Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. října 2022 Igor

Finanční poradna Vratislava Svobody

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Ing Vratislav Svoboda, MBA

Hledáte-li radu v oblasti financí a investic, můžete se ptát ing. Vratislava Svobody, MBA, který se investicím a finančnímu poradenství věnuje od roku 1993. Nyní působí jako ředitel privátního bankovnictví J&T banky. Studoval v Anglii, léta řídil firmu, která se starala o peníze jednotlivců i institucí..

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Ostatní
Dobrý den prosím jaká je možnost získat půjčku na dům s ručením samozřejmě domem? Rád bych jsem si pujcil do 1mil.korun, ale váhám kde mám šanci a jak to udělám, aby to nebylo marné. Je mi 25 let, v životě jsem odpracoval rok + nějaký ten měsíc. Nyní pracuji jako řidič mezinárodní a vnitrostátní kamionové dopravy zatím mám psaný plat 15tis. ale později se to zvýší. Zatím jsem ve zkušební době tak chci počkat až uběhne, smlouvu mám na neurčito. Jde mi o to, že jsem mladý a nadělal jsem i spousty blbosti např. malé dluhy do 5tis korun. Teď už mám jiné přemýšlení a chci zajistit přítelkyni a založit si rodinu, ale mám strach že kvůli této nerozvážnosti a hlavně věku budu nevhodnym klientem pro půjčku. Budu rád za upřímná slova ať vím na čem jsem. Děkuji vám
Milan
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den Milane,


nejlepší pro pořízení bydlení je hypotéka u dobré banky.  Je to ale také závazek na mnoho desítek  let. Asi bych na Vašem místě se snažil mít co nejstabilnější příjem a zkoušel časem hypotéku získat. Dobré je investovat i do sebe, to znamená zvyšovat si vzdělání, kvalifikaci. To se v budoucnu vždy významně zhodnotí. Jste dost mlady, takže máte hodně času a to je velká výhoda. Ostatním dluhům se vyhýbejte jak jen  můžete. To je téměř vždy zrádná past.    S pozdravem V.S.

Ostatní
Dobrý den, obracím se na Vás jako na odborníka přes finance. Chci jen radu. Před měsícem jsem zaplatila dluh u vymahači firmy Finio za svého přítele, který bohužel vznikl, ale díkybohu je to pryč. Dluh jsem platila že svého bank.uctu. Já u nich a ani jinde žádné peníze nedlužila. Platba byla zaslána sice z jiného účtu, ale na stejný VS i v dany termín než opět navýší částku takže jsem to stihla. Jednalo se sice o necelé 4tisice korun, ale z té firmy mi nikdo nedal vědět, že peníze přišli. Absolutně se nezajímali proč jim někdo kdo u nich nedluží posílá peníze. Tak jsem tam psala a chtěli potvrzení s podpisem atd...vše jsem jim zaslala, ale oni pořád dluh nestáhli a přítele dále obtěžují + zvýšili částku než údajně byla. Psala jsem jim už několik emailu, vždy odepsali, ale výsledek není žádný. Už je to skoro 2 měsíce a ani mi nevrátili peníze a ani neodmazali přítelův dluh. Prosím co s tím.?
Zuzana B.
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Paní Zuzano dobrý den,


v těchto případech je dobré posílat vždy doporučený dopis a podací lístek si uschovat. Nicméně doporučil bych se poradit s advokátem. co a jak.  V tomto případě se to rozhodně vyplatí. Rozhodně to nenechávejte být. S pozdravem  V.Svoboda

Ostatní
Dobrý den Vratislave,

budu si brát hypotéku na 30 let , splátka cca 9000 měsíčně. Finanční poradce mi nabídl investiční produkt, kde bych posílal 2000 kc mesicne, po dobu 20 let, a za 20 let bych měl díky těmto investicích být schopný zaplatit zbytek hypotéky. Vyplatí se tato cesta nebo je lepší platit o ty 2000 kč více měsíčně na hypotéku ? Děkuji za Váš čas a odpověď
Miroslav
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Miroslave, nedokážu na Vaší otázku odpovědět.


nevím co je to za produkt. Jaké podmínky a jaké poplatky. Kombinovat hypotéku se spořením je moudré   ale nemělo by Vás to svazovat. S pozdravem V.Svoboda

Investiční fondy
investuji do podílových fondu v ruzných měnách a v celém světě. Když akcie stoupají tak stoupají všechny podílové fondy a naopak když klesají jdou všechny fondy dolů stejným koeficientem. Proč některý fond není v plusu a jinýv mínusu. Nedává mi to smysl....
Pavel Stejskal
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený pane Stejskale,


záleží do čeho fondy investují. Pokud jsou akciové, obvykle klesají či rostou  společně jen různě rychle , protože dnešní svět je velmi vzájemně ekonomicky provázaný. Proto je dobré kombinovat různé třídy aktiv - akcie, dluhopisy, komodity. V takto rozloženém majetku  takový společná pohyb - říká se tomu korelace - není. S pozdravem V.Svoboda


S ppozdravem

Ostatní
Co potřebuji když chci z consequ převést peníze nma učet
Martin
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den Martine,


nepracuji  tam a proto nevím. Nezbývá, než se jich zeptat.


S pozdravem,


V.SvobodaŽivotní pojištění
Vážený pane Svobodo,
od roku 2014mám uzavřeno investiční životní pojištění Rytmus, pojištěno pro případ úmrtí a současně investování do fondu Dluhopisový fond Jistota, přičemž mi zaměstnavatel ukládá roční částku 8 tis. Kč. Ukončení smlouvy v roce 2032,kdy dovrším 65 let. Zaměstnavatel tedy doposud vložil 32 tis. Kč, stav k 31.12.2017 vykazuje výši 8 832 Kč. Za 4 roky jsem v mínusu cca 23 tis. Jedná se o investici do nevýdělečného fondu anebo úhrady za vysoké poplatky? Má tedy smysl pokračovat v ukládat do tohoto fondu dlouhodobě a očekávat návratnost alespoň investovaných peněz? Pokud ne, jakou změnu by jste mi poradil, aby mě nestála další poplatky. Peníze jsem neměla v úmyslu vybírat, ale "spořit" k důchodu, jinou formu nám zaměstnavatel bohužel neumožnil. Samozřejmě mám uzavřeno také penzijní poj. a stavební spoření.Předem Vám děkuji za Vaši odpověď. - otázka upravena poradcem
Monika
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

jak jsme mnohokrát psal, investice do životního pojištění nepatří mezi nejlepší.

Nicméně Vaše "ztráta" může s vysokou pravděpodobností vyplývat z úhrady  počátečních poplatků. Asi bych za této situace pojištění nerušil, časem by se ztráta měla umazávat.  Doporučuji se ale poradit s někým, kdo u vás pojištění zastřešuje.


S pozdravem


V.Svoboda 

Investice do akcií
Dobrý den, přesto, že jsem přečetl značné množství literatury, a zúčastnil se několika seminářů, rád bych se zeptal přímo odborníka:
V současné době mám nějaké přebytky z platu, pro které nemám konkrétní využití (v řádech tisícikorun měsíčně), proto spekuluji o investici do akcií (ze začátku českých firem). Pro mne je asi nejpřirozenější taktikou nákup akcií s dividendami (ČEZ, Moneta, atd., diverzifikovat portfolio z pohledu druhů firem a jejich zaměření), které bych ideálně držel několik let. Mým cílem není astronomický výdělek v krátkém čase,ale spíš zhodnocení mých peněz, které přinese alespoň drobný zisk, avšak s minimálním rizikem. Myslíte si že je toto počínání správné ?

Rád bych se také zeptal, jaký je Váš názor na investici do drahých kovů (zlato, stříbro), za účelem minimalizace znehodnocení úspor. (myšleno šetřit si tím částečně na důchod.).
Abych tak opět diverzifikoval portfolio. (Zároveň držím i v určité míře hotovost kvůli rychlosti likvidity).
Marek, 25 let
Marek
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, ano uvažujete naprosto správně.

Akcie přináší  dividendu a navíc v dlouhodobém horizontu rostou (7-10% průměrně)..

Moudré je ale riziko diverzifikoivat. Nakupovat průběžně a rovněž mít více titulů. S pozdravem V.Svoboda 

Důchod
Dobrý den,
mám 6let do důchodu.Podědila jsem 1500000 kč.
Poradte jak je zhodnotit.Ne na dlouho, abych je mohla
v důchodu užívat.Mám je v bance na malý úrok.Moc děkuji.
Anna
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den paní Anno,

zhodnocovat peníze na důchod krátkodobě s nízkým riziekem je v současné době problém. Fondy státních dluhopisů nebo s investičním ratingem prozatím  nenesou téměř žádný výnos. Počkal bych až jak se usadí inflace a zatím bych peníze dal na termínovaný vklad, např na jedem  rok a potom bych posoudil situaci a rozhodl se dál.

Nenechte se vmanipulovat do akciových fondů, realitních fondů - ty jsou na vrcholu.- Rovněž se vyhněte dluhopiisům neznámých společností. S pozdravem V.


Investiční fondy
Dobrý den,
investoval jsem v srpnu 2017 100.000 a každý měsíc posílám 5000kč do podílových fondů KB - PSA Flexibilní Popular. V bance mi plno věcí neřekli, jenom, že budu vydělávat s malým rizikem... O poplatku na každou vloženou investici se třeba vůbec nezmínili... ten je 2% jak jsem zjistil. Růst je asi 600,- za měsíc. Moc investování nerozumím a zajímá mě jaké riziko zde je, kdyby byla např. krize apod. Z banky jsem pochopil, že jak roste tak i klesá když se nedaří tzn. že při nezdaru bych měsíčně přišel o 600kč? Začal jsem mít o finance docela strach, protože kamarádka přišla za 3 měsíce nějak o 200.000 podrobnosti nevím... navíc když tomu nerozumím... mám další volné prostředky asi 200.000 a chtěl bych je taktéž investovat. Šel bych i do rizikovějších fondů, když to nakonec „vydělá“ nechápu prostě riziko investování a o kolik můžu vlastně přijít. Není lepší mít peníze na běžném účtu a nestresovat se kdy co klesne? Děkuji za vysvětlení a odpověď.
Vojta
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Vojto,


omlouvám se za opožděnou odpověď. Zmíněný fond není ve své třídě špatný, správcem je renomovaná společnost. Zmiňovaný poplatek rovněž patří  ke standardním poplatkům 

Nicméně nejedná se o fond se zcela  nízkým rizikem a to proto,že může obsahovat až 30%  akcií. V případě krize na finančních trzích může fond krátkodoběi   poklesnout na hodnotě.  Graf fhodnoty podílového listu ondu je vidět na: . http://www.amundi-cr.cz/web/detail_fondu.html?Fond=KB_PSA_Flexibilni__-_Popular&FundId=10192138 .


Doporučuji se o investice zajímat, něco si přečíst. S poradci, kteří před Vámi zatajují informace nespolupracujte.


S pozdravem  V.

.

Investice do akcií
Dobrý den,
chtěl bych nakoupit 250 akcií slovenské TMR nevím kde mám nakoupit, jde mi o co nejlevější nákup jednoduchost a roční poplatky s akciemi nebudu několik let nějak hýbat?

Děkuji za odpověď.
Petr
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Petře,


licencovaný obchodník s cennými papíry nebo banka by Vám měla umět pomoci  akcie TMR nakoupit.

Zkuste patria.cz, fio.cz nebo i některou větší banku.


S pozdravem VS

Investice do akciových fondů
Dobrý den,
je mi 29 let a chtěl bych měsíčně investovat 3 tis, Do 3 fondů od ČSOB: světový expres 7, zdravotnictví a fond dividendových firem. Chci vyšší výnos a rizika se nebojím. (pořizovací cena 5000,- každý a dále 3 tis. měsíčně, tj. 36 tis...celkem tedy 51 tis. za rok) Jsem ochoten tuto částku risknout a zkusit to na rok, jedná se mi o zkušenost. Také si mi líbí jejich platforma INVESTCE https://www.csob.cz/portal/lide/produkty/investicni-produkty/csob-investice

Doporučil byste pro začátek něco jiného? Opravdu se mi jedná o zkušenost s mírou velkého rizika.

Děkuji
Miroslav H., Opava
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Miroslave,


investovat do akcií by se mělo alespoň na 5 let. Spíše více. Prostudujte si nějakou literaturu a získejte více informací.

Zkušenosti sbírejte opatrně.


S pozdravem

VS  

Životní pojištění
Dobrý den,
syn si založil investiční živ. pojištění od Uniqy před půl rokem čistě jen na spoření na částku 3000 Kč měsíčně, a teď by to chtěl trvale snížit na 500 kč měsíčně. Je to možné? a jak je to s těmi počátečními poplatky, nebudou se mu odečítat celé z té původní sumy? Děkuji za odpověď.
Manuela
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

o snížení se lze domluvit s pojišťovnou. Nicméně poplatky , jak se domnívám, již byly zaplaceny a proto také tento produkt není vhodný na spoření. Domluvte se s pojišťovnou ať Vám poskytnou více informací.


S pozdravem VS  


Hypotéka
Dobry den, prosim o Vas nazor k hypotece, kterou mame sjednanou u Hypotecni banky. Fixace nam konci az za 2 roky, nicmene jiz nyni nas uhaneji zprostredkovatele s "vyhodnou" nabidkou fixace jiz dnes na 7 let se soucasnou nizkou ur.sazbou. Nevime, zda toho vyuzit ci zatim nic neresit? Dekujeme za odpoved. - otázka upravena poradcem
Jana
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


zafixovat si dnes hypotéku za nízké sazby, které zřejmě porostou, dává smysl. Ale za jakých podmínek ?  Zřejmě to nebude zadarmo.

Případně ještě napište.

S pozdravem VS

Ostatní
Dobrý den. ZVAŽUJI PŮJČKU u společnosti ZONKY je to solidní instituce? A jaká jsou rizika oproti KAMENNÝM BANKÁM??
Petr D.
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den a omluvte mě ,prosím, za pozdní odpověď.

Riziko s půjčkou je spojeno především s vlastní majetkovou situaci. Měli bychom se vždy ptát: je nezbytné si půjčit? Jak mnoho mě půjčka a její splácení zatíží. Budu schopen splácet a za jakou cenu.


Je to tedy o délce úvěru, o velikosti úroků. Nesmírně důležité jsou i otázky, čím půjčku zaručím a co všechno může nastat když se opozdím se splátkou a případně nebudu moci z nějakého důvodu splácet. Zda si potom půjčím od banky či internetového poskytovatele potom již hraje menší roli.  S pozdravem VS

Životní pojištění
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat:

nechala jsem se zlákat a udělala jsem si měsíční spoření přes pojistku 2000,00 - životní pojištění NN SMART.
Ale za dva roky jsem tam vložila 48000,-- a když kouknu na internet, kde můžu spravovat pojistku,
je tam pouze necelých 20000,--.

rozložení investic do finančních fondů:
fond Světových trendů 50%
fond českých akcií 25%
fond světových akcii 2 25%

Já vím, že spoření přes pojistku je blbost , ale ož jsem to udělala, tak prosím poradte jestli ji mám zrušit, když jsou tam tak velké poplatky nebo co mám dělat.

Dík
Monika
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


zřejmě se jedná o dlouhodobé  životní pojištění spojené s investicemi do akciových fondů.

Je pravdou, že to není nejvhodnější  způsob spoření. Nicméně mi přijde , že když jste již zaplatila tak vysoké poplatky, tak bych vytrval a spíše bych sledoval výkonnost jednotlivých fondů. Můžete po čase snížit investovanou částku a investovat i jinde. Při posuzování je důležité vědět i jaká je pojistná stránky Vaší smlouvy. Chce to asi komplexnější posouzení. S pozdravem V.S    

Ostatní
Dobrý den jemi 19 let a mám 600tisíc korun po dědovi chtěl bych je investovat tak aby se z násovyly jednokrát tolik dokážete mi poradit jak na to?? Děkuji
David
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


omlouvám se , za zpoždění.

Pokud Vás zajímá odpověď, tak napište, za jak dlouho dobu, požadujete zhodnocení 100%.


S pozdravem VS

Investice do akcií
Dobrý den,

jaký vliv na kurz akciových fondů, např. Top Stocks,bude mít ukončení intervence ČNB na kurz koruny ?
Jan Pospíšil
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


obecně platí, že pokud fond se zahraničními akciemi není aktivně měnově zajišťován, tak posilování koruny proti euru a americkému dolaru bude negativně působit proti korunovému  výnosu tohoto fondu. VS 

Dluhopisy
Dobrý den, mám k dispozici nějakou hotovost a část bych chtěla dát do dluhopisů Unicapital. Tříleté s úrokem 3,3%. Doporučujete takovou investici třeba ve výši 500 tisíc? Či méně? Dělalo by to 30 % z mých financích. Děkuji za odpověď.
Katka
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


neznám tuto společnost ani její dluhopisy. Investice do dluhopisů, i když to tak nevypadá,  je poměrně  komplikovaná věc. Já rovněž dluhopisy kupuji. Sleduji ale několik hledisek. Chci aby byly veřejně obchodovatelné ( např. na burze), protože, když je budu chtít prodat před splatností, tak lehce mohu. U listinných dluhopisů se obávám, že tomu tak nemusí být. Druhým faktorem a mnohem důležitějším je otázka, zda emitent dostojí za určitou dobu svým závazkům a dluhopis ode mě zpět převezme a vyplatí všechny  kupóny. Je to jeho povinnost. Ale co když se mu nebude dařit, vyhlásí bankrot ?  Proto je potřeba si dobře   emitenta dluhopisu  prověřit.

Investice do dluhopisů je  skutečně pro zkušenější investory.


S pozdravem VS

Ostatní
Dobrý den, dceři byla zjištěna akutní myeloidní leukemie. Poté co se to dozvěděli lidé z našeho okolí chtějí nám peněžně pomoci zvládnou finanční situaci. Ovšem nevim kde a jaký účet založit na tyto příspěvky a dary od lidí. Nevim jak to chodí poté co by nám chtěl přispět např. podnikatel a potřeboval by potvrzení skrz daňové příznání například.
Martin
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

doporučuji se poradit s někým z nějaké nadace či nadačního fondu.

Zkuste si vygooglovat "Konto bariéry" a např. se domluvit s nimi.


S pozdravem a přáním všeho dobrého VS

Ostatní
Lze zhodnotit prostředky pomocí sociálního obchodování, jako je třebe na eToro? Jsem začátečník, dost se o tom píše třeba na www.investicniweb.cz, www.socialni-obchodovani.cz
DanK
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


nevím, nemám s tímto zkušenost. Investice jsou docela vážná věc. Spolehám se raději na svůj úsudek.

Kopírovat někoho a nevědět, co dělám mi nepřijde správný. Ale je to o osobním životním postoji.


S pozdravem V.S.

Ostatní
Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu ohledně rizikového životního pojištění. Potřebovala bych radu, jak si sama mohu vypočítat pojistná rizika a pojistné částky. Jedná se o seminární práci, kterou navrhuji. Stanovila jsem si rodinu muž 43, žena 39, děti 8,10,13 (splácejí hypotéku) a chtěla bych měsíčně cca dát 1500 Kč na toto pojištění s tím, že má myšlenka je najít co nejvhodnější životní pojištění pro takovou rodinu. Na internetu je mnoho informací a produktů od různých pojišťoven, ale jako lajk nic netušící o tom, nepoznám, podle čeho a jak si mohu vypočítat tyto částky, abych je mohla ve své práci uvést. Byla bych ráda za vyjasnění tohoto problému. Existují někde nějaké kalkulačky popřípadě, kde je mohu najít?
Lucka
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená Lucie,


ten úkol by se dal asi zjednodušeně zpracovat  v excelu. Nicméně na to tato  poradna není a radeji se zkuste dotázat někoho ochotného v pojištovně. Myslím ale,   že i učitel by Vám měl poradit.


S přáním úspěchů ve studiu V.Svoboda  

Ostatní
Jsem na ŽV a do dluhů jsem se dostala díky tomu,že jsem pracovala pod jednou společností.Pracuji jako finanční poradce,sama jsem pomáhala druhým lidem a sama jsem na tom dost špatně.Potřebuji poradit.Děkuji A
Paní A.
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní A.,


z Vašeho emailu usuzuji na dramatičnost Vaší situace a určitě to nechci zjednodušovat. Nicméně tato poradna není na tento typ otázek. Je o investicích. Navíc Váš dotaz není konkrétní. Zkuste tedy dotaz upřesnit. S pozdravem V.Svoboda

Stavební spoření
Dobrý den,

mám nárok na vrácení poplatku za navýšení cílové částky, když ji při ukončení smlouvy nebudu mít naspořenou? Zaplatila jsem poplatek ve výši 15 000 czk, budu mít naspořeno 150 000 czk a chci to ukončit (po 8 letech) a vybrat si peníze.
Simona
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, asi se jedná o stavební spoření. Není to úplně jasné z dotazu. Myslím, že nárok na vrácení poplatku nemáte. zeptejte se ale u stavební spořitelny.

S pozdravem V.S.

Ostatní
Dobrý den,

nevím, zda mi budete moci na daný dotaz odpovědět, ale zkusím to. Chtěla bych se zeptat, jak je to s proplácením řádné dovolené u zaměstnavatele. Cca 12 .března 2017 mám termín porodu. Na mateřskou půjdu tedy 12.1.2017. V zaměstnání máme 20 ŘD. Je jasné, že si nestihnu tuhle dovolenou v roce 2017 vybrat (smlouvu nemám na neurčito). Zajímalo by mě, zda je možné po zaměstnavateli chtít, abych si vybrala tuhle ŘD již v roce 2016 - tzn. v průběhu listopadu a prosince 2016. Zda je možné zkrátka v tomto případě vybrat dovolenou předem. Moc děkuji, nevím, zda je to dotaz přímo na vás, ale nikoho vhodnějšího jsem zde nenašla. Děkuji.
Amélie
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


Váš dotaz nepatří do této poradny a spíš bych se dotázal v poradně pracovního práva. Také se můžete dotázat v pracovní poradně  příslušného odborového svazu, tam, by Vám měli  také poradit. Dle mého soudu v situaci , kterou popisujete bude hodně záležet na případné dohodě se zaměstnavatelem. S přáním všeho dobrého V.Svoboda

Investiční fondy
Dobrý den, je vstupní poplatek ve výši 3,5% do fondu spravujícího akcie a dobropisy přiměřený? Dekuji
Lady
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


ano, zmíněný poplatek se pro tento typ fondu používá a lze jej označit za obvyklý. Zkuste si ale vyjednat slevu. S pozdravem V.Investice do akcií
Dobrý den,

jaký máte názor na nákup akcií Sky Way Invest Group?

Myslíte si, že se jedná o rizikový nákup akcií?

Děkuji za odpověď.
Alena
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


zmíněnou společnost neznám. Investice do akcií je vždy riziková a měla by být na dlouhou dobu a dobře promyšlená.  Obecně platí, že pokud se jedná o akcie, které nejsou přijaty k obchodování na vyspělých akciových trzích, jejich rizikovost dále významně stoupá. S pozdravem V.Svoboda

Hypotéka
Dobrý den, co bych měla udělat s částkou 1 500 000 Kč? Buď mohu umořit hypo, ale to až za čtyři roky, nebo uvažuji o koupi bytu, ovšem to by musely jít ceny dolů, nebo to nechat ležet. Rezervu mám. Tohle by bylo navíc. Mám trochu strach z peněz, raději bych měla nějakou komoditu. Neinvestuji, jsem v tom dost opatrná. Říkám si, co dostali lidé v roce 48 z akcií, které vlastnili? Dal jim někdo něco? Nebo o všechno přišli? Děkuji za odpověď.
Libuše
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


obávám se, že ceny bytů v běžných a dobrých lokalitách spíše ještě porostou.

Nemyslím také, že jsme v podobné situaci jako byli investoři po roce 1948 a že je nebezpečí , že bude vše znárodněno. To si opravdu nemyslím. Uvážená investice do dobře oceněných akcií mi přijde jako dobrá ale velmi dlouhodobá investice.  Na Vašem místě bych zvážil umoření hypotéky. . S pozdravem V.Svoboda

Ostatní
Dobrý den, naskytly se mi dvě investiční příležitosti, ale obě neufinancuji - buď to může být koupě dvou bytů (krajské město, univerzity) anebo to může být koupě rekreačně sportovního areálu (limitací je velmi krátká sezona - vodní sport, nutnost dodělat nějaká zařízení a určitá omezenost územního plánu, ale asi zase větší šance na zhodnocení). Prostředky jsou srovnatelné.
Do čeho byste doporučil jít? děkuji
Josef
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


na základě informací, které jste poskytl nelze zodpovědně rozhodnout. Obecně platí, že menší riziko je investice do bytu než do rekreačního objektu. Záleží však na mnoha faktorech, minimálně na ceně, místě a poptávce po službách.


S pozdravem VS,

Stavební spoření
dobrý den, pane Svobodo, mám u SS Liška cílovou částku 1 000 000,- kč naspořeno cca 400 000,- kč a již rok si nespořím a peníze tam nechávám "jen tak ležet".Poradkyně mi nabízela zvýšit cílovou částku nebo založit novou smlouvu, ani jedno jsem nechtěla. Nyní mě opět kontaktovala s tím, že SS bude snižovat úroky z 1,3 na 0,7% a mám za ní přijít. Tuším, že mi bude zase nabízet to stejné...
Myslíte, že je rozumné mít takto uložených 400 000,- při 0,7% nebo co s nimi - převést je, ale kam? aby to nebylo " z bláta do louže" a nechci přijít o státní podporu za ty roky..Nevím, kdo jiný by mi mohl nezávisle poradit, myslím, že všichni jsou nějak zainteresovaní, tak se s dovolením obracím na Vás.
Předem děkuji, M
- otázka upravena poradcem
Michaela
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Michaelo,

rozhodně se nepovažuji za odborníka na SS. Nicméně, po poslední novele zákona o SS Vám stavební spořitelna může jednorázově snížit úrok. A to zřejmě udělá. Nabídku , kterou jsem dostal nedávno já, byla od jiné spořitelny a byla tato: : Bud si uzavřu nové SS a  mohu si převést naspořenou částku ( nebo nemusím)  s tím, že úrok bude nízký (hrubý úrok 1,0% ročně ) , budu pobírat st.příspěvek ale budu platit  za vedení účtu čtvrtletní poplatek ( např. 200-300 Kč) a myslím, že bych zaplatil i poplatek za novou smlouvu. Nevýhody, které jsem zde viděl byly tyto:  protože nemám naspořeno mnoho, tak poplatek a náklad na uzavření smlouvy mi téměř spotřeboval výnos po zdanění. Navíc nové typy smluv se mi zdají méně výhodné, co se týká výpovědi a použití peněz k jiným než stavebním účelům. Proto jsem se rozhodl akceptovat snížení úroku u stávající smlouvy  až skoro k nule (0,15% pa.a.) avšak bez poplatku za vedení účtu. Stále pobírám příspěvek od státu (pokud nadále spořím) a mám přislíbenu slušnou sazbu na úvěr, pokud bych jej chtěl čerpat. Navíc mohu dát  1 měsíční výpověď  a peníze kdykoliv použit na něco jiného. Tento stav se  podobá opci - jakési možnosti, že se v budoucnu mohu kdykoliv rozhodnout, co a jak udělám a nejsem přikován k nové smlouvě. Samozřejmě, že Vy můžete učinit i jiné rozhodnutí, ukončit stávající SS  a poté se  pokusit nalézt spořící účet s vyšším výnosem, ale ten rozdíl nebude závratný. Investice do fondů (akciových či smíšených) může přinést vyšší výnos ale i ztrátu , byť třeba dočasnou. Nemusíte dělat nic a vzít si čas na rozmyšlenou jako já. jen se nenechte poradcem vmanipulovat do řešení, které se Vám nelíbí.

S pozdravem


V.Svoboda

 

Hypotéka
Dobrý den pane Svobodo,

již delší dobu uvažuji o hypotéce. Orientačně bych potřeboval kolem 1 mil. Kč na nákup nemovitosti (menší rodinný domek v menší obci, v původním stavu), ale zároveň bych potřeboval financovat i následnou rekonstrukci, hrubým odhadem 700 tis. Kč. Vlastním byt v osobním vlastnictví (hodnota cca 350 000 Kč. Jednak nedokáži objektivně posoudit, zda je výhodnější byt pronajmout (za cca 5000 Kč/měsíc) či prodat. Při prodeji bych měl finance na část rekonstrukce či spolufinancování, ale na druhou stranu při pronájmu bych tímto mohl hradit splátky hypotéky a částečně bytem ručit. Dalším problémem je můj nízký prokazatelný příjem - cca 12 000 Kč měsíčně, na účet mi ale chodí cirka 20 000 Kč měsíčně... Myslíte, že existuje pro mne nějaká schůdná cesta k hypotéce, aniž bych na sebe upletl bič?
Zdeněk K.
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Zdeňku,


to je trochu komplikovaný dotaz a nelze na něj zjednodušeně odpovědět. Obraťte se na dobré poradce v oblasti hypoték - např: www. hypoasistent.cz a pokuste se s nimi nalézt řešení.


S pozdravem   V.Svoboda

Ostatní investice
Dobrý den, pane Svobodo,
momentálně mám z dědictví k dispozici volnou částku 2.000.000,-Kč, chci jí využít jako 'startovné' do života pro děti, předpokládám investici na dobu max.10 let. Jaký typ investice, popř rozložení investic by jste mi doporučil? Předem děkuji za odpověď.
- otázka upravena poradcem
Gabriela
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Gabrielo,

uváděná částka je již vysoká a já bych doporučil oddělení prémiového či privátního bankovnictví u některé z bank v ČR.

Investice bych rozložil tak že 15-20% bych investoval do akciového fondu, malou část z toho do ETF na zlato  a zbytek konzervativně - tedy kombinace termínovaného vkladu a  dluhopisových fondů. Vyhnul bych se pokušení závratně zbohatnout spekulacemi s měnami, deriváty,  investičními certifikáty atd. S pozdravem V.Svoboda

Investice do akciových fondů
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, na Váš názor ohledně produktu Conseq horizont invest s dlouhodobou investicí cca na 20 let. píší, že je předpokládané zhodnocení 6%, ale poplatek je např. u mesíční splátky 1000,- na 20 let -6920,- to mě příjde hodně. Jaký máte názor na toto Vy, a po případě jaký produkt, byste mi doporučil pro investování cca na 20 let a více, s měsíční částkou 1tis.Kč ? Jelikož jsem četla Vaše investice - a vůbec tomu nerozumím.. děkuji! - otázka upravena poradcem
Maky
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

 jedná se o standardní produkt pravidelného investování. Conseq je dobrá společnost. Doporučil bych Vám, pokud to půjde - neplatit poplatek dopředu ale přůběžně. Zaplatíte asi za celé období možná více než naráz ale získáte tím svobodu produkt opustit, když se nebude vyvíjet dobře nebo se objeví lepší produkt. Vždy se ale vyplatí vyjednávat o výši poplatku s cíle jej snížit. S pozdravem V.S. 

Investice do akcií
Dobrý den,
jsem student 22let a každý měsíc si pravidelně vydělám nějaké peníze. Chtěl bych peníze někam investovat, aby mi jen tak neležely. Jako prvotní vklad bych mohl vložit i cca 50- 100 000,- a potom každý měsíc odkládat cca 1 500kč. Chtěl bych takhle odkládat v dlouhodobém horizontu klidně pořád, abych si časem udělal nějaký finanční polštář, kam bych mohl každý měsíc sáhnout pro určitou částku a peníze se pořád zhodnocovaly. Přemýšlel jsem o podílových fondech, popřípadě co by jste mi poradil vy ? A kde peníze investovat, u jaké společnosti např Partners nebo Broker consulting, aby se mi o to starali ? Aby poplatky nebyly, nějak přehnaně vysoké. Děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
Lukáš
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Lukáši,

 

doporučil bych Vám pravcidelně investovat do akciových fondů. Pokud chcete omezit riziko, tak v poměru např 70% akcie, 30% dluhopisy podnikové.

Obě společnosti jsou v pořádku. Pokud chcete omezit poplatky na minimum, budete muset investovat přímo do ETF fondů prostřednictvím obchodníka s cennými papíry. S pozdravem

V.Svoboda 

Ostatní
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jak lze nejvíce ušetřit, mám-li si nechat napsat nemocenskou od doktora na týden, 14 dní (do úplného vyléčení) nebo si vzít 3 dny dovolené a riskovat opět vrácení nemoci (chřipky). Za 2 měsíce mám odcházet na mateřskou dovolenou. Když si nechám dát nemocenskou, ovlivní to pak i výši myteřské? Děkuji za odpověď.
Eva
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrá den paní Evo,

 

omlouvám se ale to opravdu nevím. Tato poradna je o investicích. A dobré zdraví je aktivum nesmírně cenné, takže bych se asi snažil vyléčit jak nejvíc to půjde.

 

S pozdravem a přáním všeho nejlepšího.

 

V.Svoboda   

Stavební spoření
Dobrý den, mám smlouvu ke stav. spoření, která byla uzavřena v 90. letech s nyní výhodnou úrokovou sazbou 4% a protože mám stanovenou vysokou cílovou částku, bude v platnosti po mnoho let. Každoroční vysoký úrokový výnos ze zůstatku připisovaný na můj účet k 31. 12. mi umožňuje, že nemusím na účet provádět již několik let žádný vklad a i přesto mám nárok na státní příspěvek 2 000 Kč/rok, který se mi, vzhledem ke každoročnímu připsání úroků, připisuje k zůstatku.V obchodních podmínkách je uvedeno, že „ Účastník spoří formou pravidelných úložek nebo může kdykoliv složit mimořádnou úložku. Mimořádná úložka může být vázána na souhlas spořitelny…“ Mohla by stav. spořitelna považovat tento způsob spoření (bez mých aktivních vkladů) za porušení obchodních podmínek, na základě čehož by mohla odůvodnit výpověď smlouvy? Předpokládám, že úrokový výnos připsaný na konci roku byl účtován jako vklad na následující rok a proto jsem i splňoval požadavky na připsání státního příspěvku. Děkuji Brázdil
ing.Brázdil František
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený pane Brázdile,

 

vklad a připsaný úrok jsou dvě rozdílné věci. Doporučuji si prostudovat novelu zákona z roku 2014  o stavebním spoření č. 96/1993 sb. Případně se poradit s advokátem. 

S pozdravem

 

V.Svoboda

Stavební spoření
Vážený pane Svobodo,
jakými všeobecnými obchodními podmínkami se musí stavební spořitelny řídit ? Jedná se o VOP platné v době uzavření smlouvy nebo aktuálně platné VOP ? Pokud vím měly by se k mé smlouvě vztahovat VOP platné v době podpisu smlouvy, ale smlouvu jsem uzavírala se st. spořitelnou HYPO, kterou poté převzala Raiffeisen stavební spořitelna.

Zabývám se oprávněností Raiffeisen stavební spořitelny snížit úrokovou sazbu ze spoření.
Předem děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Zuzana
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den paní Zuzano,

všeobecné obchodní podmínkly k finančním produktům by měly být vždy aktuální. Už jen proto, že se jedná mnohdy odlouhodbé produkty a ty podléhají regulaci, změně předpisů a i samotných zákonů. Nicméně změna úrokových sazeb je zásadní změnou smlouvy a měla by být zakotvena pevněji. Zkuste se prosím v této věci poradit s právníkem.

 

S pozdravem

V.Svoboda

 

 

Ostatní investice
Dobrý den pane inženýry, čtu celou Vaši diskuzi s radami, a smekám. Rád bych se chtěl poradit od zkušeného, jelikož pracuji a ještě dodělávám rok magisterský titul, je mi 26let, budoucnost doufam před sebou ještě tak bych chtěl někam investovat a nechat zhodnotit naspořené peníze. Této oblasti nerozumím abych se přiznal, chci v osobním volnu si dostudovat veškeré investice a vše kolem, co která obnáší. Bohužel spořící účty jsou bohužel pro smích.. Teď přemýšlím nad stavebním spořením. Chtěl bych co nejlépe vytěžit maximum, pokud možno s minimalizací rizika, nějaké jsem schopný podstoupit, ale chci mít jistotu, že nepůjdu do červených čísel. nebo aspoň výnos pokryje inflaci. Je lepší pravidelně spořit s menšími částkami nebo rovnou vložit do něčeho velkou částku. K dispozici mám nyní 150tis, kam by jste je doporučil investovat? Chtěl bych investovat na dobu 2-5let, z důvodu, že mám relativně nízky věk, a možná budu uvažovat nad vlastním bydlením a hypotékou. Děkuji
Martin
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Martine,

 

v  současné době, kdy jsou úrokové sazby téměř na nule a pomalu se pohybují k záporu mi nepřijde stavební spořeníjako špatná alternativa. To pro pravidelné ukládání menších částek. Navíc, výslednou sumu lze využít na investici do bydlení.  Jinak pořád zastávám názor dlouhodbě pravidelně investovat do akciového fondu.

Pokud skutečně plánujete během 2-5 let pořizovat byt, tak bych zmíněnou částku zřejmě investoval  velmi opatrně a to do termínovaného vkladu, případně fondu podnikových dluhopisů. Příliš nezískáte ale na druhé straně budete mít peníze k dispozici pro okamžité rozhodnutí a i to má svoji hodnotu.  S upřímným pozdravem  VS

Dluhopisy
Dobrý den pane Svobodo. Prosím vás o radu. Naskytla se mi možnost investovat do dluhopisů firmy Geen general energy. Jedná se o dluhopisy 8,5,3 leté. Roční výnos 8%. Myslíte že je to dobrá investice? Děkuji
Martin
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

 

já tyto dluhopisy neznám a ani  společnost, která je vydává.  To co si mohu přečíst na internetu mě příliš nepřesvědčilo.

Já osobně bych do nich neinvestoval.

S pozdravem

V.Svoboda

 

Pravidelné spoření
Dobrý den, PP zatím sjednáno nemám, jediný spořící produkt, který využívám, je stavební spoření, které mi však v polovině příštího roku končí. Spořící účet k běžnému mám, ale využívám ho minimálně - aktuálně kromě SS nepřispívám nikam. Příští rok bych se však měla vrátit z RD zpět do práce a chtěla bych spořit i jinak než jen SS. Vím, že je lepší peníze rozložit do více produktů, které zajistí v různém časovém horizontu případnou rezervu. proto zvažuji i PF. Je mi 33 let - má toto spoření smysl v částce např.200,- k tomu např. 1500,- SS a popř.nějaká nepravidelná částka na spořící účet? Nerada bych se dostala do situace, kdy budu vázána dobou spořícího produktu a peníze budu potřebovat v řádu dní či týdnů. Co byste tedy doporučil? Děkuji.
Eva, Olomouc
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Evo,

 

to co píšete mi smysl dává a doplnil bych Váš záměr ještě o pravidelnou, dlouhodobou investici do akciového či balancového fondu (např. typu životního cyklu). Jen se nenechávejte přemluvit k předplacení poplatku za celé zamýšlené investiční období (např. 25 let) ale raději plaťte poplatek průběžně. Je to obyvkle sice mírně dražší ale v případě, kdy se v budoucnu rozhodnete  spoření ukončit a investici zlikvidnit (prodat) - což se může v životně naléhavé situaci stáít - zbyetečně na předplaceném poplatku netratíte.

 

Omluvte mě za opožděnou odpověď.

S pozdravem  VS

Stavební spoření
Dobrý den pane Svobodo, chci se zeptat, mohu si bezplatně převést své stavební spoření k jiné stavební spořitelně s lepšími podmínkami? Wustenrot má opravdu vysoké poplatky.
Děkuji
Lagová - otázka upravena poradcem
Lada Lagová
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Lagová,

myslím si, že potenciální nárok na převedení stavebního spoření k jiné spořitelně by měl vyplynout z obchodních podmínek.

Domnívám se nicméně, že bude vždy potřeba souhlasu stavební spořitelny a proto budete muset vyjednávat. S pozdravem V.Svoboda    

 

 

Postoj k investování
Dobrý den, je možné ivestovat do akcií v 16-17 letech?
Hana
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená Hano, omlouvám se pozdní odpověď.

Úplně nemožné to není ale někteří právníci zde vidí určitopu kolizi s principem plnoletosti. Nejlépe bude se dotázat u každého obchodníka s cennými papíry či banky zvlášť. Pokud tedy např.banka umožňuje mladým lidem od 15 let si založit bankovní účet, proč by nemohli například v omezené míře investovat do investičních instrumentů. S pozdravem VS

Stavební spoření
Dobrý den, pane Svobodo, 1.6.2010 jsem si založila stavební spoření u České spořitelny. Protože nehodlám dobu spoření prodlužovat a ráda bych peníze použila co nejdříve bude možné, chci založit následnou smlouvu. Ke kterému datu musím podat výpověď s žádostí o vyplacení naspořených finančních prostředků, abych nepřišla předčasnou výpovědí o krácení benefitů (státní podpora)? Jedná se o datum 31.5.2016 nebo je nutné smlouvu vypovědět až k 1.6. 2016 a současně se stejným datem založit smlouvu následnou? Doporučil byste mi nějaký tarif tak, aby byla smlouva osvobozena o poplatku za založení? Děkuji.
Eva, Olomouc
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

 

Váš dotaz je hodně specifický a prosím, položte jej přímo SS ČS. Určitě Vám odpoví.

S pozdravem V.S.

Investice do akcií
Dobrý den,
jaký máte názor na koupi akcií Ferrari, které vstupují právě na trh? Myslíte, že je to velké riziko? - otázka upravena poradcem
Radka
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

 

akcie automobilek jsou rizikovějšá než např. akcie výrobců spotřebního zboží. V případě akcií Ferrari bych asi počkal až budou uvedeny na trh a poté bych zvážil  případný nákup. S pozdravem V.Svoboda

Termínované vklady
Dobrý den. Velice rád bych se vás zeptal na váš názor ohledně investování finančních prostředků ( 500000) u Ruské Banky- Sberbank. Nabízení investování v produktu ( progresivní výnos). Je to dobrá investice? Děkuji za odpověď
Martin
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Martine,

 

proti Sberbank nic nemám. Produkt o kterém píšte je v podstatě jednoroční termínaovaný vklad s ne přiliš atraktivním ročním úrokovýmn výnosem. Velkou výhodou vkladu je určitá flexibilita, s kterou se můžete k penězům dostat  v případě naléhavé potřeby  a nemusíte tedy dodržet fixaci na jeden rok.

Já bych částku rozdělil.  Půlku bych dal do Sberbank (asi k tomu máte nějaký důvod) a pro druhou půlku bych hledal v jiné bance lepší výnos. A to i za cenu, že budou peníze sklutečně nedostupné po dobu jednoho roku.

 

S pozdravem  

 

VS

Investice do akcií
Dobrý den,
je mi 18 a chtěl bych investovat nějaké peníze, které mám teď k dispozici. Myslíte, že je dobrý nápad většinu z toho co mám k dispozici investovat spíše s menším rizikem a dlouhodoběji do nějakého podílového fondu a menší část si nechat na trochu riskantnější investice ? Dále bych se chtěl zeptat jaký typ fondu by jste případně doporučil a také jestli chápu online obchodování dobře tak, že si vyberu nějakou společnost, vytvořím si u ní účet, stáhnu si jejich platformu pro obchodování a můžu začít ? A máte nějaké spolehlivé a ověřené platformy nebo společnosti, které by jste doporučil ?
Moc děkuji za odpověď a omlouvám se jestli jsem něco podal tak, že mi nerozumíte, protože jsem se o investování začal zajímat nedávno a moc tomu všemu pořádně nerozumím :) - otázka upravena poradcem
Patrik
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Patriku,

asi bych zvolil akciový fond jako dlouhodobou investici a část peněz bych investoval napřímo, abych se něco naučil.

U nás je spousta dobrých platforem pro obchodování. Jmenuji jen některé - např. Patria, Fio, Atlantik atd. Navíc každá velká banka či obchodník s cennými papíry má svůj obchodní systém.

Postup je takový, že podepíšete komisionářskou smlouvu a otevřete si obchodnický účet a můžete přes webové rozhraní obchodovat. Je to vcelku jednoduché.

Je dobré si  ten či onen systém nechat předvést či absolvovat seminář. To někteří nabízejí.

Nakonec několik  důležitých rad pro každého, kdo začne.

1.  Nebchodujte na páku, je to velmi riskantní.

2. Pokud kupujete akcie, tak investujte s rozmyslem a dlouhodobě. Dělejte si vlastní názor a toho se držte a vyhýbejte se stádu. Hodně se o investování zajímejte, čtěte ty správné knížky.

3. U zahraničních akcií myslete na měnové riziko. Naší zemi se v poslední době velmi daří  a bude se zvyšovat tlak na posílení koruny a  to může ve finále dost znehodnotit cizoměnové investice.

Držím palce.

V:

 

Ostatní
Dobrý den, prosím o radu, zda koupit Top Stock Biotec za 100000 Kč na dobu přibližně 6 let. Děkuji za odpověd.
Jiýí
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Jiří,

jde zřejmě o investiční fond, který investuje do biotechnologických akcií.  To je velmi progresivní obor a v minulosto investorům dost vydělal. Já ale také pamatuji doby, kdy biotechnologický index klesl za rok i o několik desítek procent. Počítejte tedy s rizikem. Jestli investovat právě 100 tis.Kč nevím, protože to záleží na tom, jak velká část z Vašeho likvidního majetku to je.Je-li to méně jak 20% tak bych to zkusil, jinak bych investici rozdělil.   

 

S pozdravem

 

V.S

Ostatní
Jak velkou (měsíční) by měla mít jednočlenná domácnost rezervu na pokrytí nemoci, ztráty práce apod.?
Milan
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

 

odpověď na Vaší otázku není jednoduchá, neboť záleží na spotřebě rodiny a hlavně na tom, co lze omezit (např.koníčky, zábava atd.). Jako minimum se uvádí 3-6 měsíční příjem rodiny, jako užitečná rezerva. Samozřejmě platí, čím více, tím lépe. Proti vážným nemocem se lze pojistit. proti úrazu také. S pozdravem  VS

 

 

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li je pro začátečníky vhodná služba ING Investice. Pokud ne, kde je nejlepší začít s investicemi? Děkuji za odpověď.
Jana
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Jano,

myslím, že vhodná je. Zajděte si na seminář, který nabízí a prostudujte si www stránky. Obrovskou výhodou je skutečnost, že jako snad jediní na trhu neúčtují vstupní ani výstupní poplatky při nákupu fondů. S pozdravem  a přáním všeho dobrého.

 

VS

Životní pojištění
Dobrý den.
27 leté studující dceři(skončilo ji pojištění Dynamik) jsem uzavřela u ČP životní pojištění Můj život na 10 let s částkou 1000 měsíčně(z toho pojistné na úraz Kč 269) Výhody-doba nezbytného léčení úrazu 300 Kč/den, hospitalizace úrazu 200/den, trvalé následky úrazu až 200000.Část peněz bude investována během spoření cpinvestem do Vyváženého fondu fondů.Konceptem modelace život.pojištění by dcera po 10 letech měla naspořeno cca 95000. ALE: fond není nejrizikovější, přesto se může stát, že z těch peněz moc neuvidíme-invest.riziko nese poplatník. Taky přemýšlím, co s pojistkou třeba udělá přechod na euro...Nemám představu,o kolik peněz může člověk přijít při investování do ne konzervativních a ne nejrizikovějšíchfondů. Je pro mne nepřijatelné třeba skončit na 50000. Poradil byste mi prosím? Máte nějaké zkušenosti s produktem Můj život?
Děkuji a přeji Vám hezký den.
Květa - otázka upravena poradcem
Květa
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Květo,

omlouvám se za opožděnou odpověď. Ve  Vašem dotazu je otázek hned několik a zřejmě se mi nepodaří odpovědět vše dle Vašich představ.

Přechodu na euro bych se asi příliš neobával. Je totiž otázkou, zda k němu vůbec dojde a v případě, že ano, tak se veškeré produkty přepočtou aktuálním kurzem.

Investice do fondů nesou sebou vždy určité riziko. Fondy fondů obvykle jsou velmi diverzifikované ale na druhou stranu je výnos obvykle nižší, nežli napříkjlad u čistě akciových fondů. Vždy je to něco za něco. Pokud se ve světě investování chceme vyhnout úplně riziku částečné ztráty, nezbývá než   peníze ukládat u dobrých bank či do státních dluhopisů, i když ani zde se riziku nelze zcela vyhnout. Navíc výnosy v těchtoi kategoriích investic budou velmi nízké a to zřejmě i v nejbližším období. Asi bych ve Vašem případě doporučil něco investovat do fondů , něco na spořící účet, stavební spoření a životní připojištění. Prostě riziko rozložit.  S produktem, na který se ptáte nemám bohužel zkušenost.  

 

S pozdravem

 

V.Svoboda

Životní pojištění
Dobrý den, uz 12 let mam ŽP u ING, je mi 35 let a jdu na mateřskou, mám nějakou možnost dočasně zastavit platby nebo snížit? Platím cca 900 Kč, z toho 560 je na spoření. Děkuji moc
Jana
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

 

záleží na konkrétním produktu,  smlouvě a obchodních podmínkách. Musíte se přímo dotázat v ING, správně dnes v NN Životní pojišťovně..

 

S pozdravem VS