Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. října 2022 Igor

Finanční poradna Vratislava Svobody

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Ing Vratislav Svoboda, MBA

Hledáte-li radu v oblasti financí a investic, můžete se ptát ing. Vratislava Svobody, MBA, který se investicím a finančnímu poradenství věnuje od roku 1993. Nyní působí jako ředitel privátního bankovnictví J&T banky. Studoval v Anglii, léta řídil firmu, která se starala o peníze jednotlivců i institucí..

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Investice do akcií
Zajímal by mě váš názor na mix uložených peněz - celkem asi 1,5 milionu - 700 tis na spořících účtech (1,5-2 %), 250 tis v P2P půjčkách (CZK rozdělené do dvou tržišť), 150 tis. v P2P půjčkách (EUR, rozdělené do tří tržišť), 50 tis. v ETF (60% akcie, 40 % dluhopisy), asi 50 tis. v amerických akciích, 20 tis. ve zlatě a zbytek jako volná hotovost. Myslíte, že je to vyvážené a bezpečné bych měl něco změnit. Rozhodně nechci jít do rulety kryptoměn - do těch nedám ani haléř. Díky
Martin Vokas
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den Martine,


zdá se , že hodně víte , co je to diverzifikace a to je vždy dobrý základ každého investování .Snad bych více pozornosti věnoval P2P, tam si nejsme jist, že je to optimální volba. Když někomu půjčuji peníze, tak to chci mít pod kontrolou. Když kupuji dluhopis, tak chci rozumět emitentovi a chci aby byl obchodován na burze. U P2P jsem měl vždy pocit, že hodně záleží na počasí. Když je pěkně, svítí sluníčko a všichni se na sebe usmívají tak je nám obvykle všem dobře Ale když vypukne bouřka a to navíc nečekaně, tak to už tak nemusí být..


S pozdravem VS 

Nemovitosti
Chceme v létě prodávat byt. Je to rozumné?
Zdena
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den paní Zdeno,


omlouvám se ale opravdu nevím. Neznám Vás, Vaši finanční situaci a ani nemovitost.


S pozdravem


VS

Nemovitosti
Dobrý den, vlastním po rodičích družstevní byt, který jsem měla pronajatý, aby syn, až dostuduje něco měl. výnos nebyl velký - 2 %. Nájemníci skončili a já sehnala kupce. Nyní však váhám zda prodat nebo přece jen pronajmout, i když riziko, při předpokládané nezaměstnanosti spojené s neplacením je velké. Jaká je rada, prodat nebo pronajmout s ohledem na nynější situaci.
Eva
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den paní Evo,


Obě varianty jsou možné a uvažujete správně. Neznám Vaši detailní situaci a proto je obtížné Vám poradit.

Asi byste měla požádat o radu někoho z Vašeho okolí, komu to ekonomicky myslí. Ať máte minimálně další nezávislý názor.

Sám za sebe mohu říct, že když se mi stalo, že jsem měl dvě rovnocenné varianty a bylo těžké se rozhodnout, dal jsem tomu více času.


S pozdravem VS

Hypotéka
Dobrý den, mám rozjednaný nákup nemovitosti (z doby před pandemii) a aktuálně jsem před podpisem smlouvy. Bytovou situaci řešit musím. Myslíte, že investice do vlastního bydlení a podpis hypotečního úvěru odložit? Jedná cenu nemovitosti přes 5 milionů.
Ondřej
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


chápu Vaše pochybnosti.

Zítra nejspíš ČNB sníží sazby, takže to bude za posledních čtrnáct dní o 1 celé % níž. Domnívám se, že by to mělo ovlivnit sazby u hypoték. Měl byste zkusit požádat o stanovení nové sazby.

Riziko ale vidím spíše v tom, že se může následně zvýšit nezaměstnanost a v tom případě je hypotéka velké břímě, pokud nezaměstnanost člověka postihne. Ale neznám Vaši osobní situaci.

Můžete také smlouvu podepsat a finálně hypotéku nečerpat. Je tam ale myslím sankce 5% z částky a to ve Vašem případě není rozhodně málo.


S pozdravem


VS

 


Ostatní
Dobrý den, vzhledem k současné koronavirové situaci a vcelku už jasné krizi, bych se rád zeptal, jak rozumné vidíte právě v této chvíli zainvestovat jednorázovou částku např. do bitcoinu, je teď poměrně dole, ale je tam patrný potenciál vzestupu. Děkuji.
Petr
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


mě to nepřijde jako dobrý nápad.S pozdravem


VS

Ostatní
Doporucujete dat vsechny uspory do bitcoinu?
Milos
Ing Vratislav Svoboda, MBA

V žádnem případě !!!


VS.

Penzijní připojištění
Dobrý den, chci zrušit penzijní připojištění a koupit ziskové akcie a ty dlouhodobě držet (např. Coca Cola -ta je teď celkem dole ). Chci je mít jako aktivum, které mi bude generovat zisky, jelikož se jedná o dividendového krále, zatímco zhodnocení mých vkladů penzijním fondem nepokryje v tomto státě ani inflaci. Co si o zamýšleném kroku myslíte Vy. Díky za odpověď.
Josef
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, váš záměr vyžaduje pevné nervy a ideálně y aby bylo na finančních trzích vždy  pěkné počasí.

Všiml jste si, o kolik akcie za poslední měsíc oslabily  ?

Pokud jste s tím vším smířen a jste hodně dlouhodobý investor a poradíte a nezanedbáte divirzifikaci, tak asi ano.


S pozdravem VS

 

Zlato a drahé kovy
Dobrý den,
kde byste dnes koupil investiční zlato (100 slitků 1oz). Obvyklé kamenné prodejny hlásí nedostupnost.

Děkuji za odpověď.
Jiří
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


já bych kupoval v bankách. případně přes finanční trhy pomocí ETF.


VS

Ostatní
Chcete ušetřit peníze, samY investovat a vyzrát nad inflací? To je vtip?
Pozdravuje Tě bývalý kolega z Jihlavanu od EC1027.
Zdeněk
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Zdeňku ahoj. Ozvi se přes LinkedIn. V.
Nemovitosti
Mám našetřeno několik milionů (chtěl jsem stavět dům). Je vůbec ještě nějaká šance hodnotu peněz zachránit? (Očekávám brutální znehodnocení jako důsledek kvantitativního uvolňování, které (už zase) přijde.)
Petr
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


to, že dojde k masivnímu nalévání peněz do ekonomik je asi pravda. Že to bude znamenat velmi rychlé znehodnocení peněz se nedomnívám.

V dlouhodobém horizontu to asi negativní vliv mít bude ale zda brutální, to zatím takto nevidím.

Zřejmě dojde k  poklesu ekonomiky a bude i příležitost stavět dům, za lepší ceny.


S pozdravem


VS


Zlato a drahé kovy
Dobrý den, co si prosím myslíte v aktuální situaci, o investování do stříbra/zlata. Cena se zdá se, odráží od dna.

Děkuji
Daniel
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, zlato  už posiluje delší dobu. Neřekl bych, že se odráží od dna. Nicméně, pokud současná krize bude přetrvávat, je možné že uvidíme zlato ještě výše. U stříbra je to tak, jak říkáte. To naopak v posledních týdnech oslabilo. Někteří analytici poukazují , že je stříbro oproti zlatu značně podhodnocené. Ale říkají to již více jak šest let. Kdybych to měl shrnout, tak mít v portfoliu stříbro a zlato tak do 15-20 procent, není v současnosti asi žádná chyba.


S pozdravem


VS

Ostatní
Dobrý den, začala jsem zhodnocovat své peníze na Forexu, jak je to s daněním? Děkuji
Klára
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


myslím, že se jedná  o klasický výnos mezi nákupem a prodejem. Prosím ale dotažte se daňaře.

Jestli ale obchodujete na páku, buďte extrémně opatrná.


S pozdravem . VS

Investice do akciových fondů
Dobrý den, polovina mých investic v ČS je v akciových fondech, zejména v TOP Stocks (dále dluhopisové a nemovitostní), není to portfolio až příliš dynamické? Další dotaz, když se hovoří o horizontu například sedmi let, chápu to jako doporučenou minimální dobu investice s neomezenou dobou dalšího investování? A nakonec, věříte ve výnosné investování ve fondech i řekněme v následujících patnácti letech, žádám jen Váš názor na budoucí tendence, pokud by nedošlo k nějakým neočekávaným otřesům. Děkuji.
Jirka
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


 omlouvám se za zpoždění. Obávám se, že již dotaz není aktuální. 

Položte jej prosím znovu vzhledem k aktuální situaci a pokusím se odpovědět obratem.


S pozdravem  VS 

Investice do akciových fondů
Zdravím Vás a chci se zeptat na Váš názor na investice do tzv. tematických fondů(např.prostřednictvím Amundi) a do Amundi funds Pioneer US Equity Research Value.Dále zda se výnosy daní pokud nepřesáhnou 100000 Kč v daňovém horizontu do 3 let.Předem velice děkuji za odpověď.Přemek
Přemysl
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


tématické fondy jsou jednou z možností jak investovat do převážně akciových aktiv. Doporučuji tyto fondy kombinovat s  akciovými fondy zaměřenými na USA, případně i  Evropu. Pokud totiž investor   investuje jen do jednoho či dvou sektorů, tak kromě  rizika  investic do akcií, nese i riziko jednotlivého sektoru. To může znamenat vyšší výnos ale také podstatně větší propad.


Pokud Vše prodeje (obrat) (akcií, fondů ) nepřesáhnou 100 000 Kč v kalendářním roce, tak daň ze zisku na těchto investících dosažená by měla být osvobozena od daně.  Naopak daňový test  se nevztahuje k určité části obratu. Platí zde pravidlo, že pokud uplyne  mezi nákupem a prodeje  investičního instrumentu (akcie, dluhopis, ETF, certifikát)  více jak 3 roky, je dosažený zisk z prodeje  tohoto  investičního instrumentu od daně osvobozen.


S pozdravem


VS.

Postoj k investování
Dobrý den,
můžete mi objasnit, proč je poslední měsíc tak prudký vzestup většiny fondů CS? Např. Fond Top Stocks, který byl dlouhodobě v mínusu je během měsíce na +4,5%.
Děkuji L.
Ladislav
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,  omlouvám se za zpoždění. Obávám se, že již dotaz není aktuální. 

Položte jej prosím znovu vzhledem k aktuální situaci a pokusím se odpovědět obratem.


S pozdravem  VS 

Ostatní
Dobrý den pane doktore, prosím Vás o radu. Na stavebním spoření mám částku 500 tisíc, byl mi nabídnu předschválený úvěr, přemýšlím tedy o rekonstrukci domku, nebo snad další spoření? (nutno navýšit cílovou částku), nebo investování přes svou banku....jsem velmi opatrná, mám nízký příjem (25tis netto) a živím studující dceru (21 let), mám obavy z avizované krize a s tím související devalvací měny a možná hyperinflací. Myslím, že investice do nemovitosti je tutovka, ale asi jak do které?? Nebo do zlata? Co byste mi poradil? Žádné dluhy nemám. Děkuji.
Zuzana Smejkalová
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den paní Zuzano,


měl jsem trochu zpoždění a omlouvám se. Mezitím dorazila Vámi avízovaná krize.. Peníze si podržte jako rezervu a počkejte jak to dopadne.   Sledujte ceny aktiv.

