Chcete opravdu zhubnout? Nechte si napřed otestovat tělo

aktualizováno 
Mnoho lidí se opakovaně pouští do drastických diet a za pár měsíců zjistí, že se jejich váha vrátila na původní úroveň, nebo ji ještě překročila. Přitom by stačilo, aby si došli na speciální test svého těla, díky němuž je zbavování přebytečných kilogramů mnohem účinnější.

Při měření klidové energetické spotřeby organismu jsem poslouchala šumění moře a dýchala do masky | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Někomu se ukládají tukové zásoby na břiše, někomu ve stehnech, další má problém s celou postavou. Všichni se ovšem snaží zhubnout stejně a obvykle pak mívají problémy s tím, že jejich úsilí vyjde naprázdno.

Testy nemají souhrnné označení, provádí se ale tato měření:

- analýza stravování
- klidová kalorimetrie
- bodystat
- vario-cardio test
- zátěžová kalorimetrie
- biochemické vyšetření

Vyšetření vám udělají ve specializovaných dietologických poradnách.

Lidé totiž neznají to hlavní: kde je základ toho, proč jsou tlustí a proč se jim ukládá tuk ve vybraných tělesných partiích.

Zodpovědět tyto otázky pomůže speciální test, který je vhodný pro všechny, kteří chtějí zdravě a účinně zhubnout, zformovat a zpevnit svou postavu, žít zdravěji.

"Na vstupních testech vždy potřebujeme získat o člověku co možná nejvíce údajů, abychom byli schopni diagnostikovat, kde je základ problému a stanovit reálné cíle," řekl iDNES.cz známý výživový specialista Petr Havlíček.

Kolik tuku se hromadí v těle

Základním testem je takzvaná analýza tělesné kompozice. S její pomocí se určí podíl tělesného tuku a aktivní hmoty, svalů. U lidí s nadváhou je potřeba také zjistit, jaké je přesné rozložení tělesného tuku. Jestli se tuk hromadí v celém těle, nebo pouze v oblasti břicha. Říká se tomu stanovení rizika ukládání tuků.

Analýza tělesné kompozice

Analýza tělesné kompozice ukázala, že ze mě modelka nebude.

Dalším testem je změření klidové energetické spotřeby organismu, pro niž se používá zkratka RMR – rating metabolit rate. "Používáme takzvanou nepřímou kalometrii, kdy se energetická spotřeba stanovuje podle spotřeby kyslíku a poměr spalovaných tuků a cukrů podle poměru mezi vydýchaným oxidem uhličitým a spotřebovaným kyslíkem," vysvětluje Havlíček.

Při tomto testu je zapotřebí, aby byl člověk opravdu v klidu a bezprostředně před zkouškou nejedl a nepil kávu. Jinak by byly výsledky zkreslené. Test obvykle netrvá déle než 20 minut.

Varia-cardio test

Vario-cardio test ukázal, že i když jsem často ve stresu, mé tělo má ideální regenerační schopnosti.

Nezlobí cholesterol, nebo játra?

Pokud člověk, který chce vylepšit svou postavu, dlouhodobě nenavštěvuje svého lékaře, následuje obvykle orientační biochemické vyšetření na množství cholesterolu a triglyceridů, na hladinu glukózy a zatížení jater. Odběry a výsledky jsou hotové do deseti minut.

Dalším testem je takzvaný vario-cardio test, kterým se zjišťuje míra zatížení či přetížení autonomního nervového systému. "Přetížení tohoto systému totiž může mít zásadní negativní zdravotní efekt, proto jej u rizikových klientů považujeme za velmi důležitý," poznamenal Havlíček.

Zátětový test

Zátěžový test ukázal mou ideální hranici pro spalování tuků mezi 125 až 135 tepy za minutu.

Regulérní sportovní výkon

Pokud člověk více sportuje, je možné ještě provést zátěžové testování pro určení optimálních pásem intenzity fyzické zátěže. Tato zkouška se obvykle dělá pomocí už zmiňované nepřímé kalometrie nebo prostřednictvím stanovení hladin laktátu v krvi.

"Tyto testy jsou nejdelší a pro klienta asi nejnáročnější, protože je to regulérní sportovní výkon, který trvá dvacet až šedesát minut," řekl výživový specialista Petr Havlíček.

Po absolvování testů pak ještě následuje třiceti až čtyřicetiminutová konzultace se specialistou, který zájemci výsledky vysvětlí a navrhne optimální program. Pokud si tedy objednáte kompletní balík testů, musíte počítat s tím, že vám zabere dvě až tři hodiny.

Testy stojí několik tisíc korun. Domů si pak odnesete jídelníček sestavený přesně pro vaši osobu, o tom si více povíme v dalších dílech. A také podrobná doporučení, která sportovní aktivita a v jaké intenzitě je pro vás nejlepší.

Na vlastní kůži

Musím se přiznat, že jsem na test přicházela ve velké nejistotě, co všechno špatného a nezdravého ve mě odhalí. Výsledky vyšetření byly nakonec i pro mě překvapující.

Například jsem se dozvěděla, že ze mě modelka nikdy nebude. Důvod? Petr Havlíček mi řekl, že mám spíše sportovní, mohutnější postavu. Podíl aktivní tělesné hmoty je totiž u mě 47,9 kilogramů, podíl tuku 19,5 kilogramů. To dokazuje, že podle všech měření je má ideální váha mezi 61 až 66 kilogramů (no podle mého, těch 61 kilo by bylo lepších...).

Bazální metabolismus mám 1450 kalorií - toto množství spálím v klidovém stavu. Byla to nejpříjemnější část testu. Seděla jsem přikrytá v křesle a do sluchátek mi pouštěli šumění moře a na obrazovce promítali rybičky. Tak jsem se dostala do opravdové pohody a dokonce na chvíli usnula.

Pro běžné každodenní fungování je u mě ideální příjem 2122 kalorií. Podle svého jídelníčku, který jsem si týden před vyšetřením zapisovala, jsem ovšem byla sotva na polovině, což je pro hubnutí špatně (více si o tom řekneme příště).

Ideální spalování mám mezi 125 až 135 tepy za minutu. Při této aktivitě spálím téměř 30 gramů tuku za hodinu.

V zátěžovém testu ale vyzkoušeli i mou maximální hranici. Dostala jsem se až na 200 tepů za minutu, což tu prý udělala jen lyžařka Nikola Sudová:-)

Já jsem podstoupila vyšetření v centru Petra Havlíčka v Praze. Ale vyšetření si můžete nechat udělat ve specializovaných centrech pro redukci váhy po celé České republice.

V příštím díle se dozvíte vše o výživě.

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

Raw, proteiny a prkno. Triky Kate Middletonové pro dokonalou postavu

The Duchess of Cambridge in the Royal Box of Centre Court watching Novak...

Jestli je nějaká královská figura zdrojem obdivu a závisti milionů žen, tak je to ta, kterou si udržuje vévodkyně z...

Mezinárodní den bez kalhotek: odvážné ženy vědí, jak chodit naostro

Chodit bez kalhotek je příjemné, na kole bez nich raději nejezděte. Mohlo by...

Větrat je třeba, velí horké letní počasí. Odvážné modelky, herečky a zpěvačky o tom vědí své, a to i bez ohledu na...

Móda na talíři. Češi utrácejí za superpotraviny, mnohdy zbytečně

Avokádová pomazánka

Jíst avokádo je jedním z aktuálních trendů. A quinoa? To je přeci poklad Inků. Naše talíře se změnily v přehlídku...

Nehrbte se a posilujte břicho. Dvanáct rad proti bolestem svalů a kloubů

cvičení, dieta

Pokud vás bolí záda nebo jiná část těla, vyberte pečlivě sport, který vám bude vyhovovat. Při cvičení nejen zlepšíte...

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 24. do 30. června

horoskop

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoct k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila....

Další z rubriky

Největším spojencem i nepřítelem hubnutí je mozek. Víme, jak ho přelstít

Ilustrační snímek

Kolikrát už jste v životě prohlásili, že je třeba začít se sebou něco dělat. Pravděpodobně jste své návyky na nějakou...

Pozor na vysokoproteinovou dietu. Může škodit ledvinám, srdci i kostem

Flank steak s chimichurri marinádou

Ačkoli odborníci stále dokola vysvětlují, že efektivně zhubnout a pak si nižší hmotnost i udržet je možné pouze tak, že...

Chcete mít pevné pozadí i tělo do plavek? Dejte se doma do uklízení

ilustrační snímek

Osmnáctý květen je Evropským dnem obezity. Zkuste ho oslavit stylově a přitom prakticky. Fitness úbor ani permanentku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz