Největším spojencem i nepřítelem hubnutí je mozek. Víme, jak ho přelstít

  0:59aktualizováno  0:59
Kolikrát už jste v životě prohlásili, že je třeba začít se sebou něco dělat. Pravděpodobně jste své návyky na nějakou dobu změnili, ale příliš dlouho vám to nevydrželo. Proč vaše dieta zase nevyšla? Odpověď hledejte ve struktuře lidského mozku.

Nejen dieta a cvičení - hubnutí je především ve vaší hlavě. | foto: Profimedia.cz

Kam dál:

Statistiky uvádí, že osm z deseti lidí chce zhubnout, nebo si svou váhu přísně hlídá. I přesto populace tloustne a nemoci jako cukrovka, vysoký tlak nebo infarkt se objevují u čím dál tím mladších lidí. V čem je tedy kámen úrazu?

„Většina z nás si myslí, že své chování ovlivňujeme mnohem víc, než tomu tak doopravdy je. Stres z každodenního života navíc možnosti volby ještě limituje. Hnacím motorem našich rozhodnutí není logika, ale biochemické procesy, návyky a rituály převzaté od okolí,“ říká psychoterapeut a člen Evropské asociace behaviorální a kognitivní terapie Radovan Slavík. 

Jsme citlivé bytosti se schopností racionálního myšlení, nikoliv logičtí roboti s přídavkem emocí. Když jsme smutní, nebo nám něco dlouhodobě funguje, argumenty „měl bych to a to“ prostě a jednoduše nefungují.

Kalkulačka BMI a ABSI

„Lidský mozek se vyvíjí postupně a právě ty jeho oblasti, které řídí city, pocity bezpečí nebo třeba spokojenost, fungují evolučně mnohem déle. Novější, logicky uvažující mozky, které nás odlišují od zvířat, musí jako mladší sourozenci starší moudřejší části nervové sítě poslouchat,“ vysvětluje Slavík.

„Můžete se stokrát rozhodnout, že přestanete jíst čokoládu, ale pokud jste si její pojídání spojili s uklidněním po náročné pracovní schůzce, chemické procesy staršího mozku vyhrají,“ dodává.

Pět rad, jak na to jít přes hlavu

1.Stanovte si priority

Protože se náš mozek, co se redukce hmotnosti týká, neukázal jako nejspolehlivější zdroj motivace, není úplně výhodné se spoléhat na pouhé rozhodnutí se. Je dietní režim opravdu to, na čem vám v hloubi duše záleží? Dokud vás strach z porouchaného zdraví či motivace lepšího výkonu nedonutí vidět v procesu hubnutí opravdovou prioritu, nevydržíte nikdy.

Pro tento případ doporučují koučové a psychologové sepsat si všechny důvody, které nás vedou k radikální změně. Chcete fyzicky stíhat své děti? Nezadýchávat se při chůzi do schodů? Objevovat nové pokrmy? 

Zdravý životní styl nemusí být nutně o touze oslňovat okolí na pláži. Čím více různorodých důvodů bude papír obsahovat, tím větší bude pravděpodobnost vašeho úspěchu.

2.Vědomé stravovací návyky

Opravdu máte chuť na hranolky, nebo je ujídáte jen proto, že je vidíte na talíři svého partnera? Zamyslete se nad tím, jestli pečivo konzumujete večer proto, že na něj máte chuť, nebo je to prostě nejjednodušší volba po únavném dni. 

Zkuste změnu. Třeba si další den navařte do krabiček zdravé večeře na několik dní dopředu. Uvidíte, že si možná na chleba či hranolky ani nevzpomenete.

3.Ve dvou se to lépe táhne

Zkuste do svých plánů nenásilně zapojit kamarádku či partnera se stejným cílem. Kromě vzájemné motivace může domluva přinést zdravou míru soutěživosti a menší chuť se vzdát. 

Pokud navíc něco nevyjde tak docela podle vašich představ, může pomoci vědomí, že v tom nejste sami.

Ilustrační snímek

4.Naučte se naslouchat svému tělu

Ptejte se svého těla, na co má chuť. Dopřávejte mu pestrou stravu, aby mělo na výběr. Jakkoliv se tato myšlenka zdá úsměvná, funguje spolehlivěji, než si myslíte. 

Spousta z nás svůj trávicí trakt zmátla hromadou diet tak, že už s námi odmítá komunikovat. A my to ani neregistrujeme. O našem jídelníčku rozhoduje mozek. Jeho kondice je však spolu s celkovým fyzickým i duševním zdravím výsledkem funkce vstřebávání a zpracovávání živin.

5.Sepište si emoční jídelníček

Tužku a papír nemusíte využít jen v případě zapisování cílů. Spoustě lidí pomáhá sepisování jídelníčku spolu s emocemi, které pokrmům předcházely. Postupně se tak naučí oddělovat mozkovou chemii od opravdových potřeb zbytku těla. 

Věřte nebo ne, většina buněk poděkuje za rýžové nudle s kuřecím masem a zeleninou více než za dort. A když náhodou nový jídelníček či životní styl nevyjde podle vašich představ, netrestejte se. 

žena jídlo obezita stres

Člověk se nejlépe poučí z chyb, které si vyzkouší na vlastní kůži. Ve chvíli selhání máte tu nejlepší příležitost zahrát si na detektiva. Proč jste přestali dodržovat nová pravidla? Je něco, co by vám proces hubnutí usnadnilo? Co vás naopak velmi omezuje? A jak na to příště jít jinak?

„Ač chceme, nebo ne, bitva emocí a potřeb těla se v nás bude odehrávat vždy,“ upozorňuje psycholog. „Jakmile lépe poznáme naučená schémata chování, z řadového vojáka se postupně můžeme stát generálem svých nervových buněk. Rozhodně to však není proces lineární a už vůbec ne krátkodobý.“

Autor:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

S vědomím smrti žiju teď každý den, říká Veronika Hurdová

Veronika Hurdová

Spisovatelka a autorka blogu Krkavčí matka Veronika Hurdová před třemi lety ovdověla. Doma tehdy měla dvě malé děti...

Fascinují mě muži, kteří milují svou práci, říká mluvčí vlády Jana Adamcová

Jana Adamcová

Moderátorka, kterou si pamatujeme jako sporťačku z TV Nova, a současně manželka režiséra Jiřího Adamce, se nedávno...

Změna jídelníčku nám zlepšila sexuální život, říká kdysi obézní pár

Corey a Marie dnes

Corey a Marie ze Severní Karolíny překonali závislost na jídle a podařilo se jim dohromady shodit přes sto kilogramů....

Squateři přivítali Romanu na svobodě rumem a společně šli žebrat

Romanu přivítala na svobodě láhev rumu a její squaterská rodina.

Vražedkyně jsou podle Nikoly ve vězení ty nejlepší. „Všichni venku se jich bojí, vidí hned samou krev a myslí, že jsou...

Soudy sjednotily postup, Řepka může do vězení nastoupit v pondělí

Tomáš Řepka

Okresní soud Praha-západ, který zaslal bývalému fotbalistovi Tomáši Řepkovi výzvu k nástupu do věznice s tím, že má...

Další z rubriky

Zbavte tělo škodlivin! 8 potravin, které pomohou při detoxu

Řeřicha

Cítíte se pořád unavená a bez energie? Možná potřebujete po zimním hodování a lenošení pročistit svoje tělo. Těchto osm...

4 důvody, proč si denně dopřávat ovesné vločky

Ovesné vločky (ilustrační fotografie)

Ovesné vločky patří mezi nejzdravější potraviny vůbec. Jsou dokonalým zdroje vlákniny, tělo na dlouhou dobu zasytí a...

Když jste ve stresu, vyhněte se cukrárně. Kila jdou nahoru rychleji

žena jídlo obezita stres

Trápíte se nadváhou a přitom máte pocit, že jíte prakticky totéž co vaši štíhlejší přátelé nebo rodinní příslušníci?...

Najdete na iDNES.cz