Přežijte vánoční večírky. Bez nadbytečných kilogramů

  6:00aktualizováno  6:00
Konec roku je už tradičním obdobím obžerství v podobě nejrůznějších vánočních večírků, flámů a mejdanů. Lidé v něm průměrně přiberou tři kilogramy. Čtěte tipy, jak přežít vánoční akce a nemuset si v novém roce povolovat pásek.

Vánoční večírky představují reálné ohrožení vaší váhy. | foto: Profimedia.cz

Opět je tu období, kdy v nedohlednu mizí štíhlé pasy. Lidé toho totiž o Vánocích sní mnohem víc než normálně. Pokud si budete na předvánočních a novoročních akcích dopřávat podle libosti, zkonzumujete o stovky kalorií navíc.

Proč jsou pro naši váhu tolik nebezpečné právě večírky? Podle výzkumu psychologů z univerzity v Torontu je to proto, že pokud jsme ve společnosti dalších lidí, sníme mnohem větší množství jídla než normálně. Pro zvýšený příjem jídla není podstatný pocit hladu, ale stačí údajně už společnost dalších dvou osob, aby se množství snězeného jídla zvýšilo o třicet až padesát procent. Uvedl to server msn.

Vánočního večírkového veselí se však nemusíte nutně zříkat. Stačí se jen inspirovat několika tipy, jak s nadbytečnými kaloriemi úspěšně bojovat:

 


Nepřejídejte se!

Tipy pro boj s večírkovými kaloriemi:

- Nikdy nechoďte na večírek hladoví.
- Přineste s sebou jeden či dva druhy zdravějšího a dietnějšího občerstvení.
- Dávejte si pozor na alkohol. Zvláště v tvrdém alkoholu se skrývá velmi mnoho kalorií.
- Pokud jste v roli hostitele, nabídněte hostům i dietnější a vegetariánské varianty.
- Nakládejte si jídlo na menší talíř.


Místo těžký tučných jídel vybírejte z bufetového stolu na večírku přírodně upravená masa. Dobrou volbou je i vegetariánská verze pizzy, dejte si však pozor na množství sýra. Na málokterém bufetu také chybí tuňákový salát a krevetový koktejl, který je vhodnou variantou kalorických jídel. Místo sladkého dortu či zákusku raději sáhněte po čerstvém ovoci či kousku hořké čokolády.

Když si nakládáte jídlo na talíř, vždy přemýšlejte o tom, jak vypadá vaše klasická porce jídla. Zrádné je totiž především neustálé přidávání si, kdy ztrácíte přehled o celkovém množství jídla, které jste ve skutečnosti pozřeli. Například množství masa, které sníte v jedné porci, by mělo být velké jako jedna hrací karta.

Na večírku si vyberte vždy jen jeden druh hlavního jídla, které ochutnáte, a případné další "nášupy" si dejte už jen v podobě ovoce a zeleniny. Pozor si dávejte také na přejídání, pokuste se příliš nepřekročit svůj obvyklý denní kalorický příjem.

Pokud tedy víte, že vás v týdnu čeká večírek, snažte se několik dní předtím zvýšit pohyb a celý den před mejdanem jezte jen lehká jídla s vysokým obsahem vlákniny. Před odchodem snězte několik kousků zeleniny, které vás částečně zasytí a sníží tak váš celkový kalorický příjem. Předtím, než si půjdete znova přidat, zeptejte se sami sebe, jestli skutečně ještě máte hlad.

Připadají vám tato preventivní opatření zbytečná? Potom počítejte; pokud přiberete každé Vánoce tři kilogramy, které se vám nepodaří shodit, za pět let budete mít už patnáct kilo navíc a za deset let budete o třicet kilogramů těžší.

Statistiky přitom uvádějí, že lidé průměrně přes vánoční svátky přiberou od dvou do pěti kilogramů.

Autoři:

Nejčtenější

Potravinová pyramida je omyl moderní výživy, říká Margit Slimáková

Margit Slimáková, výživová specialistka

Studium farmacie úspěšně dokončila, ale už na škole byla rozhodnutá, že pro farmaceutický průmysl pracovat nebude. Víc...

Pořádek přerostl v teror. Sbal holku a uteč, radila vyměněná manželka

Patrik svou ženu Veroniku miluje, ale pořádek v bytě ještě víc.

Šestadvacetiletý sanitář Patrik je tak posedlý pořádkem, že diváci reality show Výměna manželek mohli u televize snad i...

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Průzkum: muži dávají přednost ženám s hustým obočím. Na sex i na vztah

Cara Delevingne je současnou nejžádanější modelkou světa. Angličanka s výrazným...

Ženy s hustým obočím mají podle vědců v krvi vyšší hladinu pohlavních hormonů a bývají sexuálně náruživější. Proto se...

Další z rubriky

Obezita zkracuje život o patnáct let, léčba stojí miliardy

Ilustrační snímek

Není to jen estetický problém, který trápí miliony lidí na celém světě, ale obezita je hlavně závažné onemocnění. Podle...

Pět tipů, jak si zrychlit metabolismus

Ilustrační fotografie

Potřebujete po vánočním obžerství shodit pár kilogramů nebo zkrátka jen podpořit svůj boj za štíhlou postavu? Přinášíme...

Deset tipů, jak nastartovat životní změnu a být zdravější

Ilustrační fotografie

Cítit se dobře fyzicky i psychicky si přejeme určitě všichni. Někdy k tomuto stavu „být v pohodě“ míváme ovšem dost...

Najdete na iDNES.cz