Skutečně osobní suvenýry: britská umělkyně tvoří rámečky z placenty

  18:00aktualizováno  18:00
Někdo své plodové lůžko vyhodí, někdo ho pojídá v kapslích - a někdo si z něj nechá vyrobit rámeček na fotku. Chcete-li patřit k posledně jmenovaným, musíte vyrazit do anglického Brightonu. Právě tam žije mladá designérka, která s netradičním využitím lidské placenty přišla.

"Vedlejší produkty lidského těla mají estetickou hodnotu," myslí si Amanda Cottonová, která pracuje s lidskou placentou i s močí. | foto: Profimedia.cz

"Věřím, že vedlejší produkty lidského organismu mají svou estetickou hodnotu," vysvětlila deníku Daily Mail pětadvacetiletá Amanda Cottonová.

Rámeček z placenty

Čerstvá absolventka oboru design na brightonské univerzitě se prý rozhodla vytvořit suvenýr, který by byl velmi intimní a zároveň vydržel navždy. A tak vznikl nápad spojit tradiční formu, tedy rámeček, s netradičním materiálem - placentou.

Tu nejprve vařením vysušila, potom nadrtila na drobné části a nakonec je vmísila do čiré pryskyřice. Z výsledného materiálu pak odlila rámeček, který měl hladký, jakoby mramorový povrch. Známí prý byli z prototypu nadšení a objednávky se jen hrnou.

"Je docela běžné, že si lidé na památku schovávají první zoubky nebo ústřižky vlasů svých dětí. Jedním z prvních společných výtvorů matky a dítěte je ale právě placenta. Proč tohle výjimečné spojení neoslavit jedinečným vzpomínkovým předmětem," ptá se Amanda, která v minulosti pracovala i s lidskými vlasy, ušním mazem, dokonce s vlastní zkrystalizovanou močí.

"Hlavním tématem mojí tvorby je lidské tělo, to, jak se k němu chováme, ale i to, jak nás odpuzují jeho výměšky," vysvětluje umělkyně. "Nejrůznější hmoty, které náš organismus dokáže vytvořit, jsou fascinující, přitom se jich dnes a denně s naprostou lehkostí zbavujeme."

"Chápu, že to někomu připadá mírně nechutné," podotýká Ulrika Jarlová, hrdá majitelka jednoho z prvních placentových rámečků. "Zaujalo mě ale to, že Amanda využívá materiály, které běžně považujeme za odpad."

Odpadní materiály lidského těla jsou nedoceněné, tvrdí čerstvá matka Jarlová, která se dlouhodobě zabývá trvale udržitelným designem: "Mají přitom obrovský potenciál. Měli bychom se naučit je využívat pro nejrůznější účely."

Pořídila byste si suvenýr vyrobený z vlastní placenty?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 29. listopadu 2013. Anketa je uzavřena.

Ne 504
Ano 78
Autor:

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Advantage Consulting, s.r.o.
ŠANCE PRO ABSOLVENTY - AUTOMECHANIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 18 000 - 23 000 Kč

Najdete na iDNES.cz