Těhotenskou cukrovkou dnes trpí pětina žen a zdaleka ne jen ty obézní

  0:06aktualizováno  0:06
Je to strašák maminek, ať už čekají své první dítě, nebo jsou zkušené rodičky. Těhotenská cukrovka. Proč je nebezpečná a jak se nejlépe připravit na její testování? O tom se podrobně dočtete v magazínu Rodina DNES.
Těhotenská cukrovka postihuje asi pětinu žen.

Těhotenská cukrovka postihuje asi pětinu žen. | foto: Profimedia.cz

Těhotenská cukrovka nesouvisí s obezitou a přejídáním sladkostmi tolik, jak si myslíme. Obézní ženy mají k tomuto onemocnění samozřejmě vyšší sklony, zvýšená hladina krevního cukru během těhotenství se ovšem může objevit i u štíhlých a sportovně založených žen. Podle nejnovějších studií se vyskytne až u 20 % těhotných žen.

„Ženy si často s těhotenskou cukrovkou vyčítají, že kdyby nejedly sladké, protože na něj v těhotenství měly chuť, cukrovku by nedostaly. Je to ne­smysl – nemoc by se objevila i tak. Zdravý organismus bez dispozice k cukrovce si se sladkostmi poradí. Z toho plyne, že za její vznik do značné míry nemůžete, a nic si nevyčítejte,“ říká doktorka Hana Krejčí z pražské porodnice u Apolináře, která se věnuje péči o těhotné ženy s interními komplikacemi v těhotenství, včetně těhotenské cukrovky.

„Až polovina našich pacientek jsou štíhlé ženy, řada z nich s dostatkem pohybu. Ani to však nemusí stačit pro prevenci těhotenské cukrovky. Věk a geny nelze změnit. Tyto ženy mají ale velkou výhodu do budoucna – pokud si i dále zachovají své zdravé návyky, mají mnohem nižší riziko následné cukrovky 2. typu,“ vysvětluje lékařka.

Povinnost testovat na přítomnost gestačního diabetu se od roku 2009 týká všech těhotných žen. Díky tomu klesá počet těhotenských a novorozeneckých komplikací způsobených touto poruchou. 

Neléčená těhotenská cukrovka totiž představuje velká rizika jak pro vývoj dítěte, tak pro hladký průběh porodu. Dítě může mít velkou porodní hmotnost, zatímco jeho vnitřní orgány nemusí být dostatečně vyvinuté, může mít po porodu hypoglykemii, tedy snížený obsah cukru v krvi vedoucí až ke ztrátě vědomí, často má horší průběh novorozenecké žloutenky.

Co vás čeká při testování?

Takzvaný OGTT (orální glukózový toleranční test) by měla každá budoucí matka podstoupit mezi 24. a 28. týdnem těhotenství. Test je sice nepříjemný, ale nijak bolestivý. 

Ráno se odebere ženě krev po minimálně osmi hodinách lačnění a zjistí se hladina cukru v krvi. Pak musí vypít 75 gramů roztoku glukózy a v klidu sedět hodinu, než je proveden druhý odběr krve. Poslední odběr je proveden po další hodině.

Hana Krejčí radí: „Na test si vezměte něco na čtení a svačinu. Budete muset sedět v čekárně v klidu víc než dvě hodiny. Po posledním odběru se můžete konečně najíst. Před testem pijte jen vodu. Džusy a šťávy nepijte nejlépe celý den před testem.“

Tři cenné rady pro případ, že se u vás těhotenská cukrovka potvrdí:

1. Berte nucenou dietu z té lepší stránky, aspoň v těhotenství tolik nepřiberete a naučíte se zdravě jíst, což vám prospěje i do budoucna.

2. Po jídle si nechoďte lehnout, ale jděte raději na procházku. Uvidíte, že hladina cukru hodinu po jídle bude nižší než bez pohybu.

3. Měřte si tlak doma v klidu a zapisujte. Hodnoty mohou být jiné než u lékaře. Existuje tzv. syndrom bílého pláště, kdy krevní tlak u lékaře sám stoupá.

Autor:

Nejčtenější

Pití už jsem sama nedokázala zastavit, říká Michaela Duffková

Michaela Duffková

Když se před rokem Michaela Duffková rozhodla skoncovat se závislostí na alkoholu, v krvi měla více než dvě promile. Od...

Nebojte se prošlých potravin, o rok déle vydrží mouka, hořčice i káva

Ilustrační snímek

Prošlé potraviny nevyhazujte. Můžete je klidně sníst i dlouho po datu, které ohraničuje jejich minimální trvanlivost....

Krmí dítě podle tabulek, kritizovala rodiče náhradní manželka

Jídlo pro Leontýnku patří i na sociální sítě.

Bára je se svým životem spokojená. Žije s manželem a roční dcerou Leontýnkou v novém vlastním domě u Tábora a přesně...

Někdo se zbláznil, říkal si u scénáře Kameňáku herec Václav Vydra

Václav Vydra

Tvrdil, že touží být hasičem či ošetřovatelem v zoo. Jen ne hercem. Podvědomě chtěl uniknout srovnávání s členy své...

Mamku v sobě občas vidím, říká Prachařová o Batulkové

Mariana Prachařová

Mariana Prachařová (25) často slýchá, že je kopií své maminky Dany Batulkové (61). Podobu rozhodně nezapře hlavně nyní,...

Další z rubriky

Ester Ledecká vydraží svou kombinézu. Vítězi aukce ji podepíše

Tereza Maxová představuje slavnou lyžařskou kombinézu Ester Ledecké.

Ester Ledecká věnovala jednu ze svých speciálních kombinéz Nadaci Terezy Maxové dětem do charitativní aukce na...

V Česku sportují jen děti z bohatých rodin, ty z chudých tloustnou

Dnešní děti tancují u tyče. (ilustrační foto)

České děti prokazatelně tloustnou a jsou stále neohrabanější. Ukazuje se také, že pro mnoho z nich je sport čím dál...

Látkové pleny se vrací. Jsou ekologičtější, šetrnější a lepší než dřív

Ilustrační snímek

Nemusíte být zrovna urputnou biomatkou, abyste sáhla po látkových plenkách pro své děti. Jaké jsou jejich přednosti i...

Najdete na iDNES.cz