Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. ledna 2023 Zdislava

Finanční poradna Vratislava Svobody

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Ing Vratislav Svoboda, MBA

Hledáte-li radu v oblasti financí a investic, můžete se ptát ing. Vratislava Svobody, MBA, který se investicím a finančnímu poradenství věnuje od roku 1993. Nyní působí jako ředitel privátního bankovnictví J&T banky. Studoval v Anglii, léta řídil firmu, která se starala o peníze jednotlivců i institucí..

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Životní pojištění
Dobrý den přeji! Vzhledem k tomu, že je manžel živitel rodiny, má vysokou pojistku na smrt úrazem a ještě vyšší na případné (jen vážné) trvalé následky.V době, uzavření, byl zdráv. Po šesti letech se u manžela (60 let, VŠ) začínají projevovat první příznaky Alzheimerovy choroby, léčí se. Zajímá mne, zda musíme toto onemocnění nahlásit pojišťovně a zda by v budoucnu při úrazu mělo toto onemocnění vliv na výši pojistného plnění, případně pojistného.V pojišťovně se ptát nemohu. Za prvé jim nevěřím (užila jsem si své už u uzavírání pojistky, kdy tvrdili, že pojistku tak jak si to představuji nelze uzavřít. (Nakonec to samozřejmě šlo). Za druhé je na manželovu nemoc zatím nechci upozorňovat. Poradíte mi, prosím?
Šárka
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Šárko,

 

rozumím naléhavosti a vážnosti Vašeho dotazu. Odpově´d byste měla nalézt ve smlouvě a obchodních podmínkách. Doporučil bych obdobný dotaz položit jiné pojišťovně,a popř. pojišťovacímu makléři, kterému důvěřujete. S pozdravem VS

Ostatní
Dobrý den, prosím o informaci, zda má přistupitel k úvěru u ČMSS také stejná práva. Všude se píše jen že má stejné povinnosti. Platby na úvěr zasílám po celou dobu splácení (cca 10let) pouze já jako přistupitel a nyní potřebuji od ČMSS potvrzení pro jinou banku že byla platba v roce 2004 převedena z ČMSS na účet realitní kanceláře. ČMSS mi ale tvrdí že nemám právo na žádné doklady, protože jsem pouze přistupitel. V dalších 5 hovorech mi potvrdí že nárok mám a následně mi to opět vyloučí. Dle mého názoru ale není možné převzít pouze povinosti, v případě že definice říká že přistupitel k závazku je osoba, která se podpisem dohody o přistoupení k závazku stává dlužníkem vedle původního dlužníka, a za závazek a jeho úhradu odpovídá s dlužníkem společně a nerozdílně. Mám tedy na potvrzení nárok? Děkuji za odpověd - otázka upravena poradcem
Petra V.
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

zkuste prosím se  v této věci obrátit na právní poradnu.

 

S pozdravem  VS

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den,
chtěla by jsem investovat každý měsíc zatím menší částku.Bylo mi doporučeno několik podílových fondů.Jako velmi zajímavá investice se mi jeví ČS nemovitostní fond.
Mohu znát Váš názor?
Děkuji Lydie

- otázka upravena poradcem
Lydie
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

 

u realitních fondů může nasta za určitých podmínek  problem s jejich likviditou a nemusí Vám vyplatit peníze v okamžiku, kdy je potřebujete. To musíte vzít v úvahu. Já bych takový fond volil jako jeden z několika, do kterých bych investoval. Asi jen do něj bych pravidelně nespořil.

S pozdravem VS

Životní pojištění
Dobrý den, zajímalo by mě, zda se do zdravotního dotazníku k ŽP má uvést také těhotenská cukrovka a zda to bude znamenat, že bude cukrovka (třeba 2. typu) zahrnuta do výluk, nebo to nebude mít vliv. Nebo se tento druh cukrovky, který po porodu končí, nemusí vůbec uvádět? Pokud by se nenapsala, znamenalo by to, že v případě pozdějšího onemocnění cukrovkou 2. typu by pojišťovna neplnila? Děkuji za odpověď.
Markéta
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

 

přiznám se, že se jedná o hodně speciální dotaz. Zastávám názor, že při poskytování údajů pojišťovnám bychom měli poskytovat pravdivé a úplné informace. Zkuste si zavolat do jedné či dvou pojišťoven a zeptat se na jejich názor.

 

S pozdravem VS

Inflace
Dobrý den pane inženýre.
Na co by mě stačilo v roce 1989 100 tis Kč, na to budu v r. 2013 potřebovat cca 530 tis, alespoň tak mi to ukázala kalkulačka inflace. Dá se do budoucna předpokládat podobný vývoj? Vím, že nejste věštec, ale názor určitě máte. Děkuji. - otázka upravena poradcem
Kamila V
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Kamilo,

obecně se dá říci, že je to tak. Je to způsob, jak inflace zasahuje do našeho života. A je to přirozené. V některých komoditách je to lepší (např. elktronika, výpočetní technika či automobily) u jiných horších jako např. některé potraviny či energie.Lidem se ale také zvyšuje jejich příjem. Průměrná měsíční mzda za Vámi uváděné období vzrostla přibližně desetkrát. V současné době si užíváme období velmi nízké inflace ( 1-2,5%) a proto  nebezpečí, že se nám naše nákuní síla příliž znehodnotí není veliká. Je otázkou, jak se inflace bude projevovat
v budoucnosti.  Proto je dobré dbát na to aby náš majetek byl proti inflaci ošetřen. To děláme například tak, že kupujeme nemovistosti a pozemky, akcie či akciové fondy , umělecké předměty. Dluhopisy a vklady v bankách příliš proti inflaci nechrání.

S pozdravem VS 

Euro
Dobrý den, přestože je příjetí eura pro ČR v nedohlednu, dělám si trochu starosti, zda se to nestane z ničeho nic, stejně nenadále jako přišla globální ekon. krize a zda pak nedojde k finančním ztrátám. Mám uspořeno pár set tisíc a nerada bych, aby mi pak zbyla hromádka drobných. Četla jsem již mnoho názorů, že po přijetí eura zchudneme, stejně jako Řecko, Portugalsko, Malta...jak to vidíte? - otázka upravena poradcem
JanaC
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Jano,

 

nežijeme v bezpečném a jednoduchém světě a to že zažijeme nějakou další krizi je velmi pravděpodobné. Je to jako s počasím. Někdy svítí slunce, jindy přijde bouřka. Aby ekonomické a finanční bouře  nebyly devastující, lze udělat mnoho opatření.Diverzifikovat svůj majetek ( např.mezi reality, akcie, dluhopisy, umělecké předměty  apod. ), vylepšovat svoji firmu či si zvyšovat vlastní kvalifikaci. Udržovat si dobré zdraví. Chodit k volbám a nebýt lhostejný k těm stranám, kteréjsou mistry v utrácení a už málo dokážou nějaké hodnoty vygenerovat. Atd atd.

Myslím, že Řecko a Portugalsko nezničilo euro jako měna, ale spíše nezodpovědná politika. Maltu tak kriticky nevidím.

Dalo by se napsat více.  Přeji Vám optimismus a vše dobré.

 

S pozdravem  VS

 

Hypotéka
Dobrý denm mám dotaz. S přítelem za měsíc máme svatbu a čekáme miminko. Přítel nastoupil do nové práce kde má 3 měsíční skušební dobu a potom na dobu neurčitou. Já jsem zaměstnaná v bance na dobu určitou od 10.10.13 do příštího roku ale odcházím k 1.10.14 do jiné banky ale také na dobu určitou. Kde poté odejdu na mateřskou příští rok kolem května. Přítel vyděláva 23tis. čistého já momentálne 16tis. čistého poté jak nastoupím do nové páce tak čistého přes 20 tis.. Chceme si vzít hypotéku na 1,5 mil. na domeček. Ručily bychom kupovanou nemovitostí. Nejsme v registru dlužníku a platíme pouze necelé dva tisíce auto. Jde to nějak udělat aby nám hypotéku daly v nejbližší době? Děkuji - otázka upravena poradcem
Aneta
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená Aneto,

 

banka obyvkle nechce poskytnout hypotéku na 100% hodnoty nemovitosti. Požaduje vlastní prostředky. Někdy stačí 15% , mnohdy hypotéční banka požaduje více. Stejně tak bedlivě poszuje schopnost klienta splácet. Pracovní smlouvy na dobu určitou či přerušení pracovního procesu z důvodu například mateřské dovolené, může hrát roli při schvalování hypotéčnío úvěru. Vaše výhoda je, že jste mladí a můžete si vzít hypotéku na dlouhou dobu a tím s nížit pravidelné splátky a také, že útokové sazby jsou na historických minimech. Výhodou také je, že cena domu není vysoká. Musíte se začít radit s odborníkem na hypotéky, s hypoptéčním poradcem či bankovním pracovníkem a pokusit se najít nejvhodnější řešení. Když Vám někde někdo řekne, že něco nejde, zkuste to jinde a nevzávejte to.

 

S pozdravem VS

Investice do akcií
Dobrá den, je mi 21 let, chtěl bych měsíčně investovat 1000-2000 Kč. Jde mi o zajímavý výnos v kratší době a jsem ochoten i do jisté míry riskovat. Jaký druh investice si tedy vybrat?
Marek
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Marku, investujte dlouhodbě a pravidelně do akcií či akciových investic. Jste mladý a máte na to dost času. Něco si o tom ale  přečtěte. Také si přečtěte životopis Warrena Buffeta  "Sněhová koule".

Investice jsou vážná věc nedoporučuji k nim přistupovat jako k hazardu.

Omlouvám se za pozdní odpověď.

 

S pozdravem VS 

Dlouhodobé investice
Dobry den, mame 15 mesicni dceru a chteli bychom ji dlouhodobe sporit pravidelnymi mesicnimi prispevky. Muzete nam prosim doporucit nejaky produkt? Moc se v tom nevyzname? Napadlo me jen stavebni sporeni.
Dekuji. - otázka upravena poradcem
Lucie
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

 

dokud je inflace nízká, tak bych kombinoval stavební spoření a například nějaký  smíšený, popřípadě akciový fond.Zde se ale poraďte  s odborníkem.

 

S pozdravem VS 

Hypotéka
Dobrý den,chtěla bych prosím poradit ohledně společné stavby domu s přítelem.Jsme oba rozvedení já mám 20letou dceru a přítel 10letou a 15letou postiženou jeho děti žijí s maminkou mimo naši domáctnost.Já vlastním svůj rodinný domek.Momentálně zvažujeme stavbu většího rodinného domu,rodiče mi darovali stavební pozemek.Přítel nevlastní žádnou nemovitost.A já nevím jestli je lepší,abychom před uzavřením hypotéky byli manželé nebo jen partneři.Taky se bojím,abych nepřišla o svoji střechu nad hlavou a třeba i pozemek.Snad mi aspon něco málo poradíte.S pozdravem Johana.
Johana
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den paní Johano,

 

to je docela komplikovaná situace a zaleží na mnoha okolnostech, které z Vašeho emailu nejsou známy. Zkuste se poradit s nějkým hypotéčním poradcem a zajděte i do banky, která poskytuje hypotéku. Tím bych začal.

 

S pozdravem

 

VS  

 

Hypotéka
Dobrý den, čeká nás hypotéka na bydlení - chtěli bychom si manželem půjčit na nemovitost do třech milionů - půjčovali bychom si asi 85 procent. Chtěli jsme si s bankou domluvit možnost předčasného splacení (alespoň nějaké části), pokud by se nám v budoucnu naskytly nějaké finance (dědictví), což se stát může, ale také nemusí. Poradkyně nám doporučuje ČS, s čímž nemáme problém, ale rozmlouvá nám právě tu možnost předčasného hrazení - prý, pokud by se nám v budoucnu nějaké finance naskytly, je výhodnější je investovat do nějakého vkladu, nikoliv na umoření hypotéky - hypotéka se prý s podmínkami předčasného splacení stává méně výhodnou. Má pravdu? Protože je pro nás hypotéka závazek na celý život a neorientujeme se ve finančních otázkách dobře, chtěli bychom se rozhodnout správně. Prosím, poradíte nám? Děkuji!
Anna V.
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Anno,

hypotéka je také dluh a asi správně cítíte, že na dluhy  je potřeba si dávat pozor. Zdá se mi, že nejlepší je zvolit si střednědobou fiaxaci hypotéky (3 nebo 5 let) a vždy k termínu fixace část   nebo celou hypotéku splatit, pokud na to budete mít. Není potom potřeba si sjednávat hypotéku s možností předčasného splacení, ta může být méně výhodná, resp.dražší.

S pozdravem VS

 

Postoj k investování
Jak nejlepe investovat 1,5 mil. Kc.? Diky za nazor.
Alena
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den.

Není jasné, co znamená Vaše otázka.

S nejmenší námahou a náklady ? S nejvyšším výnosem bez ohledu na riziko ?

S nejmenším rizikem ?

 

S pozdravem V.S:

Životní pojištění
Dobrý den,
mám téměř 10 let sjednáno investiční ŽP. Po osmi letech existence investičního pojištění jsem ze zasílaných výpisů zjistil, že i přes pravidelné platby hodnota na účtu (celkový počet jednotek) téměř neroste, ba naopak klesá, tak jsem se rozhodl část celkového zůstatku přesunout na kapitálové ŽP, vedené u stejného fin. ústavu a na investiční ŽP nic neposílat. V loňském informačním dopisu o investičním ŽP jsem měl na účtu celkový počet jednotek o třetinu vyšší, než letos (loni řádově 12 tis., letos 8 tis.).
Chtěl jsem se zeptat, zda hodnota Investičního ŽP může klesnout pod nulu a banka ode mne může vyžadovat dodatečné finance za správu účtu, nebo naopak já mohu vyžadovat nějakou kompenzaci od banky, když nedokázala zhodnotit zbývajících 12 tis.? Děkuji za odpověď. Petr NOVÁK - otázka upravena poradcem
Petr NOVÁK
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený pane Nováku,

toto je docela komlikovaný dotaz.

Jestli chcte, napište do redakce a oni Vám dají na mě kontakt.

 

S pozdravem  VS

Ostatní
Dobrý den,

s manželem máme uzavřenu životní pojistku Allianz F1 s tím, že já jsem uvedena jako hlavní pojistník a manžel je první pojištěná osoba. V nejbližší době se chystám na mateřskou dovolenou, a manžel bude hlavním živitelem rodiny. Je nutné toto nějak ošetřit? Nebo mají v tomto případě oba pojistníci stejná práva?? Děkuji velice za odpověď a přeji pěkný den. - otázka upravena poradcem
Veronika
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Veroniko,

 

hodně záleží na pojistných podmínkách. Na první čtení se mi zdá, že by Vaše mateřská dovolená smlouvu neměla ovlivnit ale doporučuji se obrátit na pojišťovnu ařešit s ní. S pozdravem   VS

Ostatní
Dobrý den, letos mi končí životní pojištění.Jsem v důchodu a přemýšlím, zda by jsem si neměl udělat úrazové pojištění.Již jsem si nějaké informace zjišťoval, ale bohužel je hodně produktů a tak nevím, co by pro mě bylo výhodné.Můžete mi poradit, podle čeho si mám pojištění vybrat?
Děkuji - otázka upravena poradcem
Jirka
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den pane Jirko,

 

máte-li čas, vyberte si 2-3 pojišťovny nechte si dát nabídku a porovnejte je.

Nevím jestli sportujete, jestli jezdíte často do ciziny, či jaký je Váš zdravotní stav.

Nicméně, zde je pár rad:

1. Procento, tělesného poškození bych nevolil, příliš nízko - to pojistku prodražuje. Já obvykle používám 10%.Pokud si na chalupě useknete malíček, či si zlomíte nohu, tak to asi přežijete a nespasí vás pár tisíc  od pojišťovny. . Ale pokud Vás někdo nabourá tak, že skončíte na invalidním vozíku, tak zde hodně peněz člověk potřebuje.

2. Progresivní plnění trvalých následků se snažím maximalizovat. Je to opět o tom, kolik chcete platit.

3. Nenechte si vnutit životní pojištění, což někdy pojišťovny dělají - to o pět prodražuje pojistku .

4.Denní odškodné opět prodražuje pojistku a zvažte, zda se to vyplatí.

 

Když to shrnu, tak bych se pojistl opravdu jen proti velkým škodám na zdraví. To, že se to stane je málo pravděpodobné a proto by mohla být pojistka únosná. Nenchte si cenu zvýšit zbytečnostmi.

 

S pozdravem  VS 

Ostatní
Dobrý den,

Pokud je to možné, měl bych dotaz ohledně dovozu krmiv z německa. V ceníkách, které jsme dostali od výrobce jsou uvedeny ceny (předpokládám) včetně něm. DPH, je tam totiž uvedeno toto: VAT-n: DE251623940 dovozu. My jako dovozce musíme tedy zaplatit DPH 15% DPH. Německý velkoobchodní zákazník má k dispozici stejný ceník, ale včetně DPH. Nás oproti německým prodejcům nás to velice limituje. Je možné v tomto případě nějak toto DPH snížit nebo je možný jiný způsob platby (nějaký spec. účet, PayPal, 100% záloha předem atd.), aby jsme při dovozu ušetřili? Popřípadě vztahuje se na tento případ reverse charge nebo je možné ze strany výrobce zařídit si cenu bez jejich DPH?


díky za odpověď

s pozdravem Tomáš
- otázka upravena poradcem
Tomáš
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, omlouvám se ale toto není dotaz pro tuto poradnu.

S pozdravem VS

Investiční fondy
Dobrý den,
mohu investovat asi 2 000 měs.a chtěla bych 1 krátkodobý a1 dlouhodobý horizont. Fin.poradce mi doporučil Conseq Active Invest konzervativní strategii na 5 let a jako dlouhodobý Generaci X od AXA na min.15 let / bude sloužit jako příspěvek k penzi/ . Prosím myslíte, že je to takto výhodné, včetně délky a strategie, příp.poraďte lepší možnosti. Penzijko i stavební spoř. a spořící účet již mám. Děkuji - otázka upravena poradcem
Dana
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Dano,

 to že zvažujete dlouhodobě investovat je správné rozhodnutí. Nabízené produkty vaším poradcem  považuji za lepší průměr.

U Consequ mi vadí, že je produkt je zatížen docela vysokými  vnitřními poplatky, což je u fondu fondů obvyklé. Zeptejte se poradce, zda-li to není hlavní důvod, proč Vám jej nabízí.

U  Generace X mi potom vadí, že portfolio je složeno pouze z fondů jediného správce. Opět vzneste dotaz na poradce, zda Vám nabízí to, co je objektivně dobrá investice, či zda preferuje produkty s nejvyšší provizí.

Ale jak říkám, lepší průměr.

 

S pozdraem

 

VS

 

Ostatní
Dobrý den,chci se zeptat, kdyz vypovím úrazové pojištění, jestli to jde vzít zpět. S finnačním poradcem došlo k nedorozumění. Děkuji
Jana
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

není to obvyklé. Musíte kontaktovat příslušnou pojišťovnu a pokusit se domluvit.

S pozdravem

VS

 

Ostatní
Dobrý den. Přítel chce koupit nemovitost za účelem okamžitého prodeje. Aby se neplatila daň z příjmu 15% je tady osvobození od daně za účelem uspokojení vlastní bytové potřeby do 1 roku.( koupě nové nemovitosti, pozemku či hypotéka). Pokud by peníze z prodeje použil na doplacení nynější hypotéky a ne nové - je to bráno jako uspokojení bytové potřeby?Děkuji za odpověď. Jana
Jana
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená Jano,

 

tahle otázka je pro daňového specialistu. Zkuste , prosím daňovou poradnu.

 

S pozdravem VS.

Ostatní
Dobrý den. Přítel chce koupit nemovitost za účelem okamžitého prodeje. Aby se neplatila daň z příjmu 15% je tady osvobození od daně za účelem uspokojení vlastní bytové potřeby do 1 roku.( koupě nové nemovitosti, pozemku či hypotéka). Pokud by peníze z prodeje použil na doplacení nynější hypotéky a ne nové - je to bráno jako uspokojení bytové potřeby?Děkuji za odpověď. Jana
Jana
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená Jano, tohle je dotaz na daňovpou poradnu. Zkuste to, prosím tam.

S pozdravem VS

Životní pojištění
Dobrý den. Finanční poradce mi doporučil životní pojištění Flexi od č. spořitelny. Bohužel není tak výhodná jak tvrdil a od té doby se neozval. Ještě jsem ale nezaplatil první splátku která se platí složenkou. Zruší se tím smlouva automaticky nebo musím přímo na pobočku? Děkuji za odpověď
Láďa
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

 

já bych doporučil tam zajít a formálně pojistku ukončit. 

Tento postup se vždy vyplácí.

 

S pozdravem  V.Svoboda

 

 

 

Stavební spoření
Dobrý den, ráda bych se zeptala. Mám nově založené stavební spoření pro dceru s cílovou částkou 200 000 Kč a u podpisu smlouvy jsme se dohodli na měsíční částce 1000 Kč. Chci se zeptat, zda je potřeba každý měsíc posílat těch 1000 Kč a nebo můžu některé měsíce (někdy když jsou potřeba větší výdaje jinde) poslat méně (např. 500 Kč)? Děkuji za odpověď.
Renata
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Renato,

 

mám osobní zkušenost, že lze platit poměrně volně. Nejedná se o pojištění ale o spoření. Někdy lidé neplatí po celý rok a potom pošlou větší částku v polovině prosince. Nicméně může záležet i na stavebí spořitelně.  Doporučuji tam zavolat a zeptat se. Za to nic nedáte.

 

S pozdravem  V.Svoboda  

 

Penzijní připojištění
Dobrý den, teď (2.6.2014) mi přišel výpis z osobního účtu penzijní připojištění u české spořitelny a tam se z ničeho nic objevilo, že vrátili státu větší část státních příspěvků (11570,- Kč) zpětně od r. 2013 do r. 2005. Bez jakéhokoliv zdůvodnění. Přičemž po celou dobu mi připisovali státní příspěvky. Platil jsme jednou ročně plnou částku 18 000,- Kč, nikdo mě po celou dobu neupozornil, že bych něco dělal špatně a ve výpisech za přechozí roky byly vždy příspěvky připsány. Mám nějakou možnost se bránit. Nemyslím si, že by to byla má chyba, pokud mi 9 let připisovali příspěvky chybně a nikdo mě neupozornil, že by mohlo být něco špatně. A přijde mi opravdu neuvěřitelně neprofesionální takovýto postup. Děkuji za jakoukoliv radu. - otázka upravena poradcem
Petr
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený  Petře,

 

máte pravdu, je to poněkud zvláštní.  Máte minimálně právo na vysvětlení a to byste měl vyžadovat. Nejlépe písemně, případně osobně.

 

 

S pozdravem  VS

Investice do akcií
Dobrý den,
mám k dispozici 70.000,- na 3-6 měsíců kam by jste mi je doporučil investovat v případě akcii aby byl třeba i zisk z dividend.

Děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
Hanka
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená Hanko,

 

pokud bych to řekl trošičku odborně, tak Váš investiční horizont je příliš krátký na to ,abyste peníze investovala do akcií. Co když se za tři měsíce ttrhy propadnou o 20% a Vy přijdete o velkou část kapitálu ?   Nic lepšího nežli nějaký spořící účet mě nenapadá.

 

S pozdravem VS

Ostatní
Dobrý den, můj dotaz je trošku z jiné oblasti, ale moc by mi pomohl Váš názor. Jedná se o finanční vyrovnání v rodině. Sestra dostala(od rodičů)dům po příbuzné. Domluvily jsme se spolu, že budeme kalkulovat dvěma miliony. Já vlastní bydlení nemám. Nyní bychom se chtěly vyrovnat - že by mi sestra půlku vyplatila - tedy jeden milion. Peníze na kontě však nemá a půjčkou to řešit nechce, bojí se vysokých úroků, prý by to musela řešit spotřebitelským úvěrem, u kterého by musela ručit svou nemovitostí a to nechce. Navrhuje, že si bude dávat peníze stranou a každoročně mi, po dobu osmi let, posílat na účet 120 tisíc. Já si však nejsem jistá, zda by v úvahu neměla být brána např. inflace apod. Sama si budu muset vzít na vlastní bydlení hypotéku. Můžete mi prosím poradit, jak byste naši situaci řešil, aby byla pro obě strany co nejspravedlivější? Pokud byste skutečně započítával inflaci nebo něco dalšího, můžete mě prosím nasměrovat, jak na to? Za Vaši radu předem moc děkuji. Eva - otázka upravena poradcem
Eva J.
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den paní Evo,

 

způsob který popisujete, je jeden z možných neboť zajišťuje aby se Vám dlužná částka neznehodnocovala inflací.

Postupovat můžete například tak,  že vždy ke konci roku se Váš zůstatek  navýší o inflaci za uplynulý rok. Inflaci vyhlašuje ČNB na svých stránkách. Poté Vám sestra vyplatí  roční částku a příští rok se postupuje opět stejně. S pozdravem VS 

Životní pojištění
Dobrý den. Nevím, jak staré je toto téma, přesto budu reagovat. Nešvarem dnešní doby je rozhodovat se o pojištění podle ceny, v lepším případě podle poměru mezi nastavením, tedy riziky a pojistnými částkami a na druhé straně cenou. Zamyslete se, je snad auto jako auto? Základním kamenem každé pojistné smlouvy jsou pojistné podmínky a z těch vše vychází. Pokud si necháte pojistku přepracovat do ,,výhodnější", ještě to neznamená, že to tak opravdu bude. Právě na pojistných podmínkách a také oceňovacích tabulkách záleží pojistné plnění a jeho výše. Celé je to na delší povídání. Bohužel dnes je čím dál více lidí, kteří dělají pojištění, ale vůbec tomu nerozumí. Proto má rada je, pečlivě vybírejte člověka, který je s vámi bude sjednávat. - otázka upravena poradcem
Jan
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený pane Jane,

 

ano máte naprostou pravdu. Cena nemůže být jediným kritériem. A to neplatí jen o pojištění. Vždy než se člověk rozhodne pro nějaký produkt a nebo výrobek, vyplatí se navíc podívat po  konkurenční varinatě, případně dvou a ty vzájemně posuzovat.

 

Děkuji za Váš příspěvek

 

S pozdravem VS 

Životní pojištění
Dobrý den,mám dotaz ohledně investičního životního pojištění Rytmus od Allianz,platím měsíčně částku 1500,- po dobu 4 let.Bylo mi řečeno,že částka 1000,-Kč
jde jako na spoření a částka 500,-je na připojištění jako trvalé následky,závažné onemocnění,zproštění od platby z důvodu invalidity. Nyní uvažuji o zrušení,jelikož si myslím,že to není výhodné.
Pojištění bych měla platit jestě 16let.
Děkuji za Váš názor,zda pojištění ukončit či pokračovat
Jana - otázka upravena poradcem
životní pojištění
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

 

předčasné ukončení těhto typu pojištění je vždy se ztrátou. Proto bych to pečlivě zvážil. Zkuste si nechat zpočítat varianty ukončení a nahrazení jinou investicí odborníkem. S pozdravem   VS

Investice do akciových fondů
Vážený pane inženýre, před šesti lety jsem investovala do akciových fondů České spořitelny (Sporotrend) 100.000 Kč. Finanční poradce mi řekl, že na této transakci nemohu prodělat. Mezitím však přišla krize a najednou hodnata akcií klesla na 30.000. Nyní se pohybuje okolo 50.000 Kč - 0,9813 za akcii. Když se ho zeptám co teď s tím, tak mi odpoví, že nemohl vědět, že bude krize. Chtěla jse se Vás zeptat, jak dlouho mám čekat až se zase akcie dostanou na cenu za kterou jsem je kupovala - asi to bylo 1,3....Už si přesně nepamatuji. P.S. Po této transakci jsem se o Sporotrendu dočetla, že je určen pro zkušené a dynamické investory(pravidelne sleduji Investicní centru ČS), ale zkušený investor nejsem.
Děkuji Vám předem za Vaši ospověď - otázka upravena poradcem
Alena
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Aleno,

 

jedná se o akciový fond a ten je skutečně spíše pro zkušené investory. Je těžko říct, kdy se Vám investice vrátí.  Ptáte se za jak dlouho lze vydělat na akciích dvojnásobek ? Průměrný dlouhodobý roční výnos u akcií je 10-12% a lze si spočítat, že při tomto výnosu se investice zdvojnásobí za 7-8 let. 

 

Prosím omluvte mě, že jsem Vás nechal tak dlouho čekat. Byl jsem skoro celý březen v zahraničí.

 

S pozdravem

 

V.Svoboda

Ostatní
Dobrý den, je mi 35 let, zatím nemám rodinu, ale do budoucna ji plánuji. Bydlím ve svém bytě. Výdělek mám cca.40tis..Hypotéku nemám. Mám jen penzijní připojištění, kam si ukládám 2tis.kč. Část peněz si zatím ukládám na spořící účet. Ráda bych někam pravidelně posílala peníze (cca. 10tis.měsíčně), ale aby zároven byly třeba za 2-3 roky k dispozici, kdy si budeme chtít koupit větší byt na hypotéku, který by nám částečně splácely peníze z pronájmu nynějšího bytu, ale možná mylně vnímám investici do nemovitosti jako jedno z nejbezpečnějších uložení peněz.. Na stejnou dobu bych ráda někam vložila i větší obnos peněz, který mám z dědictví. V nabízených produktech ( např.podílové fondy, akcie..) se ale hůře orientuji. Ráda bych také uzavřela pojištění na úraz- trvalé následky, smrt a nevím, zda má smysl pojištění na invaliditu? Je mi to nabízeno nyní formou ŽIP, v něj ale nemám moc důvěru, čtu o tom dost protichůdných informací. Za pomoc a rady Vám velmi děkuji. S pozdravem Lenka. - otázka upravena poradcem
Lenka
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní  paní Lenko,

 

pokládate mnoho dotazů naráz a je obtížné je ve stručnosti všechny zodpovědět. Napište prosím do redakce aby Vám poslali kontakt na mě a můžeme to telefonicky probrat.

 

S pozdravem  V.Svoboda

 

Investiční fondy
Dobrý den pane inženýre,
chci se Vás zeptat na investování 10 000kč měsíčně. Je mi 24 let a právě jsem dostudoval, začal jsem se zajímat ve volném čase o fondy, termínované vklady atd. Po asi 3 měsících brouzdání po netu jsem narazil na 2 věci, které mne zaujaly. První z nich je termínovaný vklad u Akcenty v EURech, protože nedávno zvedly úrokové sazby. Myslíte, že je to tím, že je vyšší kurz Eura? Líbí se mě, že vyplácí úroky měsičně na běžný účet.
Druhá věc, která mně zaujala jsou fondy u ČSOB, je jich velké množství, některé jsou zajímavé, ale nevím, zda banka také měsíčně vyplácí úroky. Chci se Vás zeptat, co byste mi doporučil, kdybych chtěl měsíčně těch 10 000 investovat, může to být i cokoliv jiného, co třeba neznám, nebo jsem na to nenarazil.
Mnohokrát Vám děkuji. - otázka upravena poradcem
Bohumír
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

 

spořit v veurech nedává smysl pokud eura potom nebudete otřebovat a budete je směňovat do korun. Co budete dělat, až   euro proti koruně oslabí ? Můžete si ale založit termínovaný vkald i u jiné banky nechat si vyplácet úroky na běžný účet.

 

Co se týká fondů, je jen málo těch co vyplácí dividendy. Musel byste vždy část fondu odprodat, pokud byste chtěl zinkasovat výnos.

Co doporučit ? Fondy podnikových  dluhopisů, díval jste se na ně ? Případně fond konvertibilních dluhopisů, to je však o větším riziku.

 

S pozdravem V.Svoboda

Životní pojištění
Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o zhodnocení mého životního pojištění Perspektiva od Kooperativy,které mám do 80 let.. Je mi 29 let, pojištění mám již 2 roky, kde platím 1060,- kč/měs. (smrt 200 000,invalidita 400 000,...). Měla bych být doufám dobře zajištěna,ale poslední dobou, když se bavím s lidmi okolo o životním pojištění mi připadá, že všichni platí mnohem méně než já a navíc si prý v rámci toho i spoří (což já ne,já platím pouze rizika), takže prý pravděpodobně dostanou v důchodu skoro všechny peníze zpět a já je budu stále "jen vyhazovat" ven a nic zpět neuvidím. Myslíte, že platit takovou částku bez spoření je rozumné? Děkuji Veronika - otázka upravena poradcem
Veronika
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Veroniko,

 

vezměte smlouvu a běžte se poradit ke konkurenci a prověřte si Vši smlouvu. Nzdá se mi, že by to bylo úplně v pořádku, jak píšete.

 

S pozdravem V.Svoboda

Zlato a drahé kovy
Dobrý den,
sleduji Vaši poradnu a chtěla by jsem znát Váš názor ohledně investování do zlatých slitků.Některé instituce to nabízejí například formou pravidelného měsíčního spoření.Když je částka na slitek naspořena, dojde k nákupu.Jak se díváte na tuto možnost spoření?
Děkuji - otázka upravena poradcem
Marie
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Marie,

 

předně doporučuji kupovat  zlato od prověřených institucí. Není lepší si peníze ukládat na spořící účet a až máte dostatečnou částku, koupit si tolik zlata kolik potřebujete, bude-li Vám vyhovovat cena? Způsob, který popisujete mi příliš nedává smysl. S pozdrevemV.Svoboda

Stavební spoření
Vážený pane inženýre Svobodo,
dovolte mi, abych se na Vás obrátila s žádostí o radu, jak nejlépe využít dostupné finance. Nedávno se mnou ukončila banka smlouvu se stavebním spořením, jelikož byla již dosažena cílová částka. V současné době mám tedy hotovost cca 150 000 Kč. Nevím, zda je optimální, nechat je "ležet na účtu". Nicméně jsem v situaci, kdy v současné době peníze nepotřebuji, ale je mi 25 a je možnost, že např. za rok je budu potřebovat na koupi bytu či zařízení a tudíž je tedy nemůžu někam uložit např. na 6 let. Velice děkuji za radu. Barbora - otázka upravena poradcem
MaB
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní slečno Barboro. pokud je to tak jak píšete, nejlepší asi bude si založit roční termínovaný vklad. Bohužel , úroky jsou dnes velmi nízké.

 

S pozdravem

 V.Svoboda

Stavební spoření
Máme s manželem stavební spoření,na moje jméno,chtěla bych se zeptat jak je to s dědictvím a jakým dílem se dělí...
Vlastimila
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Vlastmilo,

 

domnívám se, že se dědí stejným způsobem jako jakýkoliv jiný majetek, například peníze na bankovním účtu. Zajděte nebo zavolejte do stavební spořiitelny a poraďte se, oni občas řeší obdobné případy.

S pozdravem V.Svoboda 

Stavební spoření
Dobrý den,
v roce 1993 mi s narozením rodiče založili stavební spoření u Raiffeisen Bank. Cílová částka není ani zdaleka dosažena, ale nikdo na účet již nepřispívá. Nedávno přišel dopis, kterému jsem příliš nerozuměla, ale dozvěděla jsem se, že pakliže nezačnu měsíčně/čtvrtletně či jakkoliv jinak platit, peníze mi z účtu začnou ubývat (zřejmě kvůli poplatkům za vedení účtu apod.)
Prosím o radu, zda-li se mi vyplatí účet zrušit, peníze si bezpečně uložit a obnovit ho po letech, až se mi ustálí příjem, nebo zda-li si mám ke studiu VŠ přibrat nějakým záhadným způsobem další zaměstnání a přispívat.

Velmi děkuji za odpověd,

S pozdravem,

Martina - otázka upravena poradcem
Martina
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená Martino,

 

asi je to tak jak píšete, pokud nespoříte a máte na účtu relativně malou částku, peníze Vám mohou ubývat. Navštivte stavební spořitelnu a domluvte se, co Vám mohou přinést varianty a o kterých mluvíte.

 

S pozdravem VS

Ostatní
Dobrý večer pane inženýre, v současné době jsem v tzv."finanční krizi".
Rozčerpaný kontokorent a kreditní karta cca 3 měsíce. Něco málo se splatí z mého příjmu, ale zbytek stále zůstává nedoplaceno. Uvažuji o úvěru neúčelovém nebo konsolidaci, aby se mi doplatila KK, PPÚ. Úrok u bank je dost vysoký a myslím si, že klient hodně přeplácí? co byste mi doporučil? ještě doplním, že platím pravidelně penzijní, životní poj.a stavební spoření. Mám něco z toho ukončit a doplatit rozčerpané PPÚ a KK?Děkuji Beáta Kalinová - otázka upravena poradcem
Beáta
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Beato,

nížit platby na penzijní připo

máte pravdu, že úroky na kreditních kartách jsou velmi vysoké a proto je  moudré  se těmto dluhům vyhnout.

Zvažte, zda by nebylo rozumné dočasně snížit platby na penzijní připojištění a stavební spoření a raději snížit vysoce úročené dluhy. Ekonomicky by to dávalo smysl.

 

S pozdravem  VS

 

 

 

 

Stavební spoření
Dobrý den.
Zajimalo by mne zda je nějaká lepši investice než stavebni spořeni. - otázka upravena poradcem
Mirek
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Mirku záleží co očekáváte. Zkuste více vysvětlit dotaz.

 

S pozdravem VS

Ostatní investice
Dobrý den pane ing. Svobodo. Poraďte mi prosím Vás, jak a kam mám uložit 8 mil. Kč. Rádoby finačním poradcům na volné noze já nevěřím a v bance mi pořád vnucují nabídky se vstupními poplatky. Mám peníze v bance a mám jim ještě za to platit? To se mi nechce. Před nedávnem jste mi poradil s investicí 2 mil., mám je v pojišťovně jako mimořádný vklad a probíhá vše jak má.
Děkuji Vám za ochotu.
Tomáš. - otázka upravena poradcem
Tomáš
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Tomáši,

 

chápu Vás vztah k poplatkům, jsme na tom stejně. Nějaké poplatky zaplatit asi budete muset ale minimalizujte je. Tu Vaši další investici rozhodně rozložte - korporátní  smenka, podnikový dluhopis, státní spořící dluhopisy až bude další emise, termínovaný vklad, fond korporátních dluhopisů, vhodný investiční certifikát. Pokud chcete poradit více, požádejte redakci o kontakt na mě.

S pozdravem V.Svoboda 

Ostatní investice
Dobrý den,
prosím o radu. Jak nejlépe zhodnotit 500 000,- Kč pro dnes 12-tiletého syna? Předpokládám, že cca 6 - 10 let můžou "ležet". Uvažovala jsem nad Moravským peněžním ústavem, ale pořád si nejsem jistá. Díky moc za radu. - otázka upravena poradcem
Světlana
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, asi bych investici  rozdělil  do více produktů  a bank - do 2-3.

Spořící účty, fond podnikových dluhopisů.

 

S poztdravem  

VS

Dluhopisy
Dobrý den, dostala jsem nabídku na zakoupení dluhopisů společnosti 2 Crowns Capital - pevný úrok 9%, splatnost 24 měsíců. Úrok je velmi zajímavý, ale není v tom právě skryté příliš velké riziko? Mám trochu obavu, abych se se svými penězi po 2 letech opravdu setkala. Společnost nabízí výplatu úroků měsíčně, což je určitá záruka. Ale jak dlouho, než majitelé, kteří nalákají dostatek zájemců o své dluhopisy, společnost vytunelují? Dle mých informací u dluhopisů žádná záruka není (jako např. u vkladů v bankách). Doporučil byste mi tuto investici? Je mi 70 let a dala bych do toho 400.000 Kč - v podstatě veškeré své peníze v hotovosti. Děkuji moc za radu. Marie - otázka upravena poradcem
Marie
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Marie,

 

vidíte to naprosto správně, co se týká rizika. Kdyby mi bylo více jak 60 let tak bych za veškeré svoje peníze rozhodně tyto dluhopisy nekoupil. To říkám zcela zodpovědně. 

 

S pozdravem  VS

 

 

 

Stavební spoření
Dobrý den, chci se zeptat, zda má stavební spořitelna právo snížit úrokovou sazbu ze 2% na 1% pokud chci pouze navýšit cílovou částku. Myslím si, že na to nemají právo, když mám starou smlouvu s 2% a nevypovídám ji.
Děkuji - otázka upravena poradcem
iva
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, myslím že stavební pojišťovna na to právo nemá. Je to věc dohody. Myslím ale také, že Vám nutně nemusí vyjít vstříct ve věci navýšení v rámci tzv.staré smlouvy.

S pozdravem  VS

Životní pojištění
Dobrý den, prosím Vás o úvahu, zda stávající IŽP jenž má manželka(27let) stojí zato ponechat či zrušit.
IŽP sjednáno 11/2012
Produkt: Allianz Mercury
Hlavní pojištění:
smrti: 40 000,-
smrti násl.dopr.nehody:500 000,-
na dobu 55let
fondy SF Flexi 2 a 1
Platba: 803,-Kč/měsíc

Připojištění:
Pro ženy:50 000,-
nemoci: 100 000,-
invalidita: 100 000,-
trvalé následky úr.:500 000,-
denní odškodné:100,-
hospitalizace:100,-
Za připojištění platba 197,-Kč/měsíc
Tedy celkem platba 1000,-Kč/měsíc

Má cenu ponechávat takto nastavené IŽP? Investování díky IŽP nepovažuji za vhodné, ale nyní je zaplaceno již cca 13000,-Kč a předpokládám, že po 2 letech odkupné bude 0,-Kč.

Do konce roku 2012 platila stará pravidla pro pojištění žen, tedy přemýšlím nad tím, zda nestáhnout měsíční celkovou platbu na cca 500Kč (hlavní pojištění jde stáhnout na cca 300,-Kč) a tento produkt ponechat s touto návratností šplhající na 27 let pouze jako "levné" pojištění, které v budoucnu možná bude možno odkoupit.
Děkuji Jan

- otázka upravena poradcem
Jan
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

 

přiznám se, že na první pohled mám pocit, že platíte realtivně hodně a je potřeba si prověřit, zda takto konstruovaná pojistka skutečně řeší Vše potřeby. Pokud ne,tak bych e pokusil pojistku optimalizovat. Potřebujete opravdu denní odškodné, hospotalizaci, pojištění na smrt s výplatou 40 000 Kč ?  VS

Stavební spoření
Dobrý den, lze SS převádět mezi spořitelnami. Jde mi o to, abych se vyhla opatrovnickému soudu při výpovědi SS nezletilého dítěte. Některým stavebním spořitelnám stačí pro výběr pouze souhlas obou rodičů.
Děkuji. - otázka upravena poradcem
Irena
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

myslím, že je to  komplikovaná záležitoist a bude záležet na přístupu každého finančního ústavu.  Vím ze zkušenosti , že banky nechtějí v poslednéí době podstoupit riziko a dovolit rodičům přistupovat k účtum nezletilích dětí. Poraďte se raději s dobrým advokátem.

 

S pozdravem VS

Ostatní
Dobrý den.Chtěl bych se zeptat jak je to v prípadě když mám dluh který vznikl před uzavřením manželství.dluh mi strhávají z výplaty.Manželka si chce založit firmu.Mužou naní exekutoři kvůli mému dluhu?Nejsme rozvedeni.Děkuji za odpověd
Martin
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

 

velmi se omlouvám. Toto je rovněž otázka pro advokátní poradnu nebo zkuste přímo napsat do redakce.

 

S pozdravem VS

Ostatní
Zdravím pane inženýre, mohl byste mi prosím poradit? Před 2 lety jsem nedopatřením spletla daňové přiznání, což jsem náhodou zjistila až letos. Stát jsem naštěstí neošidila, jedná se jen o administrativní chybu. Mám to nějak řešit? Děkuji.
Sabina
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

  omlouvám se ale  zkuste danˇového specialistu. Skutečně záleží případ od případu.

 

S pozdravem VS

 

 

Ostatní investice
Dobrý den,

jaký je Váš názor na investici ve výši cca 200.000 Kč do certifikátů s bonusem. Je to vhodný nástroj pro investora začátečníka? Můžete mi říct něco bližšího o certifikátech s bonusem, jaké v nich vidíte výhody a nevýhody?
Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Martina
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená Martino,

 

co je to bonusový certifikát, naleznete na webu přes vyhledávač. Mě se např. líbí tento link :http://byznys.ihned.cz/c1-26202820-bonus-certifikat  , který poskytuje velmi dobré vysvětlení. Jedná se v podstatě o dluhopis a záleží velmi na tom, kdo je emitentem, tedy  aby dostál  závazku vyplývající z podmínek bon.certifikátu a na konci jeho životnosti vyplatil investorovi to, na co má nárok. Dále záleží na pravděpodobnosti  prolomení  tzv.bariéry, kdy investor přichází o bonus. Myslím si, že certifikáty nejsou pro začátečníky.

 

S pozdravem

V.S.

Ostatní
Dobrý den, je mi 14 let, chci si nějak začít vydělávat, jaké jsou možné altenativy?
Klára
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená Kláro,

 

podnikat či pracovat můžete od 15 let věku, pokud se nemýlím. Asi Vám nedokážu poradit, jak tuto zákonnou podmínku obejít a spíš bych Vám poradil se dobře připravit. Hledejte nápady, myšlenky, pokuste se pomoci jiným, co jsou úspěšní  a učte se od nich. Hledejte v literatuře a na netu jak a kdo z těch úspěšných s  podnikáním začali. Dívejte se v okolí a snažte se rozenat, co dělá jednoho úspěšným a druhého ne. Zkuste si třeba dát závazek, že se každý rok naučite dobře jednu novou dovednost. Třeba programovat, anličtinu, nějaký kurs alternativního vaření či výroba něčeho atd atd. Kromě toho, že ovládnete nějakou činnost, budete blízko těch, co něco dokázali a uvidíte, že za pár let ta správná příležitost bude na krok od Vás. Držím Vám palce. VS

Ostatní investice
Dobrý den, nepotřebuji tentokrát poradit, ale zajímá mě Váš názor: Obchodování na burze chápu jako umění se zorientovat, správně se se znalostí rozhodovat i riskovat. Ve chvíli, kdy na burzovní trh vstupuje počátačový operační systém pana Janečka založený na matematických výpočtech, ztrácí podle mého "hra" lidí na burze svůj smysl. Stroj, který soupeří s člověkem? Stroj plíživě vyhrává a burzovní hráči tedy plíživě chudnou. Řekla bych, že to časem burzu položí. Je podle Vás podnikání pana Janečka morální?
Markéta S.
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobr den paní Markéto, 

je to zajímavý dotaz a není lehké na něj odpovědět.

Kapitálový trh je místem, kam si chodí firmy pro kapital. Ti co mají zajímavý podnikatelský nápad, zajimavý produkt či patent mohou založit firmu a přesvědčit investory a jít si tak pro akciový kapital na burzu. To funguje dobře po vice jak sto let ve vyspělém světě. V USA, Kanadě, v zemích  západní Evropy, v Japonsku  dalších zemích. Alternativou pro kapitálový trh je bankovní financování, rodina a přátelé.  Dobře fungující kapitálový trh je zároveň místem, kde se velmi efektivně alokuje capital – tedy dostává od těch, kteří jej zrovana mají  ( privátní investoři, firmy a instituce) směrem k těm,  kteří jej nejlépe dokážou využít a zhodnotit ( vytvořit nové trhy, výrobky, nova pracovní místa a nový kapitál). Takovým efektivním alokátorem není stat  ani sebemoudřejší politik. Dokonce ani banky nedokážou funkci dobře fungujícího kapitálopvého trhu zastoupit.  Myslím, že jsem někde slyšel, že kdyby byl Bill Gates, když vymyslel operační system MS DOS  jako základ personálního počítače, před vice jak třiceti lety spoléhal na moudrý stat nebo bankovní finacování, nemuseli  bychom  se  PC a intenetu vůbec dočkat. Podobně by to bylo s Google, Yahoo, Facebookem a dalšími užitečnými či méně užitečnými výrobky a službami.  Domnívám se, že dobře fungující a kultivovaný kapitálový trh jde s rukou v ruce s rozvojem demokracie, s prosperujícími občany, silnou střední třídou. A jako každý trh, tak se na něj mezi kupujíc a prodávající, kteří mají dlouhodobé ekonomické zájmy  dostávají i spekulanti. Tedy “hráči”, kteří se snaží krátkodobě spekulovat na růst nebo pokles akcií, odvětví či celých regionů. Hledají správné informace, studují do hloubky různé ekonomické jevy a téměž vždy  podstupují velké riziko aby si zasloužili svůj zisk. Pomáhají tak kapitálovým trům k jejich vyšší a efektivnější funkčnosti a k jejímu dalšímu vývoji.  Samozřejmě mohou a někdy to i dělají,  informace  či svoje postavení zneužívat a je věcí burzovních pracovníků a dozoru nad kapitálovým trhem takovému nesprávnému konání čelit, případně je trestat  a systémy zdokonalovat. Dnešní burzy jsou v podstatě výkonné počítačové systémy, které se neustále zdokonalují a to i díky poměřování sil s jinými počítačovými systémy, které používají obchodníci či investoři. Pokud  je to v souladu s dohodnutými pravidly, tak na tom není nic špatného

Pana Janečka osobně neznám ale nemyslím, že to co dělá , dělá proti zájmům obchodních systemů na kterých působí a tudíž, že dělá něco zásádně špatného.  Orgánizátoři burz na vyspělích trzích mají ve svých službách spousty velice schopných matematiků, analyticků a programátorů.  Poměrně složité počítačové algoritmy, pomoci kterých investor provádí obrovské množství obchodů a vytváří zisk skládáním mikrosokopických zisků z těch, které jsou úspěšné, však čelí i riziku, že alghoritmus přestane být funkční.  Nikde  není psáno, že se jim musí dařit vždy a za všech podmínek trefit namodelovaný trend či odhalit  tržní naomálii. Obvykle se okno takové příležitosti časem zavře a stejně úspěšný investor může prodělat.

 

S pozdravem VS

Termínované vklady
Dobrý den, uložila jsem jeden menší obnos na spořící účet a druhý coby termínovaný vklad do Fio banky. Chtěla bych se zeptat, zda jsou banky v případě krachu pojištěny, nebo zda nesu riziko, že bych o vložené částky mohla přijít. Děkuji.
Eva
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Evo,

 

vklady v bankách v EU a tedy i v ČR jsou pojištěny ze zákona do výše ekvivalentu  100 000 EUR. Pokud tedy součet Vašich vkladů v jedné bance  je menší nežli tato částka v korunách, t.j. 2,7 mil.Kč, tak byste  v případě krachu banky  měla obdržet z Fondu pojištění vkladů svoje peníze zpátky. Zde je potřeba dodat, že je to za předpokladu, že nezkrachuje více bank naráz a ve fondu bude dostatek prostředků. Je ale velmi málo pravděpodobné, že by taková situace nastala v dohledné době.  Bankovní sektor je v  naší zemi poměrně zdravý.

 

S pozdravem  VS

Ostatní
Dobrý den, před 5 lety jsem uzavřela pojistku¨/ pojištění osobních výdajů¨/. Přišla jsem o práci a pojistku jsem použila. To jsem ještě netušila, že pojistka je neplatná.Poradce ve spořitelně ji špatně uzavřel. Pojistku stále platím a nevím jak to řešit. Děkuji a přeji krásný den
Hanka
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den Hanko,

 

myslím, že byste se měla poradit s advokátem  ( např.  v poradně) a pokusit se vymoci náhradu škody popřípadě vrácení zaplaceného pojistného. Nezdá se mi, že by to muselo být zcela bez šance, ale záleží na okolnostech případu, který popisujete.

 

S přáním všeho dobrého V.S.