Z velryby do léta laňkou? Zvolte si vlastní cestu ke štíhlým křivkám

  0:05aktualizováno  0:05
Plavková sezóna se neúprosně blíží. Už se nám honí hlavou, jak v těch plavkách vlastně budeme vypadat? Pokud vám vaše zrcadlo namísto toho, že jste nejkrásnější, odpovídá, že připomínáte velrybu, nezoufejte. Ještě máte do léta čas s tím něco dělat.

Poznejte raději do hloubky sebe samé a tím i způsob stravování nejvýhodnější přímo pro vaše tělo. | foto: archiv Nivea

Přestaňte na internetu studovat nejrůznější návody a rady, jak na to, abyste na dovolené vypadali co nejpřitažlivěji. Začněte sami u sebe a položte si základní otázku. Čeho nejste ochotni se při hubnutí vzdát?

Všechny chytré rady odborníků totiž sice míří za stejným cílem, některá cestou přímou, jiná spíš od lesa. Někdo z nás není ochoten ubrat v jídle a raději si přidá na pohybu, jiný je na krok líný a klidně radikálně změní jídelníček...

Je jasné, že bez změn ve svém životním stylu se do loňských plavek nedostanete, takže nejste-li ochotni něco změnit, bude lepší, když se pohlédnete po nových.

Čím víc o sobě víte, tím bude váš plán účinnější

Všechny rady, jídelníček a cviky najdete zde

30 dní hubnutí s OnaDnes.cz

Jestliže se nemůžete rozhodnout, jak začít a jestli je zrovna pro vás vhodnější spíš strava založená na bílkovinách, nebo naopak na luštěninách či syrovém jídle, případně jestli by vám víc pomohl běh v přírodě či zvedání činek ve fitku, hledejte odpovědi pomocí moderní odborné vědecké analýzy. Každý z nás je unikátní a podle specifických výsledků a testů vám mohou lékaři sestavit nový individuální přístup k výživě nebo hubnoucím plánům.

„Každý člověk preferuje něco jiného, má jiné zkušenosti, ale především má jiné tělo, jiný organismus,“ říká lékař Ondřej Nývlt, předseda lékařské rady Světa zdraví. Podle něj je důležité umět poslouchat své tělo, což ovšem ne každý dokáže.

Ženy, které úspěšně zhubly

„Skutečně relevantní informace můžete získat ve spolupráci s odborníky na výživu a lékaři, kteří provedou potřebná měření a vyšetření. Na základě nich se dozvíte, jaký je váš celkový zdravotní stav, jemuž odborník přizpůsobí váš jídelníček, pohyb, případně i léčbu,“ vysvětluje lékař a dodává, že léčba přitom nemusí znamenat pouze předepsání léků, ale zahrnuje také doporučení na vhodné „léčivé“ potraviny a potřebná režimová opatření.

Časy, kdy odborník na výživu pouze mechanicky jak na běžícím pásu doporučil pohyb a vyváženou stravu, jsou pryč. V dnešní době má po ruce dostupné certifikované zdravotní přístroje a metody původně využívané pouze ve zdravotnictví.

Poradí krev, ale i střevní mikrobiom

„Naše klienty podrobujeme základní diagnostice skladby organismu na speciálním přístroji, díky němuž zjistíme základní složení těla. Tedy podíl tuku a svalů v jednotlivých oblastech, množství zadržované vody a mnoho dalších. Kromě toho umíme diagnostikovat nastavení jeho metabolismu, můžeme prozkoumat biochemický rozbor krve. V neposlední řadě určujeme míru stresové zátěže organismu,“ vysvětluje Nývlt. Dovává rovněž, že umí také odhalit případné potravinové intolerance, které podle něj mohou způsobovat dlouhodobé nespecifické potíže či negativní příznaky, jako je například bolest hlavy, migréna, trávicí potíže, nadýmání, poruchy spánku, chronická únava, náchylnost k infekcím, kožní potíže, zadržování vody, nadváha či záněty dýchacích cest.

Hubneme pohybem

Příští týden nabídneme doporučení pro ty, kteří se rozhodli si k hezčí postavě do plavek pomoct hlavně pohybem.

Nebo se čtyřmi na těle a pátým na ruce.

Na spadnutí je v České republice podle Ondřeje Nývlta i široké veřejnosti běžně dostupná analýza střevního mikrobiomu, která bude pro dietology převratným pomocníkem. Umožní totiž stanovit množství a vzájemný poměr důležitých kmenů přátelských probiotických bakterií, které mají vliv mimo jiné na naše trávení, ovlivňují průchod jednotlivých potravin, funkci imunitního systému. Dozvíme se o živinách, které nám chybějí, o tom, jak moc ukládání tuků v našem těle ovlivňuje stres či jak jsme na tom se sklonem k nadváze a obezitě. 

Pokud se tedy rozhodneme hubnout nebo měnit životní styl a nejsme si jisti jak své tělo přesvědčit a neublížit mu, můžeme vyjít z analýzy krve, stolice a celkové anamnézy. Možná je na čase zahodit diety podle krevních skupin, ajurvédy, makrobiotiků, Kořínkové, paleo, keto a jiné „zaručené“ návody. Poznejte raději do hloubky sebe samé a tím i způsob stravování nejvýhodnější přímo pro vaše tělo.

Autoři:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

Mužova smrt mi zajistila obrovskou reklamu, přiznává Veronika Hurdová

Veronika Hurdová

Spisovatelka a autorka blogu Krkavčí matka Veronika Hurdová před třemi lety ovdověla. Doma tehdy měla dvě malé děti...

Je tomu již osmdesát let, co pětiletá dívka porodila zdravé dítě

Lina Medinaová přivedla před osmdesáti lety na svět zdravého chlapce

Přesně před osmdesáti lety malá peruánská dívenka jménem Lina porodila v Limě dítě. Bylo jí pouhých pět let, sedm...

Úzkost jako civilizační nemoc. Pět kroků, jak si můžeme pomoct sami

Ilustrační snímek

Strach je jednou z nejdůležitějších a nejužitečnějších emocí, která nám pomáhá přežít. I úzkost je strach, ale na...

Vzala ten nejmenší nůž a bodla třikrát. Teď sedí za pokus o vraždu

Nikola si odsedí pět let ve vězení.

Monika, která zabila svého manžela, není ve věznici Řepy jediná, která na partnera vztáhla ruku. „Třikrát jsem ho...

Chcete mít sexy zadeček? Pak se vyhněte těmto oděvům

Pokud máte větší pozadí, musíte si dát při výběru oblečení pozor, aby vám...

Zadeček, problémová část, která se nejhůře shazuje a zpevňuje. Jenže právě sedací partie muži tolik milují. A z tohoto...

Další z rubriky

Když jste ve stresu, vyhněte se cukrárně. Kila jdou nahoru rychleji

žena jídlo obezita stres

Trápíte se nadváhou a přitom máte pocit, že jíte prakticky totéž co vaši štíhlejší přátelé nebo rodinní příslušníci?...

I na vozíku se dá hubnout. Lenka už shodila 20 kilo. Diety nedržím, říká

Vozíčkářka Lenka se rozhodla zatočit s přebytečnými kilogramy.

V patnácti letech Lenka utrpěla při autonehodě těžké zranění. Rok strávila v nemocnici, skončila na vozíku a ruku v...

Z velryby do léta laňkou? Zvolte si vlastní cestu ke štíhlým křivkám

Cvičit efektivně a s viditelnými výsledky se dá i doma na gauči

Plavková sezóna se neúprosně blíží. Už se nám honí hlavou, jak v těch plavkách vlastně budeme vypadat? Pokud vám vaše...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz