I na vozíku se dá hubnout. Lenka už shodila 20 kilo. Diety nedržím, říká

  0:23aktualizováno  0:23
V patnácti letech Lenka utrpěla při autonehodě těžké zranění. Rok strávila v nemocnici, skončila na vozíku a ruku v ruce s tím nabrala kila navíc. Havárie změnila definitivně její život, chodit už nebude, ale s nadváhou se rozhodla zatočit.

Vozíčkářka Lenka se rozhodla zatočit s přebytečnými kilogramy. | foto: Instagram / hubnu_na_voziku

Na vozíku je Lenka (37) už 22  let. „Byla jsem tehdy na diskotéce s kamarádkou,“ vzpomíná. „Měly jsme jet domů vlakem, ale kamarádka přivedla kluka, který měl asi týden řidičák s tím, že nás odveze. Seděla jsem na místě spolujezdce,“ říká Lenka, která žije v Tachově, a svůj boj s kilogramy sdílí na Instagramu i na webových stránkách.

Vytáhli mě, když auto hořelo

Z nehody si nic nepamatuje. „Údajně jsme neujeli ani tři sta metrů a řidič nezvládl zatáčku. Mé zranění mi pravděpodobně způsobili přátelé, kteří mě odtáhli od auta, protože hořelo. Nezlobím se na ně, chtěli mi pomoct. Nikomu jinému se nic nestalo.“

Když se Lenka smířila s tím, že na nohy se už nepostaví, že bude odkázána na vozík, plný invalidní důchod a pomoc maminky, s níž žije, zjistila, že váží sto kilo. Rozhodla se, že zhubne. Neměla však dost motivace, vůle ani výdrže, ale ani dobrého poradce, který by ji konečně nasměroval, jak váhu zredukovat.

Fotogalerie

„Hubnout jsem se rozhodla, protože mi nebylo vůbec dobře, byla jsem neustále unavená a podrážděná, měla jsem pořád dokola nějaké zdravotní problémy. S tím šla dolů i psychika a nastupovala sociální uzavřenost,“ přiznala.

Teprve poslední dva roky se hubnutí konečně daří. Lenku mrzí, jaký je kolem hubnutí byznys a zoufalí lidé se do něj chytají jako mouchy do pavučin. Sama si něčím podobným osobně prošla.

„Až po letech jsem konečně našla tu správnou a hlavně zdravou cestu. Pomáhá mi spousta lidí, ale tím nejdůležitějším je kamarádka Jitka, která se stala mým osobním guru a ukázala mi nový svět, který jsem dříve neviděla. Dala dohromady tým lidí, kteří mi první rok pomohli shodit prvních deset kilogramů: výživovou specialistku, fitness trenérku a osobní koučku,“ pochvaluje si a dodává, že pak ji měla na starost už jen Jitka.

„Přivedla mě ke komunitě na Instagramu, představila fitness diář a denně mě zásobovala informacemi, recepty a motivací. Nedovolila mi uhnout ani o krůček.“ 

Diety nedržím

Za dva roky už Lenka shodila přes dvacet kilo. „Chci se cítit líp, zdravěji a spokojeněji, chci dát svému tělu šanci, aby zregenerovalo to, co jsem já roky zanedbávala,“ říká Lenka o své největší motivaci.

Vzhledem k tomu, že je na vozíku a nemůže se tolik hýbat, potřebovala najít jiné vhodné aktivity. Navíc žije v malém městě v podhůří, kde musí všude jen do kopce či z kopce, což je pro ni samotnou velmi náročné. „Naštěstí jsem zjistila, že 80 procent všeho je o jídle, takže si v současné době vystačím se správným jídelníčkem a kardio cvičením, kdy roztahuji gumy, zvedám činky a pracuji s tyčí i míčkem,“ prozradila a dodala, že se snaží z jídelníčku maximálně vyřadit nezdravé potraviny, cukry a změnit staré stereotypy v myšlení.

„To, jak se nyní stravuji, je kombinace více způsobů a nejde to zaškatulkovat. Nejvíce se snažím vynechávat cukr a jíst obecně málo sacharidů, také omezuji konzumaci masa a zkouším hledat jiné cesty, jak dodat tělu potřebné bílkoviny a další živiny. Nikdy jsem nebyla masožrout, ale nechci se stát ani vegetariánem,“ říká Lenka, která nemá žádné konkrétní číslo, kam by se hmotností chtěla dostat.

„Učím se poslouchat své tělo a rozpoznávat signály a doufám, že poznám, až to bude tak akorát. Ale i to je sporné, protože nedržím žádnou dietu a nemám v plánu vrátit se k dřívějším otřesným způsobům stravování hned, jak budu hubenější.“

Asi jako každý má i Lenka hodně snů. „V souvislosti s hubnutím bych si přála kupovat oblečení, které se mi libí, a ne brát jen to, které mi je a vidím ho pak na každé druhé silnější ženě v okolí. No a pak bych si přála třeba.... setkat se s Rogerem Watersem. Jsem totiž spolu s mým bráchou jeho největším fanouškem na světě,“ směje se Lenka.

Autor:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

S vědomím smrti žiju teď každý den, říká Veronika Hurdová

Veronika Hurdová

Spisovatelka a autorka blogu Krkavčí matka Veronika Hurdová před třemi lety ovdověla. Doma tehdy měla dvě malé děti...

Fascinují mě muži, kteří milují svou práci, říká mluvčí vlády Jana Adamcová

Jana Adamcová

Moderátorka, kterou si pamatujeme jako sporťačku z TV Nova, a současně manželka režiséra Jiřího Adamce, se nedávno...

Změna jídelníčku nám zlepšila sexuální život, říká kdysi obézní pár

Corey a Marie dnes

Corey a Marie ze Severní Karolíny překonali závislost na jídle a podařilo se jim dohromady shodit přes sto kilogramů....

Squateři přivítali Romanu na svobodě rumem a společně šli žebrat

Romanu přivítala na svobodě láhev rumu a její squaterská rodina.

Vražedkyně jsou podle Nikoly ve vězení ty nejlepší. „Všichni venku se jich bojí, vidí hned samou krev a myslí, že jsou...

OBRAZEM: Byla krásná, ale milovnice plastik Foxová chtěla ještě víc

Megan Foxová

Herečka Megan Foxová (33) kvůli svému půvabu na střední škole zažívala šikanu. Dívky ji nenáviděly a kluci si z ní...

Další z rubriky

4 důvody, proč si denně dopřávat ovesné vločky

Ovesné vločky (ilustrační fotografie)

Ovesné vločky patří mezi nejzdravější potraviny vůbec. Jsou dokonalým zdroje vlákniny, tělo na dlouhou dobu zasytí a...

Chcete mít pevné pozadí i tělo do plavek? Dejte se doma do uklízení

ilustrační snímek

Osmnáctý květen je Evropským dnem obezity. Zkuste ho oslavit stylově a přitom prakticky. Fitness úbor ani permanentku...

Když jste ve stresu, vyhněte se cukrárně. Kila jdou nahoru rychleji

žena jídlo obezita stres

Trápíte se nadváhou a přitom máte pocit, že jíte prakticky totéž co vaši štíhlejší přátelé nebo rodinní příslušníci?...

Najdete na iDNES.cz