Poradna

Běžecká poradna

Hoka One One - fly over the earth

Na otázky odpovídá

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek
Spletitými cestami osudu jsem se skrze různá sportovní odvětví prokousal až k běhu, kterým žiji a který mě živí. Ne jako profesionálního atleta, ale jako konzultanta běžecké speciálky a právě tam se zrodila moje vášeň poznávat a zkoušet nejrůznější výstroj všeho druhu. Miluji pohyb po horách, ale i a hladkou silnici a když na běhání zrovna nemám náladu, snažím se objevovat další disciplíny, které by mohly běžcův život okořenit.

Nejvíce se ptáte

Závody
Dobry den Vitku, otazky mam rovnou dve:)
1)Procitala jsem clanky o ultratrailech, na norsky Arctic Triple Lofoten Ultra Trail se nechystas?Mas zmapovane nejzajimavejsi svetove ultratrail/skyrace zavody?
2)Jak na bolesti ve spodni casti zad? beham spise v terenu, ale obcasne prebehy po zpevnenych cestach/asfaltu jsou nutne.
Diky
Pavla
Vítek Kněžínek
Ahoj Pavlo, 

do Norska se v dohledné době nechystám, ale tamní závody vypadají hodně pěkně (na mě jsou ty tratě ale možná až moc technické, dávám přednost spíše běžečtějším akcím). Ohledně nejzajímavějších světových závodů by to bylo na delší povídání. Moc pěkný seznam má na svých stránkách např. Ian Corless - https://iancorless.org/race-coverage/.

S bolestí v oblasti beder je to otázka spíš na nějakého sportovního fyzioterapeuta, který ti bude schopný říct, jestli nemáš tendenci přetěžovat nějaké svalové skupiny, nebo jestli není problém ve zkrácení některých vazů/svalů (obyčejné protahování a posilování středu těla dokáže vyřešit až překvapivě velké množství běžeckých potíží).
Vítek
Závody
Ahoj, jaký závod bys mi doporučil v délce od 10km do maratonu? Máš nějaký nejoblíbenější?

Roman
Roman
Vítek Kněžínek
Ahoj Romane,
oblíbených závodů na silnici i v terénu mám hromadu, tak zkusím z každé distance vypíchnout nějakou tu akci.

Desítek jsem mimo dráhu moc neběžel, ale i když nemám osobní zkušenost, doporučil bych už téměř legendární Babický Trail 1 Maraton (10,5km).

Z atypických distancí rozhodně vede nočních 10 mil Brnem (16km) a v těsném závěsu bude VokoloPriglu (14,1km), nebo Kraličák (14km, běh do vrchu).

Pokud chceš rychlý půlmaraton, zajeď na jaře do Pardubic, ale nejlepší atmosféra je na Runczechu v Olomouci. 

Mezi maratony jsem si zamiloval pouťák - Maraton Českým Rájem, který má asi nejhezčí silniční (ale pořádně kopcovitou) trasu ze všech závodů, co jsem kdy běžel. V trailu by to pak byl Jesenický Maraton, který je pro změnu podle mě nejkrásnější český závod v horách.
Vítek