Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

  12:00aktualizováno  12:00
Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí přirozeně. A pak jsou tu rodiče, kteří se rozhodnou nechat si miminko i navzdory genetickému riziku. Co se dělo v plzeňské porodnici v dalším dílu pořadu Malé lásky?
Část 1/3
Honza se sice bál být u porodu, ale postavil se k tomu jako chlap.

Honza se sice bál být u porodu, ale postavil se k tomu jako chlap.

Miminko si mladí rodiče vyvzdorovali

Jednadvacetiletá Marie zjistila, že je těhotná, když přišla k lékaři s bolestí břicha. „Je pravda, že mohla počkat, protože život má před sebou. Ale když se to stalo, tak se to stalo,“ zhodnotila situaci pozitivně naladěná nastávající babička Martina.

Fotogalerie

Ta s manželem, druhou dcerou, která je kvůli svalové dystrofii na vozíčku, i budoucím tatínkem doprovodila Marii do porodnice. A právě onemocnění sestry, které je zhruba z padesáti procent dědičné, bylo důvodem, proč musela na začátku těhotenství Marie na genetiku do Plzně.

„Paní doktorka četla zprávy mojí sestry a řekla mi, že tu nemoc mám taky a že to mám radši dát pryč,“ vzpomněla si na nepříjemný zážitek. Ona i její partner Ján, kterému je dvaadvacet let, se však rozhodli navzdory určitému riziku miminko si nechat.

„Ani na chvilku jsem nepřemýšlela o tom, že dám malou pryč. Věřím tomu, že bude zdravá,“ dodala k tomu budoucí maminka. Ona i její partner věřili, že dítě přijde na svět zdravé.

„Honza je kluk, který ví, co chce,“ pochválila zetě Martina. Pro dceru udělá první poslední, chodí do práce, stará se. Ze své první výplaty koupil plenky a dětskou kosmetiku pro malou. „To je pro mě plus,“ uzavřela.

Ona i Honza byli s Marií až do porodu na pokoji, střídali se v masírování, povídali si s ní, vtipkovali se zdravotnickým personálem. Ač měli jistě i oni obavy, snažili se, aby u porodu vládla dobrá nálada.

Sama Marie snášela porodní bolesti s neuvěřitelným klidem a statečností. Prakticky ani nepípla. A to se ještě před porodem přiznala do kamery, že se bojí bolestí a toho, jestli to zvládne.

I Jan přiznal, že měl obavy být u narození dcery Marie Rozálie. „Ze začátku jsem měl strach jít k porodu. Ale pak sem si řekl: jsem chlap, musím k tomu tak přistoupit,“ svěřil se.

„Krásný, už kolem hlavičky zbývá jen půl centimetru,“ zaradovala se porodní asistentka. „Už budeme moct tlačit.“ A nešetřila slovy chvály: „Vy to zvládáte úplně perfektně. Taková mlaďoučká a taková šikovná!“

U porodu byl také docent Zdeněk Novotný, který se netajil tím, jak obdivuje ženy, které rodí. „Čím déle to porodnictví dělám, tím víc jsem rád, že chlapi nemusí rodit,“ přiznal. A když přišla k radosti všech přítomných na svět zdravá krásná holčička, všem se ulevilo.

„V tomto případě můžeme říct, že paní Dudová udělala šťastné rozhodnutí, protože dítě, které se narodilo, nejevilo žádné známky poruchy,“ uzavřel docent Novotný. „A já věřím, že i v budoucnu zůstane zdravé.“

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Za co utratí 50 tisíc? Nemá ani na jídlo pro děti, divila se vyměněná Andrea

Tereza se svou rodinou: synem Davidem, sestrou Bárou, neteřemi Danielou a Hanou...

Tereza si svůj osud nevybrala. Od dětství se starala o mladší sestru, když jim před dvěma lety máma zemřela,...

Zemřel legendární německý návrhář Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld (21. ledna 2014)

Kreativní ředitel módního domu Chanel Karl Lagerfeld zemřel v noci na 19. února po těžké nemoci ve svých 85 letech,...

Čtyři největší chyby, které ženy dělají, když dojde na sex

Ilustrační snímek

Možná si myslíte, že stěžejními ničiteli dokonalého milostného života jsou nedostatek soukromí a pracovní stres. Jenže...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Nejsme rádi, když se nás lidé ptají, co máme v kalhotách, říká trans muž

Spoluzakladatel organizace Trans*parent Viktor Heumann v diskusním pořadu...

Seriál Most! oživil ve společnosti hned několik choulostivějších témat, jedním z nich je i vztah Čechů k transgender...

Další z rubriky

Svah sjede, ale jak dítku vybrousit styl? Poradí instruktorka lyžování

Lipno nad Vltavou, 25.1., lipno, skiareál...

Začátky lyžování už váš školou povinný potomek zvládl, bezpečně sjede modrou i červenou sjezdovku, ale o ladném...

OBRAZEM: Neuvěřitelné kousky desetiletého Inda. Říkají mu kluk z gumy

Desetiletý Ind přezdívaný „kluk z gumy“ usiluje o zápis do Guinessovy knihy...

Desetiletý Ind přezdívaný „kluk z gumy“ usiluje o zápis do Guinessovy knihy rekordů. Dokáže se šestnáctkrát za minutu...

Jestli chcete úspěšné dítě, nechte ho mýt nádobí

Ilustrační fotografie

Osud vašich dětí je sice tak trochu ve hvězdách, přesto pro jejich úspěch můžete mnohé udělat. Například? Očekávejte ho...

Najdete na iDNES.cz