Koruna sice oslabila ale devalvací bych to nenazýval . jakmile se svět uklidní, koruna začne pomalu opět posilovat.

A co se týká hyperinflace, tak  si ji nikdo z ekonomů nepřipouští . Mě tato myšlenka přijde rovněž velmi  nepravděpodobná.


S pozdravem


V.S.

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den,
v roce 2017 jsem si nechala zřídit Program pravidelného investování Generace X, dynamický profil. Mé pravidelné úložky umořily necelou polovinu vstupního poplatku (cílová suma 192tis., poplatek 7385,-). Po zhruba roce jsem úložky přestala posílat a nyní přemýšlím, jak dál. Našla jsem spoustu pro a proti v investování do tohoto programu. Ráda bych se s Vámi poradila jak nejlépe své peníze ukládat/investovat. V současné chvíli nemám zřízené žádné životní ani stavební spoření a ráda bych si začala spořit. Děkuji Vám za radu.
Diana
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


pravidelné investice do fondů považuji za dobrý počin. Mělo by se tak dít ale dlouhodobě a překonávat tak různé cykly trhu. Je to dlouhodobý produkt. Pokud máte pochybnost, zda vyhovuje Vašim potřebám, tak vše musíte probrat s vaším poradcem či s jiným odborníkem.

Rozhodně produkt nevypovídat bez rozmyslu.


S pozdravem


V.Svoboda

 

Ostatní
Dobrý den, mohu si na stavební spoření koupit tzv. investiční byt? Tedy byt ve kterém nebudu bydlet, ale budu jej pronajímat? Jak přesně to je s tím, že bych měl stavebním spořením řešit svou bytovou potřebu? děkuji
Aleš
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, prosím, vzneste tento dotaz v příslušné stavební spořitelně.

S pozdravem V.Svoboda

Ostatní
Dobrý den zdědila jsem peníze a nevím do které banky je mám vložit a co by bylo pro mě nejlepší.Potřebuji poradit.
Petra
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, omlouvám za zpoždění. Nicméně pokud je otázka stále aktuální, budete se muset obrátit na odborníky v bance a poskytnout více informací.


S pozdravem V.Svoboda

Ostatní
Dobrý den,
před 3 roky jsem zdědila 1000000, do dnes je mám na běžném účtu, kde ztrácí svou hodnotu. Ráda bych je investovala (do podílových fondů). Jsem spíše konzervativní, výnosy bych očekávala něco málo přes inflaci, časový horizont 10 let. Zabezpečená jsem, rezervu mám také. Poradil byste mi, jakou zvolit strategii? Rozdělit částku a investovat postupně v čase nebo ji rozdělit a vložit na různé fondy jednorázově. Mohl byste mi doporučit i něco konkrétního?
Děkuji za jakoukoliv radu.
Mějte se krásně.
Petra
Petra
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Dobrý den, omlouvám se opožděnou reakci Je Vás dotaz stále aktuální ? V.Svoboda .
Ostatní
Dobrý den

každý měsíc pravidelně měsíčně investuji od roku 2014 prvně u Atlantiku, dnes u JT bank:
2000 kč do C-QUADRAT ACTIVE ETF Selection (T) CZK
1000 kč do FTIF-Templeton Frontier Markets Fund-A(acc)USD

Chtěl bych znát váš názor zda je toto dobře zvolené, nastavil mi to tak finanční poradce. Nicméně podle výsledků se mi nezdá investice vydělečná.
Děkuji moc
Tomáš
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


ve Vašem případě se jedná o standardní fondy pro dlouhodobé investování. Neznám ale Vaše podmínky a očekávání Domluvte si schůzku s poradcem , případně v J&T bance a oni se Vám na to podívají.


S pozdravem V.Svoboda .

Pravidelné investice do fondů
Dobry den. Mam moznost zainvestovat v CSOB Premium. Je to pomerne novy fond, tak nelze dohledat, jak si vede ve vetsim casovem horizontu. Ma byt sice s nizsim vynosem, zato mene rizikovy. Rizika se bojim Mam volne finance v hodnote cca 500 000,- a mesicne tak 3000,-. Chci mit k penezum pristup alespon do tydne, ale jen v pripade nutnosti. Pry staci 3 dny a penize mohu vybrat. Treba na ne vubec nebudu potrebovat sahnout takovych 10 let. Doporucil byste mi, tuto investici? Dekuji
Ela
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená Elo,


omlouvám se za zpoždění. Z Vašeho dotazu není jasné o jaký fond se jedná. Obecně platí, že investiční fondy - dluhopisové, akciové nebo smíšené - v dlouhodobém horizontu přináší vyšší výnos. Investice do fondů však představují i vyšší riziko, které je spojeno s kolísáním hodnoty fondu v čase.  A to může být  nemilým překvapením  pro někoho, kdo investuje na krátkou dobu nebo dočasnou ztrátu nedokáže akceptovat.  Podle toho, co píšete, bych Vám spíše doporučil pravidelnou měsíční investici do smíšeného fondu, dobře vedeného a pokud možno s nízkým vstupním poplatkem. . Raději než investici velké částky naráz S pozdravem V.S..    

Investiční fondy
Dobrý den,
investuji měsíčně již třetím rokem 1000,- do Amundi CR Dluhopisový PLUS. Již od začátku investice je tento fond mírně ztrátový. Myslíte si, že by bylo vhodné změnit strategii a opustit tento fond? Předem děkuji za odpověď.
Kateřina
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den paní Kateřino,


omlouvám se za zpožděnou odpověď. Amundi je významný evropský správce fondů, jeden z největších. Zmíněný fond je jistě řízen zkušenými odborníky. Fond vykázal, stejně jako většina podobných, v minulém roce menší ztrátu. Od počátku letošního roku je dle informací, které jsou na stránkách investiční společnosti v mírném zisku. Investice i do dluhopisových fondů by měla být investicí na několik let a proto bych na vašem místě spíše vyčkal  a konečné rozhodnutí, zda zůstat či odejít bych udělal později po poradě s odborníkem. Já tento fond nepovažuji za špatný. S pozdravem V.Svoboda  

Termínované vklady
Dobrý den, mám k dispozici cca 500000,-Kč. Uvažuji o jejich uložení na tříletý až pětiletý termínovaný vklad u J&T banky. Je to podle vás vhodná banka i způsob uložení?
Děkuji. - otázka upravena poradcem
Lenka
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


musím se zde přiznat, že jsem zaměstnán v J&T bance  a proto ve své odpovědi musím z důvodu možného konfliktu zájmů zůstat zdrženlivý.

Obecně bych chtěl  říct, že částka půl milionu Korun spadá do limitu pojištění vkladů a banky působící v ČR jsou v tomto systému ze zákona pojištěny.

Co se týká délky termínovaného vkladu, já osobně bych raději volil kratší (např 12 nebo 15, 18  měsíců) s tím, že bych vždy zvážil opakování - tedy tzv. prolongaci vkladu. Důvodem je skutečnost, že spíše se v budoucnosti očekává růst úrokových sazeb  a tímto způsobem si můžete , v případě, že sazby porostou, zajistit vyšší zhodnocení Vašich peněz než, když si vklad zafixujete rovnou na  3 nebo 5 let.


Se srdečným pozdravem V.Svoboda     

Ostatní
Dobrý den,prosím o informaci ohledně zdanění pravidelné investice do fondů .Pravidelně investuji 10000 Kč až do roku 2024,pak ji chci ukončit.Děkuji za odpověď.
Pavel
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


obecně platí, že kapitálový výnos z prodeje investičních instrrumentů, a tedy i fondů,  podléhá dani, pokud je doba mezi nákupem a prodejem kratší než tři roky. Znamená to tedy například, že zisk z fondů, které koupíte v roce 2002 a později a prodáte je do 31.12 .2024 , byste mel  přiznat v daňovém přiznání pokud neprodáte  jiné investiční instrumenty v uvedeném období s větší ztrátou. Nicméně se doporučuji poradit s daňovým odborníkem. S pozdravem VS  

Ostatní
Jsem drobný acionář,akcie jdou do nedobrovolné dražby.Mám si je raději vyzvednout,když neumím obchodovat nebo si je po dražbě nechat proplatit na složenku?
Dana Jankovská
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


nevím o jaké akcie se jedná, o jaké množství.

Takže nemohu odpovědět.

Já ale v takových případech obecně volím peníze, tedy výplatu  a koupím si případně jinou investici. S pozdravem V.Svoboda

Ostatní
Dobrý den pane inženýre, zaujal mě dotaz paní Zuzany ohledně investování do kryptoměn. Souhlasím s Vámi, že opatrnost je na místě, ale stále mě to láká. Vy osobně do nich investujete, doporučil byste nějakou důvěryhodnou společnost, prostřednictvím které bych mohla investovat a měla šanci na úspěch? Děkuji za odpověď.
Anita Herzánová
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

já do kryptoměn neinvestuji. Pořád mi to přijde na úrovni loterie. Možná jednou ....S pozdravem VS

Nemovitosti
Dobrý deň.
Mám investície v celkovej hodnote 100 000, pri ročnom úroku od 5 - 7 %, úroky sú vyplácané ročne. Investície budú končiť v roku 2020, 2021. Uvažujem nad kúpou bývania. Chcela by som vedieť ako vypočítať kedy sa mi oplatí nechať investície pracovať a kedy sa mi oplatí financovať kúpu za hotové. Pri úvere 50 000 a mojom doplatku 25 000, mi vyšla úrok. sadzba 0,79 % pri fixácii na 5 rokov a dobe splatnosti 30 rokov. Ďakujem za radu.
Slovenka
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


velmi zjednodušená úvaha je tato:

Náklad na financování je , jak píšete , 0,8 % p.a.

Pokud byt pronajmete ,tak možný  výnos by mohl být například 3,5% p.a. Tzn. 3,5 - 0,8 je 2,7%. To by mohl být výnos z Vaší nemovitosti po odečtení nákladů na financování. Pokud naleznete investici, s výrazněji vyšším výnosem ( například minimálně 4% p.a.) , například dluhopisy s  velmi nízkým rizikem, je na místě úvaha, zda tedy volné prostředky investovat a byt financovat hypotékou. To je ale jen zjednodušená úvaha a je potřeba vše promyslet s  odborníkem. S pozdravem V.S. 

Ostatní investice
Vážený pane inženýre, ráda bych znala Váš názor na společnost weeNEX X AG, která spouští (za údajně velmi výhodných podmínek - za 1000 Euro dostaneme 100 tisíc Coinů plus 50% a zhodnocení do roka má být údajně 100%) předprodej nové kryptoměny wee ICOToken. Zní to velmi slibně, tato spol. je prý dceřinou společností Swiss Fintec Invest, která je kotovaná na burze a kryptoměna poběží na síti Ethereum. Děkuji za Váš odborný názor. Zní to až příliš slibně a trochu se bojím.
Zuzana Smejkalová
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Zuzano,


pravdou je, že na kryptoměnách lidé hodně vydělali ale i také opravdu drasticky prodělali. Zmíněnou společnost neznám ale vždy když o takových příslibech slyším, tak si vzpomenu na  staré přísloví o tom ptáčkovi, kterého lapají. Buďte prosím velmi velmi opatrná. 


S pozdravem V.SvobodaInvestiční fondy
Dobrý den. Investoval jsem do Amundi investiční manažer do balancované strategie před více něž rokem 300 tis. Kč, s tím, že každý měsíc přidávám dalších 5 tis. Kč. Za dobu 14 měsíců jsem v minusu skoro 20 tis. a začínám si myslet, že jsem neinvestoval dobře. Myslíte, že je dobré vydržet 5 let, jak mi bylo doporučeno a že se ztrátovost portfolia obrátí v plusová čísla. Děkuji za odpověď. Klímek
Dušan Klímek
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


letošní rok je opravdu po dlouhé době z pohledu investic na kapitálových trzích rokem ztrátovým. Na straně akcií i dluhopisů je proto několik důvodů a není to nic neobvyklého. Po  dlouhém období růstu obvykle následuje kratší období poklesu přičemž to nemusí znamenat vážnější krizi finančních trhů a ekonomiky obecně.  Pokud investujete pravidelně, tak poklesu využíváte tím, že nakupujete levnější aktiva a až opět začnou trhy růst, budete vydělávat také. To samozřejmě předpokládá, že fond je alespoň průměrný a správce fondů  ví, co dělá. U Vašeho správce si myslím, že to tak je.

Měsíční investice by Vás neměly dostávat do rizika snížené solventnosti či  psychické nepohody. V tomto případě je možné pravidelnou investici snížit. Zde jsem popsal základní pohled. Samozřejmě nevím nic o Vaší finanční situaci a proto by finální rada měla být spíše od toho kdo Vám s investicemi radí.    S pozdravem a přáním všeho dobrého V.Svoboda

Ostatní
Dobrý den, bratr se dostal do finančních potíží a proto si vzal 4 nebankovní půjčky v průběhu 1 roku u Providentu. Je možné poskytnout úvěr v celkové výši 42 000,- (půjčená suma) - suma, která se má vrátit je 80 822kč, když má bratr důchod ve výši 6276,-+ sociální dávka 1852,-
(celkem 8 128,-). Není to v rozporu se zákonem? Slyšela jsem, že věřitel musí ověřovat platební schopnost dlužníka. Měsíční splátka je 3900,-. Je nějaký "strop", kdy už nelze dotyčnému poskytovat půjčku? Dá se nějak zamezit dalšímu půjčení od jiné společnosti? Děkuji - otázka upravena poradcem
Michaela
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, omlouvám se ale s technických důvodů se mi nepodařilo odpovědět včas na Vás dotaz. Pokud je dotaz  stále aktuální, prosím napište a pokusím se odpovědět  obratem.


S omluvou  a přáním všeho dobrého V.Svoboda

Ostatní
Dobry den, poradil byste mi prosim nejakou zakladni publikaci na seznameni se s investovanim do fondu? Investuju pravidelne nemale penize ale v grafech a vynosech se moc nevyznam. Vse nechavam na svem makleri. Dekuji predem
Jana
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, omlouvám se ale s technických důvodů se mi nepodařilo odpovědět včas na Vás dotaz. Pokud je dotaz  stále aktuální, prosím napište a pokusím se odpovědět  obratem.


S omluvou  a přáním všeho dobrého V.Svoboda

Ostatní
Dobrý den Půjde Sporotrend zas nahoru?
Jana
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, omlouvám se ale s technických důvodů se mi nepodařilo odpovědět včas na Vás dotaz. Pokud je dotaz  stále aktuální, prosím napište a pokusím se odpovědět  obratem.


S omluvou  a přáním všeho dobrého V.Svoboda

Ostatní
Dobrý den,
je mi 58 let, vznik nároku na výplatu dávek starobního důchodu mi vzniká za 4 a půl roku. Hrubý měsíční příjem je 28000,-Kč, mám 2 děti. Spořit celou částku, která by dorovnala svou výší propad mezi mzdou a důchodem je pro mne nereálné, prosím o možnou optimalizaci mého důchodového připojištění či jiné formy šetření.

Velmi Vám děkuji,
Nováková
Nováková Jana
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, omlouvám se ale s technických důvodů se mi nepodařilo odpovědět včas na Vás dotaz. Pokud je dotaz  stále aktuální, prosím napište a pokusím se odpovědět  obratem.


S omluvou  a přáním všeho dobrého V.Svoboda

Ostatní
Dobrý deň.
Mám investície v celkovej hodnote 100 000, pri ročnom úroku od 5 - 7 %, úroky sú vyplácané ročne. Investície budú končiť v roku 2020, 2021. Uvažujem nad kúpou bývania. Chcela by som vedieť ako vypočítať kedy sa mi oplatí nechať investície pracovať a kedy sa mi oplatí financovať kúpu za hotové. Pri úvere 50 000 a mojom doplatku 25 000, mi vyšla úrok. sadzba 0,79 % pri fixácii na 5 rokov a dobe splatnosti 30 rokov. Ďakujem za radu.
Slovenka
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, omlouvám se ale s technických důvodů se mi nepodařilo odpovědět včas na Vás dotaz. Pokud je dotaz  stále aktuální, prosím napište a pokusím se odpovědět  obratem.


S omluvou  a přáním všeho dobrého V.Svoboda

Ostatní
Dobrý den, na začátku prosince 2017 jsem investoval do fondů Amundi. Se svým bankovním poradcem u KB jsme se dohodli na následujícím mixu fondů: Amundi Bond Euro High Yield (CZK) - 10 tis. Kč, Amundi CR Dluhopisový PLUS - 30 tis. Kč, First Eagle Income Builder CZK - 30 tis. Kč, KB PSA 1 - Popular - 30 tis. Kč, KB PSA 4 - Popular - 50 tis. Kč.
Chtěl jsem své volné prostředky investovat tak, aby mi zisky pokryly inflaci (tedy, aby roční zisky byly min 2 %). Myslím, že je to mix vyvážený a že z dlouhodobého hlediska by mi mohl očekávané zisky přinést. Nicméně, v bance mne neinformovali o poplatcích. Co se týče vstupního poplatku, ten se pohybuje v rozmezí 1 až 2 %. Smysl tohoto poplatku chápu. Nicméně, teď jsem se navíc dozvěděl o manažerském poplatku neboli úplata za obhospodařování majetku. tady je taky poplatek 1 až 2 %. A k tomu můj dotaz: to 1 až 2 % mi budou srážet každý rok z hodnoty investice? Jestli očekávám růst mixu o 2 % ročně, to o celý nárůst přijdu za úhradu poplatku?
Jan V.
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, omlouvám se ale s technických důvodů se mi nepodařilo odpovědět včas na Vás dotaz. Pokud je dotaz  stále aktuální, prosím napište a pokusím se odpovědět  obratem.


S omluvou  a přáním všeho dobrého V.Svoboda

Ostatní
Dobrý den, mám investováno do fondu ČSOB Globálního růstu+14 a ČSOB Potravin a nápojů s datem splatnosti konec roku 2018. Náš finanční poradce v bance mi doporučuje je prodat před tímto datem. Důvod uvádí, že již tyto fondy jsou za vrcholem a zisk se spíše bude pomalu snižovat? U těchto fondů to tak prý většinou bývá. Je to pravda, že ke konci období se u fondů zisk snižuje. Je tedy pravda, že zisk zde poslední rok kolísá. Máme zde malé čásky cca 40tis. a zisk zde balancuje v rozmezí cca +/- 800-900 Kč. Je opravdu možné, že by zisk na konci období opravdu mohl výrazně spadnout? Chápu že na vše má vliv vývoj trhu.
Lenka K
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, omlouvám se ale s technických důvodů se mi nepodařilo odpovědět včas na Vás dotaz. jestli je stále aktuální, prosím napište a pokusím se odpovědět  obratem.


S omluvou  a přáním všeho dobrého V.Svoboda

Stavební spoření
Dobrý den, máme tři malé vnučky a chtěli bychom jim dlouhodobě spořit měsíčními příspěvky. Můžete prosím doporučit nějaký produkt? Z toho, co známe se nám zamlouvá tradiční stavební spoření. V různých investičních fondech a podobně se nevyznáme. Jaký je prosím Váš názor? Děkuji.
Babička
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená babičko,


člověk by měl dělat to čemu rozumí a čemu věří. Váš š nápad se stavebním spořením se mi proto nezdá  špatný. Možná bych menší část , klidně i později, investoval pravidelně do dobrého akciového fondu. Dlouhodobě by to bylo dobré pro zhodnocení investice. Zde si ale nechte poradit od někoho , kdo tomu rozumí a nehraje pouze ve svůj prospěch s poplatky.


S pozdravem V.Svoboda

Penzijní připojištění
Dobry den.Poprosil bych o radu.Chtel bych zacit sporit na penzi.Premyslim o celkove castce cca.3000 Kc mesicne.Mel bych podle Vas zvolit DPS nebo dlouhodobe investovani do akcii,popr.oboji?Do duchodu mi zbyva nejakych 25 let.V investovani se prilis nevyznam a ani nemam moc casu ho sledovat,takze bych potreboval nejaky produkt,ktery bude nekdo sledovat a spravovat za me.Docetl jsem se o Conseq Horizont Invest vyvazeny nebo dynamicky,kde by s priblizujicim se koncem programu mela postupne klesat take rizikovost.Myslite,ze je to vhodny produkt?Dekuji.Karel.
Karel
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Karle,


společnost o které píšete je dost renomovaná a vědí co dělají, takže proč ne. Já bych zvolil i kombinaci s penzijním připojištěním.

Hlidejte si poplatky. S pozdravem  VS

Investiční fondy
Dobrý den,
bankovní poradce KB mi doporučil ukončit dlouholeté penzijní spoření a vložit 300 000,- Kč do fondů Amundi KB - investiční strategie balancovaná. Za půl roku činí ztráta včetně vstupního poplatku 12 000,- Kč, na původním penzijním spoření by byl sice nevelký, ale přesto kladný úrok. Myslíte, že v dlouhodobějším horizontu se moje investice vyplatí a mám vydržet? Aby mi něco z toho penzijního spoření ještě zbylo...
Děkuji.
Hana P.
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


já osobně si držím obojí. jak penzijní připojištění tak fondy.

Nevím přesně,  jaký fond máte ale Amundi je velký a renomovaný správce. Záleží však skutečně na fondu. Že byste přišla o vše nepředpokládám. V každém případě to může ale být běh na dlouhou trať.


S pozdravem V.

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den,

jak byste viděl v těchto poněkud turbulentnějších časech jednorázovou + pravidelnou investici do fondu ČS, a.s.:
TOP STOCK, STOCK SMALL CAPS a ESPA STOCK EMERGING markets CZK?

Myslím to z pohledu primárně vyváženého portfolia, kdy vic jak cca polovina celkové investované částky je ve fondech smíšených s převahou dluhopisů, které nicméně budou pravděpodobně v následujících letech spíše ztrácet, proto uvažuji o přesunu menší části aktiv právě do výše uvedených fondů, resp. TOP Stock a STOCK small caps již mám, chci je ale trochu navýšit a ESPA global emerging zařadit nově do portfolia i s pravidelnou investicíí..zajimá mě hlavně Vás názor na relativní riziko tohoto kroku, jedná se ale o investici v řádů 7-10 let, takže celkový benefit by (snad) měl převážit případné korekce... technicky řečeno míra rizika by se tímto zvýšila dle propočtu z 3,46 na 3,94.
Děkuji moc za příp. odpověď. S pozdravem hezkého dne. Jan P.
Jan
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Honzo,


s Vaším záměrem nelze příliš polemizovat. To, že zvýšíte riziko Vašeho portfolia správně píšete. Dlouhodobé držení akcií je v tomto případě správný postoj. Uvedené fondy nejsou špatné, takže hodně štěstí.

Snad jen, zda nepočkat s větším nákupem na větší korekci na trhu.

S pozdravem  VS

Ostatní investice
Dobry den,
rada bych Vas požádala o radu.

Od roku 2011 investuji do produktu Konto života plus od firmy Cornhill Manamgement. Zpočátku vykazovalo mé portfolio vysokou výkonnost (např. v roce 2015 dosahovala až k 18 %), od roku 2016 ale klesá a k 1.1.2018 jsem byla v mínusu 21 %. Nyní se to pomalu zvedá (už "jen" mínus 19 %). Nicméně k fondům, kam společnost investuje, se nedá téměř nic najít. Momentálně mám většinu prostředků zde: LUXIF SCA SICAV SIF Amathus Conservative Portfolio/LUXIF SCA SICAV SIF Amathus Balanced Growth.
Můj poradce mi radí, abych vydržela, že to půjde zase nahoru (smlouvu mám na dalších 13 let). Ale mám z toho obavy. V podmínkách je také výstupní poplatek za předčasné ukončení, nyní by to bylo 5 % z celkové hodnoty nasmlouvané investice. Ráda bych tratila co nejméně... Co si o tom myslíte Vy?
Mockrát děkuji za Váš odborný názor. - otázka upravena poradcem
Martina K.
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Martino,


společnost a produkt o kterém píšete osobně neznám. To, co jsem si přečetl na internetu (doporučuji si zde vyhledat maximum informací ) mě ale vůbec  neuspokojilo.

Výnosnost v jednotlivých letech,  o, které píšete a jsou-li informace pravdivé, moje obavy, že se jedná o velmi "nestandardní produkt" spíše potvrzuje. Rovněž výstupní poplatek ve výši jak uvádíte považuji  za velmi, velmi  vysoký. Já se obdobným produktům osobně vyhýbám. VS   

Investiční fondy
Dobrý den,
investovala jsem přes KB do Amundi investic. Nyní bych chtěla své investice zrušit. Bohužel nikdo mi nebyl schopen říci, jak se zrušení provádí a jak to bude s mými vloženými penězi. Děkuji předem za radu.
Klára
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


Amundi je zahraniční investiční společnost s oprávněním poskytovat investiční služby u nás v ČR. Tato společnost je spřízněna s Komerční bankou. Věřím, že tam by Vám měli poradit. Jinak se podívejte na www stránky  https://www.amundi-cr.cz/  a tam naleznete rovněž kontakty.


S pozdravem  VS

Hypotéka
Dobrý den,

moji prarodiče mi chtějí dát půlku domu a druhou půlku musím vyplatit strýce a svou sestru. Takže si hypotéku beru jen na polovinu domu. Chtěl bych se zeptat zda tam mohu poslat odhadce dané banky u které si beru úvěr hned nebo až bude můj podíl zapsán v katastru. Nechci platit daň z celé částky domu(cca 2miliony) ale jen z druhé půlky, kterou kupuji. Děkuji za odpověď.
Michal
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den Michale,


tato poradna je o investicích. Vaše otázky jsou specificky k hypotéce a k daním. Nejlépe je se obrátit na daňového poradce a ohledně hypotéky vše řešit s bankou či hypotéčním poradcem.


S pozdravem VS

Ostatní
<br>
<br>Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu. Na RD, ve kterém žiji, mám hypotéku s úrokem 2,6 %. Nyní uvažuji o prodeji bytu, který v současné době pronajímám a zisk z pronájmu částečně používám na splátky úroků hypotéky. Co byste doporučoval. Je výhodnější byt dále pronajímat, či jej prodat a peníze z prodeje použít na zaplacení hypotéky, nebo peníze z prodeje bytu investovat?
Renáta
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


na Vaši otázku nelze jednoduše odpovědět neboť  neposkytujete dostatek informací.

Všechny tři možnosti mohou dávat smysl ale opravu je potřeba si na to sednout a probrat veškeré  detaily.


S pozdravem VS

Hypotéka
Dobrý den, chtěl by jsem se zeptat na případný úvěr nebo hypotéku, o úroky ani tak nejde hlavně aby nám ji poskytli. Chceme si s přítelkyní koupit dům, ale nemáme dostatek financí ani našetřeno. Jedná se o to zdali by nám poskytli hypotéku + úvěr který doplatí těch 20% nebo jestli je možnost celkového úvěru 1mil Kč na smlouvu, ktere uplyne zkušební doba a je na dobu neurčitou a 15 000 Kč měsíčně. Přítelkyně má téměř stejnou výplatu ale smlouvu na určitou - budou i tohle brát v potaz? Dum by jsem si vzal na sebe, ale chtěl by jsem aby bylo vidno, že máme oba prijem. Doposud jsem neměl žádnou jinou než nebankovní půjčku do 10tis. Jediná dluh, který vznikl je za vedení účtu v mládí na které jsem úplně zapomněl. A kdyby nešlo ani jedno ani druhé tak jestli alespoň na tu hypotéku mám nárok s 15tis měsíčně. Děti nemáme, doposud platíme pronájem + energie což asi nemá vliv ne, když vlastně už pronájem platit při splácení hypotéky nebudu. Děkuji
Antonio
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Antonio zdravím Vás. Toto je poradna na investice. Doporučuji se obrátit na poradce , co dělají hypotéky,  případně zajít do některé z bank. a získat odpověď tam.


S pozdravem VS.

Nemovitosti
Dobrý den, chystám se investovat prostřednictvím ZFP realitního fondu (ZPF Investments, investiční společnost, a.s.). Jedná se o fondy nemovitostí profitujících hlavně z výnosů z pronájmu nemovitostí a také ze změny tržní hodnoty nemovitostí. Jedná se o konzervativní fond, dlouhodobě perspektivní bez významných výkyvů. Nemám problém investovat na delší dobu. Potenciál zhodnocení uvádějí 3-5%. Domníváte se, že jde o dobrou investici? Děkuji Vám
Irena
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážená paní Ireno.

jedná se o realitní fond a je to jako , když si koupíte byt jako investici a ten pronajímáte. Záleží  v jaké lokalitě a jaké máte nájemníky a jak se tomu věnujte.  Realitní fond má v majetku mnoho takových bytů, nebo obchodních center nebo skladů atd. a jeho výhodou je diverzifikace a odborný (doufejme) personál. Když zavládne na realitním trhu krize a ta jednou musí přijít, tak ceny nemovitostí poklesnou a s tím i fond může ztratit na hodnotě a investor prodělává. Může se také stát, že když trvá krize déle, tak více a více investorů ztratí trpělivost a chce svoje peníze vybrat . Fond je ale obvykle nemá v hotovosti a musí prodávat nemovitosti a to trvá velmi dlouho a na určitou - i dlouhou - dobu může odkupy podílových listů zastavit.  Prostě tato investice nemusí být vždy likvidní a je potřeba počítat, že nemusí vždy vydělat. Pokud budujete portfolio fondů a cenných papírů    doporučuji mít realitní fondy tak do 15-20 % portfolia. Nedávat do nich větší část majetku.

S pozdravem VS 

Pravidelné investice do fondů
Je fajn, že říkáte poraďte se se svou bankou. Nedávejte vše do jednoho fondu atp. Ale když se poradíte, restrukturalizujete své úspory a pořád jen proděláváte jsou vám rady bankéřů naprosto k ničemu. Např. mé investice v Raiffeisenbank:
Raiffeisen fond ekonom. cykl.: - 1,01%
Raiffeisen fond dluhopis.příležitostí OPF: - 2,43%
Raiffeisen fond udržitelného rozvoje A1: -0,49%
Raiffeisen strategie konzervativní: -0,43%

Všechny bankéři doporučované a strukturované investice prodělávají už půl roku a žádná nejde nad můj původní vklad. Pak si dejte k nejpřívětivější bance peníze a nechte si poradit. Nevím v čem je problém, ale všude platí, když někdo něco neumí ať to nedělá. Moudré rady jsou fajn když přichází o peníze někdo jiný. Je fajn rada, jen vydržet. Ale i laik vidí, kam se podíváte je dlouhodobý prodělek. Tak co včíl radíte vy? Jak dál na ti? Dějuji Honza
Honza.
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Honzo,


chápu Vaší nespokojenost. Důvodů může být několik. Poplatky, řekl bych , že je to případ Váš.  A nebo volba fondů nebyla zcela šťastná. Vrať te se do banky a proberte s nimi znovu vaši strategii. A nebo jak jsem psal paní Aleně v jiném příspěvku :" V uplynulých měsících prodělávají určitý propad  akciové a smíšené fondy. To je dáno současnou situací na kapitálových trzích. Únor- březen  letošního roku je období, kdy trhy poklesly a hlavně velmi ceny především akcií kolísají. Nemusí to být žádná tragedie,  ale tak to prostě čas od času je. Já jsem spíše příznivcem pravidelného investování a přímého nákupu  na burze, kde si rozhodnu co koupím. S rizikem ale počítám. S pozdravem V.

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den, před čtrnácti dny jsem investovala 100000Kč do fondu ČSOB Expertiza vyvážená a Bohatství. Teď jsem se podívala a už mám z těchto peněz jen asi 96500Kč. Nevím, jestli jsem investovala dobře. Budu tam posílat ještě měsíčně 2000Kč do Expertizy a 1000Kč do Bohatství. Mám vyčkat, nebo se poohlédnout po něčem jiném? Děkuji předem za odpověď.
Alena
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den paní Aleno,


oba fondy jsou smíšené a dle informací z webu investiční společnosti www.csobam.cz v uplynulých měsících prodělávají určitý propad hodnoty podílového listu. To je dáno současnou situací na kapitálových trzích. Únor- březen  letošního roku je období, kdy trhy poklesly a hlavně velmi ceny především akcií kolísají. Nemusí to být žádná tragedie,  ale tak to prostě čas od času je. Pokud investujete pravidelně, tak v případě poklesu kupujete za stejnou částku více podílových listů a tím využíváte nižší ceny. Určitý počáteční pokles je dán vstupními poplatky, které  jste zaplatila. Samozřejmě nikdo neví jak dlouho pokles trhů bude pokračovat.Stejně tak nikdo neví, když trhy rostou, zda a jak dlouho porostou. Je to jako s počasím. Dešt,ivé dny se střídají se dny slunečními a obojí prospívá přírodě. Budet-li chtít záruku, co dělat abyste nikdy nezmokla, tak nevím ale nikdo Vám ji nedá.

Můžete omezit pravidelnou investici např. na půlku a druhou část si ukládat na spořící účet a tím možná zažijete více klidu. Ale dlouhodobě tolik nejspíš nevyděláte. S pozdravem VS 

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den,

investuju zhruba rok pravidelne do podilovych fondu kazdy mesic 3000.- vsiml jsem si ze je nahly pokles vyvoje ceny fondu zhruba kolem 0% i par dni v minusu.A zajimalo by me pokud byyh chtel mimo pravidelnost jednorazove nakooupit cenný papír jestli se mi nejak rapidne zmeni ten prumer kdyz clovek pravidelne investuje stejnou castku po delsi dobu nebo to nato nema vliv. Dekuji za odpoved
Radek Novotný
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


ano k ovlivnění dojde. Tím větší, čím větší je pravidelná investice a čím větší je pokles( vzestup)  v období nákupu.

S pozdravem

VS