Jak na příkrmy? Chce to trpělivost, bryndák a mixér

  0:05aktualizováno  0:05
Začínáte-li s příkrmy, čeká vás půl roku velkého experimentování, občasného sebezapření, nekonečného bryndání, zarputilého plivání, ale i nadšených reakcí vašeho dítěte. Poradíme vám, jak na to.
Zpočátku má dítě lžičku spíš na trénink koordinace, než na krmení (ilustrační foto).

Zpočátku má dítě lžičku spíš na trénink koordinace, než na krmení (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Začít přikrmovat mrkví nebo dýní? Jak moc jídlo mixovat? Kolik lžiček má dítě sníst? A ještě mnohem detailnější dotazy se mi honily hlavou, když jsem začínala přikrmovat svou půlroční ratolest. S odstupem jednoho roku a tisíců spořádaných lžiček si troufám všem podobně vystrašeným maminkám říct: Nepatlejte se s tím přikrmováním tolik! Pro zdravé dítě stačí dodržovat pár hlavních zásad a zbytek už nějak vyplyne. A co nevyplyne, to dítě samo vyplivne.

Sedmý a osmý měsíc: kašičky a bryndáčky

Co byste měla vědět o příkrmech

Dítěti do jednoho roku jídlo zásadně nesolíme ani nesladíme. Dítě to nevyžaduje a my tím nezvyšujeme předpoklady pro pozdější zbytečnou konzumaci solí a cukrů.

Přibližně do jedenácti měsíců bychom pro dítě měli vařit v převařené kojenecké vodě. Má malý obsah minerálů a nezatěžuje tolik dětské ledviny.

První rok připravujeme jídlo z biopotravin či domácích výpěstků, u kterých víme, že neobsahují škodlivé látky.

Každou novou potravinu zavádíme odděleně po tři dny, abychom odhalili případnou intoleranci či alergii.

Kravské mléko můžeme použít pro přípravu pokrmu až od deseti měsíců. Použijeme-li odstříkané mateřské, nenecháme ho přejít varem, ale ohříváme maximálně na 55°C.

Ze začátku přikrmování dítě v podstatě jen učíme, jak správně "papat". "Dosud výhradní kojenec se nejprve musí naučit posunovat jídlo rty dozadu do úst," vysvětluje Simona Lazzari, dula, výživová poradkyně a lektorka kurzů vaření příkrmů z pražského Studia pro ženy s.r.o. O opravdovém najezení se nemůže být zatím řeč, mateřské či umělé mléko představuje stále osmdesát procent podílu stravy dítěte.

I když je do osmého měsíce dětská strava výhradně kašovitá, nemusí být její konzumace tak snadná. Nezřídka skončí sousto na bradičce kvůli málo otevřeným rtům nebo ho dítě místo spolknutí omylem vystrčí jazykem ven. Klasické názorné "ham" v matčině podání s pusou pořádně dokořán v takovém případě zpravidla zabere. Pozor hlavně na to, aby reflex "kapr na suchu" nepřetrval u matky i poté, co dítě už samo jí.

Začněte zeleninou a vytrvejte

Též zvykání na dosud nepoznané nové chutě může v tomto období přinést zábavné situace a klidně i nové rekordy v plivání na dálku. "Nenechte se odradit, někdy je třeba opakovat nabízenou surovinu i desetkrát," povzbuzuje maminky těch nejvybíravějších labužníků Simona Lazzari.

Babská rada je začínat zeleninou, nikoli slaďoučkým ovocem, po kterém by už dítěti nemusela taková brokolice šmakovat. Nesmí nás zviklat ani to, že my bychom tu oranžovou kaši bez chuti nesnědli ani za nic. "Děti detekují v potravinách chutě, které tam my už dávno necítíme," upozorňuje Simona Lazzari. Dítě si prý opravdu pochutná i na obyčejné kaši z vody, mléka a ovesných vloček.

Devátý a desátý měsíc: ptáčátka se mění v prasátka

Zatímco první dva měsíce přikrmování jsou podle Simony Lazzari děti taková malá ptáčátka, v dalších dvou měsících se změní na roztomilá prasátka. "Od 10. měsíce i dříve, záleží na malém strávníkovi, dejte kojenci do ruky lžičku," radí totiž lektorka. A to prý i přesto, že dost často budete mít pocit, že to neustojíte. Nečekejte ovšem, že by si dítě jídlo na lžičku opravdu nabralo. Bude se ale snažit strefovat do pusy, a tím si zlepšovat koordinaci ruka-pusa. Vy si zase zdokonalíte koordinaci ruka-hadr.

Na druhou stranu už nemusíte dítěti všechno mixovat. "Dítě se snaží rozmělňovat potravu jazykem proti patru a rostoucími zoubky," říká Lazzari. A doporučuje servírovat pokrmy na nerozbitném stabilním talířku tak, aby dítě poznalo i jednotlivé potraviny, jejich tvary, barvy a konzistence. Většina malých prasátek se k tomu nenechá dvakrát pobízet a osahá a opatlá si rádo všechno nejen na talířku.

Nezapomeňte na rozmanitost

Plusem tohoto období je neustále stoupající množství potravin, ze kterých můžete vařit. Rozmanitost příkrmů nastavuje podle Simony Lazzarri škálu akceptovaných potravin do budoucna, jejich oblibu a preference. Proto se nebojte zpestřit dítěti jídelníček a kromě zeleniny, masa, brambor a rýže použít také pohanku, lámanku, kuskus, bulgur, jáhly, luštěniny, také bazalku, majoránku, kopr, fenykl. "Můžete začít i s rybou," odporuje Simona Lazarri obvyklým radám počkat s rybím masem až do dvou let. Hovězí maso je podle ní lepší nabízet zatím jen jedenkrát týdně. "Obsahuje nevhodné látky, které se špatně metabolizují," vysvětluje.

Jedenáctý a dvanáctý měsíc: malý objevitel

Prokousali jste se do období velikých prasátek. "Dítě vkládá palcem a ukazováčkem labužnicky do úst cokoli," popisuje Simona Lazzari. Lžičkou se snaží nakrmit, ale ještě to samo nedokáže několik měsíců. Se zvědavostí malého objevitele zkouší, jaký zvuk vydává kaše dopadající na zem, jak klouže okurka po stole, jak působí gravitace na polévku, když se miska otočí dnem vzhůru. "Je čas na rozvíjení a utužení stravovacích způsobů a přijatelných návyků," říká tomuto trénování rodičovské trpělivosti lektorka.

Velikou útěchou budiž vám to, že konečně můžete vařit pro dítě jídlo, na kterém si pochutnáte i vy a dokonce i mužská hlava rodiny. "Scalopine z kuřecích prsíček na citronu s hráškovým bulgurem, ragú, rizoto s lososem a rajčátkem," vyjmenovává Simona Lazzari několik chutných receptů z jídelníčku téměř ročního dítěte, které učí vařit maminky v pražském profesionálním studiu vaření Chefparade. Právě rozmanitost, inspirace a hlavně využitelnost nových poznatků je vedle odborných ucelených informací hlavním lákadlem, proč maminky na kurzy vaření příkrmů chodí.

Dítěti by možná stačily jen brambory a rýže s nějakým tím masem a zeleninou pořád dokola. "Cílem postupného zavádění příkrmu je však naučit dítě na to, co jsme zvyklí jíst my," shrnuje Simona Lazzari. Jen tak mu nebudeme muset vařit zvlášť napořád.

Praktické tipy

- Množství příkrmu nechte na dítěti, zeleninou ho nepřekrmíte, maximálně bude mít hutnou stolici.

- Pokud se dostanete k dobrému zdroji biopotravin, je dobré navařit víc a zamrazit do zásoby, ideálně ve skle.

- Do všech zeleninových jídel můžete přidat na porci jednu čajovou lžičku kvalitního za studena lisovaného oleje.

- Ohřívejte dítěti jídlo v tepelné lázni. Mikrovlnka ohřívá jídlo nestejnoměrně a existují dohady, že pokrm částečně znehodnotí.

- Nenabízejte pouze produkty z bílé mouky, přinese dítěti rychlou energii, a to pak může být hyperaktivní. Snažte se dávat pomalé cukry jako celozrnné těstoviny, bulgur, jáhly.

- Bílek podáváme dítěti až od jednoho roku kvůli možné alergii. Naopak žloutek podáváme od 8. měsíce 1x týdně místo masa.

- Nelekejte se, když to zpočátku vypadá, jako kdyby potrava dítětem jen prošla. Střevní flóra si zvyká na jinou konzistenci stravy teprve postupně.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Pořádek přerostl v teror. Sbal holku a uteč, radila vyměněná manželka

Patrik svou ženu Veroniku miluje, ale pořádek v bytě ještě víc.

Šestadvacetiletý sanitář Patrik je tak posedlý pořádkem, že diváci reality show Výměna manželek mohli u televize snad i...

Znásilnění i vážná nemoc. Problémy jsou normální, říká medička

Anežka si z dětství nese traumatický zážitek, s nímž se postupně úspěšně...

V dětství se stala obětí znásilnění a nedávno kvůli Crohnově nemoci přišla o metr střeva. Přesto je dvacetiletá Anežka...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Polévky, které zasytí a zastanou hlavní chod. S fazolemi, hlívou i masem

Polévka s hlívou ústřičnou

Nemusí být jen jedna součást menu, ale i právoplatný oběd nebo večeře. Společně s čerstvým pečivem zaženou husté...

I po narození dětí by ženy měly myslet nejdřív na sebe, říká blogerka

Nicole Knighttová - na první fotografii je v den porodu, na druhé deset dnů po...

Pětadvacetiletá Nicole Knighttová z Austrálie vypadala deset dnů po porodu druhého dítěte stejně jako před otěhotněním....

Další z rubriky

RETRO: Výchova dítěte i kvalitního občana aneb rodičem za socialismu

výchova socialismus retro

Budování socialistické vlasti se nemohlo obejít bez budovatelů, a tak si tehdejší Československo zakládalo na podpoře...

Jestli chcete úspěšné dítě, nechte ho mýt nádobí

Ilustrační fotografie

Osud vašich dětí je sice tak trochu ve hvězdách, přesto pro jejich úspěch můžete mnohé udělat. Například? Očekávejte ho...

Vidina rychlých peněz u dětí bez rodiny vítězí, zjistil průzkum

Tereza Maxová v pražské zoo oslavila Den dětí s maminkami a jejich dětmi z...

Mladí lidé, kteří prošli náhradní péčí, častěji nedokončí školu, než je tomu u dětí z běžných rodin. Průzkum projektu...

Najdete na iDNES.cz