České děti se více hýbou a méně sedí u televize, nadváha ale není passé

  2:00aktualizováno  2:00
Nedávný průzkum prozradil, že české děti vědí víc o zdravém životním stylu, jedí vyváženěji a místo vysedávání u počítače častěji sportují. To je dobrá zpráva, ovšem není radno nechat se těmito daty ukolébat. Stále totiž 20 procent dětí do 12 let trápí nadváha či obezita. Jak s dětskými kily bojovat?
Rodiče často řeší nadváhu dětí až s příchodem dospívání, obezita ale škodí odmala. (Ilustrační snímek)

Rodiče často řeší nadváhu dětí až s příchodem dospívání, obezita ale škodí odmala. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Průzkum, kterého se v rámci preventivních akcí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jízda YesNeYes zúčastnily téměř dva tisíce dětí v sedmi městech Čech a Moravy, potvrdil, že třetina školáků ví, co znamená pojem zdravá strava. Ten přitom před pěti lety dovedly definovat jen tři procenta dotázaných. Také na otázku, zda se zdravě stravují, odpovědělo o 20 % více školáků pozitivně.

Pravidla

proti dětské obezitě

1. Pravidelný pohyb

2. Pravidelné stravování

3. Dostatek ovoce a zeleniny

4. Soustředit se na jídlo

5. Vyhýbat se reklamám na potraviny

6. Pravidelný spánek

7. Dostatek mléčných výrobků

8. Zapojit se musí celá rodina

9. Omezit hry na počítači a sledování televize

Zdroj: Žij zdravě

Rovněž v oblasti pohybu a sportu se české děti výrazně zlepšily. Zatímco v roce 2008 trávila volný čas u počítače nebo televize polovina účastníků průzkumu, aktuální čísla hovoří již jen o třetině dotázaných. Zvyšuje se i počet aktivně sportujících dětí. Školáků, kteří uvedli, že sportují pouze v hodinách tělocviku, byla před pěti lety třetina. Dnes se k pasivnímu životu přiznává jen 14 % dětí.

Co je doma, to se počítá

Bohužel však české děti neohrožují jen kila navíc, ale se stále větší intenzitou také nezdravé hubnutí. S dietou má osobní zkušenosti 36 % dívek a 23 % chlapců. V dotazníku navíc na na otázku, zda právě teď drží dietu nebo o ní vážně uvažují, odpovědělo celkem 20 % dětí kladně.

Sebedokonalejší znalosti dětí o zdravém životním stylu však neznamenají nic, když doma převažuje sladké a tučné jídlo, pijí se sladké limonády a s pohybem se šetří. Odborníci na výživu proto doporučují, aby šli rodiče svým dětem příkladem a i oni sami se stravovali pravidelně, zdravě a s dostatkem čerstvého ovoce a zeleniny. Pasivní rodinnou zábavu by pak měli nahradit jakoukoliv pohybovou aktivitou, ať už je to jarní výlet do přírody, projížďka na kole nebo třeba plavání.

Otesánek, nebo roztomilý buclík?

Problémy se stravováním a špatné návyky přitom mají svůj počátek často už v kojeneckém či batolecím věku, kdy rodiče a prarodiče "vykrmují" děti v domnění, že tak budou lépe prospívat. Často se přitom stává, že si obezitu potomků ani neuvědomují, i když je na první pohled zřejmá, a riskují tak jejich zdraví.

Co trápí obézní děti

Pohybový aparát - nesprávné držení těla, bolesti kolen, kyčlí a zad, vychýlení páteře, dna, nemotornost
Trávicí potíže - pálení žáhy, plynatost, zácpa, jaterní a žlučníkové komplikace, hemeroidy, metabolické poruchy
Srdeční choroby - vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol
Problémy s pokožkou - ekzémy, vyrážky, strie
Spánek a dýchací potíže - syndrom spánkové obstrukční apnoe, zadýchávání
Hormonální změny - hirsutismus, gynekomastie, diabetes mellitus
Psychické potíže - nízké sebevědomí, deprese, poruchy příjmu potravy

Zdroj: Žij zdravě

Nadváha s sebou totiž nese další zdravotní komplikace, jako je cukrovka, zvýšená hladinu tuku v krvi a další potíže. Obézní děti mohou mít problémy s pohybovým aparátem, bolesti zad, kolen a kyčlí, zažívací obtíže nebo u nich dojde k nadměrnému zatížení jater a žlučníku. "Například konzumace nadměrného množství masných výrobků může u dětí zvyšovat hladinu kyseliny močové, jejíž soli se ukládají v kloubech a mohou později způsobit dnu," varuje doktorka Blanka Kosová.

Nadváha a obezita navíc postihuje také srdce a cévy, dětem hrozí zvýšený krevní tlak nebo metabolický syndrom. Neobvyklé nejsou ani kožní komplikace včetně alergií nebo strií. Silné děti mívají také problémy s dýcháním a spánkem, rozkolísaná může být i hladina hormonů.

Kila navíc ovšem můžou přinášet dětem problémy nejen v tělesné, ale i v psychické rovině. "Mohou kvůli své nadváze trpět nízkým sebevědomím a později se potýkat i s depresemi. Často se také stávají terčem šikany," varuje doktorka Kosová.

Čím dřív, tím líp

Předpokládat, že dítě z tloušťky vyroste, je přitom velký omyl. Začněte proto raději hned jednat. Bez nového jídelníčku a zařazení pohybových aktivit to rozhodně nepůjde. Ideální je poradit se na správném redukčním režimu s odborníkem.

Nový životní styl musí dítě hlavně bavit, nemělo by se cítit ukřivděně nebo méněcenně. Je také třeba se důsledně vyhnout riziku drastických nezdravých diet, jež vedou maximálně k jo-jo efektu a mohou vážně poškodit zdraví.


Nejčtenější

Potravinová pyramida je omyl moderní výživy, říká Margit Slimáková

Margit Slimáková, výživová specialistka

Studium farmacie úspěšně dokončila, ale už na škole byla rozhodnutá, že pro farmaceutický průmysl pracovat nebude. Víc...

Pořádek přerostl v teror. Sbal holku a uteč, radila vyměněná manželka

Patrik svou ženu Veroniku miluje, ale pořádek v bytě ještě víc.

Šestadvacetiletý sanitář Patrik je tak posedlý pořádkem, že diváci reality show Výměna manželek mohli u televize snad i...

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Průzkum: muži dávají přednost ženám s hustým obočím. Na sex i na vztah

Cara Delevingne je současnou nejžádanější modelkou světa. Angličanka s výrazným...

Ženy s hustým obočím mají podle vědců v krvi vyšší hladinu pohlavních hormonů a bývají sexuálně náruživější. Proto se...

Další z rubriky

Jestli chcete úspěšné dítě, nechte ho mýt nádobí

Ilustrační fotografie

Osud vašich dětí je sice tak trochu ve hvězdách, přesto pro jejich úspěch můžete mnohé udělat. Například? Očekávejte ho...

OBRAZEM: Holčička má v tmavých vlasech blond pruh. Je kopií své matky

Mayah Aziz Oliveira

Když Mayah Aziz Oliveirová přišla na svět, doktoři i zdravotnický personál byli překvapeni z jejího neobvyklého...

Lara by jednou chtěla tančit, říká maminka, které pomohl Jarmark

Laře je 11 let a od mala bojuje s dětskou mozkovou obrnou. Chodí do páté třídy...

Podzimní Jarmark OnaDnes.cz pomohl paní Blance Krouzové s postiženými syny, a protože peněz se vybralo víc, rozhodli...

Najdete na iDNES.cz