Münchausenův syndrom v zastoupení: když matka předstírá, že jsou děti nemocné

  0:11
Vzácná a nepochopitelná je psychická nemoc, která postihuje ve valné většině ženy. Přestože působí jako pečující a milující matky, ve skutečnosti své dítě týrají a využívají k tomu dokonce i zdravotnický personál.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Syndrom dostal jméno podle barona Münchausena, známého také jako baron Prášil. Münchausenův syndrom v zastoupení popsal v roce 1977 britský lékař Roy Meadow, který takto nazval stav, kdy si většinou žena lékařům stěžuje na nemoci dítěte, které je ve skutečnosti zdravé nebo jehož příznaky jsou dokonce způsobeny přímo matkou samotnou (o tom, že i Meadow měl máslo na hlavě, čtěte dole v boxíku).

„Projevuje se opakujícími se dlouhotrvajícími příznaky, které se u obětí projevují ve chvíli nebo poté, kdy je v kontaktu s pachatelem. Vyšetření, která mají objasnit tyto příznaky, jsou nejasná, nedocházejí ke konkrétním výsledkům. Varovnými příznaky může trpět více členů rodiny, např. více dětí v rodině, kde je pachatelem matka. Vznést podezření je těžké, když pachatel je často právě pečující osobou,“ popisuje psycholožka Hedvika Boukalová z Filosofické fakulty Univerzity Karlovy.

Proč hlavně matky?

Nedomazlené děti mohou mít psychické potíže celý život

Ilustrační fotografie

Valná většina osob s touto nemocí jsou ženy, přibližně 80 % matky, zbytek jsou rodinné příslušnice, zdravotní sestry nebo pečovatelky. Kromě dětí mohou být obětí i staří lidé. Jak si to odborníci vysvětlují? „Možná snaha získat ocenění ve své roli pečovatele, která je pro ženy přirozenější. Získat zájem, kontakty, obdiv za to, jak daná žena situaci zvládá, sympatie, podporu,“ uvažuje Hedvika Boukalová a dodává, že péče a pečovatelství je dominantní kulturní charakteristika spojená v naší společnosti se ženskou rolí.

Münchausenův syndrom v zastoupení je vlastně druhem týrání dítěte - o to víc šokujícím, že k němu nemocná osoba využívá i zdravotnický personál. Vymýšlí si pro děti další a další příznaky, které lze jen těžko ověřit - třeba údajná zvýšená teplota nebo horečka předchozí den, zažívací obtíže, křeče apod. Doktoři a sestry pak ve snaze zjistit příčinu matkou popisovaných obtíží přistupují k nejrůznějším vyšetřením, podáváním léků nebo dokonce k operacím, které mohou mít nezvratný vliv na zdraví dítěte.

Co je k tomu vede?

„Vnitřní motivací je snaha vědomě či méně vědomě získat pozornost pro sebe, proto se vylučuje tato porucha tam, kde jsou zištné důvody. Pokud pečovatel aktivně ubližuje dítěti, jde o vědomé a plánované jednání, zatímco tam, kde jde o zveličování příznaků a požadovaní náročných vyšetření, i když je lékaři odmítají, tam může být snaha získat pozornost udržením dítěte ve stavu nemocných méně vědomá. Rodič se pak může rozčilovat a měnit lékaře, pokud již opakovaně odmítají neodůvodněná vyšetření realizovat. Většinou jde o snahu pečovatele získat uznání, podporu, někdy hrají roli i problémy např. ve vztahové oblasti, třeba nespokojenost v manželství. Řada pachatelů trpí také poruchou osobnosti,“ vysvětluje Hedvika Boukalová, členka Asociace forenzních psychologů. 

Psychicky nemocné ženy se svými dětmi v podobných situacích často mění lékaře a nemocnice, což jim umožňuje další a čím dál víc invazivní vyšetření údajných potíží dítěte. Některé ženy trpící Münchausenovým syndromem jdou ještě dál a svým dětem podávají různé látky, které u nich stavy podobné nemoci vyvolají nebo dokonce vážně ohrozí jejich zdraví. Zaznamenány byly případy, kdy matka dítěti vstřikovala vlastní krev do vzorků moči, ale i mnohem drastičtější události, při kterých matka dítě trávila jedem nebo mu vpichovala tekutiny pod kůži. Odborníci proto předpokládají, že se jedná o jednu ze situací, které ohrožují týrané dítě na životě nejvíc, a odhadují, že 9 až 31 % obětí zaplatí životem.

