Napřed bojoval o život po uštknutí hadem, teď s přebytečnými tuky

  4:59aktualizováno  4:59
Před šesti lety Pepu uštkla zmije paví a lékaři mu dávali jen tříprocentní šanci, že to přežije. Přežil. Teď se rozhodl výrazně zhubnout a manželka nevěřila, že to dokáže. Dokázal.

"Připadám si jako bójka, ani se nemůžu potopit. Já sním úplně všechno," svěřil se šestačtyřicetiletý Pepa v televizním pořadu Jste to, co jíte.

Dlouho si udržoval váhu okolo 100 kilogramů, i když ještě ve třiceti vážil pětaosmdesát. Jenže pak začal pomalu a nenápadně tloustnout. Za deset let přibral přes 20 kilo. Teď váží 118 kilogramů při výšce 187 centimetrů.

Kvůli práci v herně nedodržoval žádnou životosprávu, přes den málo jedl a všechno doháněl večer, skoro se nehýbal, i když v mládí hrál basket a dělal atletiku, rád si dopřával pivo. Každý čtvrtek chodí s kamarády do hospody.

"Jí hodně, to, co my sníme, tak sní pětkrát víc," říká Pepova manželka, která svému muži velké šance na zhubnutí nedávala. "Nemyslím si, že se mu povede zhubnout, protože má rád jídlo. Když to dokáže, tak u mě hodně stoupne, ale nevěřím jeho vůli."

Pan Pepa v pořadu Jste to, co jíte
Pan Pepa v pořadu Jste to, co jíte

V kómatu přišel o 20 kilo

Jediný úspěch v hubnutí zaznamenal, když byl měsíc v kómatu po uštknutí hadem z jeho domácího chovu. Odnaučil se kouřit a zbavil se dvaceti kil. Jenže pak je zase brzy nabral.

"Zkoušel jsem nežrat tolik, ale to vydržím vždycky chvilku, pak se nabouchám. Nejoblíbenější nápoj je pivo, pak káva. Teď už kafe ale moc nepiju, maximálně 6 až 8 denně," říká Pepa, který nyní pracuje jako stavební technik.

Svůj život má rozdělený na období před hadem a po hadovi. "Před hadem byl hektickej, potom, když si tím člověk projde, uvědomí si, že se nemá kam hnát, měl by se věnovat lidem, který má okolo. Takže jsem si začal víc užívat života," vykládá Pepa.

Pepa

Zhubl 18 kilogramů a nyní váží 99 kilo.

Než se před šesti lety vrátil z nemocnice, manželka všechny jeho hady prodala. Pepovi to ale nedalo a pořídil si jiné kamarády do terária a zase jedovaté, tentokrát žáby. Má také papouška a psa.

Snem je skok na kole

Nadváha ho omezuje ve všem. Nejvíc v pohybu. Na jaře ale začal jezdit na kole a jeho snem je dostat se pod 100 kilo.

Po úvodním vyšetření je jasné, že Pepovým největším nepřítelem je tuk, alkohol a sůl. Když doktorka Kateřina Cajthamlová prohlížela potravinové zásoby, spoustu pokrmů vyhodila, třeba čínskou polévku kvůli soli nebo různá dochucovadla.

Pan Pepa v pořadu Jste to, co jíte
Petr Havlíček v pořadu Jste to, co jíte

"Vy všechno doháníte tuky, abyste nebyl bez energie, doháníte to těmi třemi hrnky kávy denně, abyste potom mohl přecpaný usnout, dáte si to pivínko," konstatovala doktorka Kateřina.

Teď už bez piva

Pepova únava, která mu zabraňuje více sportovat, je způsobena nedostatkem energie z potravy, nedostatkem vitaminů, vlákniny, kvalitních bílkovin. A musí hlavně omezit pivo. Jak? Úplně s ním skončit.

"To se rozbrečím asi," říká Pepa.

"Jestli to bude to nejhorší, abyste se vzdal piva, plačte třeba každý den," reaguje Kateřina Cajthamlová.

Výživový poradce Petr Havlíček ještě poučil Pepu, že celosvětově umírá víc lidí kvůli alkoholu než kvůli drogám. Řekl mu, že při konzumaci tří piv denně dostane do těla 315 gramů cukru týdně.

Havlíček pak Pepovi předepsal zdravé potraviny jako vločky, rýži nebo špaldové těstoviny. A samozřejmě nesmí chybět přesný hubnoucí plán včetně fyzických aktivit.

Pan Pepa v pořadu Jste to, co jíte

Brzy ráno do bazénu

Po měsíci hubnutí se Pepa stále drží nastavených doporučení. "Vaření bylo strašně těžký, dostali jsme papír, ale nebyly tam recepty, tak jsem nevěděla, co mám vařit," svěřila se Pepova manželka. Nakonec si poradila na internetu.

Příště uvidíte

Dagmar má 93 kilogramů a v současnosti se chystá do důchodu. Právě proto má dost času věnovat se konečně sama sobě.

Kvůli dřívějším drastickým dietám totiž svému tělu v minulosti dost ublížila. Jak se dá vše napravit?

Splní se nakonec její sen projet se na koni, kterému by nezpůsobila svou nadváhou újmu?

Sledujte díl, v němž bude měnit svůj život seniorka, již ve čtvrtek 12. května od 21.20 na Primě!

Pepa vstává ráno v pět, v šest už je v bazénu, zaplave si, jde do práce a odpoledne ještě cvičí na speciálním stroji, který v televizním pořadu Jste to, co jíte dostal.

"Mám pocit, že se manžel zbláznil," usmívá se Pepova žena. Při svých pohybových aktivitách dokonce zkusil i horolezení.

Místo piva čaj

Pepa se svěřil, že největší strach při hubnutí měl z piva. Ale nakonec zjistil, že žít se dá i bez něj. Podpořit se Pepu dokonce rozhodli i jeho kamarádi z hospody.

Od Kateřiny Cajthamlové dostal úkol: najít si náhradu za pivo. "Tak jsem si našel čaj," řekl Pepa. Dokonce i "přepadová" kontrola doktorky Kateřiny dopadla pro Pepu na jedničku.

"Já z toho padám do mdlob," překvapeně zírá Kateřina. "Pepa nejí tučné věci, má neuvěřitelné množství energie, před prací chodí plavat, je neuvěřitelný pohodář, takovouhle změnu jsem právě proto nečekala."

V ledničce je mléko, kefír, vysokomasá šunka, ledový salát a místo piva skutečně Pepa pije čaj.

Pan Pepa v pořadu Jste to, co jíte
Pan Pepa v pořadu Jste to, co jíte

Po dvou měsících snažení je výsledek více než viditelný. Pepovi se podařilo zhubnout na 99 kilogramů, z 18 zhubnutých kil je 16 tuk.

"Jsem maximálně spokojen," konstatuje Pepa. Dokonce už mu nechybí ani čtvrtky s kamarády v hospodě. "Myslím, že pivo k životu nepotřebuju."

Doktorka Kateřina Cajthamlová je také spokojená: "Seknul s alkoholem, opřel se do sportu, dnešní výsledek je jednoznačně týmová práce."

Svůj obdiv vyjadřuje i Petr Havlíček. "Myslím si, že dokázal to, co málokdo z účastníků v této sérii," vysekl Pepovi poklonu výživový poradce.

A nakonec ještě uznání od manželky: "Na začátku jsem ti řekla, že nevěřím, že to nedokážeš. Naprosto jsi mě překvapil a hodně jsi u mě stoupnul v ceně."

Autor:

Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Recept na dobré manželství? Deset otázek pro odborníky na vztahy

Ideální místo pro váš velký den může být v podstatě kdekoliv, kde se oba budete...

Naše manželství nejvíc trpí tím, že nedokážeme řešit konflikty, málo spolu hovoříme otevřeně a bez zábran, trápí nás...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Už mám odseriálováno, říká herečka Alena Antalová

Alena Antalová

Prorazila jako herečka v Četnických humoreskách a Pojišťovně štěstí, teď se Alena Antalová objeví po boku Jaromíra...

Další z rubriky

Jak se zbavit kil navíc? Jezte zdravé tuky, patří do vyváženého jídelníčku

Zdravé tuky jsou nesdílnou součástí vyváženého a zdravého jídelníčku.

Mnozí lidé si stále myslí, že se jim podaří zhubnout, když omezí příjem tučných potravin. Někteří jdou ještě dál a ze...

Při dietě jsou ideální základní potraviny, řekl v Rozstřelu Petr Havlíček

Výživový specialista Petr Havlíček v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4....

Za posledních třicet let jsme si ve stravování malinko pohoršili, řekl v Rozstřelu výživový specialista Petr Havlíček....

Jak v zimě sportovat a shodit kila, když nechcete cvičit pod střechou

žena běh cvičení zima

Možná i vy patříte k těm, kdo na přelomu loňského a letošního roku přísahali, že se konečně začnou více hýbat a shodí...

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.

Najdete na iDNES.cz