Pozor na vysokoproteinovou dietu. Může škodit ledvinám, srdci i kostem

  13:53aktualizováno  13:53
Ačkoli odborníci stále dokola vysvětlují, že efektivně zhubnout a pak si nižší hmotnost i udržet je možné pouze tak, že jíme pestře, ale střídmě, pravidelně se hýbeme a náš energetický příjem je nižší než výdej, stejně všichni touží po zázraku. Jedním z hitů současnosti je vysokoproteinová dieta.

Dieta založená na vysokém příjmu bílkovin může být hazardem se zdravím. | foto: Isifa.com

Ta je, zjednodušeně řečeno, založená především na konzumaci bílkovin a velmi omezeného množství sacharidů. I když existují určité důkazy, že vede k rychlému úbytku hmotnosti, stále není jasné, zda jsou tyto výsledky dlouhodobě udržitelné. 

Jinými slovy: tak rychle, jak jste o kila přišli, je můžete zase nabrat, pokud dietu ukončíte. Kromě toho některé studie naznačují, že vysoký příjem bílkovin může poškodit ledviny.

Dostávají zabrat

Ačkoli zatím nejsou k dispozici rozsáhlé studie na toto téma, výzkum provedený na potkanech ukázal, že zvýšené množství bílkovin ve stravě zatěžuje jejich ledviny, což vede k časnému poškození až selhání.

Domácí lékař

Pacienti s chronickým onemocněním ledvin by se proto měli tomuto typu diet zcela vyhnout a i ti, kdo zatím žádné potíže nemají, by měli být opatrní. Přijaté bílkoviny totiž musí tělo zpracovat a část z nich vyloučit v podobě látek s vysokým obsahem dusíku. 

„Zdravá ledvina obsahuje přibližně milion nefronů, kterými jsou tyto látky filtrovány do moči. Lidé, kteří se narodili s nízkou porodní váhou, mají pouze jednu ledvinu nebo trpí vysokým krevním tlakem, mají počet nefronů nižší. Pokud přijímají vysoké množství bílkovin, musí menší počet nefronů pracovat na více než sto procent,“ říká doktor Petr Táborský, primář dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Praze – Krči.

„Aby mohlo být velké množství odpadních látek vyloučeno, dochází k takzvané hyperfiltraci. Jako každý stroj, který je přetěžován, i ledvina se při zvýšeném výkonu rychleji opotřebovává. To vede k zániku dalších nefronů, zbylé nefrony musí ještě více zvýšit svůj výkon a rychleji zanikají. Touto cestou může dieta s vysokým obsahem bílkovin ledviny poškozovat,“ dodává lékař.

Vzhledem k tomu, že řada lidí ani netuší, že jejich ledviny již stoprocentně nefungují (zejména starší lidé, diabetici, osoby s vysokým krevním tlakem, kuřáci a lidé trpící obezitou), mohou si podle lékaře nasazením nevhodné diety velmi ublížit. 

Lidé s vysokým rizikem onemocnění ledvin nebo pouze s jednou ledvinou by se měli vyhnout dietě s vysokým obsahem bílkovin, pacienti s těžším onemocněním ledvin by měli obsah bílkovin v potravě snížit.

Další zdravotní rizika

Jak ukázala například studie z roku 2010, může se dieta bohatá na červené maso a plnotučné mléčné výrobky podílet na vzniku a rozvoji nemocí srdce a cév u žen. Vysokoproteinové diety také mohou způsobovat nedostatek vápníku v organismu, což může mít za následek řídnutí kostí a větší náchylnost ke zlomeninám. 

V souvislosti s přehnanou konzumací bílkovin založenou na upřednostňování červeného masa a opracovaných masných výrobků se také hovoří o zvýšeném riziku rakoviny tlustého střeva, prsu a prostaty. 

Dalšími komplikacemi vyplývajícími z jednostranné proteinové stravy pak bývají i zažívací potíže, průjem a dehydratace. 

Pomalu, ale jistě

Pokud tedy chcete zhubnout, nespoléhejte se na jednostranné diety, byť sebepopulárnější, ale raději se poraďte se svým ošetřujícím lékařem, dietologem a nutričním terapeutem.Možná, že neshodíte léta nastřádaná kila a tukové polštářky tak rychle, ovšem výsledky budou trvalejší a navíc bez rizika poškození zdraví.

Autor:

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Sedm kroků, které musíte udělat, když narazíte na psychoteroristu

Ilustrační snímek

Emocionální zneužívání patří mezi formy psychického násilí, které na obětech nezanechává viditelná zranění, ale na...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Další z rubriky

Trenér Jennifer Anistonové radí padesátnicím, jak na štíhlou postavu

Trenér Jennifer Anistonové

Leyon Azubuike je léta trenérem herečky Jennifer Anistonové, která letos oslavila padesáté narozeniny. Po kulatinách jí...

Blíží se den D a vy jste stále velryba. I za dva týdny se můžete změnit

Ilustrační snímek

Máte dva týdny do svatby nebo vysněné dovolené a s dietami to zase nevyšlo. Víte, že už je pozdě, ale přesto byste se...

OBRAZEM: Slavní milují běhání, drží si díky němu štíhlou figuru

Slavné tváře si udržují štíhlou figuru běháním

Každý má svůj recept na zlepšení kondice a udržení štíhlé postavy. Známé světové i české osobnosti propadly běhu a...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz