Jak zlepšit angličtinu? Inspirujte se od teenagerů

aktualizováno 
Češi na tom mezi Evropany nejsou nejhůře, ale rozhodně ne nejlépe. Jak si celkem jednoduše vylepšit jazykové dovednosti, abychom nebyli v cizině za balíky? Píše o tom páteční magazín Rodina DNES.

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Vymlouvat se na skvělý český dabing už je trochu trapné. V době, kdy na nás angličtina křičí z každého kouta domácnosti a na ulici z každého rohu, je to nesmyslné. 

Přesto sledovat filmy a oblíbené seriály v nepřemluvené podobě je jednou z cest, jak si angličtinu celkem nenápadně, ale jistě pozvednout. Vědí to i teenageři. V čem se od nich ještě inspirovat?

1. Neposlouchejte pořád dokola české hity 80. let, ale dopřejte uším i anglické texty. Opravdu se do nich zaposlouchejte, odchytejte konkrétní slova a dohledejte si překlad, pokud tápete. I z hitů typu Dance, Dance, Dance Justina Timberlaka se dá ledacos pochytit. A jestlipak víte, o čem je vlastně beatlesovské Yesterday?

2. Náctiletí dělají pro svou angličtinu ještě další skvělou věc. Na sociálních sítích, na které tolik nadáváme, se odehrává jedno velké pozitivum – komunikace. V rámci různých skupin, které se točí kolem oblíbených seriálů, zpěváků a zpěvaček, diskutují dívky a chlapci z celého světa a zdaleka nejde jenom o „lajkování“ a „hejtování“. Věřte, že kolikrát si musí dlouze zjišťovat, jak se co řekne, než pošlou do světa svůj postřeh. Také odkoukají nové fráze a obraty a udržují tak svou slovní zásobu v mezích kategorie „cool“ a „trendy“.

3. Rovněž zakládají vlastní „fan pages“ – prostor pro fanoušky, kam vkládají příspěvky v angličtině. A když máte mezi sledujícími hrstku teenagerů z Británie, hrstku z Ameriky, tu někoho anglicky mluvícího z Německa, tu z Indie, to se sakra snažíte, abyste neudělali v příspěvku hrubku.

4. Pokud chce člověk se svojí angličtinou doopravdy pohnout, pravděpodobně bude nejlepší zaplatit si nějakou jazykovou školu. Nabídka je široká, a máte-li pár hodin týdně čas jít si sednout do školní lavice, tak proč ne. Ale existují i školy, které myslí alternativně. Třeba Edoo.cz. Vyučuje totiž po telefonu a dost tak šetří čas. Nemusíte nikam jezdit a lektora máte jenom pro sebe. Telefonujete s ním jen pět až deset minut, ale zato každý den, což vás doopravdy naučí plynule komunikovat a po čase v angličtině i myslet.

5. Angličtině se věnuje spousta webových stránek. Testy, podklady ke slovní zásobě, poslechová cvičení – navíc často úplně zadarmo (v těch základních verzích) – najdete třeba na www.duolingo.cz, www.jazykolog.cz, www.helpforenglish.cz nebo www.landigo.cz.

Autor:

Nejčtenější

Potravinová pyramida je omyl moderní výživy, říká Margit Slimáková

Margit Slimáková, výživová specialistka

Studium farmacie úspěšně dokončila, ale už na škole byla rozhodnutá, že pro farmaceutický průmysl pracovat nebude. Víc...

Radši se budu trápit, ale budu s ní, řekl Marian po Výměně manželek

Marie (34) žije s rodinou v Libochovicích.

Marian (31) je sice s Marií (34) zasnoubený, ale o budoucnosti vztahu před televizní Výměnou manželek pochyboval....

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Žena zhubla, aby už v letadle nemusela předstírat, že dopne pásy

Žena zhubla, aby se vešla do sedadla v letadle.

Australanka Zoe Batchelorová (34) se od puberty potýkala s obezitou. Milovala jídlo a byla spokojená. Ovšem jen do té...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Další z rubriky

Zpověď moderátorky: Proč ten porod tak moc bolí?

„Dámy, porodní plány si napište, ale nebuďte pak na sebe příliš přísné kvůli...

Prý to každá zvládne. Prý jsme stvořené proto, abychom porodily. Tak proč to sakra tak bolí? Toto je řečnická otázka....

Jestli chcete úspěšné dítě, nechte ho mýt nádobí

Ilustrační fotografie

Osud vašich dětí je sice tak trochu ve hvězdách, přesto pro jejich úspěch můžete mnohé udělat. Například? Očekávejte ho...

O epidurál si řekly jen dvě maminky, říká producentka Malých lásek

Zdeněk byl Monice při porodu velkou oporou.

Bolest, slzy i dojetí, to všechno se odehrává na porodním sále, když přichází na svět miminko. Emoce, které tuto velkou...

Příběhy ze života: Které nás chytly za srdce?
Příběhy ze života: Které nás chytly za srdce?

Každý den vychází na eMiminu deníčky – vaše zápisky o vztazích, porodech a rodičovství. Letos přibyly i fejetony o životě a erotický příběh na pokračování. Který z deníčků se líbil vám?

Najdete na iDNES.cz