Deset rad pro uštvané mámy, jak si zorganizovat příjemné ráno

  15:15aktualizováno  15:15
Mámy jsme různé, od pečlivých, důsledných až systematických po ty řekněme tvůrčí, jimž pravidla moc neříkají. I v redakci se některé z nás jakýmkoliv radám, jak si s dětmi zorganizovat příjemné všední ráno, smějí, zatímco ty druhé tvrdí, že přesně to dělají.

Štěpánka Štrougalová se svými dětmi. | foto: www.juklik.cz

K těm pečlivým patří i maminka čtyř dětí Štěpánka Štrougalová, která zároveň jako majitelka Baby Clubu Juklík musí mít nejen rána dokonale zvládnutá.

1.Zkuste vstát o 15 minut dřív

I Štěpánka Štrougalová chápe, jak těžké je přeřídit budík ještě o pár minut dřív, ale tvrdí, že i těch několik minut navíc může ráno udělat zázraky.

2.Pohodové ráno začíná večerní přípravou

Ať se tomu chce, nebo nechce věřit, je to tak, nabádá čtyřnásobná maminka ty z nás, které se svým chaoticky splašeným začátkem dne chtějí něco udělat.

3.Večer si nachystejte oblečení pro sebe i pro děti

„Určitě oblečení ale s dětmi konzultujte, ať ráno nedochází ke zbytečným dohadům. Není špatné zkontrolovat místo uložení čepiček, zda jsou spárované rukavice, zda boty nejsou celé od bahna. I večerní kontrola kabelky nám zjednoduší ranní hledání klíčů, dokladů či nutných lejster do práce,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová.

4.Už večer si připravte kuchyň na ráno

Zkušená matka radí vyklidit si už večer nádobí z myčky a připravit si na ráno talířky na snídani, včetně krabiček na svačiny. To vše vám ráno pomůže.

5.Zkontrolujte si večer věci v ledničce

Podle obsahu ledničky je už večer dobré vymyslet, co budete chystat k snídani i ke svačině.

6.Vstaňte dříve než děti

Než vstanou ostatní, připravte snídani, upravte se a oblékněte. Již probuzená a plná dobré nálady můžete jít budit děti.

7.Buďte pro děti „přístavem“

Pokud mají malé děti těžká rána, pomozte jim toto ranní probuzení překlenout. „Všechny děti milují, když je z jejich postýlek přenesete do své a mohou se tam ještě chvilku zachumlat,“ tvrdí Štrougalová. „Můžete jim také nabídnout, že je do koupelny odnesete a že jim připravíte pastu na kartáček. Také ocení domluvu, že se samotné obléknou, ale že vy jim pomůžete s ponožkami a kalhotami.“

8.Krátká pohádka, malá omalovánka, či rychlé pexeso

„Pokud ráno vyšetříte pár minut, budete překvapeni, jak bude dítě spokojené, když si ještě před odjezdem do školky stihnete těch pár minutek spolu užít,“ popisuje svou zkušenost Štěpánka Štrougalová.

9.Dobrůtka na cestu

Podle zkušené mámy čtyř dětí může zafungovat i malá radost na cestu. „Až bude dítě oblečené a připravené k odchodu, můžete mu dát nějakou drobnost, stačí třeba jedno lipo, malý gumový medvídek či müsli bonbonek.“

10.Snídani může připravit manžel, nebo děti

„Nepodceňujte děti. I předškolní děti jsou velmi šikovné. Mohou nachystat snídani napřed o víkendu a pak třeba pravidelně jeden všední den. Nemusí to být nic složitého. Stačí ten den snídat jogurt a bábovku. Děti mohou už večer vše připravit a pak si ráno užít své minutky slávy, jak jsou šikovné a jak mohou rozmazlovat maminku. Nemusí se moc mluvit. Děti umí velmi dobře vycítit, že mamince udělaly radost,“ radí maminkám proti rannímu stresu Štěpánka Štrougalová.

Připravujete si všechno již večer, abyste ráno stíhaly?

celkem hlasů: 1872

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 6. února 2015. Anketa je uzavřena.

ano 1187
někdy 351
ne 334
Autor:

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Další z rubriky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz