Co když potřebujete přibrat?

  10:08aktualizováno  10:08
Kdo to nezažil, možná neuvěří. Ale tak jako je pro někoho skoro nemožné zhubnout, snaží se jiní lidé marně přibrat.
Pokud chcete přibrat, je zbytečné se přejídat.

Pokud chcete přibrat, je zbytečné se přejídat. | foto: Profimedia.cz

Příkladem je šestadvacetiletý Miroslav Savula z Brna, který se obrátil na naši rubriku Hubnutí. "Potřebuji přibrat, při 185 centimetrech vážím jen 68 kilogramů," vysvětlil. Říká, že všude se dají najít rady jen pro hubnoucí, ale nemůže narazit na žádnou, která by pomohla jemu a podobným lidem. "Přijdu do obchodu a vidím samé minerálky s karnitinem, jogurty light, másla light. To je skoro jako diskriminace hubených lidí," podotýká s nadsázkou. Zatím mu poradil jen jeho lékař, který se ho snažil uklidnit tím, že časem určitě začne přibírat tak, jak bude s věkem spalování jeho organismu méně výkonné.

Na postavě však může zapracovat už dřív. Ze všeho nejdříve by však lékař měl vyloučit, zda za štíhlostí není nějaká zdravotní patálie -v úvahu by připadala třeba porucha činnosti štítné žlázy, vstřebávání živin a podobně. Pokud tomu tak není, je otázka, zda se máme trápit snahou nabrat nějakou váhu. „Přibrat - pokud je vám geneticky dáno být štíhlý - je opravdu těžší než zhubnout,“ upozorňuje Iva Málková ze společnosti Stop obezitě.

Připomíná v této souvislosti, že tak jako existují lidé hodně malí či hodně vysocí, existují i lidé, kteří jsou od přírody podsaditější či naopak hodně štíhlí, aniž o to nějak usilují. "Pokud chceme přibrat, je zbytečné se přejídat, ale asi byste měl dbát víc na rovnoměrný příjem potravy, který by se energeticky měl pohybovat alespoň okolo 10 000 kilojoulů na den," radí Málková.

Základem úspěchu je jíst pravidelně, udělat si na jídlo čas a nevynechávat jednotlivá hlavní jídla. Ideální je zařadit do jídelníčku dvě i více svačin a celkový přísun potravy konzumovat po dobu celého dne.

Můžete si dovolit jíst různé ořechy a semínka, protože jsou výhodným zdrojem nenasycených mastných kyselin a některé druhy navíc obsahují velké množství vápníku (týká se to mandlí nebo lískových oříšků). Můžete používat rostlinné oleje ve větším množství, sušené ovoce, které obsahuje velké množství vlákniny a některých vitaminů. Sýry a jogurty včetně těch, které mají vyšší obsah tuku, jsou výborným zdrojem vápníku a vitaminů rozpustných v tucích. Není třeba se bát ani müsli směsí s oříšky a ovocem, jsou cenným zdrojem kvalitních sacharidů. Bez obav je možno jíst i takové pochoutky, jako je velmi kvalitní čokoláda.

Můžete zkusit přidat k normálnímu jídelníčku nízkoenergetické bílkovinné diety - to jsou přípravky, které někdy používají hubnoucí místo jídla, neboť mají kvalitní složení bílkoviny, vitaminy, minerály. Jsou v různých formách, podle toho, zda by vámvyhovovaly polévky, koktejly, pudinky, případně tyčinky.

Kvalitní diety jsou podle Ivy Málkové například od firem Redita, NutraBona, Guareta, Modifast a další. Prodávají se v lékárnách. Vy si je tedy dejte navíc k jídlu. Zhodnoťte též svůj energetický výdej a dopřejte si hodně spánku.

Na tvar postavy má samozřejmě vliv i cvičení, můžete si proto nechat sestavit tréninkový plán zaměřený na zvětšení svalového objemu. 

Chcete vědět více?

Čtěte přílohu Hubnutí v MF DNES.


Autoři:

Nejčtenější

Za co utratí 50 tisíc? Nemá ani na jídlo pro děti, divila se vyměněná Andrea

Tereza se svou rodinou: synem Davidem, sestrou Bárou, neteřemi Danielou a Hanou...

Tereza si svůj osud nevybrala. Od dětství se starala o mladší sestru, když jim před dvěma lety máma zemřela,...

Čtyři největší chyby, které ženy dělají, když dojde na sex

Ilustrační snímek

Možná si myslíte, že stěžejními ničiteli dokonalého milostného života jsou nedostatek soukromí a pracovní stres. Jenže...

Zemřel legendární německý návrhář Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld (21. ledna 2014)

Kreativní ředitel módního domu Chanel Karl Lagerfeld zemřel v noci na 19. února po těžké nemoci ve svých 85 letech,...

Nejsme rádi, když se nás lidé ptají, co máme v kalhotách, říká trans muž

Spoluzakladatel organizace Trans*parent Viktor Heumann v diskusním pořadu...

Seriál Most! oživil ve společnosti hned několik choulostivějších témat, jedním z nich je i vztah Čechů k transgender...

Horoskop v roce Vepře pro všechna znamení čínského zvěrokruhu

Děti s pokladničkami ve tvaru prasátka. Podle astrologů by měl rok zemského...

Čínský horoskop počítá s dvanácti zvířaty ve zvěrokruhu. Každé z nich také vládne delším časovým cyklům a v únoru...

Další z rubriky

OBRAZEM: Alysha vážila 172 kg a šlo jí o život. Zhubla na polovinu

Ve škole Alyshu McNairovou spolužáci šikanovali a když vážila už 172 kilogramů,...

Za 21 let se Kanaďanka Alysha McNairová se svou hmotností propracovala až na 172 kilogramů, a to už jí šlo o život. Od...

Chcete zhubnout po čtyřicítce? Hýbejte se a hlavně nepřestávejte jíst

Ilustrační snímek

Hubnutí po čtyřicítce vám půjde pomaleji než ve dvaceti. Tělo se mstí za všechny předchozí diety, navíc s věkem mizí...

Deset tipů, jak nastartovat životní změnu a být zdravější

Ilustrační fotografie

Cítit se dobře fyzicky i psychicky si přejeme určitě všichni. Někdy k tomuto stavu „být v pohodě“ míváme ovšem dost...

Najdete na iDNES.cz