvyšuje). Svou roli může sehrát také složení tuku ve Vašem jídelníčku. Velké množství tzv. špatných tuků může inzulinovou rezistenci zvyšovat. Jedná se zejména o tuky živočišného původu a tuky v některých sušenkách, zmrzlinách a jemném pečivu, který obsahuje velké množství škodlivých transmstných kyselin. Převahu tuků ve stravě (2/3) by měly mít tzv. dobré tuky s obsahem prospěšných nenasycených mastných kyselin, z nich některé jsou navíc esenciální, tedy takové, které musíme pravidelně dodávat stravou, protože si je náš organizmus neumí vytvořit sám. Dobré tuky najdeme zejeména v rostlinných olejích a výrobcích z nich vyrobených např. margarínech a dále v tucích ryb, ořeších a semínkách.
dietní doporučení
Dobrý den, je mi 17 let a mám 170 cm a 50 kg.Na svou výšku bych potřebovala přibrat alespon 5 kilo. Bohužel se mi to nedaří Už přes rok jsem na této váze.Jím pravidlně 5x denně a snažím se, aby moje strava obsahovala vše potřebné. Posiluji. Nežiji zase ve větším stresu. Napadlo mě, jestli je možne, že je to dědičné. Z matčiny strany jsou spíše štíhljší postavy. Ale ne tak závratně jako já. Dost mě to trápí. Prosím, poraďtě jak mohu přibrat. Děkuji
K.
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, doporučila bych Vám kontaktovat Poradenstké centrum výživa dětí, které se zabývá stravou od 3 do 18 let. Přes stravovací dotazník na www.vyzivadeti.cz si můžete nechat zhodnotit svůj stávající jídelníček a zkušené nutriční terapeutky Vám poradí jeho úpravu, a to i v případě, že potřebujete přibrat. Nutriční terapeutky poradenského centra můžete kontaktovat také telefonicky na bezplatné infolince 800 230 000.
dietní doporučení
Dobrý den, měřím 175 cm a vážím 55 kg, potřebovala bych trošku přibrat, co byste mi poradila? Mým hlavním problémem je nepravidelná pracovní doba a nepravidelný spánek, čímž pádem i nepravidelná strava.Sportuji Pclass 2x týdně a volejbal 1x týdně + cca 60 min intenzivní chůze 3-4x týdně (cesta do práce). K tomu sezonní sporty - kolo, plavání, inlajny, lyže... Stravuji se víceméně dle zásad zdravé výživy, jím poměrně často a vydatně, jen nejím moc mléčných výrobků ( hůře je trávím), bílkovinu nahrazuji sojovými výrobky. Pitný režim dodržuji dostatečně. Pokud vynechám pravidelný pohyb (nemoc, práce) a přiberu na váze, projeví se to pouze v partii břicha, kde se mi zvětší "pneumatika". Prosím o nějaký obecný náhled. Děkuji
Petra
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, z informací, které jste uvedla, může "problém" s Vaší váhou souviset s nedostatečným příjmem energie - tedy nepoměrem mezi příjem a výdejem. Zvýšená pohybová aktivita vyžaduje i větší příjem energie. I strava častá a vydatná nemusí stačit. Doporučila bych Vám kontaktovat bezplatnou Informační linku zdravého životního stylu 800 175 324, kde můžete s nutriční terapeutkou podrobněji Vaši situaci probrat a získat tak od ní konkrétnější doporučení. Pokud jste tak již neučinila, doporučila bych Vám vyzkoušet zařadit do jídelníčku zakysané mléčné výrobky, které jsou obvykle nejlépe snášeny, a to i v případech snížené tolerance mléka případně dalších mléčných výrobků.
redukční dieta
Dobrý den,nevím si již rady,dříve jsem byla velmi štíhlá,dokonce jsem i v lázních dostavála předkrmy.Před šesti lety po operaci jsem se tukově zaobalila na břiše jako hroch.A před měsíce jsem měla opět operaci žlučníku a stav břicha je o hodně horší-(jablko typ).JInak držím dietu,nesměla bych asi vůbec jíst,aby se to břicho nezvětšovalo..Co s tím .Moc děkuji.
chiara
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, nemáte žádné zdravotní obtíže, doporučuji zaměřit se zejména na zformování postavy v problematických partiích. Jak správně postavu formovat Vám poradí v každém lepším sportovním centru. Pokud jste jinak štíhlá, je to lepší cesta, než držet přísné diety. Snažte se ale o to, aby Vaše strava byla hodně pestrá a vyvážená, jezte pravidelně a tolik, aby se Vám nezvyšovala tělesná hmotnost.
redukční dieta
Dobrý den, začala jsem dodržovat dietu, kterou mi sestavila výživová poradkyně. Součástí této diety je místo večeře koktejl od firmy Sunkins. Samozřejmě jsem zařadila dost pohybu. Chtěla jsem se zeptat, zda máte zkušenosti s jmenovanou firmou sunkins nebo jsem naletěla na klasické prodejce? Předem děkuji za odpověď...
Petra
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, s uvedenou firmou, bohužel, zkušenosti nemám. Obecně ale můžeme říci, že výrobky tohoto typu bychom měli chápat jako doplnění pestrého a vyvážené jídelníčku, který by měl vycházet individuálně z našeho jídelníčku, denního režimu, pohybových aktivit a aktuálního zdravotního stavu. Zařazení koktejlů tedy nemusí být problematické, často nám jako "berlička" mohou pomoci. Bez úpravy životosprávy (jak píšete -úpravy stravování a dostatečné pohybové aktivity) ale, byť s koktejly, není úspěšné snížení váhy a její udržení možné.
redukční dieta
Měřím 164 a vážím asi 86 kg. Velmi ráda bych zhubla, ale opravdu nevím jak na to.Existuje někdo, kdo by mi uděla jídelníček "na míru"? Nemám čas počítat kalorie a stále se soutředit na sestavování jídla. Děkuji.
Pojkarová Jana
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
dobrý den, jídelníček na míru Vám udělají nutriční terapeuti buď v některé z výživových poraden, případně je můžete vyhledat v každé větší nemocnici. Redukcí hmotnosti se také zabývají různá obezitologická a endokrinologická centra, která si můžete vybrat dle místa bydliště. Vždy je lepší nechat si odborníkem doporučit stravu, která vychází z Vašich současných stravovacích zvyklostí, životního stylu a aktuálního zdravotního stavu. Na sestavení stravy je třeba se soustředit (zejména pokud odborníci zjistí, že jste nedělala vše úplně dobře), počítání kalorií není vždy nezbytně nutné.
dietní doporučení
Dobrý den, mám opačný problém, jak přibrat?? B12 nezabírají, pangamin také ne, jídlo jím tak 5x denně a opravdu ručička se nehne. Co druhý den 0,5 hodinka na rotopedu. Opravdu jsem zoufalá protože jsem kost a kůže. Ještě jsem přemýšlela, že si koupím Geiner proteinový doplněk stravy. Děkuji za tipy. 27,158,40kg
Lenka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, ideální by bylo, poradit se osobně v nutriční poradně, kde by Vám na základě Vašeho jídelníčku doporučili konkrétní úpravy. Pravidelná strava je naprosto v pořádku, zkuste lehce zvětšit porci jídla (zeleninu, maso, ovoce, přílohy), ale ne tak, abyste se přejídala. Pravidelný pohyb, třeba ve formě jízdy na rotopedu je prima, ale raději jezděte pomaleji a se zátěží (takový způsob podporuje růst svalové hmoty, rychlé otáčky bez zátěže jsou zase vhodné na hubnutí), případně se můžete ve sportovním centru poradit s trenéry o dalších vhodných pohybových aktivitách. Pokud by se Vám stravou nedařilo váhu zvýšit, je možné také zařadit do jídelníčku doplnění - např. tzv. nutridrinky, které je možné koupit v lékárně. Jeden drink obsahuje tolik energie a důležitých látek, jako polovina plnohodnotného jídla.
redukční dieta
Asi za 4 roky jsem přibrala 22 kg, mám sedavé zaněstnání, vím že nemám pohyb a naučila jse se jíst večer, což je také špatně, ale začala mi růst štítná žláza ( v krvi mi nic nenašli, ale podle ultrazvuku se šž. zvětšuje) může to mít i vliv na váhu. Onemocněním štítné žlázy trpí i moje maminka ababičkla, ale ani jedna není tlustá. Mám po ránu strašně velký hlad. Děkuji
Blanka
Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Dobrý den, problémy se štítnou žlázou mohou opravdu váhu ovlivňovat. Nicméně ne ve všech případech a zásadní roli sehrává životní styl, ke kterému patří i faktory Vámi uvedené, tedy sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu a stravování pozdě večer. Velký hlad po ránu může znamenat, mimo jiné, nesprávně sestavený jídelníček a také třeba právě Vámi uvedené večerní hodování.