Pátek 21. února 2020, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 21. února 2020 Lenka

Běžecká poradna

Poradna ukončena

Hoka One One - fly over the earth

Na otázky odpovídá

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek
Spletitými cestami osudu jsem se skrze různá sportovní odvětví prokousal až k běhu, kterým žiji a který mě živí. Ne jako profesionálního atleta, ale jako konzultanta běžecké speciálky a právě tam se zrodila moje vášeň poznávat a zkoušet nejrůznější výstroj všeho druhu. Miluji pohyb po horách, ale i a hladkou silnici a když na běhání zrovna nemám náladu, snažím se objevovat další disciplíny, které by mohly běžcův život okořenit.

Nejvíce se ptáte

Zdraví
Ahoj Vítku, je mi 37 let a běhat jsem začala letos na jaře 2-3x týdně. Postupně jsem se dostala na trať o délce 5km. V září jsem 14dnů marodila a když jsem se vrátila k běhání nemůžu se dostat zpět do běžecké pohody a trápím se na tratích o délce 2 - 3,5km. Při delší vzdálenosti mě nyní berou křeče v chodidle v oblasti vyklenutí chodidla. V klidu doma cítím pak bolest malíkové hrany, na dotek však není vůbec citlivá. Máš nějakou podobnou zkušenost, můžeš mi poradit jak se křečí a bolesti zbavit, co bych mohla dělat špatně? Zkusila jsem vyměnit boty i různé druhy šněrování a nemá to bohužel žádný vliv. Díky moc. Kateřina
Kateřina
Vítek Kněžínek
Ahoj Katko, tebou popisované problémy s chodidlem by mohly souviset s jeho přetížením (často ve spojení s vysokou podélnou klenbou). Pro nějakou sofistikovanější radu doporučuji zajít za sportovním fyzioterapeutem, ale ulevit by ti mělo pravidelné uvolňování a protahování. Ideálně každý den zkus chodidlům věnovat alespoň několik minut a celé je rozmasírovat buď prsty a/nebo malým míčkem (prodávají se buď speciální pěnové k tomuto určené, ale účel splní i míček na golf, nebo jakýkoliv jiný tvrdý, hladký a cca v rozměrech tenisáku). Pomoci by ti mohly i ortopedické vložky, které by podélnou klenbu podepřely a uvolnily, ale to se na dálku nedá přesně odhadnout.
Vítek
Zdraví
Ahoj, běhám asi 2 roky, ten druhý rok celkem pravidelně cca 3x týdně 5-6 km. Díky běhání jsem shodil asi 10 kg, ale stále mám nějakých 90 KG a tepovka je vysoko - průměrně na 145 a to běhám celkem pomalu 6min/km. Prosím o radu jak potrénovat, aby tepovka šla dolů a podařilo se dát s radostí (nízkou tepovkou a slušným tempem) třeba desítku. Cílem není hubnutí, nebo maraton, ale spíš dobrá kondice a radost, pohoda při běhání. Kromě běhu, žádný jiný sport nedělám, ani jinak netrénuji.
Druhá otázka - jak rychle se podaří dobře trénovanému běžci dostat po týdenní chřipce zpět na stejnou výkonnost? (tepovka, časy)
Moc děkuji, Roman
Roman
Vítek Kněžínek
Ahoj Romane, co se tepovky týče, je to velmi individuální a záleží především na tom, kde máš jednotlivá tepová pásma a jaká je tvá maximální hodnota. Já mám například maximálku kolem 200 tepů, při intenzivnějším tréninku tepu kolem 170-180 a 145 mám i když se jen zvednu ze židle :-).

Každopádně aby šla tepová frekvence dolů, je potřeba pravidelný trénink poskládaný z běhů rozvíjejících obecnou vytrvalost, tedy delší běh vyloženě ve volném tempu a proložený čas od času něčím rychlejším a intenzivnějším. 

Na druhou otázku bohužel nejsem schopný odpovědět, protože to bude záležet na schopnostech tvého organismu se vypořádat s chřipkou a také na tom, jak ta nemoc byla pro tělo náročná. Doporučuji to experimentálně vyzkoušet tak, že budeš sledovat, za jakou dobu se ti tep ustálí na hodnotách, na jaké jsi byl zvyklý před onemocněním
Vítek 

Zdraví
Ahoj,
jsem začátečník a běhám třikrát týdně asi pět kilometrů. Někdy mě druhý,ale i třetí den po běhu bolí holení kosti (nebo něco uvnitř kolem kostí) a chtěl bych se zeptat, zda existuje nějaký způsob jak urychlit regeneraci těch svalů a kostí. Třeba strava nebo nějaké speciální cviky?
Děkuji
Ladislav
Vítek Kněžínek
Ahoj, bolest v oblasti holení je pro běžce velmi častý problém a žádnými doplňky stravy se toho bohužel nezbavíš. Nejčastěji tato bolest vzniká kombinací špatná technika běhu (příliš tvrdý dopad přes patu)+nedostatečně tlumená bota. Vyzkoušej zapracovat na své technice (abys dopadal spíše na střed chodidla - inspiraci najdeš třeba tady: http://rungo.idnes.cz/rozbor-bezeckeho-stylu-takhle-to-ma-vypadat-fzm-/behani.aspx?c=A140507_154358_behani_fro) a doporučuji nezanedbávat protahování po každé fyzické aktivitě.
Vítek 
Zdraví
Dobrý den,

tak po 2 letech nedělání nic jsem se rozhodla, že chci být zase aktivní a začínám postupně cvičit. Když ale začínám i běhat, bolí mě po běhu hodně kyčle, resp. ty přitahovače nad kyčlemi. Myslíte si, že je to jen nutná bolest pro rozhýbání po tak dlouhé době nebo to není při běhu obvyklé?

Moc děkuji za odpověď
Kateřina
Vítek Kněžínek
Ahoj Katko, těžko říct, jestli tvá bolest patří mezi ty, které s časem odezní, nebo se bude postupně zhoršovat. Přitahovače nad kyčlemi jsou svaly, které mají na starosti zejména stabilizaci, takže pokud běháš v terénu, je dost možné, že se bolest postupně zmírní s tím, jak se svaly posílí. Nicméně těžko soudit takhle na dálku. Doporučuji nezanedbávat poctivé protažení po každé fyzické aktivitě (úplně nejlepší by bylo zařadit protahování každý den večer alespoň 15 minut) a pokud by bolest přetrvávala, nebo se ještě zhoršovala, navštívit sportovního fyzioterapeuta.
Vítek
Zdraví
Ahoj. Mám potíž. Běhám cca rok, začínal jsem sotva chůzí a plival plíce a postupně jsem shodil a propracoval se na 7-10km 2-3x týdně. Poslední měsíc mě začala bolet pata a místo před patou na plosce nohy. Při běhu ne, ani po doběhu, prostě je to jenom takové to klasické unavení. Člověk si dal sprchu a odpočinul si. Bolest přijde po odpočinku, stačí 20 minut sedět, nebo ráno se na nohu nedá postavit a trvá několik desítek minut, než se to rozhýbe a pak to jakš takš jde. Postupně už měsíc se to zhoršuje, momentálně stačí i jenom přes den chodit v práci a druhý den ráno je bolest tady. Mám několikery boty, děje se to ve všech. Moje doposud nejoblíbenější Mizuna WaveLegend jsou asi nejhorší. Ortopedické vložky nepomáhají. Co s tím ? K ortopedovi jsem objednaný, ale až v září (!!!! na co platím pojištění, to chtějí hned.... :( ) Help :( Běhám rád, ale nemůžu. Běhám přes patu, snažím se se přeučit, ale bolí to. To bolavé místo se při běhu po špičkách namáhá a nejde to ani 100m. :(
Luke
Vítek Kněžínek
Ahoj Lukáši, tvůj problém bude pravděpodobně plantární fascitida- Vyzkoušej se podívat na tenhle článek na Rungo.cz který se tomuto problému věnuje - http://rungo.idnes.cz/boli-vas-chodidlo-muzete-trpet-plantarni-fascii-ftg-/behani.aspx?c=A140912_112653_behani_fro
Vítek
Zdraví
Dobré ráno,

můj dotaz se týká vůbec vhodnosti běhu. Jako malé mi diagnostikovali epilepsii (petit mal), ve škole jsem byla z tělocviku buď uvolněna, nebo jsem nemohla běžet víc než 300m. Nutno dodat, že záchvaty jsem měla pouze cca 1-3.třída, od 18 let již nejsem sledovaná (teď je mi 26let).
Několikrát jsem zkoušela běhat, ale po zahřátí mi začne tepat v hlavě, začne mě bolet, pocit jako na rozstřelení. Při normální chůzi to nedělá, ale třeba při tůře v horách ano, nevím, jestli to může souviset. Všude čtu, že při epilepsii se dají běžet i maratony, tak nevím..


Děkuji a pěkný den :-)

Helena

Helena
Vítek Kněžínek
Ahoj Heleno, na tvojí otázku bohužel nejsem schopný odpovědět. Nejlepší bude obrátit se na nějakého doktora/odborníka, který bude mít v te´to oblasti bohaté zkušenosti. Hodně také bude záležet na tvém individuálním pocitu, protože předpokládám, že není epilepsie jako epilepsi a i když někdo s tímto problémem zvládne maraton u tebe to může být problém.
Vítek
Zdraví
Dobrý den,
běhám rekreačně cca 8 let (silnice, týdně mezi 20-40 km podle počasí).Na počátku letošního roku mě při běhu cca 6-8 km začala ostře vystřelovat bolest od bříšek pod prsty až do prstů a to tak, že jsem musela vždy přestat běhat a domů dojít. Chodidla také občas začala dost silně pálit a brnět. Vyměnila jsem také dvakrát běžecké boty (Mizuna wave, Asics gel,...) nic nepomohlo. Ortopéd mi dodatečně potvrdil podélně i příčně plochou nohu s tím, že mám úplně přestat běhat a najít si jiný sport. Dostala jsem také ortopedické vložky, ale s nimi se běhat nedá, jsou do normálních bot a chodidlo mě bolí ještě víc, pokud je v botě mám. Cviky na posílení chodidla mi pomohly, takže zase běhám, ale občas se nepříjemný pocit na chodidlech dostaví, i když ne v takové míře. Můj dotaz zní, je možné, že cviky na chodidlo mohou úplně problém odstranit? Nebo je skutečně nutné úplně přestat běhat?
Děkuji za odpověď.
Iveta
Iveta
Vítek Kněžínek
Ahoj, tato otázka by měla směřovat spíše na ortopeda, nebo fyzioterapeuta, ale z mé zkušenosti se dá chodidlo správným cvičením posílit natolik, aby problém odezněl. Pozor na to, že není dobré s cvičením přestat ani v momentě, kdy už budeš moci běhat. S během bych osobně nepřestával, ale dávej si pozor na to, abys v tuto chvíli klenby příliš nepřetěžovala, což by mohlo výrazným způsobem zkomplikovat jejich rekonvalescenci.
Vítek
Zdraví
Dobrý den. Před necelým půlrokem jsem si natrhnul vnitřní lýtkový sval. Teď, když se snažím nabíhat kilometry a dostat se trochu do formy, končím na třináctém kilometru s bolestí paty (svaly achylovky procházející přes patu k chodidlu). Nemluvím o tom, že každé zatuhnutí se bolestivě rozhýbává. Co s tím? Jak trénovat a posilovat aby se sval dostal do formy, aby přestal bolet, získal znovu své "rozměry" (ve fázy odrazu se zapojí tak na 30% a pak bolí nebo selhává a o sprintech nemohu ani mluvit, to nedává vůbec). Občas pobolívá i druhá noha - achylovka. Boty? Vložky do bot?
- otázka upravena poradcem
Standa
Vítek Kněžínek
Ahoj Stando, spíše než botou, nebo vložkou bych to řešil intenzivním protahováním (zaměřené na svaly chodidla a zadní stranu lýtek) a rozcvičováním (velmi efektivní je obyčejná běžecká abeceda). Bota s vyšším dropem, nebo přizvedlá vložka by totiž spíše, než co jiného achilovku ještě zkrátila. Konkrétní postup však bohužel nedoporučím a odkážu na nějakého šikovného sportovního fyzioterapeuta.
Vítek
Zdraví
Ahoj, nevím jestli to tady už někde je, ale nenašel jsem to. Při běhu mne po několika kilometrech (od 5 až 10km) začne pálit chodidlo pravé nohy. Běhám 3x týdně 5-15km, rychlost cca. 6:30. Boty mám Inov 8 - Roadclaw 275. Začal jsem trénovat na půlmaraton a mám obavu abych tu nohu nespálil.
Tomáš Horáček
Vítek Kněžínek
Ahoj Tomáši, na začátek bych tě rád uklidnil, že nohu určitě nespálíš, ale je fakt, že tento problém dokáže být velmi nepříjemný. Pálení chodidla je nejčastěji spojené s nadměrným pohybem chodidla v botě - chodidlo klouže dopředu a dozadu a tímto třením vzniká teplo. Vyzkoušej boty trochu více utáhnout (pozor, aby sis nezaškrtil nárt). Další věc, která by mohla pomoci je použití kvalitních sportovních ponožek, které nebudou z bavlny, ale naopak z umělých funkčních vláken. Takové ponožky v botě lépe drží a zároeň rychleji odvádějí přebytečnou vlhkost.

Vítek
Zdraví
Dobrý den,
mohli byste mi prosím poradit jak mám řešit,když mně bolí holeně při zvýšené fyzické aktivitě ?

Děkuji Moc za Vaší odpověď
Luboš
Vítek Kněžínek
Ahoj Luboši, bolest holení je velmi často spojená s příliš velkými otřesy způsobenými kombinací špatné techniky běhu a nedostatečně tlumené boty. S tímto problémem by mělo pomoci zlepšení běžecké techniky z dopadu přes patu na nášlap přes střed chodidla a/nebo pořízení kvalitnější a tlumenější boty, než v jaké v současnosti běháš.
Vítek
Zdraví
Ahoj,
asi to tu už zaznělo, ale řekl bych, že mám problém s přetrénováním. Po 8 km běhu už nejsem schopný běžet dál, jsem hodně unavený, tréninky mě už nebaví. Běhám i fartleky a výběhy kopců. Jak se z toho dostat?
Díky za odpověď.
Kuba
Kuba
Vítek Kněžínek
Ahoj Kubo, přetrénování je teď poměrně rozšířený fenomén, který je spojený především s vytrvalostním během. Nicméně nikdo bohužel pořádně neví, co přesně s tím dělat a jak se toho nejlépe zbavit. Osobně bych běh na nějaký čas vypustil a začal se na nižší úrovni věnovat nějakému jinému sportu (kolo, míčové sporty, plavání...). Obzvlášť, pokud tě běh už tolik nebaví, mělo by ti zařazení jiné aktivity pomoci, když po nějaké době třeba zjistíš, že se ti chuť do běžeckého tréinku vrátila. Mě v tomto směru výborně funguje koloběžka, která je zajímavým zpestřením, intenzita tréninku se na ní dá snadno volit a zároveň člověk posiluje svaly, které se mu při běhání budou hodit.
Vítek
Zdraví
Dobry den,
beham tak 2-4 x tydne, 5-15 km (podle casu), ale to asi neni podstatne.
Stava se mi, ze me po behu boli paty, nejvic nasledujici den, ale ne vzdy... Nevite, cim to muze byt ? S nicim jinym problemy nemam, na ploche nohy netrpim a "pres paty" nebeham.

- otázka upravena poradcem
Pavla Hradilova
Vítek Kněžínek
Ahoj Pavlo, pokud opravdu neběháš přes paty, pak je možné, že se problém přenáší z něčeho jiného - např. trávení velkého množství času v tvrdých společenských botách. Další (a možná pravděpodobnější) možnost je, že se nejedná o problém s patou, ale s plantární fascií, což je šlacha, která prochází celým chodidle, na patě se upíná a právě při běhu přes střed dochází k jejímu velkému zatížení. V tom případě doporučuji protahování chodidla a lehkou úpravu běžeckého stylu, aby nedocházelo k tak intenzivnímu zatížení. O Problémech s PF se dá najít velké množství materiálů týkajících se léčby a prevence, tak doporučuji projít internety a inspirovat se.
Vítek
Zdraví
Ahoj Vítku potrebovala bych poradit.běham tak 2-3x tydne spis asfalt a neprijemne mi krupe(lupe)v nartnich kustkach teda mezi nema.bolestive to neni spis je to jak zvonek pro lidi kteri jdou prede mnou kdyz bezim??.ale zajimalo by me jestli do budocna nebudu mit nejaky problem zdravotmi anebo jestli na to existuji nejake leky
Diky za odpoved veronika - otázka upravena poradcem
veronika
Vítek Kněžínek
Ahoj Veroniko, do tvé situace se dokážu docela přesně vcítit, protože mám na levém nártu totožný problém. V mém případě se jedná dlouhodobou záležitost a "křupání" nemá tendenci se zhoršovat. Můžeš se pro jistotu zastavit za ortopedem, ale pravděpodobně odejdeš se stejnou diagnostikou jako já - "jedná se o přeskakující šlachu, přijďte až vás to bude bolet". Každopádně doporučuji křupání nevyvolávat úmyslně, ať se šlacha zbytečně nedráždí.
Vítek 
Zdraví
Ahoj,

po výronu kotníku (říjen) mi nyní lékařka doporučila chůzi i běh naboso. Je to opravdu rozumné a jak ideálně s minimalistickou obuví začít....
Díky
Petr
Petr
Vítek Kněžínek
Ahoj, chůze a běh naboso může výrazně pomoci se zpevněním svalů a vazů a s celkovým posílením chodidla, ale bohužel je zároveň velmi jednoduché se naboso zranit. Doporučuji začínat velmi zvolna a opatrně. Ideální je na začátek chůze a pokud budeš chtít naboso, nebo v barefoot botách i běhat, pak poprvé začni na cca 2 kilometrech a pokud tě druhý den nebude nic bolet, můžeš začít pomalu zvyšovat. Ne však rychleji, než 10% týdně. Je dobré si uvědomit, že pokud to přeženeš, nebo nebudeš mít zcela optimální techniku běhu, pak ti běh naboso spíše přivodí nějaký problém (přetížení achilovky a lýtek, únavová zlomenina apod), než že by to naopak pomohlo.
Vítek
Zdraví
ahoj, když jdu běhat, tak první kilometr mě bolí úpon achyllovi šlachy na pravé noze strečink před dělám. díky za odpověď ahoj
Olda
Vítek Kněžínek
Ahoj, spíš než strečink bych před během zařadil kvalitní rozehřátí - chvíli jít, následně přejít do klusu, zařadit můžeš i pár krátkých sprintů, dřepů, nebo angličáků. Délka takového rozehřátí by ideálně měla přesáhnout 10-15 minut. Kvalitní strečink zařaď až po doběhu.
Vítek
Zdraví
Dobrý den,
není to tak dlouho co jsem začala běhat. Hlavním důvodem je samozřejmě hubnutí. Ale také i to, že mě to moc chytlo a vyčistím si při tom hlavu. Co by mě hlavně zajímalo je, co dělám špatně, jelikož mě hodně často bolí holení kost. Někdy už od začátku běhu. Více spíš na pravé noze, někdy se stane, že to cítím u obou.

Děkuji za Váš názor.
Marie
Marie
Vítek Kněžínek
Ahoj, bolest holení kosti velmi často souvisí se špatnými (nedostatečně tlumenými) botami zkombinovanými s dopadem tzv. přes patu. Řešením by mělo být pořízení měkčích bot a/nebo se více soustředit na běžeckou techniku a dopadat více na střed chodidla.
Vítek
Zdraví
Ahoj, po každém běhu mě poslední dva až tři měsíce bolelo koleno. Bolest trvala týden až dva. Když jsem zašel k ortopedovi, tak mi řekl, že mám jednoznačně poškozený meniskus a že jediným řešením je operace menisku (myslím, že tomu říkal artroskopie). Můj dotaz tedy zní, zda je operace skutečně jediným řešením? Nestačilo by, kdybych si třeba jen pořídil na koleno nějakou fixaci? Při normální chůzi totiž o tom kolenu téměř nevím, ale po zátěži, tedy běhu, to je peklo. Na operaci se mi moc nechce a běhu se vzdávat rozhodně taky nechci! Díky, Jirka
Jirka
Vítek Kněžínek
Ahoj, v tomto bych se s doktorem určitě nepřel. Pokud máš poškozený meniskus, žádná fixace ti pravděpodobně nepomůže. Můžeš zkusit zajít ještě za jiným ortopedem, nebo fyzioterapeutem (ale počítej s tím, že doktoři to nemají úplně rádi a není to moc slušné), ale předpokládám, že ti poví to samé.
Vítek
Zdraví
Ahoj Vítku,

prosím o radu, jak cvičit na mírnou bolest zad (pobolívají mezi běhy).

Pavel
Pavel Bachmann
Vítek Kněžínek
Ahoj Pavle, vyzkoušej se pročíst tímhle článkem na Rungo. Netýká e přímo bolesti zad, ale i tak by ti mohl pomoct.
Vítek
Zdraví
Ahoj, běhám přibližně dva roky, běháním jsem zhubla 30 kg (nyní mám 45 kg, 155 cm, 22 let). Běhu jsem propadla, baví mě to a naplňuje. Chodím běhat 5x týdně (8-12 km v pomalejším tempu) a jednou týdně do posilky. Jsem ale často unavená, jak psychicky tak fyzicky, při běhu se většinou ani nezpotím. Jsem unavená, přesto stejně ráno vstanu a jdu běhat. Poradíte mi nějakou vhodnou regeneraci či doplňky stravy na zvýšení energie a zlepšení svého tréninku? Děkuji. KK
Kateřina Kulhanová
Vítek Kněžínek
Ahoj, spíš než na doplňky stravy bych se soustředil na stravu samotnou. Ideální je mít představu o tom, kolik energie spotřebuješ v rámci bazálního metabolismu (vpodstatě den života bez pohybových a sportovních aktivit) - příjem energie by se pak nikdy neměl dostat pod tuto hranici. Při takto intenzivní sportovní zátěži by naopak měl být příjem ještě výrazně vyšší. Další možností je nedostatek některé ze základních složek stravy od železa, přes vitamíny až k sacharidům, nebo bílkovinám. 
Vítek
Zdraví
Dobrý den,
běhám už 3 roky, pravidelně 3x týdně, od 4 do 6 km, rovinky po místních cyklostezkách v lese. Nezvyšuji tempo ani vzdálenosti, protože to neudýchám. Tělo by chtělo, ale dech mi chybí. Endomondo uvádí průměrné tempo okolo 6:30 min/km, je to skoro rychlá chůze, pomaleji už snad ani běhat nelze. Nemám žádný měřič tepu. Ale v klidu mám tep třeba jen 45 (ve spánku mi Holter naměřil nejméně jen 38), k tomu nízký tlak 100/60 a někdy i méně a když se nehýbu je mi pořád zima. Doktor říká, že mám srdce sportovce, ale na běh mi dech nestačí. Co bych měla zlepšit? Běhání prokládám 1x týdně piloxingem, a od jara do podzimu jízdou na kole. Co mohu udělat pro to, abych se tolik nezadýchávala? Budu se těšit na radu.
Petra
Vítek Kněžínek
Ahoj Petro, vyzkoušel bych zajít někam, kde ti změří kapacitu plic a případně zkontrolují, jestli nemáš nějaký problém s dechem (v dnešní době alergií a astmatu je to velice běžné). Vyzkoušel bych lehce prodlužovat tréninky které běháš (tempo zůstane stejné), aby se ti zvětšil vytrvalostní základ - mohlo by to trochu pomoci. Kromě delších volných běhů můžeš vyzkoušet zařadit i běhy kratší, které bude o něco rychlejší, než tempo, an které už jsi zvyklá (6:30).
Vítek 
Zdraví
Ahoj,
rád bych se zeptal na problém s bolestí zad na pravé straně pod křížem.
Od listopadu pravidelně běhám cca. do 10 Km, mimo to jezdím na kole a koloběžce.
Poslední dva týdny cejtím takové jako bodání u pravého kyčelního kloubu. Momentálně už ani nemůžu běhat.
Neporadíte cvik, který by pomohl ??
Díky Matěj
Matěj Kadlec
Vítek Kněžínek
Ahoj Matěji, konkrétní cvik ti bohužel neporadím. Doporučil bych návštěvu nějakého sportovního fyzioterapeuta, nebo rehabilitačního centra. Na vině bude pravděpodobně nedostatečně zpevněný střed těla (břicho, spodní záda, hýždě, horní část stehen). Zaměřil bych se proto i na posílení těchto partií. Obzvlášť na koloběžce (střídáš doufám nohy :-)) se nezpevněný střed může nepěkně projevit bolestí v dolní části zad.
Vítek
Zdraví
Ahoj Potřeboval bych poradit začínám běhat Při běhání mě strašně bolí holeně Až tak že vždycky musím zpomalit nebo skoro zastaví Nevím co dělat jak to překonat nebo čím to je potřeboval bych poradit Děkuji Jirka
Jirka
Vítek Kněžínek
Ahoj Jirko, bolest holení je nejčastěji způsobená kombinací špatná obuv+špatná technika. Doporučil bych pořídit nějaké dobře tlumené boty, které sníží negativní nárazů a zároveň zapracovat na technice dopadu - abys nedopadal přes patu, ale spíše přes střední část chodidla.
Vítek
Zdraví
Dobrý den. Aktivně běhám a poslední dobou z běhání hrozně hubnu na svalové hmotě. Co myslíte, že by mi pomohlo? Byly by dobré třeba nějaké proteiny či výživové doplňky? Děkuji za odpověď.
Barbora Tichá
Vítek Kněžínek
Ahoj, teoreticky by ti mohlo pomoci zařadit po běhu (ideálnbě během 30 minut po ukončení tréninku - tedy v době, kd yje těl oschopné přijímat největší množství živin) takzvaný gainer - doplněk stravy sestávající ze sacharidů, bílkovin a komplexu minerálů a aminokyselin, který slouží k udržení, nebo budování svalové hmoty. 
Vítek
Zdraví
Ahoj, tuto zimu se mi nevyhnula nemoc ( zánět průdušek ) a musela jsem zůstat ležet doma s antibiotiky. Kdy je vhodné začít opět běhat venku, abych to příliš nepřehnala a nemoc se mi nevrátila. Děkuji Renata
Renata
Vítek Kněžínek
Ahoj, ohledně návratu po nemoci rozhodně počkej, než dobereš předepsaná ATB, ale ideálně bych ještě pár dní vynechal. Důležitější, než čas však bude začínat pozvolna a na nízké intenzitě. nebránil bych se začít prvních pár tréninků uvnitř (ať už domácí posilování s vlastní vahou, nebo návštěva posilovny a běh na páse). Jestli bude stále chladné počasí až se budeš chystat vyběhnout ven, nezapomeň si vzít nějaký šátek, nebo nákrčník přes ústa a vyzkoušej potrénovat dýchání nosem.
Vítek
Zdraví
Ahoj, mám dotaz ohledně tepovky. Jsem pár měsíců po porodu třetího dítěte, času na běhání moc není, moje půvoní kondice v nedohlednu, běhat chodím spíš abych si na chvíli provětrala hlavu, nikam se nehoním, snažím se doběhnout svých 10 km cca do hodiny. Určitě neběhám "na dřeň", myslím, že bych lehčí rozhovor při běhu zvládla. Ježíšek mi dones "běhací hodinky", myslela jsem, že podle tepu budu celou dobu někde v trénování vytrvalosti, ale hodinky mi ukazují, že většinu výběhu podle tepu trávím ve sprintu (170-180 tepů/min). Na to se během běhu ani po doběhu necítím. Co mám špatně nastavené? A mám tomu vůbec věnovat pozornost? Díky, m. - otázka upravena poradcem
Madla
Vítek Kněžínek
Ahoj Madlo, zásadní otázka zní - jakou máš maximální tepovou frekvenci? Pokud je tvá TFmax někde kolem 200 tepů/min pak rozmezí 170-180 opravdu odpovídá vytrvalostnímu tempu. Pokud chceš přesně znát své tepové zóny a prahy, můžeš navštívit některou ze sportovních laboratoří, kde nabízí zátěžové testy.
Vítek
Zdraví
Po 20 letech jsem začal běhat. Naposledy jsem běžel na vojně. Není to, ale tak, že bych nesportoval. Jezdím od dětství na kole. Žádné závody-jen hobby cca 6tisíc km/rok. Od prvního běhu mám velké problémy s kotníky a šlachama-úponama. Postupně se bolesti přesouvaly od kotníku do achillovy šlachy a lýtka. Tušil jsem tyto problémy, protože na kole se kotník tolik nehýbe. Ze začátku to vypadalo jako bych měl kotníky ochrnuté a zatuhlé. Nemohl jsem několik dní normálně chodit. Dnes je to už lepší, ale kotníky mě nepustí běžet dýl než hodinu a ani nemůžu běžet rychleji.Stejnou vzdálenost ve stejném nebo lepším čase zaběhnu o 12 tepu niz. Existuje něco - cokoliv co by mi pomohlo s regeneraci? Cvičení, suplementy, masáže, masti....... cokoliv? Vím, že bych mohl bezet víc než těch 11km, ale raději vždy ustoupím bolesti. Jednou jsem to přetáhl a 17 dni jsem nemohl běžet. Takto mě to pustí cca jednou za 5 dní. Děkuji za odpovědi.Už z toho začínám být fakt špatný. Martin
Martin
Vítek Kněžínek
Ahoj, vzhledem k tomu že se jedná o dlouhodobý problém, bych navšítivil sportovního fyzioterapeuta, který si tě prohlédne a měl by mít představu o tom, co je příčinou těchto obtíží. Nic ale určitě nezkazíš poctivým protahováním (ideálně každý den) zaměřeným na lýtka, achilovku, chodidla a zadní stranu stehen.
Vítek
Zdraví
Ahoj,

měla bych velkou prosbu. Běhám tak 3x týdně, mám šesti nebo osmi km okruh. Před běháním jím naposledy tak 1,5h před samotným během. Nicméně se mi stává, že alespoň 1x za ten týden( někdy i 2x) se mi zhruba tak po hodině od doběhu udělá špatně. Čím bych se měla hned po doběhu " nadopovat" ? Myslím si, že je to právě vysílením.
Děkuji Eva. - otázka upravena poradcem
Eva
Vítek Kněžínek
Ahoj Evo, po doběhu bych soustředil především na doplnění tekutin, minerálů (hořčík), sacharidů a bílkovin (v nižším množství). Pro inspiraci, instantní nápoj, který je přímo určený na doplnění živin a rychlejší regeneraci po tréninku obsahuje na 100g mimo jiné 70g sacharidů, 20g bílkovin. Pokud nemáš problém s laktózou, ideálním regeneračním nápojem je obyčejné mléko (ideálně z mlékomatu, nebo podobného "čerstvého" zdroje), z tuhé stravy pak může (pozor, že i nemusí, je to hodně individuální) fungovat arašídové máslo, ořechy, banány, nebo pečivo s vajíčky, nebo kvalitním masem.
Vítek
Zdraví
Ahoj Vítku, prosím tě, v jedné z odpovědí jsi tu radil vyhnout se gelům od Nutrendu, zajímá mě proč, jsou špatný nebo jen hnusný? :) Díky.
Pavel
Vítek Kněžínek
Ahoj Pavle, gely od Nutrendu jsou hnusný (to je samozřejmě subjektivní záležitost, ale asi neznám nikoho, komu by chutnaly) i špatný :-). Velmi často se setkávám s tím, že gely této značky způsobují běžcům zažívací potíže a celkově jsou velmi špatně snášené. Ostatní doplňky (bcaa, taurin/kofein, proteinové tyčinky) jsou často velmi dobré, ale ty gely se nějak nepovedly a preferoval bych spíše značky jako GU, Enervit, Inkospor, nebo PowerBar.
Vítek
Zdraví
Dobrý den,
Mohla bych Vás poprosit o radu ohledně doplňků stravy. Co si mám pořídit, když chci začít běhat a zhubnout?
Děkuji
Veronika
Vítek Kněžínek
Ahoj, myslím, že na začátek se obejdeš bez jakýchkoliv doplňků a bude stačit běh jako takový. Spíš bych se zaměřil na úpravu jídelníčku jako takového, protože to má na hubnutí možná ještě větší vliv, než že začneš běhat. Taková klasika je vysadit slazené nápoje a celkově omezit příjem cukrů (ať už se bavíme přímo o cukru, sladkostech, nebo bílém pečivu a dalších energeticky intenzivních výživných produktech). Budeš-li chtít spalování přece jen něčím podpořit, můžeš vyzkoušet například L-carnitin.
Vítek
Zdraví
Můj dotaz se netýká bot ale kotníků. Běhám 7 let pravidelně, každý výběh cca 10 až 15km, téměř výhradně po asfaltu ale s dobře tlumivými botami. Stále se ale potýkám s tvrdnutím obou kotníků po skončení běhu.Druhý den po běhu vstanu z postele a nemůžu chodit. Moje kotníky jsou ztvrdlé, zdřevěnělé. Po určité době to rozchodím ale nepřipadá mi to normální, protože moje nohy si musely už za tu dobu na běhání zvyknout. Co je toho příčinou?
Děkuji za odpověď.
Jirka Roubal
Vítek Kněžínek
Ahoj Jirko, příčinou by mohly být zkrácené a zatuhlé vazy kolem kotníku a achillovy šlachy. Vyzkoušel bych zařadit každý den poctivé protahování (alespoň 10-15) této oblasti, ale pro přesnější diagnózu si budeš muset zajít za nějakým sportovním fyzioterapeutem, který tě vyšetří a navrhne přesné řešení.
Vítek
Zdraví
Zdravím, jsem ileostomik, mám kompletně vyndané tlusté střevo.Jsem 7měsíců po operaci a o5 jsem se dostal pěkně do tempa,běhám 3-4 týdně od 6-12km. Chci se zeptat, jestli můžu během způsobit kýlu, jelikož mám oslabenou břišní stěnu.Díky za info a přeji všem pevné zdraví... ;-)
Lumír
Vítek Kněžínek
Ahoj Lumíre, s tímto dotazem bych se obrátil spíše na svého doktora, který ti s tím určitě poradí výrazně lépe, než já na dálku po internetu.
Vítek
Zdraví
dobrý den, před pár týdny jsem začala sportovat ještě tomu neříkám běh ale svižná chůze.nic mě vcelku nechybí ani nebolí až na kotníky a paty . pro mě je to problém chci pokračovat nemíním přestat . ovšem bolest je dost znatelná a to když si ze sedu chci stoupnout nebo jsem v zaměstnání několik hodin na nohách. měřím 152 cm vážím ovšem téměř 90 kg Může být váha hlavním důvodem co s tím dělat? děkuji za odpověd
jjana
Vítek Kněžínek
Ahoj, myslím, že vyšší hmotnost bude mít na problémech s patami určitě svůj podíl. Ideální by samozřejmě bylo postupem času dostat se o nějaké to kilo níže, ale pomoci by mohli i pořádně vytlumené běžecké boty, které patám uleví. Každopádně bych ale navšítil sportovního fyzioterapeuta, který případně doporučí co a jak protahovat, nebo posilovat, aby odezněly problémy s kotníky.
Vítek
Zdraví
Ahoj začínám běhat ale mám bolesti v oblasti holení bércové kosti.Zatím běhám max 3km volně na šotolině 3x týdně.Je možné že když jsem před tím nikdy neběhal tak bolest je způsobena třeba ten sval nějak zakrněl či zkrátil.Boty mam trabuco
vaclav
Vítek Kněžínek
Ahoj, je možné, že tě holeň bolí, protože není zvyklá vypořádávat se s tak nezvyklou zátěží, jakou tento pohyb pro začínajícího běžce představuje. Bolest kolem holení je u běžců velice častá záležitost. Pro přesnou diagnózu si určitě zajdi za nějakým sportovním fyzioterapeutem, ale na dálku a "od klávesnice" ti můžu doporučit tejpování (kynesio tejping), nezanedbávat protahování po každém běhu a v neposlední řadě zapracovat na technice běhu, abys pokud možno nedopadal na paty, ale zvýšil frekvenci kroku a dopadal více na střed chodidla, čímž výrazným způsobem snížíš intenzitu nárazu.
Vítek
Zdraví
Ahoj, mám dotaz ohledně šlapky levé nohy. Začal jsem teď s podzimem na můj vkus více běhat (caa do 80km / měsíc) délky tratí přibližně od 5-10km. Jedno mně ale strašně limituje. Po téměř každém běhu mě nesnesitelně bolí levá šlapka (jakoby šlapka z vnější strany nohy / hrana) u nohy a chce to den až dva klidu. Dělá to i při delším stání nebo pobíhání během dne. Jakmile ale pak ťapku mám v klidu tak to přejde a vše je v pohodě, dokud se zase nepostavím...
Díky za radu, Martin
Martin
Vítek Kněžínek
Ahoj, bohužel není v mých silách přijít takhle na dálku s nějakou konkrétní radou. Problém bude pravděpodobně souviset s nadměrnou supinací (zatížení a prohýbání kotníků silně do vnější strany), ale pokud se jedná o dlouhodobý problém, navštiv co nejdříve nějakého odborníka (fyzioterapeut, ortoped), který se na tvá chodidla podívá a doporučí řešení.
Vítek.
Zdraví
Ahoj, mám dotaz ohledně bolesti při běhu. Jsem naprostý začátečník, zatím běhám cca 4 měsíce. Celou dobu to bylo v pohodě,ale posledních několik dní mám problém asi po kilometru co vyběhnu. Začne mě strašně píchat v podbřišku a bolest vystřeluje až k pupíku a do třísla. Myslela jsem, že je to špatným dechem,ale když se to snažím prodýchat tak se to vůbec nezmění. Také se snažím nejíst tak 2 hodiny předtím než vyrazím běhat. Chodím také pravidelně cvičit.Čím by to mohlo být? Díky moc
Zuzana
Vítek Kněžínek
Ahoj, bolest v této oblast obvykle souvisí s nedostatečně zpevněnými břišními svaly. Zařadil bych alespoň pár minut cvičení denně s cílem zpevnit tzv. CORE - hluboký stabilizační systém.

Na vině mohou být i jizvy, které způsobují velké napětí a tím i bolesti při zatížení. Pokud máš v místech, kde se bolesti ozývají nějaké jizvy ať už po úrazech, nebo operacích, navštívil bych nějakého fyzioterapeuta, nebo doktora, který ti poradí, jak je uvolnit a jak se o ně starat.
Vítek
Zdraví
Ahoj,
při běhu po asfaltu mě začne bolet po chvíli v kříži, při běhu v terénu niky. Co s tím?
Alena
Vítek Kněžínek
Ahoj, klíčová otázka zní: "V jakých botách momentálně běháš?". Krosové boty totiž až na výjimky disponují velmi malou mírou tlumení, která není schopná se dostatečně vypořádat s nárazy při běhu po asfaltu. Pokud používáš boty silniční, vyzkoušel bych se podívat po nějakém měkčím a tlumenějším modelu.

Kromě bot můžeš otřesy snížit  zlepšením techniky svého běhu - jde především o to, aby první kontakt chodidla nebyl přes patu (dopad/běh přes patu), ale přes střed chodidla (běh přes střed/špičku).
Vítek
Zdraví
Ahoj, mám dotaz ohledně achilovek. Dal jsem si na podzim pauzu od běhání něco málo přes měsíc. Pak jsem začal opět v pomalém tempu naběhávat kilometry tak 15km na jeden výběh v nízké tepovce. Přidal jsem i abecedu.
Po si 3 týdnech mě začaly pobolívat achilovky. Ne ale při běhu, nýbrž v klidu. Cítil jsem tupou bolest. Boste není intenzivní, ale nikdy před tím jsem takový prolém neměl. Při pohybu jsem bez obtíží, ale při sezení nebo v posteli se achyilovky ozývají.

Co to znamená a jak pokračovat dál?

Díky Petr

Petr
Vítek Kněžínek
Ahoj, podle toho, jak celou věc popisuješ mám podezření, že jsi začal po pauze příliš rychle - to znamená, že si zničeho nic běhal příliš velkou porci kilometrů. Navíc tomu neprospěl ani fakt, že venku už je výrazně nižší teplota a vazy jsou v chladu ke zranění náchylnější. Doporučil bych kilometráž snížit, držet achilovky co nejvíce v teple a poctivě se protahovat po každém běhu. Pokud bude bolest přetrvávat, navštívil bych nějakého sportovního fyzioterapeuta.
Vítek
Zdraví
Ahoj,
měl bych dotaz, asi do kategorie zdraví. Běhám necelý rok a půl, měsíčně tak k 150 km a poslední měsíc jsem na své poměry zpomalil a mám problém se při normálním běhu dostat pod 6 minut na kilometr (při závodě se tak o tu minutu rychlej nahecuju a jde to:)) a jsou dny, kdy mě po pár kilometrech začne nesnesitelně píchat v boku a pak musím ještě razantně zpomalit či jít do kroku. Tohle se mi stávalo v začátcích, od té doby ne, až zase znova teď. Snažím se běhat různé trasy, jak po silnici, tak po lesních cestách, jsou tam i nějaké kopečky, většinou to dá k těm 10 km, ale snažím se aspoň jednou týdně pro rozmanitost zařazovat čistě vybíhaní kopců, kdy je pak délka běhu cca třetinová. Dá se nějak říct, kde by mohl vězet zakopaný pes?
Díky
Jakub
Jakub
Vítek Kněžínek
Ahoj Jakube, takhle na dálku se samozřejmě dá pouze odhadovat, ale vsadil bych si na nahromaděnou únavu organismu. Vyzkoušej zařadit pár týdnů klidu, při kterých budeš běhat jen minimálně, nebo vůbec. Případně můžeš zařadit čas od času nějaké doplňkové sporty pro zpestření. Z hlediska plánování běžecké sezóny je navíc pro takovou pauzu ideální období a až se po této odmlce vrátíš odpočatý zpět k běhu, mělo by se ti běhat výrazně lépe a lehčeji.

Mimo to můžeš také zajít ke svému lékaři na krevní rozbor, jestli máš všechny hodnoty (především železo) v normě.

Vítek
Zdraví
Ahoj Vítku, mám poslední dobou problém s bolestí zad. Běhám rád, v zimě hlavně na páse a bolest mi vystřeluje na levé straně zad v dolní partii kousek nad hýžděmi. Je to špatnou obuví? Občas se při běhu přistihnu jak běžím po vnějších stranách chodidel. Moc děkuji za pomoc.
Martin
Vítek Kněžínek
Ahoj Martine, běžecká bota může, ale nemusí mít na tyto problémy vliv. Každopádně bych doporučil návštěvu fyzioterapeuta, který by měl na základě vstupního vyšetření odhalit, co je opravdovou příčinou těchto potíží a následně navrhnout řešení, které příčinu odstraní. 
Zdraví
Ahoj, rád bych zeptal na používání gelových a ortopedických vložek.
Martin
Vítek Kněžínek
Ahoj, gelové vložky jsou podle mého názoru pouhá berlička, která se snaží vykompenzovat špatný výběr boty a příliš bych je nedoporučoval. Naopak ortopedické vložky, pokud jsou správně vybrané, mohou výrazně pomoci s velkou škálou potíží nejen u chodidel, ale i kolen a zad. Ortopedické vložky nikdy nebudou řešením samy o sobě, ale pokud se vhodně zkombinují s kompenzačním cvičením a posilováním problematického místa, může to přinést požadované ovoce.
Zdraví
Dobrý den,

máte tušení, co může být z zánětem gastrocnemiusu? Mám podezření, že by to mohlo být mými, již dost prošlápnutými, botami. Přemýšlím, zda si nekoupit nové, velice dobře odpružené. Navíc mám ploché nohy. Neměl byste tip na boty splňující tyto podmínky?

Díky.
Ondřej Baumgartner
Vítek Kněžínek
Zdravím, těžko takhle na dálku přesně soudit, ale je možné, že má zánět lýtkového svalu opravdu souvislost s botami. Nejčastěji tento problém nastává při příliš rychlém přechodu na minimalistickou obuv, která lýtkový sval zapojuje výrazně víc, než boty tlumené. Tím, že v tuto chvíli běháte v oběhaných botách, které pravděpodobně ztratily většinu ze svých tlumicích vlastností je možné, že chodidla dostávají impuls k dopadu více na střed chodidla a tím lýtka zatěžujete více, než na co jste byl až doposud zvyklý. V první řadě je však potřeba zbavit se zánětu (jinými slovy - neběhat, dokud se sval nevyléčí) a pak bych doporučil 1) začínat pozvolna a zátěž lehce stupňovat 2) vyzkoušet pořídit nové tlumenější boty, které odstíní značnou část nárazů, čímž uleví lýtkům. Nemůžu vám ovšem slíbit, že nová bota nutně tento problém vyřeší.
Zdraví
Dobrý den, ráda bych se poradila o jedné věci. Když jdu běhat (na asfalt, či jiný tvrdší povrch), tak mi po pár chvílích začne vystřelovat nesnesitelná bolest do holení. Těžko se to popisuje, ale je to jakoby se mi měly roztrhnout holeně zevnitř.
Přemýšlela jsem, jestli to nemůže být botami. Pokud běžím v terénu (v tom případě používám speciální trailové boty), tímto problémem netrpím.
Děkuji za případné rady.
VK
Vítek Kněžínek
Dobrý den, bolesti holení jsou poměrně rozšířené běžecké zranění. Příčin může být několik a boty jsou určitě jednou z nich. Obecně bývá problém v příliš velkých nárazech, které holeně dráždí a vyvolávají bolest. Na asfalt a další tvrdé povrchy určitě používejte dostatečně tlumené silniční boty, které vliv nárazů výrazně sníží. Další možností je zaměřit se na techniku běhu, abyste nedopadala tvrdě na patu. Pokud se vám povede zkrátit krok a dopadat více na špičku (střed chodidla), mělo by to rovněž mít na bolest holení pozitivní efekt. Pro inspiraci ohledně běžeckého stylu se můžete podívat na tento článek.
Vítek
Zdraví
dobry den, po roce běhaní jsem krapet zrychlil a přišli potíže zřejmě s vazem z vnějšího boku kolena. Bolest přichází jen při odrazu. A pak trvá po celou dobu. Při běhu z kopce bolest odezniva. Po 10km koleno bolí i druhy den. Co s tím ? Předem díky
Petr
Vítek Kněžínek
Zdravím, bolest z vnější strany kolena je poměrně častá nepříjemnost, která se nejčastěji projevuje při zátěži s vyšší intenzitou a v zimním období. Základem odstranění tohoto problému je kvalitní protažení hýžďových svalů a zadní a vnější strany stehen. Kromě toho pomáhá posilovat hluboký stabilizační systém (core) a přední stranu stehen. Protažení (alespoň 10 minut) zařazuj vždy až po běhu (nikdy před ním) a je dobré na strečink nezapomínat ani ve volných dnech.
Vítek