Pondělí 19. října 2020, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 19. října 2020 Michaela

Finanční poradna Vratislava Svobody

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Ing Vratislav Svoboda, MBA

Chcete ušetřit peníze, samy investovat a vyzrát nad inflací? Zeptejte se ing. Vratislava Svobody, MBA. Investicím a finančnímu poradenství se věnuje od roku 1993. Studoval v Anglii, léta řídil firmu, která se starala o peníze jednotlivců i institucí. Nyní pracuje pro významnou privátní banku.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Investice do akciových fondů
Dobrý den,

před nějakou dobou jsem začal investovat do podílových fondů u společnosti Conseq. Teď po čase jsem lehce v plusu (pokud nepočítám vstupní poplatky), nicméně jsem prošel řadu konverzací a přečetl mnoho recenzi, právě na tuto společnost, kde se 99% respondentů vyjadřovalo k investování tímto způsobem a skrze tuto společnost velmi negativně. Téměř všichni hlásili po několika letech ztrátu klidně i 30% nebo nulový výnos. Chápu, že se převážně do recenzí a konverzací zapojují ti, kterým se nedaří, ale stejně mě překvapuje jak velké množství to vyloženě nedoporučuje. Má otázka tedy je zda se společností Conseq máte zkušenosti a zda se dá vůbec skrze investování do podílových fondů dá vydělat ( já osobně investuji do fondů, které jsou více než z 50% složené z akcii z amerického trhu). Nepředpokládám horentní výdělky, ale jsem snílek, když předpokládám 5% roční zisk?
Dominik
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Dominiku, nemyslím, že jste snílek. Sám dlouhodobě investuji do fondů pravidelně. Mám také několik stálých investic do fondů na americký a evropský trh a jsem spokojen. Pro dlouhodobé investování to dává smysl. Musíte si ale hlídat vstupní poplatky a trvat na tom aby byly co nejnižší

Pokud Vám Conseq nevyhovuje a máte pochybnosti, zvolte někoho jiného správce fondů a to nejlépe bez zbytečného zprostředkování - např.  Amundi, BNP Paribas, Franklin Templeton, Generalli apod.  I domácí banky mají zajímavé produkty ve svých investičních společnostech.


S pozdravem V.Svoboda.

Pravidelné investice do fondů
Vážený pane inženýre, jak se díváte na nabídku veškeré podílové listy v několika fondech banky prodat a poté je zainvestovat znovu do jiných či podobných fondů stejného finančního ústavu. S tím, že je slíbeno 80% snížení vstupního poplatku, nicméně zůstává zřejmě daň z příjmů. Příliš tomu nerozumím, je to výhodné? Investovaná částka je přes 1 mil. Kč. Děkuji.
Jaroslava Gerberová
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, to co popisujete mě velký smysl nedává. Na posouzení bych musel znát více detailů. Nicméně, nepouštějte se do něčeho, čemu nevěříte.


S pozdravem VS 

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den,

mám dotaz, zda je v ČR legální postup, kdy finanční poradce napočítá klientovi investici na 40let dopředu x pravidelné spoření 3000czk/měs a z této ceklové částky napočítá vstupní poplatek x% splatný ihned, resp. na začátku spoření?

V případě potřeby zrušení investice např. po 5ti letech klient nemá možnost dostat adekvátní část poplatku zpět? Respektive je nějaké možnost tuto praktiku napadnout?


Můj dobrý kamarád není v oblasti financí odborníkem a nechal se do této velmi nevýhodné a neflexibilní investice vmanipulovat. Fin. poradce mu "prodal" několik investičních fondů se stejným principem splacení vstupního poplatku dopředu (40let, 30 let, 2x 20let) celkovým pravidelným měsíčním vkladem 10tis czk, z celkového měsíčního příjmu klienta 18tis czk.

Pro mě je taková praktika daleko za morální hranicí. Existuje u ČNB či jinde možnost tuto situaci řešit?

Předem děkuji za radu.

Lukáš - otázka upravena poradcem
Lukas
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Lukáši,


tato praxe je poměrně běžná. Poradce nabídne klientovi slevu na poplatku (někdy i významnější)  ale za to si zinkasuje vstupní poplatek za celou dobu předpokládaného investování. Klient má vždy možnost se rozhodnout. Buď si nechávat srážet obvykle vyšší poplatek průběžně a nebo vše zaplatit naráz, ale v průměru méně.  Mělo by to být i smluvně ošetřeno. Lidé ale na to nedávají řádně pozor a myslím, že i poradci to nevysvětlují tak jak by mělo být vysvětleno.  V případě, kdy chce klient investici přerušit či zrušit, je nemile překvapen , že předplacený poplatek nezíská zpět a investice je tím znehodnocena.


Já  osobně to nepovažuji za dobrou praxi  a  přikláním se k průběžnému placení poplatku, přesně z důvodu o kterém píšete.

Jestli se s tím dá něco dělat ? Zkontrolujte , zda to máte ve smlouvě a zda Vám vše bylo řádně vysvětleno. Myslím ale, že šance získat poplatek zpět je malá.


S pozdravem


VS. 

Postoj k investování
Dobrý den,

jsem samoživitelka s 2 dětmi,43 let a prodejem nemovitosti jsme získali cca 1,3 mil. korun,
Co se spoření týče, mám založené jen penzijní pojištění na sebe. Zatím nemám v plánu koupit žádnou další nemovitost. Zvažovala jsem pro děti stavební spoření + ZFP realitní fondy. Můžete mi poradit, zda je tato investice vhodná, popř. do čeho investovat?
Popř. jaké jsou možnosti pro kratkodobé investice- cca 3 roky a dlouhodobější investice?
Děkuji.
Kristýna T.
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den paní Kristýno,


stavební spoření je asi v pořádku, realitní fondy jako součást portfolia asi také, ale postupujte obezřetně. Tak například  15% z celkového majetku. Není ale realitní fond jako fond. To je potřeba probrat s odborníkem. Dále potom  dluhopisový fond a akciový nebo smíšený fond a i když jsou nízké úroky, minimálně 25% bych nechal na spořícím účtu  nebo na termínovaném vkladu. Nesnažte se zbytečnou a rizikovou spekulací vydělat velkou částku ale spíše by Vám mělo jít o to, aby se Vám peníze zhodnocovaly tak o 2,5-4% ročně  a byly relativně bezpečně investované. Do více produktů. A hlídejte si vstupní poplatky, ať nejsou vysoké. To vše je jen obecný pohled. Nechte si ale detaily  poradit od Vašeho bankéře. Případně si posbírejte více odborných názorů.


S pozdravem


VS  

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den, mám založenou investici u ČSOB ve fondu bohatství. Chtěla bych si
navýšit investiční částku.Zajímá mne jakým způsobem se navýšená částka přepočte s výnosem fondu.
Mária Smrčková
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


pokud se Vám zobrazuje u Vaší původní investice výnos od počátku investování , bude se Vám nově zobrazovat vážený průměr protože nová částka bude zhodnocována kratší dobu. Tedy na výpisu se by se mělo  zobrazovat toto  průměrné zhodnocení.


S pozdravem


VS  


Ostatní
Dobrý den, nejsem si jista, zda otázku adresuji správně, ale zajímalo by mě, zda je příjem z prodeje bytu předmětem daně z příjmu? Jsem fyzická osoba, nepodnikám a platím jen daň z příjmu ze závislé činnosti (zaměstnavatel). Děkuji a přeji pěkný letní den.
Alena
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


ano může být, pokud došlo k prodeji dříve než 5 let od nabytí nemovitosti. Doporučuji se poradit s daňovým odborníkem  nebo i na finančním úřadu.


S pozdravem


VS.

Ostatní
Dobrý den, ztratila jsem práci vinou corona víru, mám stavební spoření lišku, a branný úvěr, je to nějak pojištěné, když člověk ztratí ne vlastní vinnou práci. Děkuji
Neruna
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


schopnost splácet úvěr lze pojistit ale musí to být dříve než nastane pojistná událost. . Musíte se spojit se stavební spořitelnou a bankou a projednat s nimi.


S pozdravem


VS 

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den pane Svobodá,

máj spoření Conseq Classii Invest cca 10 let s naspořenou částkou 219 000,- Teď mi finanční poradce poradil tuto smlouvu zrušit, peníze vybrat a založit novou, prý lépe zhodnocenou Conseq Horizont Invest vyvážený..že po 20 letech s měsíční částkou 2000 na tom budu lépe..co byste mi prosím poradil vy? Zrušit a založit novou nebo pokračovat v té původní? Děkuji za odpověď Eva
Eva
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Evo,


poradce by Vám měl vysvětlit a rozepsat, která varianta bude mít pro Vás vyšší dlouhodobý potenciál. A musíte to pochopit.  

Co ale poplatky? Ty které jste již zaplatila Vám nikdo nevrátí a zaplatíte znovu z celé částky , když ji investujete. Možná by bylo řešení si vedle stávajícího pravidelného investování otevřít ještě jedno, s jiným investičním profilem. Vždy se ale přesvědčte, že poradci jde o Vaše dobro a nikoliv jen o další a další poplatky Buďte v tomto velmi přísná. .


S pozdravem


VS 

Investice do akciových fondů
Dobrý den pane Svobodo, ptala jsem se na fondy Amundi a Trigea podfond kvůli dřívější splacení hypotéky. Myslela jsem to tak že investiční horizont bude delší jak 10-15 let a ne jen tři roky. Špatně jsme se pochopili. Mějte se hezky.
Ester
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, ano to mění situaci.

Potom minimálně ty pravidelné investice bych nerozporoval.

Mějte se pěkně.


S pozdravem.

 

Investice do akciových fondů
Dobrý den, zajímá mě Váš názor. Zhruba do dvou let si budeme brát hypotéku do 3milionů, náš finanční poradce nám poradil, abychom teď dávali měsíčně 2000Kc do Amundi top european players a 2000Kc do Amundi US pioneer fund. Plus jednorázově 250 000Kc do Trigea podfond. Díky tomuhle můžeme v budoucnu hypotéku splatit dříve. I po investování 250 000Kc nám zůstane rezerva ve výši 600 000Kc. Je to dobrý nápad? Děkuji za váš názor a čas.
Ester
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená Ester.


mě to nepřijde jako dobrá rada. Fondy o kterých píšete mají doporučený investiční horizont více jak tři roky. U akciových bych já to viděl na více jak 5 let. A to, že se dnes prodávají za dobré ceny by na tom nemělo nic měnit.

Zodpovězte si na otázku, co uděláte, před převzetím hypotéky, když vaše investice budou například mínus 15% ? A to se může  u akciových či realitních fondů stát. Buďte tedy opatrná a investujte pro Váš případ jen tam , kdy máte extrémně nízké riziko. Asi bych to viděl jen na  termínovaný vklad v bance. Bohužel sazby jsou mizivé.


S pozdravem


VS 

Investice do akcií
Domníváte se, že již ceny akcií dosáhly svého dna ?
Andrea
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


to nikdo není schopen říct. Je ale pravdou, že se spousta odborníků na finanční trhy se shoduje, že  je pravděpodobné,  že akcie dosáhly svého dna. Skoro dva týdny vykazuje například americký akciový trh růst.  Napomáhá tomu několik faktorů. Situace s pandemií se mírně zklidnila, objevují se pozitivní statistiky z řady zemí. Centrální banky v USA, Evropě ale i jinde přispěchaly na pomoc ekonomikám. Situace na světových trzích s ropu se uklidnila. Je toho tedy hodně pozitivního, co akcie zvedá. Samozřejmě  mnoho rizik stále přetrvává.


S pozdravem


VS  

Hypotéka
Dobrý den, prosím o radu, přes půl roku nám běží nečerpaný hypoteční úvěr, na tutu nemovitost má prodávající dědické řízení, makléřka dodala bance návrh na kupní smlovu budoucí a mi podepsali smlouvu. Jenže už to trvá strašně dlouho a podle všeho se to ani nestihne čerpat je to začarovaný kruh. Jde ukončit hypoteční úvěr bez sankce? Popř bychom měli vyhlídlou jinou nemovitost v té samé ceně, šla by hypotéka čerpat na jinou nemovitost? Jsme zoufalí děkuji a hezký den. Kateřina
Kateřina
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den paní Kateřino, zoufalství jistě není na místě.

Podle mých znalostí, lze čerpat hypotéku do dvou let. Pokud je potřeba tuto dobu prodloužit, je potřeba jednat s bankou a banky dnes mají zájem si bonitní klienty udržet a obvykle s prodloužením souhlasí. Převedení hypotéky na jinou nemovitost je komplikovaná záležitost  ale pokud požádáte stejnou banku o zrušení hypotéky s tím, že uzavřete novou, nemyslím, že by se měla banka chovat tak hloupě a odmítnout Vás.

Jednání s bankou je klíčem k vyřešení Vaší situace.


S pozdravem a přáním všeho dobrého
VS 

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den, je nyní vhodné založit si investiční spoření Horizont Invest Conseq, když je celková situace nejistá?Děkuji za odpověď
Lucie
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


začít pravidelně investovat dává smysl v každé době. Samozřejmě je to lepší pokud jsou ceny nízko a to je dnešní doba.

Zda si máte zvolit uvedený produkt, to nevím. Neznám Vaši finanční kondici, vztah k riziku a spoust potřebných informací.

Měl byste také produktu dobře rozumět.  


S pozdravem


VS

Postoj k investování
Dobrý den pane Svoboda.
Již hodně dlouho uvažuji kam investovat peníze. Rád bych investoval cca 7 mio kč. Už jsem měl schůzku z pár poradci. Každý ale nabízí hlavně produkty jeho banky.
Kdybych chtěl těch 7 mio kč investovat sám, tak co by jste mi doporučil. Kam je investovat, do jakých akcií, nebo fondů?
Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den pane Svoboda.
Radek
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den Radku,


stále nevím, co mám na Váš dotaz odpovědět ? To je stejné, jako byste se mě ptal  jaké auto si máte koupit.

Nevím, zda-li tyto peníze, o kterých mluvíte jsou peníze na dlouhodobé investice. Na jak dlouho ? Kolik je Vám let ? Máte nějaké závazky? Jaké jsou Vaše zkušenosti s investováním. Jaký vztah máte k riziku ?   - atd. atd.S pozdravem


VS.

Ostatní
Dobrý den,
chtěl bych se Vás zeptat na více věcí najednou:
1) Do jakých aktiv byste uložil, či rozložil, v dnešní turbulentní době své peníze? Jsou to akcie, které se velmi budou odvíjet od stavu ekonomik jednotlivých zemí? Jsou to státní dluhopisy, které jsou na tom dost podobně?
2) Je lepší mít hotovost uloženou v bance, nebo mít k dispozici část peněz tzv. "pod polštářem" pro případ těžké krize a zmrazení výběrů z bankomatů či platebních karet (jako se stalo např. na Kypru)? Jaké procento peněz by to mělo být?
3) Je lepší mít hotovost rozdělenou na vícero bankovních účtech pro případ krachu banky? Jak velká pravděpodobnost krachu banky zde panuje?
4) Držel byste hotovost v některých cizích měnách? Pokud ano, ve kterých? Které jsou momentálně nejstabilnější, pokud vynecháme USD a EUR, kterým osobně v době krize nevěřím?
5) Jaký je Váš oblíbený sport? :)

Děkuji za odpovědi a mějte hezký den. - otázka upravena poradcem
Vojtěch P.
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Vojtěchu,


je pravda, že  vše souvisí se vším .Myslím, ale že akcie privátních společností jsou závislé na modeu podnikání, na zikovosti, kvalitě manahementu atd.atd. atd. atd. Vazba na domácí č zahraniční ekomiku zde jistě je ale nemusí to mnutně být tím hlavním driverem.


Vše o čem píšete dává z pohledu diverzifikace nějaký smysl - akcie, dluhopisy, rezervní hotovost. S těmi měnami nevím, zda-li  zde mohu něco doporučovat. Je to poměrně tenký led. Dokážu si ale představit k americkým, českým či evropským akciím přidat akcie dobrých společností ze Švýcarska, Kanady a Japonska.   


Situace, ke které došlo před lety na Kypru  se ani vzdáleně nepodobá té naší dnes. je to zcela jiný příběh.  

Opravdu si nemyslím, že by stát měl přistoupit k zabavení části hotovosti Nedává to žádný smysl. Po trhu se šíří tyto fámy ale je to naprostý nesmysl a šíření poplašných zpráv.


S pozdravem

V.S.  


Ostatní
Dobré odpoledne,
očekáváte, že se současná situace dotkne výplat divident českých titulů, které probíhají zhruba od května do srpna? Mám na mysli např. ČEZ, KB, Moneta, O2 nebo Philip Morris.
S pozdravem
JV
Honza
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Honzo,


pokud národní regulátoři (centrální banky) působí na banky, aby omezily výplaty dividend, tak tak mohou činit v zájmu zvýšení stability finančního systému. Proč by ale měl někdo bránit výplatě podílu na zisku nefinančním institucím. Například ČEZu ? Zvláště poté, co se stát velmi zadluží a bude potřebovat  každou miliardu.  Proč by mělo být bráněno  vyplatit dividendy telekomunikační společnosti ?


S pozdravem


VS

Zlato a drahé kovy
Dobrý den, manžel dlouhodobě investuje část svých příjmů do fyzického zlata. V nynější době ale chtěl část zlata prodat a díky karanténním opatřením to není možné. Posílat zlato poštou se nám nechce. Rovněž jsme zaznamenali, že ani nákup zlata není kvůli přerušení distribuce a mnohde i těžby možný. Není v tomto případě bankéři kritizovaný Bitcoin skutečně funkčnější a likvidnější než zlato, zejména v době mimořádných událostí? Prý se dá koupit pohodlně jen pomocí mobilního telefonu a celá transakce proběhne v řádu minut až hodin. Na wikipedii jsem narazila, že centrální bankéř Michl doporučuje bitcoin jako součást portfolia kvůli jeho diverzifikaci. Co kdyby polovina světové populace chtěla alespoň část početně omezených bitcoinů? Nevystřelila by cena dramaticky nahoru? Vždyť tržní kapitalizace bitcoinu je pouhých 120 miliard dolarů a jejich množství je prý omezeno na pouhých 21 milionů. Na Zemi je 7.5 miliard lidí. Děkuji za názor
Světlana
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Světlano,

kvalitní investice není jen o likviditě. Ta je jen jedním parametrem.

Dokážu si představit, že většina světové populace má něco ze zlata. Šperky, mince, zlomky, ETF atd. Bez ohledu na vzdělání či  původ. Ale ve vší úctě si nedokážu zatím představit, proč bychom měli vlastnit kryptoměny. 


S pozdravem


VS

Ostatní investice
Dobrý den, chtěl bych našetřené peníze investovat do fotovoltaické elektrárny s využití státní dotace. Je to v současné době rozumné, myslím tím zbavit se volných peněz. Děkuji
zdenek vajda
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

nevím, zda-li je to moudré tímto způsobem investovat veškeré investice. Zkuste například asociaci fotovoltaických elektráren či jiný zdroj informací.


S pozdravem


VS

Investice do akciových fondů
Dobry den, mam 2/3 uspor u CSOB ve forme ruznych podilovych, investicnich fondu /vetsina spise konzervativni portfolia a vedeno v CZK/, samozrejme to klesa stoupa, ale mam obavy, aby nedoslo k nejake mimoradne situaci. Mam udrzet nervy na uzde nebo radsi se ztratou prodat a penize dat na sporak? CVim ze je to otazka za milion, ale zajimal by mne Vas nazor. Velice Vam dekuji a preji pevne zdravi . Petra
Petra Ticha
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den paní Petro,


už jsem o tom mnohokrát psal. Po každé krizi vždy nastalo období růstu. Alespoň posledních 100 let.

Já bych zachoval klid.


S přáním všeho nejlepšího.


V.Svoboda

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den,

mám nějaké volné prostředky asi 50 tisíc a chtěl bych je investovat teď během krize. Přitom každý měsíc investuji pravidelně kolem 4 tisíc. Jak by jste tyto prostředky investoval, rozložil byste je v čase např. každý měsíc poslat 10 tisíc nad rámec pravidelných investic, nebo najednou a nebo navýšit pravidelný investice například o 4 tisíce?

Děkuji za odpověď.
Radek
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, protože nevíme, zda dojde k dalším poklesům a kdy, tak bych raději v maximální míře využil principu pravidelného investování.  Částku bych minimálně rozdělil na více tranší.S pozdravem


VS

Pravidelné investice do fondů
Moc Vás zdravím a cením si Vašich rad. Prosím jaký je Váš názor na automatické robotické investování. Např.Indigo od Patrie atd.Děkuji.
Jarek
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


Indigo využívá  principu pravidelného investování. Tento způsob je vhodný pro menší investory. Lze  investovat  jen stokoruny a je i vysoce efektivní.

Jedná o spojení moderních technologií a pravidelného investování.

Mě se to zdá jako dobrá cesta.


S pozdravem


VS

Ostatní
Dobry den, za mesic a pul se odehraje jiz treti bitcoinove puleni. Myslite, ze snizeni produkce bitcoinu o 50% povede ke zvyseni ceny bitcoinu podobne jako se to stalo uz dvakrat v minulosti? Priblizna cisla - Pred prvnim pulenim z 10 dolaru na 200 usd, pred druhym z 170 dolaru na 19700 dolaru, pred tretim pulenim 6100 dolaru. Muzeme podle vas videt bitcoin za 400 000 dolaru? Teoreticky. Dekuji
Karel
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


vím, že tyto statistiky exxistují ale zda se opět naplní nevím. Hlavně proto, že se nacházíme , myslím tím celý finanční svět, v docela hodně nestandardní situaci. Opravdu nevím.