Münchausenův syndrom v zastoupení se objevil v celé řadě literárních i televizních děl - třeba v kriminálních seriálech Zákon a pořádek, Tělo jako důkaz nebo Most

Zejména u menších dětí je však pro lékaře i sestry velmi složité odhalit matčin podvod. Na první pohled naopak většinou působí jako starostlivá a jako vzorná matka, velmi se zajímá o zdravotní stav dítěte, čile komunikuje se zdravotníky a dítěti je hodně nablízku. Některé zdroje uvádějí, že pro ženy trpící Münchausenovým syndromem v zastoupení je typická zběhlost v medicínské terminologii, postupech i vyšetřeních. Právě kvůli ní je matka schopná lhát nebo fingovat příznaky nemocí, aniž by dlouho kdokoliv cokoliv tušil.

Jaký mají vztah s dítětem?

„Vztah k dítěti je narušený, může se objevovat další zanedbávající chování či naopak nadměrné vystavení dítěte lékařským vyšetřením. Více či méně vědomě používají dítě k naplnění vlastních potřeb pozornosti okolí. Tyto osoby si většinou uvědomují, že dítěti ubližují, jsou schopny své chování regulovat, skrývat, tajit, někdy je třeba odhaleno skrytou kamerou,“ popisuje psycholožka.

Naštěstí se jedná o velmi vzácnou poruchu. „Jde o velmi zřídkavou poruchu, podle některých odborníků je to asi 0,4 případu na sto tisíc dětí mladších 16 let, u dětí mladších 1 roku je to 2 až 2,8 na 100 000. Je však pravděpodobné, že řada případů zůstane nerozpoznána,“ domnívá se Hedvika Boukalová.

Vztahy dětí a rodičů trpících Münchausenovým syndromem jsou velmi komplikované. Děti přirozeně tíhnou k lásce k rodičům a důvěřují jim, některé z obětí proto ve vyšším věku „spolupracují“ a své symptomy předstírají nebo je přehánějí. „Dítě většinou zřejmě nevnímá daného rodiče jako původce obtíží - buď je příliš malé nebo rodič dítě poškozuje nenápadně - např. otravami. Rodič se může dítěti jevit jako pečující a kontrolující, stejně jako v jiném případě chladný. Pokud si i dítě vytvoří spojení, že nemoc mu přináší jedinou pozornost matky, může v takovém vzorci chování pokračovat ve vztahu k dalším blízkým,“ vysvětluje psycholožka. 

Psychicky nemocný rodič může být pro dítě v tomto případě velkým nebezpečím. „Dítě je ohroženo zdravotně, může být ohrožen jeho život. Psychické problémy se mohou odvíjet od toho, jak se k němu rodič chová, jak je situace řešena - zda je včas rozpoznána. Dále záleží na dalším zázemí rodiny, zda má dítě dost dalších příbuzenských vztahů. Určitě jde ale o stresující až traumatizující poznání, když se člověk dozví, že jeho blízká osoba jej systematicky poškozovala, i když v rámci určité poruchy,“ dodává na závěr Hedvika Boukalová.

Známé případy

  • Osmidenní dcerka Marybeth Tinningové zemřela na meningitidu. Měsíc na to přivedla Marybeth do nemocnice syna Josepha Jr. kvůli křečím, po propuštění zemřel doma, Marybeth tvrdila, že ho našla nehybného v postýlce. Totéž následovalo o několik týdnů později s dcerou Barbarou, která zemřela v nemocnici. Marybeth znovu otěhotněla a podobné scénáře následovaly i s Timothym, Nathanem, Mary Frances, Jonathanem a adoptovaným synem Michaelem. Policie se začala o ženu zajímat v roce 1985 po smrti devátého dítěte Tami Lynn. Marybeth byla odsouzena ke dvaceti letům až doživotí ve vězení.
  • Lisa Hayden-Johnsonová obalamutila nejen lékaře, ale celou Velkou Británii. O svém předčasně narozeném synovi tvrdila, že je upoutaný na vozík kvůli cystické fibróze a dětské mozkové obrně a musí ho krmit hadičkou. Chlapec kvůli tomu prodělal několik operací, lžím své matky sám věřil. Smutný příběh se objevoval v televizi i tisku, žena se setkávala s celebritami, dostávala finanční dary, auto i drahé dovolené. Když bylo chlapci šest let, podvod se provalil, Hayden-Johnsonová se přiznala policii a byla odsouzena ke třem rokům a třem měsícům ve vězení.
  •  Malý Garnett Spears neustále trpěl zažívacími obtížemi, horečkami, křečemi a záněty ucha. Jeho matka Lacey o strastech dítěte psala na svém blogu, kde brzy získala podporu tísíců lidí. Když pětiletý Garnett pomalu umíral v nemocnici na příliš vysokou hladinu sodíku, zatímco jeho matka si mezitím užívala pozornosti lidí na sociálních sítích, nemocnice informovala sociální službu. Policie následně v bytě Searsové našla důkazy o tom, že dítěti podala velké množství soli. Lacey Spearsová byla v roce 2015 odsouzena ke dvaceti letům až doživotí ve vězení.
  • Britka Sally Clarková byla v roce 1999 odsouzena k doživotí na základě výpovědi doktora Roye Meadowa. Podle jeho přesvědčení je totiž vysoce nepravděpodobné, že by oba její synové Clark i Harry zemřeli na syndrom náhlého úmrtí. Později se však ukázalo, že Meadowův výpočet byl chybný, Harry trpěl infekcí a zemřel tak zřejmě bez cizího zavinění. Clarková byla v roce 2003 propuštěna, ale z incidentu se nikdy nevzpamatovala, o čtyři roky zemřela na akutní otravu alkoholem.
  • Podobný osud potkal Angelu Canningsovou, která byla také odsouzena za smrt svých dvou dětí zejména vahou výpovědi doktora Roye Meadowa. Po dvaceti měsících ve vězení byl její rozsudek zrušen. Pověst Roye Meadowa byla zničena, jeho výpovědi se ukázaly jako minimálně přitažené za vlasy, někdy ale vyloženě chybné. Mnozí jej obviňovali z honu na čarodějnice, což potvrzuje několik osvobozujících rozsudků.

zdroj: Listverse

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Žena se dvěma vagínami má dva přítele, sexuální potěšení má rozdělené

21. března 2024  7:54

Annie Charlotte se narodila se dvěma vagínami. Ačkoli zprvu pro ni byl její zdravotní stav šokem,...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

26. března 2024,  aktualizováno  8:54

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obří melouny už nejsou in, i muži mohou kojit a další zajímavosti o prsou

24. března 2024

Ňadra obvykle poutají pozornost mužských očí, jsou ovšem také částí lidského těla, která je...

Dvaadvacetinásobná matka přiznala závislost na těhotenství

22. března 2024  8:15

Sue Radfordová z Velké Británie má dvaadvacet potomků. Třiadvacetkrát byla těhotná a nevylučuje, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena si vysnila plastiku prsou v Turecku, život se jí změnil v horor

25. března 2024  7:59

Třiatřicetiletá Stephanie Briggsová z Velké Británie roky šetřila na operaci, po které měla mít...

Jedno ze siamských dvojčat se dočkalo svatby, druhé se vdávat nechtělo

28. března 2024  14:27

Čtyřiatřicetiletá Abby Henselová z USA se vdala už v roce 2021. O sňatku ovšem promluvila až nyní....

Intersexualita pro mě byl šok, říká žena bez ženských pohlavních orgánů

28. března 2024  8:45

Alyssa Ballová byla od mala vychovávána jako dívka. Ve skutečnosti ale úplnou dívkou nebyla. Pravdu...

KVÍZ: Oslavte den učitelů. Poznejte známé kantory a procvičte si znalosti

28. března 2024

Den učitelů se letos potkal s prázdninami, a k tomu ještě s přípravou na velikonoční svátky. Jestli...

Sex se zajíčkem je super, ale... Sedm důvodů, proč nechodit s mladším mužem

28. března 2024

Vztahy s výrazným věkovým rozdílem jsou stále častější a už dávno nepatří do kolonky „podivné“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...