Odběr plodové vody: noční můra nastávajících maminek

  9:24aktualizováno  9:24
Žen nad třicet let, které v současnosti rodí své první dítě, stále přibývá. Dostávají se tak do skupiny tzv. přestárlých matek. Riziko, že jejich dítě nebude úplně zdravé, se zvyšuje.
Množství odebrané plodové vody si tělo rychle doplní.

Množství odebrané plodové vody si tělo rychle doplní. | foto: Profimedia.cz

Lékaři proto doporučují odběr plodové vody. Amniocentéza se obvykle provádí v šestnáctém týdnu gravidity. Zákrok bývá nepříjemný, pro některé ženy až bolestivý. Kdy a za jakých podmínek je nutné amniocentézu podstoupit?

"Během posledních třiceti let se amniocentéza stala rutinní metodou k vyloučení chromozomálních abnormalit plodu. Kromě Downova syndromu lze díky ní zjistit i další typy chromozomálních vad. Amniocentéza neumožňuje odhalit možné vady orgánů, například rozštěpy páteře nebo břišní stěny, rozštěpy v obličeji, defekty končetin, srdeční vady,"  zdůrazňuje Eva Hlavová, primářka oddělení lékařské genetiky při Klinice u Sv. Klimenta.

Plodová voda
Plodová voda v první řadě představuje pro vyvíjející se plod ideální ochranné prostředí. Umožňuje miminku nerušený vývoj a růst. Působí na povrch plodu stejnoměrným tlakem a rovnoměrně rozpíná plodové vejce. Zajišťuje volnou cirkulaci krve placentou tím, že chrání  placentu před útlakem samotným plodem. Pomáhá při porodu a v neposlední řadě plodová voda umožňuje volný pohyb plodu a chrání jej před vnějším světem. 

"Plodová voda je čirá tekutina vyplňující spolu s plodem prostor v takzvaném amniálním vaku uvnitř dělohy. Je tvořena z 99 procent vodou, ale vyskytují se v ní mimo jiné i glukóza, bílkoviny, minerální látky a buňky z povrchu plodu. Množství plodové vody je pohyblivé. Její absolutní množství samozřejmě neustále stoupá, ale v první polovině gravidity je její objem větší než objem, který zaujímá v děloze samotný plod. Ve srovnání s objemem plodu je nejvíce plodové vody během čtvrtého měsíce gravidity. Poté se tento poměr postupně mění ve prospěch plodu. Na konci těhotenství je v amniálním vaku přibližně 700 ml plodové vody," vysvětluje doktor Roman Chmel z Gynekologicko-porodnické kliniky v Praze-Motole.

Rizikové skupiny
Amniocentéza je metoda, při které se získává z plodové vody plodové vejce. Provádí se především ženám, které patří do rizikové skupiny. Důvodů, proč gynekolog pacientce doporučí odběr plodové vody, je hned několik.

Tato metoda se nejčastěji provádí u těhotných žen starších než pětatřicet let. Zvyšuje se zde riziko vrozených vývojových vad plodu, např. Downovy choroby a rozštěpových vad. Dále se určuje pohlaví plodu u některých dědičně přenášených chorob jako je hemofilie (ta se projevuje u mužů a přenášejí ji ženy). Určuje se zralost plodu podle zralosti plic a chemického složení plodové vody, ze kterého lze odhalit metabolické poruchy způsobené chybějícími nebo defektními enzymy. Je potřeba stanovit obsah bilirubinu v plodové vodě k posouzení nedostatku kyslíku v krevním oběhu plodu. Vyšetřují se chromozomální struktury v odloučených buňkách z povrchu plodu.

popisekSPECIÁLNÍ PŘÍLOHA
Vše o těhotenství a dětech

Jak to probíhá?
Odběr  plodové vody se provádí obvykle v šestnáctém týdnu těhotenství, a to především ze dvou důvodů. Jednak je plodové vody v tomto období relativně nejvíce, a nehrozí tak poranění plodu odběrovou jehlou, a za druhé kultivace buněk plodu trvá přibližně tři týdny. V případě, že se prokáže genetické poškození plodu, mají nastávající rodiče možnost se rozhodnout o umělém ukončení těhotenství. Při doporučení lékařem hradí vyšetření zdravotní pojišťovna. Riziko potratu  v souvislosti s amniocentézou je pouhé jedno procento. Žena by po zákroku měla minimálně tři dny odpočívat.

"Při amniocentéze se odebírají vzorky plodové vody, respektive vzorky rostoucí placenty, které jsou následně testovány na genetické abnormality. Vpich umožňující odběr se provádí velmi tenkou jednorázovou jehlou přes břišní stěnu v oblasti dělohy. Provádí se bez umrtvení, protože je téměř nebolestivý, a to pod kontrolou ultrazvukem, aby se předešlo popíchání nebo jinému poškození plodu. Jednorázově se odebírá dvacet až třicet mililitrů plodové vody, toto množství se v krátké době opět doplní," popisuje výkon Eva Hlavová.

Autoři:

Nejčtenější

Potravinová pyramida je omyl moderní výživy, říká Margit Slimáková

Margit Slimáková, výživová specialistka

Studium farmacie úspěšně dokončila, ale už na škole byla rozhodnutá, že pro farmaceutický průmysl pracovat nebude. Víc...

Pořádek přerostl v teror. Sbal holku a uteč, radila vyměněná manželka

Patrik svou ženu Veroniku miluje, ale pořádek v bytě ještě víc.

Šestadvacetiletý sanitář Patrik je tak posedlý pořádkem, že diváci reality show Výměna manželek mohli u televize snad i...

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Průzkum: muži dávají přednost ženám s hustým obočím. Na sex i na vztah

Cara Delevingne je současnou nejžádanější modelkou světa. Angličanka s výrazným...

Ženy s hustým obočím mají podle vědců v krvi vyšší hladinu pohlavních hormonů a bývají sexuálně náruživější. Proto se...

Další z rubriky

Jestli chcete úspěšné dítě, nechte ho mýt nádobí

Ilustrační fotografie

Osud vašich dětí je sice tak trochu ve hvězdách, přesto pro jejich úspěch můžete mnohé udělat. Například? Očekávejte ho...

Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

U porodu byli Karolíně oporou sestra Kristýna a partner Petr.

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi nimi šestnáctiletý věkový rozdíl. Seriál...

Zpověď moderátorky: Proč ten porod tak moc bolí?

„Dámy, porodní plány si napište, ale nebuďte pak na sebe příliš přísné kvůli...

Prý to každá zvládne. Prý jsme stvořené proto, abychom porodily. Tak proč to sakra tak bolí? Toto je řečnická otázka....

Najdete na iDNES.cz