Alkohol při dietě: jeden panák vás může stát až pětinu příjmu energie

  3:01aktualizováno  3:01
Představte si posezení s přáteli. Večer začnete přípitkem destilátem, například slivovicí. Potom si objednáte míchaný drink, třeba sex on the beach. Když večer ukončíte vodkou s pomerančovým džusem, váš energetický příjem se vyšplhá na 2000 kJ. To je při redukční dietě přespříliš. Je tedy možné při shazování nadbytečných kilogramů pít alkohol? A v jakém množství?
Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Vodka, alkohol | foto: Profimedia.cz

Pro odbornice z brněnského Institutu kompliment je na to jednoznačná odpověď: „Lidé to neradi slyší, ale opravdu je nejlepší během diety nepít žádný alkohol. Pokud je to nevyhnutelné, například ze společenských důvodů, přijatelnou volbou jsou z energetického hlediska maximálně dva decilitry suchého bílého vína nebo vinného střiku se sodou,“ vysvětluje Gabriela Knosová z brněnského centra.

„Při pravidelném překračování mírné dávky – u žen dvou decilitrů vína denně – se podle našich zkušeností zpomaluje až zastavuje redukce váhy,“ upozorňuje.

Kolik kj má 100ml alkoholu

Pivo 10 % - 168
Pivo 12 % - 186
Víno bílé - 226
Víno červené - 257
Sekt - 431
Vermut - 632
Rum - 900
Brandy 38 % - 920
Slivovice - 925
Vodka - 929
Whisky - 983
Vaječný likér - 1192
Becherovka - 1298
Baileys - 2480

Denní energetický příjem by se při hubnutí měl pohybovat mezi 5 a 6 tisíci kilojauly, ovšem například jeden panák oblíbeného baileyse obsahuje pětinu této doporučené hodnoty.

Jak alkohol odmítnout

Pokud na vás někdo naléhá, abyste více pili, měli byste zaujmout asertivní postoj a odmítnout. Při popíjení vinného střiku můžete opakovaně doplňovat sklenici čistou sodou nebo minerálkou. Vaše okolí bude spokojené a vy nebudete přijímat nadměrnou energii z alkoholu.

Skleničku vína si občas dají i finalistky projektu Hubneme pro zdraví, ovšem jen s mírou.

„V komplimentu mě odbornice seznámily s negativy pití alkoholických nápojů, proto jsem se rozhodla během redukčního programu úplně vynechat tvrdý alkohol, koktejly i pivo. Příležitostně si dopřeji deci bílého vína,“ říká Markéta (35 let).

„Alkohol jsem vynechala, ale čeká mě oslava sedmdesátin a jedna padesátka. Věřím, že mi odbornice poradí, jak co nejlépe zvládnout tyto společenské situace, a kolik čeho mohu vypít,“ říká Iva (49).

Ani Beáta (25) nemá s omezením alkoholu problém: „Občas si dám jednu skleničku, víc mít nemusím.“

Jak kalorický je alkohol?

Jeden gram čistého alkoholu nese energii 29 kJ (pro porovnání: jeden gram sacharidů obsahuje 17 kJ, bílkovin 17 kJ, tuku 38 kJ). Na rozdíl od těchto živin je však alkohol prázdnou energií – přestože má vysokou energetickou hodnotu, jeho výživový přínos pro organismus je nulový.

Světová zdravotnická organizace v zásadách správné výživy doporučuje příjem alkoholu omezit na příležitostnou konzumaci maximálně 20 gramů alkoholu denně, destiláty a likéry vynechat úplně.

Pro hubnutí pak nejsou vhodné ani sladké alkoholické nápoje. „Při dietě se proto nedoporučuje například burčák – i přesto, že obsahuje komplex vitamínů B,“ říká Gabriela Knosová.

Po alkoholu máme hlad

Při redukčním režimu je s alkoholem spojené ještě jedno negativum – jeho konzumace vede k většímu pocitu hladu. Alkoholické nápoje podněcují chuť na slané, mastné a energeticky vydatnější jídla a oslabují kontrolu nad příjmem stravy.

Mnozí lidé obhajují pití piva a vína tím, že je to zdravé. Je pravda, že obsahují látky, které mohou být prospěšné pro lidský organismus, ale v porovnání s negativními složkami je jejich prospěšný účinek zanedbatelný. Například mírná konzumace vína (ženy 2 dcl a muži 3 dcl denně) napomáhá prevenci civilizačních onemocnění, ale tento účinek je daný spíše antioxidanty obsaženými v hroznu než samotným alkoholem.

Beáta 1. září: 70,60 kg Nyní: 65,60 kg Iva 1. září: 80,10 kg Nyní: 75,60 kg Markéta 1. září: 73,70 kg Nyní: 68,00 kg Beáta: „Dnes mi kamarádka řekla, že mám poloviční zadek :-) Pochvaly okolí a podpora odbornic mi dávají motivaci hubnout dále a také bojovat s chutěmi na sladké, které se sem tam dostavují.“Iva: „Nikdy předtím jsem si neuvědomila, kolik kalorií navíc jsem dříve zbytečně snědla. Když bylo v receptu jedno vejce, dala jsem raději dvě, to samé s máslem. Pokud šlo o mléko, to jsem automaticky zaměňovala smetanou. Dávala jsem navíc i tavený sýr, solamyl nebo mouku, sušené ovoce... Nyní vím, jak energii ušetřit tak, aby výsledné jídlo bylo i tak dobré.“Markéta: „Několik dnů mě zlobila migréna, potom jsem z toho byla vyčerpaná. Dnes už se cítím dobře.“ Odbornice z Institutu kompliment: „Beáta velmi dobře zvládá novou cvičební sérii a s výsledky hubnutí a tvarování postavy je spokojená. V minulém týdnu jsme se více zaměřily na to, jak zvládat chutě na sladké a jak jim předcházet.“ Odbornice z Institutu kompliment: „Zaměřily jsme se na velikost porcí a snížili množství mléčných výrobků, kterých Iva přijímala nadměrné množství. Stravování jsme obohatily o tofu jako zdroj bílkovin, což Iva uvítala, tofu má ráda.“ Odbornice z Institutu kompliment: „Poslední dva dny se Markéta cítí unavená a oslabená, doporučily jsme více odpočinku. Při únavě a nedostatku energie tělo zadržuje tekutiny a klesá energetický výdej, což se může negativně odrazit i na tempu hubnutí.“

Iva, Markéta a Beáta hubnou v brněnském Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment.

Autor:

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz