Těhotenskou cukrovkou dnes trpí pětina žen a zdaleka ne jen ty obézní

  0:06aktualizováno  0:06
Je to strašák maminek, ať už čekají své první dítě, nebo jsou zkušené rodičky. Těhotenská cukrovka. Proč je nebezpečná a jak se nejlépe připravit na její testování? O tom se podrobně dočtete v magazínu Rodina DNES.
Těhotenská cukrovka postihuje asi pětinu žen.

Těhotenská cukrovka postihuje asi pětinu žen. | foto: Profimedia.cz

Těhotenská cukrovka nesouvisí s obezitou a přejídáním sladkostmi tolik, jak si myslíme. Obézní ženy mají k tomuto onemocnění samozřejmě vyšší sklony, zvýšená hladina krevního cukru během těhotenství se ovšem může objevit i u štíhlých a sportovně založených žen. Podle nejnovějších studií se vyskytne až u 20 % těhotných žen.

„Ženy si často s těhotenskou cukrovkou vyčítají, že kdyby nejedly sladké, protože na něj v těhotenství měly chuť, cukrovku by nedostaly. Je to ne­smysl – nemoc by se objevila i tak. Zdravý organismus bez dispozice k cukrovce si se sladkostmi poradí. Z toho plyne, že za její vznik do značné míry nemůžete, a nic si nevyčítejte,“ říká doktorka Hana Krejčí z pražské porodnice u Apolináře, která se věnuje péči o těhotné ženy s interními komplikacemi v těhotenství, včetně těhotenské cukrovky.

„Až polovina našich pacientek jsou štíhlé ženy, řada z nich s dostatkem pohybu. Ani to však nemusí stačit pro prevenci těhotenské cukrovky. Věk a geny nelze změnit. Tyto ženy mají ale velkou výhodu do budoucna – pokud si i dále zachovají své zdravé návyky, mají mnohem nižší riziko následné cukrovky 2. typu,“ vysvětluje lékařka.

Povinnost testovat na přítomnost gestačního diabetu se od roku 2009 týká všech těhotných žen. Díky tomu klesá počet těhotenských a novorozeneckých komplikací způsobených touto poruchou. 

Neléčená těhotenská cukrovka totiž představuje velká rizika jak pro vývoj dítěte, tak pro hladký průběh porodu. Dítě může mít velkou porodní hmotnost, zatímco jeho vnitřní orgány nemusí být dostatečně vyvinuté, může mít po porodu hypoglykemii, tedy snížený obsah cukru v krvi vedoucí až ke ztrátě vědomí, často má horší průběh novorozenecké žloutenky.

Co vás čeká při testování?

Takzvaný OGTT (orální glukózový toleranční test) by měla každá budoucí matka podstoupit mezi 24. a 28. týdnem těhotenství. Test je sice nepříjemný, ale nijak bolestivý. 

Ráno se odebere ženě krev po minimálně osmi hodinách lačnění a zjistí se hladina cukru v krvi. Pak musí vypít 75 gramů roztoku glukózy a v klidu sedět hodinu, než je proveden druhý odběr krve. Poslední odběr je proveden po další hodině.

Hana Krejčí radí: „Na test si vezměte něco na čtení a svačinu. Budete muset sedět v čekárně v klidu víc než dvě hodiny. Po posledním odběru se můžete konečně najíst. Před testem pijte jen vodu. Džusy a šťávy nepijte nejlépe celý den před testem.“

Tři cenné rady pro případ, že se u vás těhotenská cukrovka potvrdí:

1. Berte nucenou dietu z té lepší stránky, aspoň v těhotenství tolik nepřiberete a naučíte se zdravě jíst, což vám prospěje i do budoucna.

2. Po jídle si nechoďte lehnout, ale jděte raději na procházku. Uvidíte, že hladina cukru hodinu po jídle bude nižší než bez pohybu.

3. Měřte si tlak doma v klidu a zapisujte. Hodnoty mohou být jiné než u lékaře. Existuje tzv. syndrom bílého pláště, kdy krevní tlak u lékaře sám stoupá.

Autor:

Nejčtenější

Za co utratí 50 tisíc? Nemá ani na jídlo pro děti, divila se vyměněná Andrea

Tereza se svou rodinou: synem Davidem, sestrou Bárou, neteřemi Danielou a Hanou...

Tereza si svůj osud nevybrala. Od dětství se starala o mladší sestru, když jim před dvěma lety máma zemřela,...

Zemřel legendární německý návrhář Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld (21. ledna 2014)

Kreativní ředitel módního domu Chanel Karl Lagerfeld zemřel v noci na 19. února po těžké nemoci ve svých 85 letech,...

Čtyři největší chyby, které ženy dělají, když dojde na sex

Ilustrační snímek

Možná si myslíte, že stěžejními ničiteli dokonalého milostného života jsou nedostatek soukromí a pracovní stres. Jenže...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Nejsme rádi, když se nás lidé ptají, co máme v kalhotách, říká trans muž

Spoluzakladatel organizace Trans*parent Viktor Heumann v diskusním pořadu...

Seriál Most! oživil ve společnosti hned několik choulostivějších témat, jedním z nich je i vztah Čechů k transgender...

Další z rubriky

OBRAZEM: Neuvěřitelné kousky desetiletého Inda. Říkají mu kluk z gumy

Desetiletý Ind přezdívaný „kluk z gumy“ usiluje o zápis do Guinessovy knihy...

Desetiletý Ind přezdívaný „kluk z gumy“ usiluje o zápis do Guinessovy knihy rekordů. Dokáže se šestnáctkrát za minutu...

Pět sobeckých důvodů, proč byste měla i vy co nejdéle kojit své dítě

Ilustrační snímek

Spousta maminek nechce po porodu kojit. Mají obavy o tvar prsou, nevědí, jak na to, nebo jim prostě přijde lahvička s...

Zrušíme hudební výchovu. Je to jen zombík v našlapaném rozvrhu

Hudební výchova se rozhodně rušit nebude, tvrdí ministerstvo školství.

Už dávno neplatí: „Co Čech, to muzikant“. A už dávno se hudební výchova mezi předměty na základních školách netěší...

Najdete na iDNES.cz