Jen nabádám k opatrnosti.


S pozdravem


VS

Ostatní
Dobrý den, vícekrát jsem četla, že bychom neměli nechávat peníze na účtu z důvodu tisknutí peněz centrálními bankami všude na světě, což zapříčiní s velkou pravděpodobností vysokou inflaci. USA ubažují o vytisknutí 6 trilionů USD v následujícíh měsících, což je 30% jejich HDP. Vložila jsem v tomto měsíci peníze do Bitcoinu, a cca 20% bych ráda investovala i do jiných kryptoměn, ale nemám takový přehled o ostatních kryptoměnách, orientujete se i v tomto odvětví?
Jana
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Milá paní Jano,


podle mého by měl člověk investovat do kryptoměn jen tu část peněz, o které když přijde,  nemrkne ani jedním okem, natož pak oběma. Já to považuji za vysoce rizikovou investici.  Proto kryptoměny  do detailu ne sleduji.


S pozdravem


VS

Ostatní investice
Dobrý den,

moje otázka je malinko nestandardní.
O investice do akcií se zajímám již několik let. Mám načtené knížky (Inteligent investor, Beating the Street, One Up on Wall Street). Osobně zainvestováno do akciových titulů.

Rád bych se, ale do tohoto světa přiblížil i profesně.
Jaká je podle Vás nejlepší cesta a má podle Vás člověk reálnou šanci i když nemá vzdělání v příslušném oboru?

Předem děkuji za odpověď a přeji hodně úspěchů.
Petr H.
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Petře, srdečně Vás zdravím.

Ty knihy o kterých píšete jsou vážně dobré!

Asi byste se mohl stát  poradcem (zprostředkovatelem) - vázaným zástupcem. Musel byste ale udělat povinnou zkoušku MIFID, kterou nám všem předepsala ČNB. 

Abyste  měl vystudovanou ekonomickou vysokou školu , myslím, že není nutné. Ta zkouška je ale nezbytností. Více si zjistěte na internetu.


Se  srdečným pozdravem


VS 

Investiční fondy
Dobrý den.
Chci se zeptat,jaký máte názor na fondy Conseq.
Děkuji.
Midloch
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


správně byste měl napsat o jaké fondy se jedná.

Obecně bych řekl,že  Conseq je dobrá zkušená firma ve svém oboru s mnohaletou tradicí.

S pozdravem

VS

Investice do akciových fondů
Dobrý den,

Zvažuji, ze začnu investovat do nějakého fondu, který se věnuje vodní infrastruktuře. Myslíte, ze to je v tuto chvíli dobrý nápad? Prosím o vysvětlení proč ano nebo proč ne.

Je nyní dobře, když je fond měnové zajištěný do české koruny?
Harry
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


není to špatný nápad pokud se bude jednat o fond s diverzifikovaným portfoliem renormovaného správce, ideálně s delší historií.S pozdravem


VS


Ostatní
Dobrý den, myslíte si, že hrozí měnová reforma (CZK, EUR)? Pokud ano, jakou byste tomu připisoval pravděpodobnost.
Děkuji
S pozdravem
T.
Tomáš
Ing Vratislav Svoboda, MBA

.Dobrý den,


nevím co přesně myslíte měnovou reformu. Jestli, něco podobného, co se zde odehrálo v padesátých letech za prezidenta Zápotockého, kdy se lidem znehodnotila hotovost a vklady , tak  jsem přesvědčen, že to nehrozí.


S pozdravem


VS 

Investice do akcií
Dobry den,
Jake akciove tituly v USA jsou podle Vas momentalne nejatraktivnejsi a vyplati we sledovat?
Dekuji
Vojta
Vojta
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Vojto,


to asi na těchto stránkách  není možné. Sleduji  jen některé tituly ale to vůbec neznamená, že jsou nejlepší. Sleduji také  2 indexy- S&P 500, který je hlavním indexem USA a obsahuje 500 nejvýznamnějších severoamerických firem. Tento index je rozdělen do 11  odvětvových sektorů. Druhým indexem je Russel 2000, který obsahuje 2000 tzv.menších  společnosti z USA. Ovšem podle amerických měřítek, tzn.že se stále jedná o docela  velké firmy. Pro nákup amerických akcií můžete zvolit i některý  podílový fond a nebo ETF.

Nejstarším indexem na americké akcie je index Dow Jones Industrial, který obsahuje 30 tzv. nejvýznamnějších společností z USA..  Je to dost zúžený výběr, ale minimálně tam najdete několik pozoruhodných firem s výbornými produkty a výsledky.


S přáním dobré volby a pevného zdraví


VS 

 

Investice do akcií
Dobrý den,

vidím jako dobrou investiční příležitost momentáně nízké ceny akcií na pražské burze. Které z titulů by se vám osobně nyní zamlouvaly ?
Tomáš
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den Tomáši,


pokud se mě ptáte jestli jsem si v posledních dnech koupil nějaké akcie Pražské burze, tak ano. Dokupoval jsem ČEZ, banky a AVAST.

Prosím ale neberte to jako doporučení. Každý máme jinou situaci, jiné zkušenosti a jiný vztah k riziku.

Vždy  je potřeba to pečlivě zvážit.


S pozdravem


VS

Investice do akcií
Uvažuji o podílovém fondu České spořitelny, jednorázově 50 000 + 5000 Kč/měsíčně, je podle Vás na to nyní vhodná doba? Nebo raději počkat až se vše přežene? Děkuji
Milan
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den  Milane,


neznám Vaše osobní finanční podmínky a řadu dalších infomací abych Vám mohl takto poradit. Myslím že bych ani neměl.

Nevím ani jaké máte zkušenosti s investováním.  

Obecně bych ale  poradil, že spíše je lepší  začít investovat pravidelně než velkou částkou.


S pozdrravem VS

Ostatní
Dobrý den.
Své investice mám rozložené do třech oblastí:
- umělecká díla
- zlato a stříbro
- vltavíny
Jak v tuto chvíli pohlížíte na vývoj? Ponechat, prodat?

Děkuji
Marek
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den Marku,


zato je již docela vysoko, ale může pořád stoupat s tím jak bude krize kulminovat. Stříbro se mi zdá dlouhodobě podhodnocené .

Ke kvalitní  umělecké sbírce Vám blahopřeji ale bude tam menší likvidita a proto si nejsem jist, jaké ceny můžete dosáhnout při prodeji. Prodávat kvalitní díla pod tlakem není dobré.  Tady bych se neunáhlil.

A vltavíny ? Jsou to krásné věci ale jako investicím, jim nerozumím. Opět asi bude problém s likviditou. Asi bude málo kupců. Opravdu zde nemám ani představu.


Přeji Vám vše dobré.


S pozdravem


VS 

Dolarové investice
Dobrý den, chci se zeptat ohledně investování do zlata? Je možné predpokládat nárust ceny zlata vzhledem k tzv. kvantitative easing nebo znižování úrokových sazeb centrálných bank?
john
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

ano může to tak být. Navíc v kombinací s krizí, kdy se lidé uchylují ke zlatu , tak další  růst zlata se může odehrát.  Nezapomeňte, že ale zlato je již na dost vysokých hodnotách.


S pozdravem

VS

 


Pravidelné investice do fondů
Dobrý den, mám pravidelné spoření u Consequ. Vlivem pandemie jsem ztratil cca 20% hodnoty. V současné situaci je lepší zbytek akcii prodat) aby ztráta nebyla větší) nebo počkat až se akcie vrátí do původní hodnoty, jestli se vrátí?? Děkuji
Milan
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den Milane,


otázka, kterou kladete , je jedna z nejčastějších , na kterou se  lidé dnes ptají.


Akciové trhy jsou dnes pod velkým tlakem. Stejně tak dluhopisy i komodity. To, že se  virus bude šířit se vědělo ale nikdo tomu nepřikládal příliš velkou váhu a všichni si mysleli, že se "to nějak vyřeší" a že je to spíše čínská záležitost.  Když se ukázalo, že to může být vážné, propukl a na finančních trzích blázinec a panika. Prvně začali prodávat Ti nejchytřejší s tím, že když budou první, tak na tom vydělají. Přidávali se další a další a také  tzv.algoritmické systémy řízeny chytrými programy a ty  po úvodních poklesech začaly sypat akcie ven ze svých portfolií. Ceny se řítili dolů. Když si toho všimla media a běžní investoři vypukla panika. Trhy spadly  o desítky procent a i když minulý týdne přišly centrální banky s masivní podporou likvidity a trhy zaznamenaly slušný týdenní nárůst ,  stále jsou ve ztrátě oproti začátku roku o 20-30%, rozvíjející trhy o více jak 30%.. (pozn. nezmiňuji zde problém s ropou, který situaci ještě hodně zhoršil). Méně zkušení investoři jsou stále vyděšení a mnozí prodávají se slovy, že "navždy končí" a odnesou si velkou ztrátu.


Pokud skončíte nyní se se ztrátou 20%, tak si spočítejte , jak dlouho bude trvat dohonit ztrátu na bankovním vkladu. Nespíš několik let. Není vyjímkou, že se často stane, že po určitém období se takový investor "probudí" a zjistí , že nejspíš udělal chybu a chce to nějak rychle vylepšit a podlehne  nesolidnímu poradci, nebo kamarádovi  a koupí investiční tulipány či bitcoiny přijde i většinu zbylých peněz.  

Pokud se podíváte na minulé statistiky, tak po každé krizi nastává oživení a trhy opět rostly. Někdy to trvalo krátce a někdy dlouhé měsíce i výjimečně i roky. Ale rostly. Vždy to tak bylo. Není důvod si myslet, že se svět změní natolik, že všechno  bude jinak. Lidé mají obrovskou vůli a sílu měnit špatné věci. Teď se nám děje něco s čím nemáme zkušenost ale nakonec to zvládneme.


Pokud investujete pravidelně a Vaše osobní finanční situace Vám v tom nebrání, tak pokračujte. Při poklesu cen aktiv, za stálou částku kupujete více levného  majetku a v případě růstu  bude akcelerace rychlejší. Pokud si nemůžete pomoci a nemůžete spát, tak investujte méně,  vytvářejte si rezervu. Přestat a prodat je poslední volba.


Přejí Vám i nám všem hodně sil a zdraví.


S pozdravem


VS  


Pokud investujete pravidelně a umožnuje to Vaše situca 


Investice do akcií
Dobrý den, investuji do dynamických podílových fondů u 2 společností. Od listopadu jsem pozastavil platby z důvodu vysoké ceny akcií. Nyní jsem poslal jednorázové platby z důvodu nízké ceny akcií v porovnání s historií vývoje. Předpokládám, že bude nyní správné čekat na další propady akcií a posílat jednorázově větší objemy peněz. Horizont investování předpokládám 10 a více a 15 a více roků. Děkuji
Martin Stehlík
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


uvažujete správně. Jen bych platby přece jen rozdělil a investoval v několika cyklech. Nikdo asi nedokáže trefit spolehlivě dno akciového trhu..


 S pozdravem


VS

Investice do akciových fondů
Dobrý den, investovali jsme prostř. finančního poradce do fondů Amundi, Top Stocks, Pioneer a dalších. Za poslední týdny máme ztrátu cca 20 % (počítáno z investované částky vč. dosavadního zisku). V jakém časovém horizontu se dá předpokládat návrat do původních hodnot? Považujete tyto fondy za kvalitní? Může se stát, že hodnota bude stále klesat?
Lze nyní pořídit státní dluhopisy? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem HN
Hana Novotná
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, jedná se o zavedené a dobré fondy.

Propad odpovídá  současné situaci a je možné, že jsme blízko dna , nicméně ztráta se může ještě zvětšit. Trhy jsou zasaženy nesmírnou panikou. Zklidnění může nějakou dobu trvat a je těžké přesně odhadnout, kdy se akcie vrátí na svoje hodnoty z ledna t.r. Růstový trend by měl ale nastat.


S pozdravem


VS

Ostatní
Dobry den, je rozumne, za soucasne situace, umorit hypoteku na byt v radu jednotek milionu i pres to, ze to znamena vetsinu uspor nebo je lepsi hypoteku splacet dale a radeji investovat do, v soucastnosti, pomerne levnych akcii? Dekuji, V.
Vaclav
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


krize může nějakou dobu trvat a  snížit dluh, alespoň částečně není špatný nápad. Nechal bych si i nějakou hotovost jako rezervu. Akcie jsou levné, ale vidíte, že mohou být ještě levnější. Nejsem proti těmto investicím ale musíte to dobře zvážit a případně se s někým poradit. Případně zvolit dobrý akciový fond.


S pozdravem


VS

Ostatní
Dobrý den

chtěl jsem se zeptat, co si myslíte například o P2P platformách, které investují do faktoringu,jako jsou roger.cz nebo www.proplat.to , jsou zde docela vysoké úroky, ale je to bezpečné ?

Novák
Jiří Novák
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den.

Přiznám se, že tyto platformy příliš nevyhledávám. Měl byste  rozumět riziku, které podstupujete a za jakých podmínek se dostanete k Vašim penzům.

Když půjčuji peníze, chci to mít více pod kontrolou. Pokud kupuji dluhopis, tak musím rozumět emitentovi, musí být emise dostatečně velká a obchodovaná na burze.


S pozdravem


VS 

Investiční fondy
Dobrý den. Prosím o radu: Mám celkem krátce Generali fond balancovaný konzervativní u Monety bank, kde mám nyní ztrátu 51.000 z 500.000.- Mám to zrušit nebo počkat... Měla jsem to myšleno jako uložení peněz max na 2-3 roky a pak na zakoupení bytu. Děkuji moc za názor.
ivona
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


jedná se o standardní balancovaný fond a ztráta , o které píšete, odpovídá současnému vývoji. Dá se očekávat, že až krize  odezní, fond zřejmě opět začne vynášet.  Může to ale nějakou dobu trvat.


S pozdravem


VS

Dluhopisy
Dobry den, mam velkou cast investic v protiinflacnich statnich dluhopisech se zhodnocenim 0,5+inflace, u kterych lze jednou rocne pozadat o castecne predcasne splaceni. Ponechal byste prostredky v techto dluhopisech a prikoupil pripadne dalsi? Pokud cesky stat nezbankrotuje, melo by se jednat o bezrizikovou investici. Dekuji za Vas nazor
Petr
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


myslím, že určitě náš stát nezkrachuje. Co se týká dluhopisů,  jedná se o dluhopisy s velmi nízkým rizikem.

Pro velmi konzervativního investora je to dobrá volba.


S pozdravem  


VS

Dluhopisy
Dobrý deň, mám investíciu cca 50 tisíc EUR do hypotekárnych záložných listov Slovenskej sporiteľne, ktorej matka je rakúska Erste Bank. Aký je prosím Váš názor na bezpečnosť takejto investície v súčasnej dobe? Ďakujem za Váš čas, Jozef.
Jozef
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


srdečně Vás zdravím. Hypotéční dluhopisy jsou málo rizikové investice  a nebál bych se je držet dál.

Záleží, jako vždy na emitentovi, ale v případě Slov. spořitelny bych se neobával.


S pozdravem

VS

Postoj k investování
Dobrý den,

mám dva miliony účtě, co byste s nimi udělal Vy?
Lubomír
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


 kdybych měl  tyto prostředky volné nyní tak bych:

a) nechal polovinu v hotovosti např. na spořícím účtu jako pohotovostní rezervu pro případný další pokles,

b) čtvrtinu bych dal do akcií (ČR,USA,Evropa),  po částech.

c) čtvrtinu bych investoval do dobrého dluhopisového fondu či dluhopisů. I zde totiž zaúřadovala obrovská  panika a lidé prodávají ve strachu a srazili ceny dluhopisů, což vytváří příležitosti.


S pozdravem


VS

Ostatní investice
Dobrý den,
sedím na pár milionech a obávám se že mi je inflace postupně znehodnotí. Také pár milionů mám v průběhu následujících 18 měsíců obdržet jako splátku z prodeje firmy. Myslíte si že je lepší se pokusit o nákup orné půdy když bude potřeba více hotovosti nebo raději se zaměřit na další ještě snad výraznější pokles akcií v Evropě či počkat na pokles nemovitostí?Děkuji.
David
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, možnosti o kterých píšete, dávají smysl.

Nejen akcie v Evropě významně poklesly, podíval bych se i na USA a i u nás je pár zajímavých titulů.

U nemovitosti můžeme vidět pokles a nebo jen stagnaci cen.

To asi ještě uvidíme.


S pozdravem


VS

 

Ostatní
Dobrý den ,

je dobré důvěřovat bankám a nechávát peníze na účtě nebo je lepší tyto peníze z banky vybrat a mít je v hotovosti pro případná omezení jako omezený denní výběr ( limit ) který může nastavit ČNB. Děkuji za odpověď
Martin Klobouk .
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den pane Martine,


banky jsou plné peněz a stejně tak i ČNB. Moje poslední zkušenost s hotovostí je taková, že jsem si ji vybral z bankomatu před čtrnácti dny a pořád ji v peněžence mám, protože po mě všude chtějí platit kartou. Dokonce i malou částku na poště.

S pozdravem

VS


Ostatní
Já nemohu brát vážně člověka, který dělá gramatické chyby. Nicméně, jaký je Váš názor na to, že nastane hyperinflace?
Tomas Chlapek
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


všem se chci omluvit za občasnou chybu a překlep. Denně odpovídám na mnoho dotazů a to vedle svojí práce vždy, když mám volnou chvilku.  Omlouvám se zvláště  těm, kteří nikdy  žádnou chybu neudělali.


Nemyslím si, že nenastane  hyperinflace. Alespoň nikoliv v dohledné době.


Přeji všem pěkný den. S pozdravem VS 

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den, pravidelně investuji částky v jednotkách tisíc Kč do fondů Conseq a Piioneer (ti změnili jméno), myslíte že v současné době je lepší investici zastavit, nebo naopak tzv. "přitlačit". Děkuji Honza - otázka upravena poradcem
Janek
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, věřím v pravidelné investování do kvalitních fondů.

Pokud věříte, že nenastává konec světa (a já tomu věřím), tak bych v pravidelném investování pokračoval.


S pozdravem


VS

Ostatní
Dobrý den,
vyplatí se ponechat peníze v bitcoinu nadále ? nebo prodat bitcoin ?
Josef
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


považuji bitcoin za čistou spekulaci a nesdílím nadšení pro investice do něj. I když uznávám, že technologická užitečnost  blockchainů se v budoucnu může ukázat.  .

S pozdravem


VS 

Ostatní
Dobry den, mam pravidelne prijmy ze svycarska a radove usetrim nekolik tisic CHF mesicne. Jak s penezi v soucasne situaci nejlepe nalozit, aby neztratily v dobe krize na hodnote? Vyplati se nyni zacit investovat (Forex/zlato/BTC)? Dekuji
Frantisek Dobrota
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


forex mě přijde náročný  a vzhledem k tomu, že se při něm používá velká páka, tak i nebezpečný pro laika.

Bitcoin považuji za čistou spekulaci.

Ano akcie velmi zlevnili. Ty kvalitní mohou představovat  příležitost.


S pozdravem


VS

Nemovitosti
Dobrý den, je lepší nyní koupit nemovitost nebo je lepší vyčkat? Nemůže dojít ke ztrátě hodnoty peněz na bankovním účtě?
děkuji
JITKA
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, opravdu neznám Vaši situaci. Jestli narážíte na skutečnost, zda bude vysoká inflace, tak se nedomnívám. Zde poklesnou nemovitosti v důsledku krize. Některé mohou, některé budou stagnovat a jiné porostou.

Asi ale  bude více příležitostí.


S pozdravem


VS

Ostatní
Dobrý den,
všimla jsem si, že cena ropy je nyní hodně nízko. Mám teď nějakou volnou hotovost, stabilní příjem a investiční horizont 1-3 roky. Myslíte, že je dobrý nápad teď kupovat? Jakým způsobem to případně doporučujete udělat?
Děkuji za radu.
Dominika
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


ano cena ropy je opravu velmi nízko a určitou příližitost tato skutečnost může znamenat.

Nicméně investovat do ropného ETf nemusí znamenat  při růstu ceny nutně i zisk pro investora. To kvůli specifickému jevu, kterému se říká contango.

Proto případně raději zvažte fond na těžaře ropy , to by mi dávalo větší smysl.

Ale co je důležité, Váš investiční horizont mi nepřijde dostatečně  dlouhý pro tento typ investice. Buďte proto obezřetná.


S pozdravem


VS 

 

Ostatní investice
Dobrý den,

investice mám rozdělené rovným dílem do fondu Realita u společnosti Tesla a termínovaného vkladu u společnosti J&T. Zároveň splácím hypotéku, jejíž úrok je momentálně menší než výnosy z investic (alespoň ještě před měsícem)
Mám raději investice použít na jednorázové splacení části hypotéky, (mohu až 20%), nebo mám vše nechat tak, jak momentálně je?

Předem děkuji za ochotu. - otázka upravena poradcem
V.V.
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


fond kvalifikovaných investorů,  o kterém píšete neznám. Měl byste se zajímat o kvalitu aktiv ve fondu. To souvisí hodně s Vaší otázkou.


S pozdravem


VS