Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. listopadu 2022 Xenie

Finanční poradna Vratislava Svobody

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Ing Vratislav Svoboda, MBA

Hledáte-li radu v oblasti financí a investic, můžete se ptát ing. Vratislava Svobody, MBA, který se investicím a finančnímu poradenství věnuje od roku 1993. Nyní působí jako ředitel privátního bankovnictví J&T banky. Studoval v Anglii, léta řídil firmu, která se starala o peníze jednotlivců i institucí..

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Ostatní
Dobrý den, myslíte si, že hrozí měnová reforma (CZK, EUR)? Pokud ano, jakou byste tomu připisoval pravděpodobnost.
Děkuji
S pozdravem
T.
Tomáš
Ing Vratislav Svoboda, MBA

.Dobrý den,


nevím co přesně myslíte měnovou reformu. Jestli, něco podobného, co se zde odehrálo v padesátých letech za prezidenta Zápotockého, kdy se lidem znehodnotila hotovost a vklady , tak  jsem přesvědčen, že to nehrozí.


S pozdravem


VS 

Investice do akcií
Dobry den,
Jake akciove tituly v USA jsou podle Vas momentalne nejatraktivnejsi a vyplati we sledovat?
Dekuji
Vojta
Vojta
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Vážený Vojto,


to asi na těchto stránkách  není možné. Sleduji  jen některé tituly ale to vůbec neznamená, že jsou nejlepší. Sleduji také  2 indexy- S&P 500, který je hlavním indexem USA a obsahuje 500 nejvýznamnějších severoamerických firem. Tento index je rozdělen do 11  odvětvových sektorů. Druhým indexem je Russel 2000, který obsahuje 2000 tzv.menších  společnosti z USA. Ovšem podle amerických měřítek, tzn.že se stále jedná o docela  velké firmy. Pro nákup amerických akcií můžete zvolit i některý  podílový fond a nebo ETF.

Nejstarším indexem na americké akcie je index Dow Jones Industrial, který obsahuje 30 tzv. nejvýznamnějších společností z USA..  Je to dost zúžený výběr, ale minimálně tam najdete několik pozoruhodných firem s výbornými produkty a výsledky.


S přáním dobré volby a pevného zdraví


VS 

 

Investice do akcií
Dobrý den,

vidím jako dobrou investiční příležitost momentáně nízké ceny akcií na pražské burze. Které z titulů by se vám osobně nyní zamlouvaly ?
Tomáš
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den Tomáši,


pokud se mě ptáte jestli jsem si v posledních dnech koupil nějaké akcie Pražské burze, tak ano. Dokupoval jsem ČEZ, banky a AVAST.

Prosím ale neberte to jako doporučení. Každý máme jinou situaci, jiné zkušenosti a jiný vztah k riziku.

Vždy  je potřeba to pečlivě zvážit.


S pozdravem


VS

Investice do akcií
Uvažuji o podílovém fondu České spořitelny, jednorázově 50 000 + 5000 Kč/měsíčně, je podle Vás na to nyní vhodná doba? Nebo raději počkat až se vše přežene? Děkuji
Milan
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den  Milane,


neznám Vaše osobní finanční podmínky a řadu dalších infomací abych Vám mohl takto poradit. Myslím že bych ani neměl.

Nevím ani jaké máte zkušenosti s investováním.  

Obecně bych ale  poradil, že spíše je lepší  začít investovat pravidelně než velkou částkou.


S pozdrravem VS

Ostatní
Dobrý den.
Své investice mám rozložené do třech oblastí:
- umělecká díla
- zlato a stříbro
- vltavíny
Jak v tuto chvíli pohlížíte na vývoj? Ponechat, prodat?

Děkuji
Marek
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den Marku,


zato je již docela vysoko, ale může pořád stoupat s tím jak bude krize kulminovat. Stříbro se mi zdá dlouhodobě podhodnocené .

Ke kvalitní  umělecké sbírce Vám blahopřeji ale bude tam menší likvidita a proto si nejsem jist, jaké ceny můžete dosáhnout při prodeji. Prodávat kvalitní díla pod tlakem není dobré.  Tady bych se neunáhlil.

A vltavíny ? Jsou to krásné věci ale jako investicím, jim nerozumím. Opět asi bude problém s likviditou. Asi bude málo kupců. Opravdu zde nemám ani představu.


Přeji Vám vše dobré.


S pozdravem


VS 

Dolarové investice
Dobrý den, chci se zeptat ohledně investování do zlata? Je možné predpokládat nárust ceny zlata vzhledem k tzv. kvantitative easing nebo znižování úrokových sazeb centrálných bank?
john
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,

ano může to tak být. Navíc v kombinací s krizí, kdy se lidé uchylují ke zlatu , tak další  růst zlata se může odehrát.  Nezapomeňte, že ale zlato je již na dost vysokých hodnotách.


S pozdravem

VS

 


Pravidelné investice do fondů
Dobrý den, mám pravidelné spoření u Consequ. Vlivem pandemie jsem ztratil cca 20% hodnoty. V současné situaci je lepší zbytek akcii prodat) aby ztráta nebyla větší) nebo počkat až se akcie vrátí do původní hodnoty, jestli se vrátí?? Děkuji
Milan
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den Milane,


otázka, kterou kladete , je jedna z nejčastějších , na kterou se  lidé dnes ptají.


Akciové trhy jsou dnes pod velkým tlakem. Stejně tak dluhopisy i komodity. To, že se  virus bude šířit se vědělo ale nikdo tomu nepřikládal příliš velkou váhu a všichni si mysleli, že se "to nějak vyřeší" a že je to spíše čínská záležitost.  Když se ukázalo, že to může být vážné, propukl a na finančních trzích blázinec a panika. Prvně začali prodávat Ti nejchytřejší s tím, že když budou první, tak na tom vydělají. Přidávali se další a další a také  tzv.algoritmické systémy řízeny chytrými programy a ty  po úvodních poklesech začaly sypat akcie ven ze svých portfolií. Ceny se řítili dolů. Když si toho všimla media a běžní investoři vypukla panika. Trhy spadly  o desítky procent a i když minulý týdne přišly centrální banky s masivní podporou likvidity a trhy zaznamenaly slušný týdenní nárůst ,  stále jsou ve ztrátě oproti začátku roku o 20-30%, rozvíjející trhy o více jak 30%.. (pozn. nezmiňuji zde problém s ropou, který situaci ještě hodně zhoršil). Méně zkušení investoři jsou stále vyděšení a mnozí prodávají se slovy, že "navždy končí" a odnesou si velkou ztrátu.


Pokud skončíte nyní se se ztrátou 20%, tak si spočítejte , jak dlouho bude trvat dohonit ztrátu na bankovním vkladu. Nespíš několik let. Není vyjímkou, že se často stane, že po určitém období se takový investor "probudí" a zjistí , že nejspíš udělal chybu a chce to nějak rychle vylepšit a podlehne  nesolidnímu poradci, nebo kamarádovi  a koupí investiční tulipány či bitcoiny přijde i většinu zbylých peněz.  

Pokud se podíváte na minulé statistiky, tak po každé krizi nastává oživení a trhy opět rostly. Někdy to trvalo krátce a někdy dlouhé měsíce i výjimečně i roky. Ale rostly. Vždy to tak bylo. Není důvod si myslet, že se svět změní natolik, že všechno  bude jinak. Lidé mají obrovskou vůli a sílu měnit špatné věci. Teď se nám děje něco s čím nemáme zkušenost ale nakonec to zvládneme.


Pokud investujete pravidelně a Vaše osobní finanční situace Vám v tom nebrání, tak pokračujte. Při poklesu cen aktiv, za stálou částku kupujete více levného  majetku a v případě růstu  bude akcelerace rychlejší. Pokud si nemůžete pomoci a nemůžete spát, tak investujte méně,  vytvářejte si rezervu. Přestat a prodat je poslední volba.


Přejí Vám i nám všem hodně sil a zdraví.


S pozdravem


VS  


Pokud investujete pravidelně a umožnuje to Vaše situca 


Investice do akcií
Dobrý den, investuji do dynamických podílových fondů u 2 společností. Od listopadu jsem pozastavil platby z důvodu vysoké ceny akcií. Nyní jsem poslal jednorázové platby z důvodu nízké ceny akcií v porovnání s historií vývoje. Předpokládám, že bude nyní správné čekat na další propady akcií a posílat jednorázově větší objemy peněz. Horizont investování předpokládám 10 a více a 15 a více roků. Děkuji
Martin Stehlík
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


uvažujete správně. Jen bych platby přece jen rozdělil a investoval v několika cyklech. Nikdo asi nedokáže trefit spolehlivě dno akciového trhu..


 S pozdravem


VS

Investice do akciových fondů
Dobrý den, investovali jsme prostř. finančního poradce do fondů Amundi, Top Stocks, Pioneer a dalších. Za poslední týdny máme ztrátu cca 20 % (počítáno z investované částky vč. dosavadního zisku). V jakém časovém horizontu se dá předpokládat návrat do původních hodnot? Považujete tyto fondy za kvalitní? Může se stát, že hodnota bude stále klesat?
Lze nyní pořídit státní dluhopisy? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem HN
Hana Novotná
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, jedná se o zavedené a dobré fondy.

Propad odpovídá  současné situaci a je možné, že jsme blízko dna , nicméně ztráta se může ještě zvětšit. Trhy jsou zasaženy nesmírnou panikou. Zklidnění může nějakou dobu trvat a je těžké přesně odhadnout, kdy se akcie vrátí na svoje hodnoty z ledna t.r. Růstový trend by měl ale nastat.


S pozdravem


VS

Ostatní
Dobry den, je rozumne, za soucasne situace, umorit hypoteku na byt v radu jednotek milionu i pres to, ze to znamena vetsinu uspor nebo je lepsi hypoteku splacet dale a radeji investovat do, v soucastnosti, pomerne levnych akcii? Dekuji, V.
Vaclav
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


krize může nějakou dobu trvat a  snížit dluh, alespoň částečně není špatný nápad. Nechal bych si i nějakou hotovost jako rezervu. Akcie jsou levné, ale vidíte, že mohou být ještě levnější. Nejsem proti těmto investicím ale musíte to dobře zvážit a případně se s někým poradit. Případně zvolit dobrý akciový fond.


S pozdravem


VS

Ostatní
Dobrý den

chtěl jsem se zeptat, co si myslíte například o P2P platformách, které investují do faktoringu,jako jsou roger.cz nebo www.proplat.to , jsou zde docela vysoké úroky, ale je to bezpečné ?

Novák
Jiří Novák
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den.

Přiznám se, že tyto platformy příliš nevyhledávám. Měl byste  rozumět riziku, které podstupujete a za jakých podmínek se dostanete k Vašim penzům.

Když půjčuji peníze, chci to mít více pod kontrolou. Pokud kupuji dluhopis, tak musím rozumět emitentovi, musí být emise dostatečně velká a obchodovaná na burze.


S pozdravem


VS 

Investiční fondy
Dobrý den. Prosím o radu: Mám celkem krátce Generali fond balancovaný konzervativní u Monety bank, kde mám nyní ztrátu 51.000 z 500.000.- Mám to zrušit nebo počkat... Měla jsem to myšleno jako uložení peněz max na 2-3 roky a pak na zakoupení bytu. Děkuji moc za názor.
ivona
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


jedná se o standardní balancovaný fond a ztráta , o které píšete, odpovídá současnému vývoji. Dá se očekávat, že až krize  odezní, fond zřejmě opět začne vynášet.  Může to ale nějakou dobu trvat.


S pozdravem


VS

Dluhopisy
Dobry den, mam velkou cast investic v protiinflacnich statnich dluhopisech se zhodnocenim 0,5+inflace, u kterych lze jednou rocne pozadat o castecne predcasne splaceni. Ponechal byste prostredky v techto dluhopisech a prikoupil pripadne dalsi? Pokud cesky stat nezbankrotuje, melo by se jednat o bezrizikovou investici. Dekuji za Vas nazor
Petr
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


myslím, že určitě náš stát nezkrachuje. Co se týká dluhopisů,  jedná se o dluhopisy s velmi nízkým rizikem.

Pro velmi konzervativního investora je to dobrá volba.


S pozdravem  


VS

Dluhopisy
Dobrý deň, mám investíciu cca 50 tisíc EUR do hypotekárnych záložných listov Slovenskej sporiteľne, ktorej matka je rakúska Erste Bank. Aký je prosím Váš názor na bezpečnosť takejto investície v súčasnej dobe? Ďakujem za Váš čas, Jozef.
Jozef
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


srdečně Vás zdravím. Hypotéční dluhopisy jsou málo rizikové investice  a nebál bych se je držet dál.

Záleží, jako vždy na emitentovi, ale v případě Slov. spořitelny bych se neobával.


S pozdravem

VS

Postoj k investování
Dobrý den,

mám dva miliony účtě, co byste s nimi udělal Vy?
Lubomír
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


 kdybych měl  tyto prostředky volné nyní tak bych:

a) nechal polovinu v hotovosti např. na spořícím účtu jako pohotovostní rezervu pro případný další pokles,

b) čtvrtinu bych dal do akcií (ČR,USA,Evropa),  po částech.

c) čtvrtinu bych investoval do dobrého dluhopisového fondu či dluhopisů. I zde totiž zaúřadovala obrovská  panika a lidé prodávají ve strachu a srazili ceny dluhopisů, což vytváří příležitosti.


S pozdravem


VS

Ostatní investice
Dobrý den,
sedím na pár milionech a obávám se že mi je inflace postupně znehodnotí. Také pár milionů mám v průběhu následujících 18 měsíců obdržet jako splátku z prodeje firmy. Myslíte si že je lepší se pokusit o nákup orné půdy když bude potřeba více hotovosti nebo raději se zaměřit na další ještě snad výraznější pokles akcií v Evropě či počkat na pokles nemovitostí?Děkuji.
David
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, možnosti o kterých píšete, dávají smysl.

Nejen akcie v Evropě významně poklesly, podíval bych se i na USA a i u nás je pár zajímavých titulů.

U nemovitosti můžeme vidět pokles a nebo jen stagnaci cen.

To asi ještě uvidíme.


S pozdravem


VS

 

Ostatní
Dobrý den ,

je dobré důvěřovat bankám a nechávát peníze na účtě nebo je lepší tyto peníze z banky vybrat a mít je v hotovosti pro případná omezení jako omezený denní výběr ( limit ) který může nastavit ČNB. Děkuji za odpověď
Martin Klobouk .
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den pane Martine,


banky jsou plné peněz a stejně tak i ČNB. Moje poslední zkušenost s hotovostí je taková, že jsem si ji vybral z bankomatu před čtrnácti dny a pořád ji v peněžence mám, protože po mě všude chtějí platit kartou. Dokonce i malou částku na poště.

S pozdravem

VS


Ostatní
Já nemohu brát vážně člověka, který dělá gramatické chyby. Nicméně, jaký je Váš názor na to, že nastane hyperinflace?
Tomas Chlapek
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


všem se chci omluvit za občasnou chybu a překlep. Denně odpovídám na mnoho dotazů a to vedle svojí práce vždy, když mám volnou chvilku.  Omlouvám se zvláště  těm, kteří nikdy  žádnou chybu neudělali.


Nemyslím si, že nenastane  hyperinflace. Alespoň nikoliv v dohledné době.


Přeji všem pěkný den. S pozdravem VS 

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den, pravidelně investuji částky v jednotkách tisíc Kč do fondů Conseq a Piioneer (ti změnili jméno), myslíte že v současné době je lepší investici zastavit, nebo naopak tzv. "přitlačit". Děkuji Honza - otázka upravena poradcem
Janek
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, věřím v pravidelné investování do kvalitních fondů.

Pokud věříte, že nenastává konec světa (a já tomu věřím), tak bych v pravidelném investování pokračoval.


S pozdravem


VS

Ostatní
Dobrý den,
vyplatí se ponechat peníze v bitcoinu nadále ? nebo prodat bitcoin ?
Josef
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


považuji bitcoin za čistou spekulaci a nesdílím nadšení pro investice do něj. I když uznávám, že technologická užitečnost  blockchainů se v budoucnu může ukázat.  .

S pozdravem


VS 

Ostatní
Dobry den, mam pravidelne prijmy ze svycarska a radove usetrim nekolik tisic CHF mesicne. Jak s penezi v soucasne situaci nejlepe nalozit, aby neztratily v dobe krize na hodnote? Vyplati se nyni zacit investovat (Forex/zlato/BTC)? Dekuji
Frantisek Dobrota
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


forex mě přijde náročný  a vzhledem k tomu, že se při něm používá velká páka, tak i nebezpečný pro laika.

Bitcoin považuji za čistou spekulaci.

Ano akcie velmi zlevnili. Ty kvalitní mohou představovat  příležitost.


S pozdravem


VS

Nemovitosti
Dobrý den, je lepší nyní koupit nemovitost nebo je lepší vyčkat? Nemůže dojít ke ztrátě hodnoty peněz na bankovním účtě?
děkuji
JITKA
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, opravdu neznám Vaši situaci. Jestli narážíte na skutečnost, zda bude vysoká inflace, tak se nedomnívám. Zde poklesnou nemovitosti v důsledku krize. Některé mohou, některé budou stagnovat a jiné porostou.

Asi ale  bude více příležitostí.


S pozdravem


VS

Ostatní
Dobrý den,
všimla jsem si, že cena ropy je nyní hodně nízko. Mám teď nějakou volnou hotovost, stabilní příjem a investiční horizont 1-3 roky. Myslíte, že je dobrý nápad teď kupovat? Jakým způsobem to případně doporučujete udělat?
Děkuji za radu.
Dominika
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


ano cena ropy je opravu velmi nízko a určitou příližitost tato skutečnost může znamenat.

Nicméně investovat do ropného ETf nemusí znamenat  při růstu ceny nutně i zisk pro investora. To kvůli specifickému jevu, kterému se říká contango.

Proto případně raději zvažte fond na těžaře ropy , to by mi dávalo větší smysl.

Ale co je důležité, Váš investiční horizont mi nepřijde dostatečně  dlouhý pro tento typ investice. Buďte proto obezřetná.


S pozdravem


VS 

 

Ostatní investice
Dobrý den,

investice mám rozdělené rovným dílem do fondu Realita u společnosti Tesla a termínovaného vkladu u společnosti J&T. Zároveň splácím hypotéku, jejíž úrok je momentálně menší než výnosy z investic (alespoň ještě před měsícem)
Mám raději investice použít na jednorázové splacení části hypotéky, (mohu až 20%), nebo mám vše nechat tak, jak momentálně je?

Předem děkuji za ochotu. - otázka upravena poradcem
V.V.
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


fond kvalifikovaných investorů,  o kterém píšete neznám. Měl byste se zajímat o kvalitu aktiv ve fondu. To souvisí hodně s Vaší otázkou.


S pozdravem


VS

Investice do akcií
Dobrý den,
už několik let si stavím na PSE dlouhodobé dividendové portfolio a jsem s tím celkem spokojený, ale začíná mi to tu být trochu malé a koukám do zahraničí. Ale dost mě děsí složité (a vysoké) danění dividend ze zahraničí. Tak mě napadlo, pokud prodám akcii den před dividendou a pak zase nakoupím po vyplacení dividendy tak si vlastně dividendu zrealizuji sám přes prodej a nákup a pokud se nepletu, by se to danilo pak pouze standardními 15%? Je tento postup ok nebo dělám někde myšlenkovou chybu?
Děkuji a přeji hezký den.
Zdeněk
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


ta myšlenka asi není v zásadě špatná. ale myslím, že nedomýšlíte detaily.

Za prvé s řadou zemí má naše země smlouvu o zamezení dvojího zdanění a proto zdanění dividend u zdroje obvykle nevyvolává nutnost nového zdanění v ČR.

Druhým detailem je skutečnost, že některé firmy platí dividendy pololetně či čtvrtletně. Takto častý nákup a prodej bude vyvolávat dodatečné náklady za obchodování a navíc nemožnost využít tříměsíčního daňového testu.  Proto to pečlivě zvažte.

Vyhnout se můžete všem těmto problémům, pokud nakoupíte  dividendové akcie prostřednictvím fondu a nebo ETF.

Přeji ať se Vám daří.

S pozdravem


VS 

Ostatní
Dobrý den, zajímal by mě Váš názor na to jak se bude v současné situaci vyvíjet cena aut. Děkuji.
Honza
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, tato poradna je o investování. Takže odpovědět na Váš dotaz neumím.

Vzpomínám si na poslední velkou krizi v roce 2008-2009 a tehdy poklesla poptávka po drahém zboží a i po autech. Vlády v Evropě zavedly šrotovné aby nákup aut podpořili a pamatuji si, že některé modely byly za dobrou cenu.

Jestli se to bude opakovat, to vážně nevím. Určité indicie tady jsou, že by mohlo. Ale kdy, jak a jestli vůbec ??


S pozdravem


V.

Investice do akcií
Vyplatí s teď investovat do fondů typu SQQQ,který je invertní k Nasdaq? Děkuji
Karel
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


pokud věříte,  že akciové trhy v USA trhy  dolů a dolů, tak ano.

Já například tenhle názor nesdílím.  


S pozdravem


VS

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den.Mám fond vyvážený MIX FF u ČS,kde mám nyní ztrátu 40.000 ze 450.000 mám to zrušit nebo počkat.Mám to uložené na zakoupení bytu.Děkuji
dagmar
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


ztráta 9% mi  v současných turbulentních časech  nepřijde jako nijak dramatická.

Neznám ale Vaši finanční situaci. Poraďte se s někým přímo ve ČS. Trhy mi te´d přijdou blízko svého dna a prodávat pod tlakem a realizovat ztrátu nemusí být  nerozumné.


S pozdravem


VS

 


Ostatní
Dobrý den, jak nejlépe uložit peníze ať se zúročí. Nechci nechat ležet finance pod polštářem. děkuji
Zuzka
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


na Vaši otázku nelze zodpovědně odpovědět. Když poskytnete dostatek informací dobrému   poradci , tak by Vám měl poradit.


S pozdravem


VS

Investice do akcií
Dobrý den, jak byste nyní hodnotil investici do akcií Hewlett Packard? Děkuji za Váš názor.
Robert
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


já tu akcii nesleduji ale vidím  pokles od nejvyšších hodnot v únoru o 31%, nízké P/E a slušný dividendový výnos. Samozřejmě by chtělo toho vědět víc o současné situaci ve společnosti a také si přečíst nějakou zprávu od analytiků, jak moc bude společnost ovlivněna tou současnou virovou nákazou.

Ale jo, zdá se mi, že to nemusí být špatný kandidát do akciového portfolia.


S pozdravem


V.S. 

Dolarové investice
Dobrý den,

aktuálně se zdá dolar velmi silný oproti koruně. V případě že mám větší obnost aktuálně na dolarovém účtu a plánuji nákup amerických akcií, vyplatí se využít aktuálního kurzu a nakoupit dočasně koruny, nebo je i přes to lepší držet dolary. Očekávám, že pokud bude ČNB v následujících týdnech, měsících zasahovat, tak si dolar oproti koruně pohorší. Dá se to předpokládat? Děkuji
David
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


myslím, že vztah USD/CZK je více komplexní, než ,  že je jen  založen na sazbách vyhlašovaných ČNB.

Pokud hodláte investovat do amerických aktiv (akcií) tak bych tak činil určitě z dolaru.


S pozdravem


VS

Investice do akcií
Ahoj Vráťo.
Zdravím Tě.
Americké indexy naprosto zásadním způsobem propadly, přičemž jejich předchozí růst byl chloubou Donalda Trumpa. Můžeme očekávat nějaké rychlé, možná umělé, až zběsilé kroky, jak dostat indexy opět nahoru?
Ondra Kadaník
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Ahoj Ondro,


ano jsme svědky opravdu rozsáhlého a bezprecedentního pumpování peněz do ekonomiky v USA a jinde se k tomu také připojí. . Jestli to zabere ? Myslím , že ano i když nevím jak moc a kdy přesně.


S pozdravem


VS

Ostatní
Dobry den, kryptomeny jsou na svem dnu, probihaji vyprodeje a casem to pujde opet nahoru. Je rozumne vzit si napr. americku hypoteku a za vsechny penize nakoupit? Az se casem krypto zmatori tak muze clovek prodat s obrovskym ziskem a razem splatit dluh a jeste mu zbyde. Dekuji.
Aleš
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


myslím, že to rozumné, v případě o kterém píšete, není. Co budete dělat, když vaše investice do vcelku pofiderního aktiva půjde opačným směrem tedy dolů.

Pro spekulaci tohoto typu byste měl použít peníze, které můžete oželet.


S pozdravem VS

Dluhopisy
Dobrý den, jak velkým je dnes rizikem investice do dluhopisů společnosti Bidli?
Libor
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


neznám dobře tyto dluhopisy. Musíte se dobře podívat, zda emitent dluhopisů nebude současnou krizí nějak výrazně postižen.

Já u dluhopisů sleduji kvalitu emitenta dále  aby emise byla dostatečně velká ( alespoň 500 mil:kč) a aby byly dluhopisy obchodované na veřejném trhu.

V současné době bych se díval i na  kvalitní  dluhopisové fondy, kde je předpoklad diverzifikovaného  portfolia dluhopisů a v současnosti zřejmě dosti podhodnocené.


S pozdravem


VS

Investice do akciových fondů
Dobrý den, mám u jedné banky v portfoliu fond evropských korporátních dluhopisů a fond akcií technologický firem - volatilita 6/7. Za poslední měsíc ztratily 20%. Jak byste postupoval dále? Investice je v řádu desítek tisíc.
Jan K.
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


jsme uprostřed poměrně velké krize na finančních trzích způsobenou vlnami paniky, které se vzdouvají a opět klesají.

Za této situace vše prodat a realizovat obrovské ztráty z investic mi nepřijde rozumné. Pokud se jedná o kvalitní fondy tak doporučuji nepodléhat panice a vydržet.


S pozdravem


VS

Ostatní
Mám investováno do 4 bytů ve velkém městě. Jsou pronajaty lidem ze zdravotnictví, studentům, které financují rodiče. Dluhy nemám. Co s penzijním připojištěním? Napadá mě vzít si předdůchod? Mám nárok zanedlouho. Je to rozumné? Nebo mám počkat a vše si vybrat v 60?
Honza
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


to je hodně specifická otázka a ne pro tuto poradnu. Záleží na mnoha faktorech.


S pozdravem

VS

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den, jsme drobní investoři, máme akcie ČS v akciových fondech, zejména v TOP Stocks, každý měsíc přikupujeme akcie za 5000,- Kč. Od začátku krize do včerejška naše akcie ztratily pětinu své hodnoty. Je dobrá strategie nedělat nic, pokračovat v nakupování a doufat, že se se akcie zase vzpamatují? Hovoříme i investuci nejméně deset let. Děkuji.
Martina
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


rozhodně bych  svoje investice nevyprodával, když jsou trhy blízko svého dna. Lze snížit pravidelnou částku a tak čelit případné krizi v osobním cash flow  v nejhorším případě investování  přerušit ale nevyprodával bych.


S pozdravem


VS

Ostatní
Dobry den, jake dane by se mohly zvedat? Dan z prijmu? Dekuji za odpoved
Katka
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


domnívám se, že pokud se stát v této krizové situaci zadluží a  je to asi jediná možnost, jak situaci řešit, tak není v budoucnu vyloučené zvýšení daní.

Mohou to být daně z příjmu fyzických a právnických osob. či spotřební daně. Bude záležet na mnoha faktorech a určitě je to jedna z možností.


S pozdravem


VS

Investice do akciových fondů
Dobrý den,
rád bych pravidelně každý měsíc spořil menší částku. Nejlépe asi do dividendových akcií v česku nebo případně US akcií (tam se ty Dividendy pak musí zdanit atd). Je nějaký nástroj, produkt který by to dělal automaticky?
Ve firmě mám benefit který to umožňuje na firemní akcie ale rád bych podobným způsobem získával i akcie jiných firem.
Dino
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


ano existují fondy, které investují do akcií společností s vysokým dividendovým výnosem. Doporučuji jít tímto směrem.

S pozdravem


VS

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den, pane inženýre. Investuji pravidelně každý měsíc (3000Kč) do akcií přes AXA Investments (diverzifikovaný trh s dynamickým růstem) - vzhledem ke globální situaci pozoruji pád a ztrátu peněz. Myslíte že je dobrý nápad nyní vše odkoupit, abych zamezil další ztrátě? Nebo mám prostředky nechat "žít" ?
Děkuji za Vaši radu. - otázka upravena poradcem
David M.
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


prodávat  pokud fatálně nemusíte, mi nepřijde moudré. Budete realizovat ztrátu a pokud se k investování po čase vrátíte, tak zase až budou trhy dost vysoko. A to nedává smysl. Neznám Vaši situaci ale já pokračuji v pravidelném investování. Kdy jindy, když ne v době, kdy jsou aktiva tak levná.


S pozdravem


VS.  

Ostatní
Dobrý den, očekáváte v letošním roce schválení současného návrhu"digitálního dolaru" a jaký dopad
by případně mohla tato inovace mít na samotnou cenu amerického dolaru? - otázka upravena poradcem
Ondrej
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, omlouvám se ale nedokážu odpovědět  protože nevím. Dolar značně posíil za poslední měsíc v důsledku krize na finančních trzích a posílení asi ještě nějakou dobu vydrží.


S pozdravem VS. 

Investice do akciových fondů
Dobrý den, velká část mých investic v ČS je v akciových fondech, zejména v TOP Stocks a Stock small caps (dále dluhopisové a nemovitostní). Aktuálně oba výrazně oslabené. Má význam nyní investovat jednorázovou finanční částku (např. 100 tis Kč) do těchto fondů s vidinou výraznějšího zisku například v horizontu 3 let? Případně delšího? Moc děkuji za názor
Jiří
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


doporučuji investici rozdělit  do 2-3 tranší, protože není jisté, zda jsme dosáhli dna.


S pozdravem VS

Zlato a drahé kovy
Dobrý den, pravidelně investuji do zlata. měsíčně 1000,- mám aktuálně našetřeno asi 5 10g slitků. Myslíte, že je aktuálně dobrá doba prodat? Ted jsem zhruba 15 000,- v plusu za pět let, proti průměrné ceně nákupu. Děkuji
Lukáš Faltýnek
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


nemám zkušenost s pravidelným investováním do slitků. Raději nakupuji ETF na zlato a akcie těžařů zlata. Zlato je blízko svých maxim v posledních letech ale pokud krize potrvá, tak může ještě vzrůst.


S pozdravem VS

Investice do akcií
Dobrý den,

v USA po přislíbení mnoha záruk a pomoci ze strany státu letí akcie strmě nahoru a to včetně aerolinek, které byly již velmi nízko.

Myslíte si, že je vhodný čas na investici nyní a nebo očekáváte další strmý pád?

Osobně mi připadá, že D.Trump a kongres vypustili všechna opatření velmi rychle a myslí si, že za pár týdnů bude vše v pořádku. V polovině dubna chtějí obnovit kompletně průmysl.

Nicméně hygienici a epidemologové si myslí opak. USA se stává novým epicentrem a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se měl průmysl obnovit během pár týdnů, už vůbec ne dopravní společnosti.

Jaký je Váš názor? Je pravý čas na investici a nebo ještě vyčkávat?
George
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


jestli se mě ptáte, zda jsme již viděli dno a trh se otočil,  tak opravdu nevím. Myslím, že propady ještě můžeme vidět. Pokud chcete nakupovat, tak opatrně a možná po částech.S pozdravem VS

Termínované vklady
Dobrý den, chtěla bych znát váš názor na TV u J&T bank. Budou se časem zvedat?
- otázka upravena poradcem
Mirka
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


zítra s velkou pravděpodobností ČNB sníží svoji klíčovou sazbu a to již po druhé za dva týdny. Banky budou muset tento pohyb následovat. ale jak mnoho a jak která je otázkou.  


S pozdravem VS

Euro
Jak vidíte budoucnost české korunu. Bude nadále stráce na hodnotě nebo se vrátí ne předkorónové hodnoty ?
Pavel Ivanyi
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


vždy, když svět zachvátí krize, tak investoři prodávají korunu a kupují euro nebo dolar. Důvodem je panika a nikoho příliš nezajímá, že si jako země stojíme ekonomicky velmi dobře. Máme vysoký rating a nízký dluh. Až krize pomine, koruna opět začne posilovat. To proto, že jsme exportní ekonomikou - máme více vývozu než dovozu a naše ekonomické výsledky jsou velmi dobré.

S pozdravem VS

Investice do akcií
Dobrý den, přijde vám za současné situace rozumné vůbec někam investovat? Pokud ano, kam?
Jiřina
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, ano přijde.

Zvláště do kvalitních akcií. Ale opatrně a s rozvahou a nejlépe postupně. 


S pozdravem


VS

Pravidelné investice do fondů
Dobrý den, ráda bych se informovala ohledně fondů Conseq. Je lepší je vzhledem k současné situaci vybrat, nechat ležet nebo i nadále pravidelně investovat? Předem děkuji za Vaši odpověď.

P.S: tutéž otázku mohu vztáhnout i na stavební spoření, tam je ale předpokládám možnost "vybrat" nesmyslná. - otázka upravena poradcem
Taťána
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


jsme uprostřed  krize na finančních trzích a v důsledku paniky značně poklesly jak akcie  tak i dluhopisy. Pokud investujete pravidelně, rozhodně bych nepřestával .Nyní budete nakupovat levněji za stejnou částku větší objem investic a to je výhodné.
Až krize skončí, kvalitní finanční aktiva opět porostou na ceně.


S pozdravem VS

Ostatní
Dobrý den,
co si myslíte o ceně polí a luk? Očekává se nárůst nebo cena bude stagnovat?
Děkuji za odpověď.
Václav
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den,


cena zemědělské půdy v ČR v posledních 10 letech značně vzrostla. Pokud poroste dál, tak asi ne již tak razantně a spíše umírněně.


VS

stát a peníze
Dobrý den,
mám naštřené nějaké peníze do budoucnosti a uložené v bance. Myslíte, že se s němi může něco stát kvůli ekonomické krizi? A také jestli ztratí/nabudou hodnoty?
Budu ráda za Vaši odpověď
Hezký den
Simona
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den, myslím, že stát nesáhne na peníze občanů.   Stát se asi ještě více zadluží a naštěstí na to máme prostor. Až  to všechno pomine, dojde zřejmě  ke zvýšení daní. Nemyslím také, že by mělo dojít k razantnímu zvýšení inflace a ke znehodnocení peněz. Alespoň ne v dohledné době.


S pozdravem


VS