Tři věci, které byste měli stihnout do konce léta

aktualizováno 
Proč? Protože k létu prostě patří a jindy na ně není čas. A protože jsou obyčejné a banální a možná i trochu retro, píše páteční magazín MF DNES Rodina.

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Házet žabky

Každé dítě dřív mělo po ruce „žabku“. Dneska je z běžné radosti velká věda – skákáním kamínků po hladině se dokonce zabýval prestižní časopis Nature. Francouzští vědci zjistili, že pro dosažení co největšího počtu skoků jsou rozhodující tři faktory: rychlost, kterou kámen dopadne na hladinu, rychlost rotace oblázku a úhel dopadu.

Čtěte v magazínu Rodina DNES

Další podnětné tipy najdete v pátečním magazínu MF DNES Rodina spolu s velkým rozhovorem s čerstvým otcem hercem Tomášem Dastlíkem. Víte, co ho spolehlivě rozpláče?

Titulka Rodina DNES č. 30

Taky musíte vybrat správné kamínky: ideálně tenké, placaté a zaoblené velikosti dlaně. Ty jsou dostatečně těžké, takže odolají větru, a zároveň dostatečně lehké, abyste s nimi mohli přesně cílit na hladinu. Odborníci v žabkování radí: ukazováček přiložte k okraji kamene. Ploché strany chytněte mezi palec a prostředník. Postavte se k vodě bokem, s nohama asi na šířku ramen. Přidřepněte si, aby při házení kámen putoval co nejníže nad vodní hladinou. Ideálním úhlem mezi kamenem a vodní plochou je 20°. Ohněte zápěstí co nejvíc dozadu a potom s ním prudce švihněte dopředu směrem k povrchu vody. Povedlo se?

Obyčejným smrtelníkům se v těch lepších případech podaří třeba pět hopsnutí. Mistrem zapsaným v Guinnessově knize rekordů je Kurt Steiner z Pensylvánie, kterému se v září 2013 podařilo 88 skoků.

Spát pod širákem

Je to jako získat pokoj s nejlepším výhledem a ještě k tomu úplně zadarmo. Nechceme vás lákat na krmelec nad mraveništěm v lese plném vlků. Ani na skalní převis. Stačí si přece rozbalit spacák na zahradě nebo u vás na chalupě. Najdete odvahu vzdát se pohodlí?

Přivstat si na východ slunce

Třeba v sobotu 11. srpna vyjde slunce v 5:29. Nenechte si to ujít. Rosa v trávě, ukecané ptactvo, lehký opar, no a pak ta záře. Nechceme si hrát na poetu, takže věcně. Vyberte si datum, podívejte se třeba na www.meteogram.cz/vychod-zapad-slunce, kde najdete konkrétní časy týkající se slunečních paprsků, nařiďte si budík a připravte silnou kávu. A začněte se kochat.

Zajímavost navíc: Východ slunce, nebo taky Imprese. Tak se jmenuje slavný obraz Clauda Moneta z roku 1872. Jeden z horlivých kritiků podle něho posměšně pojmenoval nový trend v malířství - „impresionismus“. Dnes se posmíváme zase jiným uměleckým snahám, že? Buďte si jistí, že ukážete-li někomu fotku z „vašeho“ východu slunce, verdikt bude nemilosrdný: „Kýč jak bič“.

Autor:
Témata: Rodina DNES

Nejčtenější

KVÍZ: Co víte o penisu? Otestujte své znalosti

Ilustrační fotografie

Každý ví, o čem je řeč, ale zdaleka ne všichni vědí třeba to, kdy nastane u člověka první erekce nebo kdo má nejdelší...

Celebrity neznají dress code, ukázaly outfity na předávání cen Český lev

Něktěré outfity návštěvníků Českého lva neodpovídaly dresscodu

Vybrat perfektní róbu, když víte, že budete pod palbou fotografů a ve světle kamer, není rozhodně jen tak. S nelehkým...

Bez svolení ji lékař sterilizoval. Cítila jsem se méněcenná, říká Romka

Elena Gorolová, romská aktivistka

Neplánovala kupu dětí, ale přála si holčičku. O tu možnost přišla, když ji v jednadvaceti letech po druhém porodu...

Facebookových matek přibývá. Jsou sebestředné, hledají cestu ze samoty

Mobilní internet - ilustrační foto

Na sociálních sítích žijeme úplně všichni. Ať už chceme, nebo ne. Přibývá žen, které nad sdílením příspěvků a...

GLOSA: Parkourista Tary urazil fanouška a u nás skončil. A co u vás?

Taras „Tary“ Povoroznyk je nadšeným propagátorem parkouru. Napsal knihu, dělá...

Idol statisíců malých kluků si to zkazil. Zlobí se na něj, že jezdí rychlostí 250 km/h a svým fanouškům se vysmívá, že...

Další z rubriky

Pět sobeckých důvodů, proč byste měla i vy co nejdéle kojit své dítě

Ilustrační snímek

Spousta maminek nechce po porodu kojit. Mají obavy o tvar prsou, nevědí, jak na to, nebo jim prostě přijde lahvička s...

Nejlepší terapeuti dětské duše? Babička a děda, říká psycholožka

Ilustrační fotografie

Děti bojují s obavami a neúspěchy úplně stejně jako dospělí. Ale na rozdíl od svých rodičů nemají mnohdy stres jak...

Facebookových matek přibývá. Jsou sebestředné, hledají cestu ze samoty

Mobilní internet - ilustrační foto

Na sociálních sítích žijeme úplně všichni. Ať už chceme, nebo ne. Přibývá žen, které nad sdílením příspěvků a...

Randstad s.r.o.
Konstruktér/AutoCad Designer - až 40.000

Randstad s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz