Přetížené děti? Školáky svazují povinnosti a tlak, potřebují lelkovat

  0:24
Žádný milující rodič neplánuje vychovat ze svého miminka vystresovaného školáka, který se pod tlakem očekávání a povinností hroutí, počurává nebo koktá. Jak je tedy možné, že přetížených dětí přibývá? Důvodů je víc a díl viny padá na naši rodičovskou hlavu, zjistil magazín Rodina DNES.
Děti by si kroužky měly vybírat hlavně podle toho, co je baví a co jim jde, ne podle toho, co chtějí rodiče. Ilustrační snímek

Děti by si kroužky měly vybírat hlavně podle toho, co je baví a co jim jde, ne podle toho, co chtějí rodiče. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zatímco dnešní čtyřicátníci hodili v dětství hned po škole aktovku do kouta a pádili za kamarády ven, současné děti celé odpoledne pracují na tom, aby vynikaly a byly nejlepší. Školní předměty jim jistíme doučováním, k povinnému cizímu jazyku raději přidáme další formou kroužku, hru na hudební nástroj považujeme za standard dobré rodiny, jejíž prestiž ještě korunuje zařazení potomka do elitního sportovního klubu s tréninkem několikrát týdně plus soutěže či utkání o víkendu.

„Stále se zvyšuje tlak na výkon, na individuální úspěšnost a dokonalost, být dobrý je málo, musím být něčím výjimečný. Jako kdyby už nestačilo být spokojený a šťastný, jako by skromnost pozbyla na své hodnotě,“ říká pražská dětská psycholožka Kristýna Porazilová.

„Pro mnohé rodiče je ohrožující slyšet, že jejich dítě je ‚jen‘ průměrné, jako by výše intelektu byla zárukou šťastného života,“ poznamenává.

Větší tendenci k přetěžování dětí zaznamenává u vysokoškolsky vzdělaných rodičů s nadprůměrným příjmem, častěji než chlapci jsou přetěžována děvčata. „Každé dítě je jiné, jedno je odolné, druhé křehké. Rodiče by si měli uvědomit, že nesou zodpovědnost za vybalancování kapacity dítěte s nároky na něj kladenými,“ zdůrazňuje Porazilová s tím, že nejedno dítě navštěvuje prestižní školu, na jejíž zvládnutí nemá přirozené schopnosti.

Tlak rodičů jde podle ní ruku v ruce s nastavením společnosti. Děti od nástupu do školy poslouchají, jak na známkách závisí jejich budoucnost, a mnohé se pak hroutí při dvojce. „U jednoho prvňáčka jsem zažila projevy úzkosti už při jedničkách, jako laťku si totiž stanovil jedničky s hvězdičkou,“ popisuje psycholožka.

Dětská lékařka a homeopatka Kateřina Formánková zase vzpomíná na dítě, které dostalo v páté třídě první pětku, a protože se s tím neumělo vyrovnat, začalo chodit za školu a pomoci pak musel psychiatr.

Podle pediatričky může důraz na soutěživost a úspěch dovést dítě k přesvědčení, že musí být v životě pořád první a ve všem nejlepší. Jakmile nastane jiná situace, přijde obrovské zklamání. „Může jít nejen o špatné známky ve škole, ale také o rozepři s kamarády nebo v pozdějším věku o rozchod s partnerem. Velká a nenaplněná očekávání pak vedou k depresím a dalším problémům,“ varuje Formánková.

Online

Obě lékařky vidí nebezpečí i ve virtuálním přetížení dětí, které jsou používáním moderních technologií vystaveny mnohem většímu množství podnětů, než jsme bývali v jejich věku my. „Jejich čas je neustále řízený a plánovaný, a když už mají trochu volna, obvykle ho tráví u počítače, což je další zatížení,“ konstatuje pediatrička.

Projevy přetížení

• Ztráta zvídavosti a nezájem 

• Záchvaty vzteku a výkyvy nálad 

• Únava, poruchy soustředění i spánku 

• Úzkosti, deprese 

• Tiky, kousání nehtů, koktavost 

• Pomočování či pokakávání 

• Výjimečně agresivita a sebepoškozování 

Tablety v rukou tříletých dětí nejsou výjimkou, mobil u prvňáků je bezpečnostní pojistkou, počítače od školního věku nutností. Na děti neustále dotírají nejrůznější aplikace, upozornění, zprávy a z internetu se na ně valí neskutečné množství dat. Problém je, že přemíru informací nedokáže mozek zpracovat a přehltí se. Dvojnásob to platí právě u dětí.

Podle dětské lékařky je pro školáka vhodná maximálně půl až jedna hodina na počítači třikrát týdně. Psycholožka má rovnou radu pro celou rodinu – držet jeden den v týdnu takzvaný digitální půst. „Nezakazujte hrát hry na počítači jenom dětem, jděte jim příkladem a vypněte internet v celém bytě, tedy i sobě, je to dobrá prevence vzniku závislosti,“ doporučuje.

Děti to neřeknou

Přání, aby byly děti šťastné a úspěšné, je přirozené. Současně se těžko odolává pokušení udělat z dítěte svou výkladní skříň. „I já jsem měla tendenci nacpat dceru do krasobruslení jen proto, abych trumfla kamarádku, jejíž dcera byla úspěšná ve volejbale. Nebylo příjemné si to přiznat,“ prozrazuje Porazilová a rodičům vzkazuje, aby k sobě byli pravdiví a vždy přemýšleli, co a proč po dětech chtějí.

Pokud má váš syn či dcera denně jeden nebo i dva kroužky a píše úkoly po večerech, něco je špatně. „Děti nám neřeknou, že jsou přetížené, je na nás rodičích, abychom to zachytili,“ pokračuje psycholožka.

Děti si samy někdy ani neuvědomí, jak jsou přetažené, nebo se bojí, že by nás zklamaly, když se tolik obětujeme a děláme jim z kroužku na kroužek taxikáře. Jenže často je to spíš obrázek ambicí rodiče, který se chce chlubit tím, co jeho děti dokázaly.

Typickým příkladem je desetiletý chlapec s neuro-vývojovou poruchou aktivity a pozornosti, koordinace a motorické obratnosti. Nedokázal udělat obyčejný dřep, přesto jej otec pět let nutil hrát hokej. „Tatínek se svého snu mít doma úspěšného hokejistu nechtěl vzdát, i když jeho dítě mělo závažné psychické problémy a všichni jsme mu doporučovali přestat dítě do hokeje nutit,“ přibližuje Porazilová.

Podle zkušeností Formánkové ambiciózní rodiče, kteří mají vysoké nároky sami na sebe, obvykle těžko chápou, že je jejich dítě přetížené a že právě s tím souvisí i jeho zdravotní potíže. „Zdá se jim to nepravděpodobné a vždy hledají nějakou jinou, fyzickou příčinu,“ doplňuje.

Kdy dítě volá SOS

Rodiče by měli zpozornět, pokud je dítě unavené, hůře spí, nechce se mu ráno vstávat nebo si začne stěžovat na nejrůznější potíže. Varovným signálem je zhoršení školního prospěchu, strach ze selhání, podrážděnost, únava a spavost po příchodu ze školy, nebo naopak hyperaktivita, kdy se dítě nedokáže zklidnit a večer usnout. Přetížené děti si často stěžují na bolesti hlavy, břicha, zad nebo končetin i na svědění kůže.

V ordinaci se však často ocitají až při rozvinutém zdravotním problému. „Často to jsou opakované infekce dýchacích cest, kdy vlivem přetížení dochází k oslabení imunity, poruchy spánku, tiky, úzkosti a strachy, problémy s páteří a v nejhorším případě počínající únavový syndrom,“ vypočítává dětská lékařka s homeopatickou praxí.

Kvůli různorodosti potíží rodiče s dětmi obíhají řadu vyšetření, než skončí v poradně psychologa. „U dětí jsou duše a tělo propojeny víc než u dospělých, proto častěji komunikují s okolím tělesnými symptomy,“ vysvětluje dětská psycholožka.

Pokud máte pocit, že je dítě přetížené, ale jinak zdravé, uberte mu zátěž. Když jeho potíže do měsíce nezmizí, vyhledejte psychoterapeuta, který mu pomůže dostat se znovu do kontaktu se sebou, napojit se na vnitřní zdroje a zaktivovat sebeozdravné mechanismy. Pracovat by měl i s rodiči. „Pokud rodiče naložili na dítě tolik aktivit, že se z toho zhroutilo, lze předpokládat, že sami snadno podléhají vnějšímu tlaku, jsou závislí na hodnocení okolí a příliš ambiciózní nebo příliš tvrdí sami na sebe,“ míní Porazilová.

Psychoterapeutka dodává, že děti vesměs docházejí na terapii rády, protože je ušita na míru jejich potřebám a schopnostem. Pro děti od tří do jedenácti let doporučuje nedirektivní terapii hrou. Se staršími dětmi již vede terapii formou rozhovoru, při které ale využívá také symboly, tvoření i pohyb.

Aktivity podle věku

• Nejmenší: Choďte s nimi na dětská hřiště a do mateřských center mezi další děti a rodiče. Kroužky by měly být hravé, s cílem strávit příjemně společný čas, zvykat dítě na kolektiv a cizí autoritu. 

• Předškoláci: Ideální jsou kroužky flétny, keramiky či angličtiny přímo ve školce, jestli ale dítě na žádný chodit nebude, nic mu neuteče. Kolem pěti až šesti let věku se přidávají pohybové a sportovní přípravky. Přednost dejte těm, které vedou k celkovému rozvoji, vhodnější je cvičení v Sokole než například tenis. Kroužek stačí jeden, maximálně dva týdně. 

• Mladší školáci: Nástup do školy je pro děti náročný, svět se začíná dělit mezi práci a zábavu. Žádná chyba, když dítě nebude na žádný kroužek docházet. Pokud je ale v něčem nadané nebo má na kroužku kamarády, nechte ho pokračovat. Děti si už začínají uvědomovat, co je baví, co jim jde, respektujte jejich volbu. Dbejte ale na to, aby měly čas na odpočinek a hru. 

• Puberta: Už se nenechají natlačit do toho, co je nebaví, často dokonce všeho nechají a tráví veškerý čas klábosením s kamarády, na telefonu či sociálních sítích. Přetrvávají jen aktivity, které jsou dítěti vlastní, pro které má nadání a v nichž je úspěšné. 

Jak vybírat koníčky?

Kroužky by měly být pro dítě zdrojem poznání a potěšení, nikoli další zátěží. Vybírejte je podle zájmů a schopností dítěte, a ne například proto, že je organizačně jednodušší přihlásit ho tam, kam chodí starší sourozenec. A to i v případě, že dítě neprotestuje, což může vycházet z přirozené snahy napodobovat staršího bratra nebo sestru. „Je potřeba umožnit mladšímu sourozenci najít si to, co ho bude bavit. V opačném případě se nedivte, že dítě takzvaně u ničeho nevydrží,“ poznamenává Porazilová.

Pokud organizátoři kroužků nabízejí ukázkovou hodinu, využijte toho. Když taková možnost není, dohodněte se s dítětem, že mu kroužek zaplatíte na půl roku a uvidí se, zda ho bude bavit. „Je normální, že dítě hledá, co se mu líbí, co jej baví a co mu jde,“ podotýká psycholožka.

Děti, které se rády učí, budou spokojené v kroužku šachů, angličtiny či mladého chemika. Naopak těm, které musíte do učení nutit, budou prospívat kroužky zaměřené na vztahy, pospolitost a příslušnost ke skupině, jako třeba skaut, hasičský kroužek, dramaťák nebo vaření. Kluci by měli mít příležitost vyběhat se a vybít svou přebytečnou energii při nějakém sportu. Na pohybovou aktivitu by rodiče neměli zapomínat ani u dívek.

Zevlovat? Ano!

Odborníci se shodují v tom, že každé dítě potřebuje mít časoprostor samo pro sebe – hrát si samo, naučit se zabavit se samo. Rozvíjí to představivost a fantazii. Život ve velkých městech ovšem svádí k tomu, že dětem organizujeme každou minutu mimoškolního času. Není divu, že se pak v pubertě vzbouří, vykašlou se na všechny kroužky a několik let se jen tak válejí.

„Potřebují být jen tak samy, vnímat své já, uvědomovat si, kdo jsem, co chci, co se mi líbí a co ne. Mít čas integrovat své prožitky a informace ze svého nitra i z okolí,“ vysvětluje psycholožka.

Dokonce ani hyperaktivním dětem neprospívá, když jim vyplníte všechen volný čas. Kvůli menší odolnosti vůči stresu totiž potřebují mnohem více odpočinku a regenerace. Totéž platí pro děti s poruchami učení, s neurologickými a logopedickými poruchami a s psychiatrickými nemocemi.

Autor:
  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Původně měly být černé. Jaká tajemství skrývají červené šaty z Pretty Woman

17. dubna 2024

Seriál Kdo by si nepamatoval slavnou scénu z filmu Pretty Woman. Když si prostitutka Vivian (Julia...

Záhady špatného trávení. Kdy už potíže signalizují nádor, vysvětluje lékař

19. dubna 2024

Premium Pocit plnosti, plynatost, jindy zácpa. Tyto příznaky mohou být způsobeny problémy s tlustým...

OBRAZEM: Celebrity, které měly před slávou rozjetou jinou kariéru

19. dubna 2024  12:08

Dnes jsou z nich známé osobnosti, dříve ale slavné tváře byly něčím jiným. Podívejte se do galerie,...

S modelací genitálií mne inspirovaly Brazilky, říká plastický chirurg

19. dubna 2024

Podcast Nejen plastika nosu, úprava očních víček nebo modelace prsou. Spousta žen v touze po mládí nebo...

Influencerka měla dost holení, chloupky si nyní hýčká a u mužů boduje

19. dubna 2024  7:12

Šestadvacetiletá Bee z Los Angeles se už osm let neholila. A považuje to za nejlepší rozhodnutí v...

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...